Educatia in Anglia: Noua programa scolara presupune fractii si programare pentru copiii de 5 ani

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 8 iulie 2013, 16:57 Actualitate | Internaţional


Programa scoala in Anglia va suferi schimbari precum fractii si programare la copiii de clasa intai (varsta de 5 ani), se arata in versiunea finala care a venit ca urmare a eforturilor ministrului Educatiei, Michael Gove, de a revolutiona modul de invatamant in scolile engleza, scrie The Guardian.

Scolile vor fi nevoite sa foloseasca imprimante 3-D la orele de design si tehnologie.

Ultimele versiuni ale programei nationale include schimbari la variantele provizorii aspru criticate in iarna, cand au fost lansate in dezbatere. Materii precum istoria si geografie au fost schimbate masiv. Citeste mai multe despre apriga dezbatere aici.

Copiii de clasa intai nu vor mai invata editare de text, ci vor invata sa scrie chiar ei programe si sa le testeze.

La matematica, cei de noua ani vor invata inmultirea de pana la 12 ori, iar copiii de 7 ani vor studia tehnici de design pe calculator.

Premierul David Cameron a laudat noua programa ca "riguroasa, provocatoare si dura". "Ca parinte, este exact genul de scoala pe care as vrea sa o primeasca si copiii mei. Si ca prim-ministru stiu ca aceasta revolutie in educatie este critica pentru prosperitatea Marii Britanii in urmatoarele decenii".

Ce a spus ministrul Gove despre schimbari: "Aceasta noua programa este o fundatie pentru deprinderi vitale avansate, de care universitatile si business-urile au nevoie - precum redactare de eseuri, rezolvare de probleme, modele matematice si programare pe computer".

Elevii vor fi invatati de asemenea, de la o varsta mult mai frageda, despre siguranta pe internet, inclusiv despre cum sa iti pastrezi private informatiile.

Noua programa se va aplica doar in scolile din Anglia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














6349 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Lolz (Luni, 8 iulie 2013, 17:04)

    RedGuard [utilizator]

    Prea multi indieni lucreaza in dezvoltare de software?

    Pai atunci de ce inmultirea pana la 12? Sa invete direct in hexa.
  • -1 (15 voturi)    
    O groaza de prosti (Luni, 8 iulie 2013, 17:08)

    un dac [utilizator]

    vor sa invinga modelul chinezesc.
    Despre copilarie nimic? Despre joaca nimic?
    Fractii la 5 ani? Pai atunci sa balanseze cu programe de pensionare prin parcuri, in leagane, cu tricicleta sau locuri de joaca pentru pensionari.
    Multi cretini care urasc copiii apar in ultima vreme peste tot. Totul se reduce la eficienta, munca specializata si alte rahaturi. Vor sa-si mascheze incompetenta politica prin programe stupide.
    Mi-e scarba.
    • +4 (10 voturi)    
      bocetele mediocritatii (Luni, 8 iulie 2013, 19:07)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Era culmea sa nu apara si fanii incrancenati ai mediocritatii pe aici, pentru a critica noile masuri ale guvernului englez.

      Tu vezi lumea foarte bipolar:
      - ori joaca ori carte,
      - ori copilarie ori invatat.
      In realitate toate sunt necesare. Fara carte si invatatura copiii vor ramane niste biete animale.

      Ce nu stii tu, e ca oamenii isteti reusesc sa le faca pe ambele (si joaca si invatat) si sunt foarte multi copii (de 5-7 ani) curiosi din fire si care stiu sa foloseasca un calculator mult mai bine decat tine.

      Si mai e un aspect: catre cel fel de societate aspiri. Daca iti doresti ca copiii tai sa ajunga sclavi ieftini (mai tarziu), daca iti doresti ca ei sa fie handicapati intelectual, relativ la ceilalti ... atunci nu-i mai da deloc la scoala...lasa-i sa se joace pana la 20 de ani.

      Ca iti place sau nu, competitia e un element cheie in lumea de azi. Cat despre incompententa ... ma faci sa rad: China domina astazi multe din competitiile academice/scolare la nivel mondial si face progrese in cam toate domeniile economice/tehnologice. Ceva ceva fac ei bine; in 30 de ani economia lor a ajuns (dintr-una de lumea a 3-a) a 2-a mare economie a lumii, scotand aproape 300 de milioane de oameni din saracie. In Romania trend-ul e putin pe dos... iar mediocritatea si incompetenta sunt endemice ... prea mult situatia asta nu o sa mai dureze... deh, unii vor sa creasca looseri, iar altii campioni ... si unii si altii vor culege beneficiile mai tarziu.
      • +1 (3 voturi)    
        tu clar te-ai jucat putin cand erai mic:-) (Marţi, 9 iulie 2013, 1:24)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        ce zic eu si ce in telegi tu.
        Sa ma explic:
        1. Succesul unei tari eminamente comunista ma lasa rece. Costul ascuns este urias. De aici incolo, discutam ce vrei.
        2. Marea Britanie deja are mai multe zile de scoala decat Romania sau alte state europene. Nu volumul este o problema, ci metoda. Ma irita orice politician care lucreaza la cantitate, nu la calitate. Toti traiesc in prezent. Prefer scolile alternative, celor clasice.
        3. Referitor la cat stiu eu sa folosesc computerul si la scoala in general, fondatorii Google au fost educati prin metoda Montessori. Idem fondatorii Amazon si Wikipedia. Deci se poate si altfel.
        4. Sunt un fan atat de mare al mediocritatii, incat copilul meu tocmai a castigat locul doi la un concurs international. Si ghici ce? Se joaca si la scoala si acasa si il incurajez sa faca asta. Si e dat inapoi tocmai de sistemul clasic cel tembel. Si nu, rezultatele lui nu se datoreaza scolii (nimic din ce face la aceste examene nu este in programa foarte simplista si idioata), ci timpului petrecut impreuna si a invatarii prin joc al carui fan sunt. Asa ca, deh, eu deja cresc campioni:-).
        5. Sincer, tu vezi lumea bipolar. Performanta competitionala vs sclavie. Exista scriitura, pictura, filmul, fotografia, muzica, agricultura etc. Lumea nu se imparte in corporatisti si sclavi.
        6. Incompetenta se referea la ministrul britanic, nu la China. Despre comunisti, sa le fie lor bine, nu ma intereseaza, dar vad ca este cap de afis peste tot aceasta tara extrem de trista. Crezi ca copilului tau i-ar placea sa traiasca in China? Si URSS a fost a doua putere mondiala si uite unde a ajuns. Ma lasa rece, cum am mai spus.
        7. Cat despre raspunsul tau de mai jos, cu subiectele de la BAC, m-ai plagiat:-)...asta am zis si eu in repetate randuri, doar ca exemplul meu era cu 4x4 + 10 de la examenul de clasa a IX-a. Idem subiectele de istorie de la BAC.
        Scoala clasica si-a dat duhul. Trebuie inventat altceva. In rest, numai bine si mai joaca-te si tu:-)
  • +8 (12 voturi)    
    aaaa... pai noi sintem " mai avansati" (Luni, 8 iulie 2013, 17:10)

    mnicku [utilizator]

    la noi se da examen gen 4x4+10 , adica cu grad de dificultate " maxim " dupa 8 ani de clasa .

    micule muc uite cu ce se ocupa un ministru in alta tara ?
    • +3 (7 voturi)    
      ehe (Luni, 8 iulie 2013, 19:09)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ...iar la BAC (dupa 12 ani de scoala), la profil real, se dau subiecte gen:
      "2x = 1 + x ... calculati x"

      ...probabil ca unii daci sunt fericiti astfel.
  • +2 (12 voturi)    
    Copilaria in balanta cu Concurenta (Luni, 8 iulie 2013, 17:40)

    uluit [utilizator]

    Lumea si tendintele globaliste impun o continua adaptabilitate si schimbare. Modernismul vietii noastre ne cere sa invatam lucruri noi pentru a fi competitivi. Sistemul corporatist are nevoie de "sclavi", care sa munceasca si sa plateasca taxe statului, de la varste din ce in ce mai mici pentru a-l mentine in stare de functiune.

    Ministrul Gove spune un adevar clar: "Aceasta noua programa este o fundatie pentru... ca business-urile au nevoie". "Elevii vor fi invatati... de la o varsta mult mai frageda"

    Si la noi clasele pregatitoare sunt o incercare de adaptare, insa metodologia este gresit aplicata. Scoala ar trebui sa creeze un echilibru intre teorie si cunostiintele practice, care sunt mult mai importante in viata fiecarui individ.
  • +3 (3 voturi)    
    Scotia (Luni, 8 iulie 2013, 18:08)

    Tomis [utilizator]

    Vad ca politicienii englezi o iau in directia Romaniei. Tineti minte cum radeam toti acum cativa ani cum in vest au probleme cu fractiile in liceu in timp ce elevii nostri fac integrale/derivate? Ei, unde este vestul si unde suntem noi?

    Intre timp in Scotia au adoptat alta politica, una care se va dovedi in cateva zeci de ani ca fiind cea corecta
    http://www.nytimes.com/2013/06/24/world/europe/scottish-schools-focus-on-more-than-just-tests.html?pagewanted=all&_r=0
  • +4 (4 voturi)    
    teorie si practica (Luni, 8 iulie 2013, 20:55)

    IoanaDC [utilizator]

    Locuiesc in Canada si fiica mea a invatat despre fractii la gradinita. E usor daca invatarea se face intuitiv si nu teoretic: se imparte o pizza in doua, ce rezulta? se imparte fiecare jumatate in doua, ce rezulta? Gigel mananca un sfert, cat pizza ii ramane lui Ionel?

    Habar nu are ce inseamna 1/2, 3/4 dar are o idee despre ce inseamna fractiile in realitate. Si cum sa imparta o ciociolata in doua parti egale :-)
    • 0 (0 voturi)    
      tot prin zona (Luni, 8 iulie 2013, 23:32)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui IoanaDC

      Am cam aceeasi experienta, cu fiul meu.
      Poate ne intalnim la un playground impreuna cu totii.
      Copii se vor bucura sa se joace impreuna, mai ales ca, acum sunt in vacanta de vara.
  • 0 (0 voturi)    
    scoala in anglia (Joi, 5 decembrie 2013, 16:31)

    moni_p [utilizator]

    tare, oricum englezii sunt mai slabi decat romanii la matematica
    nu mai vorbesc de programare....
  • 0 (0 voturi)