Cristi Mungiu, despre parodierea sa in Franta: Nu e cazul sa consideram ca francezii in general ne detesta

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2013, 9:06


Cristian Mungiu
Foto: HotNews.ro
Regizorul roman Cristian Mungiu, aflat in juriul Festivalului de la Cannes, a declarat, referitor la parodierea sa in emisiunea franceza "Les Guignols de l'Info", ca nu este cazul ca oamenii sa considere ca francezii detesta in general romanii, ci ca realizatorii TV s-au folosit de "stereotipuri ce nu pot fi anulate cu drepturi la replica", informeaza Mediafax.

"Oricat de neinspirate pot fi asemenea comentarii la adresa noastra ca romani, cred ca e preferabil sa nu cadem in acelasi pacat de a generaliza: nu e cazul sa consideram ca francezii - in general - ne detesta sau ne nedreptatesc: prezenta mea in juriul Festivalului de la Cannes, distinctia pe care urmeaza sa o primesc in zilele urmatoare din partea statului francez si, nu in ultimul rand, faptul ca filmele mele sunt, totodata, difuzate de Canal+ demonstreaza contrariul", a raspuns Cristian Mungiu solicitarii Mediafax de a comenta faptul ca el si Steven Spielberg au fost parodiati intr-o emisiune de satira cu marionete de pe Canal+, "Les Guignols de l'Info".

In emisiunea difuzata miercuri seara pe Canal+, regizorul roman ii cere lui Spielberg (presedintele juriului de la Cannes 2013, n.r.) o camera de filmat, spunand ca nu are bani sa o cumpere. In plus, marioneta care il reprezinta pe Mungiu spune ca tatal sau este in inchisoare, mama lui este bolnava si el trebuie sa aiba grija de un bebelus.

"E vorba doar de folosirea intr-o emisiune de umor a unui stereotip despre romani - stereotip care nu ne face placere - si cinste -, dar pe care nu il putem anula cu drepturi la replica. Daca ne afecteaza asa de mult ce cred altii despre noi, ar trebui sa ne concentram mai degraba asupra continutului - asupra a ce avem de facut incat asemenea stereotipuri sa nu mai aiba obiect. Cred ca cineastii - si artistii romani in general - au contribuit substantial in anii din urma la echilibrarea balantei in privinta stirilor despre Romania -, insa cum nici bunele, nici relele nu sunt pe deplin individuale sau colective - trebuie sa incercam fiecare dintre noi sa schimbam imaginea pe care o generam in ansamblu - si sa rezolvam problemele punctuale care sunt in responsabilitatea noastra. Si e bine, cred - totodata - sa avem grija cum comunicam public despre asemenea incidente - exista riscul ca prin popularizarea si comentarea lor nefericita sa provocam un prejudiciu mai mare decat a provocat incidentul insusi", a comentat cineastul.

Joi, Consiliul National al Audiovizualului (CNA) a decis sa sesizeze - la propunerea presedintelui CNA, Laura Georgescu - Conseil superieur de l'audiovisuel (CSA) din Franta cu privire la emisiunea difuzata de Canal+, unii membri ai Consiliului nefiind insa de acord cu acest demers.

Editia de miercuri seara a emisiunii de satira cu marionete "Les Guignols de l'Info" a inceput printr-o serie de ironii la adresa incidentelor recente din piata Trocadero din Paris, la adresa fotbalistului englez David Beckham, a sefului Politiei din Paris, a patronului arab al clubului de fotbal PSG, dar si la adresa printului Albert al II-lea de Monaco, despre care realizatorii acestei emisiuni au spus ca "este balbait".

Au urmat cateva scene in care au fost parodiate trei nume mari de la Hollywood - George Clooney, Clint Eastwood si Jack Nicholson -, iar in minutul al saselea a fost prezentata scena dedicata Festivalului de Film de la Cannes, in care Steven Spielberg este prezentat sosind pe Croazeta pe o bicicleta si avandu-l ca sofer pe extraterestrul E.T.

A urmat scena cu Cristian Mungiu si Steven Spielberg. In aceasta scena, regizorul roman ii cere lui Spielberg o camera de filmat, spunand ca nu are bani sa o cumpere. In plus, marioneta care il reprezinta pe Mungiu spune ca tatal sau este in inchisoare, mama lui este bolnava si el trebuie sa aiba grija de un bebelus.



"Les Guignols de l'Info", denumita uneori doar "Les Guignols", este o emisiune de televiziune franceza de satira, cu marionete, difuzata incepand din 29 august 1988 pe postul Canal+. Parodie a unui buletin de stiri de televiziune, aceasta emisiune reprezinta o caricatura a lumii politice, a actualitatilor din mass-media, a celebritatilor, a societatii franceze in special si a lumii intregi in general.

Cea de-a 66-a editie a Festivalului de Film de la Cannes a debutat miercuri seara, cu proiectia mult asteptatului lungmetraj "Marele Gatsby", o ecranizare spectaculoasa a romanului omonim scris de Francis Scott Fitzgerald, in care Leonardo DiCaprio joaca rolul principal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11330 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    Nu cred ca ne destesta, (Vineri, 17 mai 2013, 9:09)

    kiki_best [utilizator]

    am putea trai fara iubirea lor. Faptul e mult mai grav:s-a pus semnul= intre romani si tigani.
    • -6 (34 voturi)    
      asa si? (Vineri, 17 mai 2013, 9:27)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui kiki_best

      care e problema, e vreo diferenta?
      • -2 (14 voturi)    
        Pentru cine nu a inteles! (Vineri, 17 mai 2013, 9:39)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        Sub cuvantul ''detestati'' se afla un mic secret al francezilor!

        Bravo Cristian, ai fost soft !!!


        ha ha ha !!!
      • +4 (6 voturi)    
        Raspuns (Vineri, 17 mai 2013, 11:58)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        Pentru tine probabil ca nu.
        • -2 (6 voturi)    
          mda (Vineri, 17 mai 2013, 13:15)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Pentru mine cu siguranta nu. Iar raspunsul tau nu face decat sa-mi intareasca aceasta convingere.
          • +1 (3 voturi)    
            Man (Sâmbătă, 18 mai 2013, 8:10)

            sentenced [utilizator] i-a raspuns lui gechi

            Inteleg ca esti un roman tiganos... sunt si d-astia din pacate. Dar nu ne baga si pe noi, romanii get-beget (nemanelizati) in aceeasi categorie.
            Du-te baga o manea si calmeaza-te.
    • +5 (15 voturi)    
      oare .... (Vineri, 17 mai 2013, 10:42)

      mazilu29 [utilizator] i-a raspuns lui kiki_best

      ...nu e si un adevar?
      Fiindca exista destule asemanari de comportament.
      Altfel le observau si ei si nu puneau semn de egalitate (sau asemanare, macar).
      Trebuie si noi sa ne asumam greselile, ca sa le putem corija (lenea, minciuna, hotia, etc. sunt si atributele romanilor).
      • 0 (2 voturi)    
        interesant (Vineri, 17 mai 2013, 12:09)

        leinad 79 [utilizator] i-a raspuns lui mazilu29

        si hai sa extrapolam si sa generalizam pana ajungem si la parintii tai romani.
    • -2 (2 voturi)    
      :) (Vineri, 17 mai 2013, 11:14)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui kiki_best

      doar fara iubirea lor? de ce nu fara francezi cu totul...
    • -2 (6 voturi)    
      Nu cumva sint strugurii acri.... (Vineri, 17 mai 2013, 11:29)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui kiki_best

      ...si pentru francezi?
      Deh! Cind le iau outsiderii locul...
  • +38 (40 voturi)    
    Reactie echilibrata... (Vineri, 17 mai 2013, 9:09)

    Sani [utilizator]

    ...de om normal!
  • +29 (31 voturi)    
    felicitari (Vineri, 17 mai 2013, 9:28)

    alip [utilizator]

    Felicitari pentru reactie, desi cand am citit ieri i-am dat dreptate CNA-ului, asa e, sa facem ceva sa nu mai aiba obiect pentru o asemenea parere. Daca el personal nu se simte jignit, desi eu zic ca are motive, asta e. E de apreciat ca e echilibrat in afirmatii.
  • -17 (27 voturi)    
    pai, (Vineri, 17 mai 2013, 9:36)

    Cezy [utilizator]

    domnule Mungiu, aia nu e parodiere, e jignire! Dar se pare ca sunt acolo cativa frantzuji care se cred buricul pamantului in materie de simt al umorului....magaresc(si s-ar putea sa jignesc animalutzu')!
    • +1 (17 voturi)    
      nu este jignire, ci calomnie! (Vineri, 17 mai 2013, 11:14)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

      Daca francezii ar fi spus "multi romani sunte lenesi, fura" asta era o JIGNIRE, insa continea mult adevar. Insa atunci cand "satira" declara ca cetateanul Mingiu este cersetor si are tatala in inchisoare, asta nu mai este ironie, nu este detestare, nu este jignire, ci pur si simplu o afirmatie FALSA! In mod punctual, eu pot sa dovedesc ca nu am fost sa cersesc pe Champs Elysees, dl. Mungiu poate dovedi ca nu are tatal in inchisoare, asadar Guignol-ii se fac vinovati de afirmatii false!
  • +27 (29 voturi)    
    Corect (Vineri, 17 mai 2013, 10:13)

    SKBjull [utilizator]

    Cea mai normala reactie a avut-o tocmai cel parodiat.

    Sincer, imi doresc sa devin atat de cunoscut incat sa devin subiect de parodii.

    Iar daca nu ati recunoscut scena, inseamna ca nu ati fost intr-o capitala vest-europeana in ultima vreme.
  • -21 (23 voturi)    
    Destui francezi ne detestă (Vineri, 17 mai 2013, 10:28)

    Omics [utilizator]

    Nu toți francezii ne detestă, dar ne destetă suficient de mulți ca să putem spune că în acest caz Mungiu a adoptat un comportament stupid.
    • +14 (14 voturi)    
      comportamentul (Vineri, 17 mai 2013, 11:30)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      dlui Mungiu, este normal si coerent
      al dumitale, nu prea !
  • +12 (14 voturi)    
    prea mult comentariu (Vineri, 17 mai 2013, 10:38)

    mazilu29 [utilizator]

    Cred ca se face marea greseala de a difuza in Romania, pe toate canalele de stiri, aceasta bufonerie de doi bani.
    Nu vad in schimb comentarii la atatea premii pe la saloanele de inventii, pe la olimpiadele internationale, pe la universitatile din strainatate si atatea alte realizari ale romnilor, de data asta laudate in presa straina.
    Sunt romani cu realizari deosebite de care nu se pomeneste nimic in tara.

    Asta ar trebuie sa intelegem, cand un oarecare, un Maruta din Franta, gaseste si el un subiect ca sa isi umple spatiul de emisiune cu ce e mai comod si comun.
    Nu ar trebui sa ii dam atentie, omul fiind insignifiant.
    • -7 (11 voturi)    
      În Franța sunt prea mulți temebli (Vineri, 17 mai 2013, 10:53)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui mazilu29

      Aiurea, Trăiesc în Franța. Numărul francezilor care ne consideră pe cei mai mulți români niște țigani cerșetori este enorm. Am întrebat o doamnă ce e cu o mulțime de rulote (așa trăiesc țiganii francezi în rulote, eu nu știam). Mi-a zis că sunt „roumains”.

      De fapt restricțiile de intrare în Franța au făcut ca în Franța să intre doar cetățenii români neintegrați social. Francezul de rând este destul de incult să se bazeze doar pe ceea ce vede pe străzi.

      Mungiu trebuia să le explice că în Franța sunt prea mulți temebli.
      • +9 (13 voturi)    
        Isaila (Vineri, 17 mai 2013, 11:36)

        the [utilizator] i-a raspuns lui Omics

        ai libertatea sa scrii ce poftesti,
        iar eu, dupa un sfert de secol trait in Franta, am dreptul sa-ti spun ca scrii prostii ...
        • -7 (7 voturi)    
          Franța și cunoașterea Europei (Vineri, 17 mai 2013, 12:03)

          Omics [utilizator] i-a raspuns lui the

          Eu ziceam că în Franța sunt mulți oameni care nu cunosc Europa și istoria ei. Fenomenul se constituie într-o adevărată subcultură. Unii sunt africani sau africanizați (de unde „Franceafrique”). Alții sunt pur și simplu naționaliști francezi izolați, inculți.
  • +8 (12 voturi)    
    Foarte bine surprins (Vineri, 17 mai 2013, 11:38)

    cinesunteu [utilizator]

    Trebuie sa recunoastem ca marioneta portretizeaza genial romanul: tunsoarea cu breton manelist, mustacioara subtire, hainele (geaca peste trening de fas) plus povestea lacrimogena:) Exact asa identific si eu romanii in alte tari. Aia sunt.

    De ce ne suparam cand altii ne arata ce vad? Asa suntem si ne mandrim cu asta. Ne mandrim ca suntem saraci ("eu imi apar saracia si nevoile si neamul" si spunem asta tuturor de mai multe ori pe zi, poate poate ne da cineva ceva moca.
  • -15 (15 voturi)    
    Mungiu (Vineri, 17 mai 2013, 11:43)

    antitot [utilizator]

    Un mic oportunist si el.
    Daca avea oua se retragea din juriu in semn de protest.
    Avea tot respectul mapamondului ,altfel arata cat de mic e.
    • +9 (9 voturi)    
      :) (Vineri, 17 mai 2013, 12:19)

      zertty [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Poate nu are oua, insa are ... creier!
      Reactie eleganta...
      Nu trebuie uitat ca emisiunea este una de satira...
      Ne ofticam de imaginea pe care o au francezii despre noi?... Decit sa ne ofticam, mai bine am avea "oua" ca s-o schimbam, incepind prin a schimba mentalitatea pe care o avem...
    • +10 (10 voturi)    
      mici si mari (Vineri, 17 mai 2013, 12:44)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      el e mic, dar tu esti mare. Exagerat de mare. Probabil de la mici, seminte si bere la PET.
  • 0 (8 voturi)    
    O sa le piara buna dispozitie (Vineri, 17 mai 2013, 12:14)

    Rhadoo [utilizator]

    Ce-mi plac mie francezii care rad de noi si ne considera tigani. Ce o sa ma rad si eu de ei cand peste numai 15-20 de ani vor deveni minoritari in fata algerienilor si africanilor.
  • -3 (9 voturi)    
    Constituția Europei respinsă de francezi (Vineri, 17 mai 2013, 12:49)

    Omics [utilizator]

    În Franța există o subcultură antieuropeană (naționalistă și africanistă). Românii sunt folosiți pe post de caricatură a Europei. Intenția antiromânească este indiscutabilă. Ideea este: uite, țiganii ăștia prăpădiți au și ceva talent artistic, nu aceea că talentul lui Mungiu ne obligă să ne schimbăm părerea despre români și țigani.

    În mod normal Mungiu trebuia să se arate surprins de câți idioți (publicul televiziunii respective) sunt în Franța pretins culturală.
  • +9 (9 voturi)    
    Romaneste va zic... (Vineri, 17 mai 2013, 13:22)

    un dac [utilizator]

    multi de aici il jignesc pe Mungiu mai tare decat emisiunea cu pricina. Cat de romaneste:-)

    Bravo Cristi, cum spuneam si in alt comentariu, esti poate cel mai echilibrat regizor talentat pe care il stiu eu. Felicitari, rar talentul si bunul simt fac casa atat de buna ca in cazul tau.
  • +11 (11 voturi)    
    Mi-am mai adus aminte de ceva... (Vineri, 17 mai 2013, 13:29)

    un dac [utilizator]

    Pentru cei care inteleg cat de cat industria filmului romanesc, regizorii romani chiar cersesc bugete minuscule ca sa faca filme mari. Diferenta dintre bugetul unui film de-al lui Mungiu si bugetul unui film de-al lui Spielberg este ca diferenta dintre "tariful" lui Banel Nicolita si "tariful" Zinedine Zidane (ca sa ramanem in Franta). Sunt filme premiate la festivaluri mari care nu au obtinut nici macar putinii bani de la CNC pe motiv ca erau....proaste:-)
    Evident ca nu sunt naiv sa cred ca la asta s-au gandit, dar, din pacate, "cersitul" din emisiune ma duce cu gandul si la aceasta realitate trista a Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Duminică, 19 mai 2013, 20:24)

    hollow [utilizator]

    Citind majoritatea comentariilor de jos sunt fascinat sa constat cum nimeni nu isi da seama cum trece pe langa ei un adevar cat se poate la indemana si relevant pentru IQ-ul natiei din nu-mi face nici o onoare sa fac parte:
    Nu ni se pare deloc ok ca francezii sa generalizeze si sa spuna despre romani ca sunt hoti, cersetori, escroci, etc. si ni se zburleste imediat parul pe spate cand o emisiune de satira face (only not really, dar nu mai conteaza subtilitatile acum) asta. In schimb este perfect legitim pentru romani sa spuna despre tigani exact acelasi lucru.
    Uluitor.