Cum se împart mandatele de europarlamentar după alegeri: PNL îi revin 10, PSD și USR-PLUS, câte 8

de C.D.     HotNews.ro


Ludovic Orban, Rares Bogdan, Siegfried Mureșan
Foto: Facebook
​PNL este câștigătorul alegerilor europarlamentare și va trimite zece eurodeputați în Parlamentul European, potrivit simulării pe rezultatele centralizate în proporție de peste 99%. PSD și USR-PLUS ar urma să aibă 8 mandate, iar PMP, UDMR și Pro România câte 2 mandate.

HARTĂ INTERACTIVĂ Rezultatele finale la europarlamentare în fiecare județ din țară. Vezi cât au luat marile partide și independenții

Cine sunt cei care ar urma să meargă în Parlamentul European, așa cum sunt înscriși în listele de candidați:

PNL: 10 mandate

Ioan-Rareș Bogdan
Mircea-Gheorghe Hava
Siegfried Vasile Mureșan
Vasile Blaga
Adina-Ioana Valean
Daniel Buda
Dan-Ștefan Motreanu
Gheorghe Falcă
Cristian-Silviu Bușoi
Marian-Jean Marinescu

​PSD: 8 mandate

Rovana Plumb
Carmen-Gabriela Avram
Iulian-Claudiu Manda
Cristian-Vasile Terheș
Dan Nica
Maria Grapini
Tudor Ciuhodaru
Adrian-Dragoș Benea

USR-PLUS: 8 mandate

Dacian Julien Cioloș
Cristian Ghinea
Dragoș-Nicolae Pîslaru
Clotilde-Marie-Brigitte Armand
Ioan-Dragoș Tudorache
Nicolae-Bogdănel Ștefănuț
Vlad-Marius Botoș
Ramona-Victoria Strugariu

*Dacian Cioloș este de așteptat să se retragă, în aceste condiții în Gheorghe Dan Vlad fiind câștigătorul celui de-al 8-lea mandat

PMP: 2 mandate

Traian Băsescu
Eugen Tomac

UDMR: 2 mandate

Iuliu Wikler
Lorant-Gyorgy Vincze

Pro România: 2 mandate

Victor Ponta
Corina Crețu

*Este de așteptat ca Victor Ponta să se retragă, astfel că mandatul să-i revină celui de pe poziția 3, unde figurează Mihai Tudose.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















258559 vizualizari

  • -15 (41 voturi)    
    ?? (Luni, 27 mai 2019, 19:14)

    tirolez [utilizator]

    De ce sa se retraga Ciolos? Nu e un gest frumos.
    • +18 (32 voturi)    
      Ba este un gest frumos (Luni, 27 mai 2019, 19:46)

      PlutoniumBoy [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      L-a lasat pe Vlad Gheorghe, un tanar ambitios. A si spus ca va ramane in tara.
      • -13 (15 voturi)    
        mai ,oameni ... (Marţi, 28 mai 2019, 6:41)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui PlutoniumBoy

        rares , marimescu ,basescu ,ponta ,tomac si alte lichele in P.E ?! ne facem de rasu 'curcilor bai frate ! astia au dat din clanta pentru 15 mii euro pe luna . o sa vedem ca dorm acolo si papa banii de pomana !
    • +22 (34 voturi)    
      asa a spus (Luni, 27 mai 2019, 20:13)

      1fraier [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ciolos a spus de la inceput ca nu se duce in PE, ca el candideaza doar ca sa traga partidul in sus. A si fost criticat pt declaratia asta la momemntul respectiv.
      • +9 (15 voturi)    
        Chiar daca doare, omul isi tine cuvantul ! (Luni, 27 mai 2019, 21:12)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui 1fraier

        A spus ca nu face politica cat este la guvern si doar gestioneaza tara si ca nu candideaza !!
        Din acest motiv a refuzat sa dea ordonanta pentru alegeri in doua tururi -ca sa nu scoata el castanele pnl din foc si a refuzat pnl/usr sa candideze in 2016 !
        Pentru asta au fost facuti guvernul zero si de psd si de pnl ...Pai asta a fost conditia functionarii acelui guvern : doar sa gestioneze !! !!!!!!!
        • +4 (6 voturi)    
          personajele controversate (Marţi, 28 mai 2019, 9:23)

          florinos [utilizator] i-a raspuns lui deval

          Nu am scăpat de personajele controversate din Parlamentul UE Vasile Blaga, Maria Grapini și un traseist ca Tudor Ciuhodaru
          • +5 (5 voturi)    
            Vor fi modificari ale acestor liste (Marţi, 28 mai 2019, 10:42)

            animatron [utilizator] i-a raspuns lui florinos

            Ele nu sunt inca oficial confirmate, sunt doar cele ale candidatilor votati.
            Partidele pot inca decide cine ramane pe lista finala.

            Se pare ca sunt mari discutii in PSD pt a fi indepartati de pe lista toti cei adusi de "gruparea Dragnea", incepand cu "preotul Terhes" si cu faimosul "traseist" dr Ciuhodaru.
            Nu mai zic de madam Grapini, nu cred ca e prea multa incantare ca dna asta inca e pe lista.

            S-ar putea sa fie schimbari si in varful listelor USR-PLUS si Pro-Romania.
            Si nu e foarte sigur ca dl Basescu va pleca la Bruxelles, parea ezitant la inceputul campaniei, se vroia doar "locomotiva", la fel ca dnii Ciolos sau Ponta.

            Oricine se duce, trebuie sa fie cat mai activ pentru Romania si pentru intarirea Europei.

            E deja un mare succes pt tara noastra ca au castigat partide care vor face parte din primele 3 mari grupari politice din PE.

            PNL+PMP dau 12 europarlamentari romani in PPE.
            Nu pun la socoteala cei doi maghiari udemeristi din PPE, vor vota contra Romaniei, cu Ungaria lui Orban, nu-i exclus sa plece odata cu FIDESZ-ul din PPE.

            PSD si probabil Pro-Romania cu 10 europarlamentari in PSE (S&D).

            USR-PLUS cu 8 parlamentari va forma o delegatie puternica in viitorul grup "progresist" din jurul fostului ALDE si al partidului francez prezidential.

            Nu avem reprezentanti in grupul ecologist european si nici in cele 3 grupari "eurosceptice" si "nationaliste" (care impreuna vor avea cam la fel de multe mandate ca PPE).

            Romania are tot interesul sa fie conectata la nivel europarlamentar cu orice grup politic mai mare, vocea noastra trebuie auzita direct in toate curentele politice europene importante.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu se stie daca se retrage si de ce ar face asta (Luni, 27 mai 2019, 20:23)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Este deocamdata o presupunere.
      • 0 (0 voturi)    
        de retras nu se retrage el de bunavoie, (Marţi, 28 mai 2019, 10:15)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        dar il vor retrage altii...nu are de ale, indiferent ca vrea sau nu, Liviu Dragnea este istorie. Locul lui il vor multi, nu il va lasa nimeni sa conduca din puscarie.
    • +7 (11 voturi)    
      ai luat 4 likeuri (Luni, 27 mai 2019, 20:44)

      mita sucila [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ...de la ganditori ca tine
      omul a anuntat CLAR si ROMANESTE, pt cine are urechi si creier sa auda si priceapa, ca el e acolo ca si locomotiva
      dar ca va ramane in tara,sa duca greul
      • -8 (12 voturi)    
        ce sa traga ? (Marţi, 28 mai 2019, 6:43)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui mita sucila

        ciolos trage mucii'piept , aia trage ! nare bani sa-si ia o paine sau sa traverseze strada de cand nici el nici nevasta lui nu mai produc una de 1 leu !
        • +5 (7 voturi)    
          Tov muscha, du-te la Rahova (Marţi, 28 mai 2019, 9:41)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          sa-l admiri pe idolul tau.
          Mai lasa-ne cu limbajul tau suburban.
          Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • +4 (12 voturi)    
      Las ca e de munca in tara (Luni, 27 mai 2019, 23:36)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Si e nevoie ca tinerii sa fie ajutati, sa prinde experienta, sa faca o cariera frumoasa. E mult de lupta pt a termina cu feudalismul medieval de rit psdist.
  • +39 (57 voturi)    
    Daca Melescanu NU Bloca Diaspora (Luni, 27 mai 2019, 19:20)

    un domn [utilizator]

    Ald£…avea ...ZERO cu minus
    P$D ar fi avut max 2 europarlamentari
    • +17 (27 voturi)    
      Si USR era pe primul loc (Luni, 27 mai 2019, 20:09)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Este si asta o tactica. Cu PNL se mai descurca PSD pentru ca -sau batut (sau au simultat) 30 de ani. Problema e ca USR-PLUS este o alta "specie", iar ei nu stiu cum sa ii abordeze.

      Ia-o in felul asta: Alianta 2020 a reusit sa aiba aproape acelasi scor precum cele mai puternice 2 partide din Romania cu 0 primari, consilieri, baroni, nimic. Totul doar campanie gandita online si prin afirmarea in Parlament/Guvern, dupa caz. Singurele campanii electorale "fizice" au fost in ultima saptamana de dinainte de europarlamentare si au fost chiar simple.

      Daca diaspora vota, USR ar fi avut lejer 30%.

      Ar fi fost umilinta absoluta. Intr-un fel e mai bine asa, pentru ca intai e bine sa-si faca mana. Iar la 2020 ar fi primul pas sa ia locul 2 (daca nu chiar 1).
    • +10 (18 voturi)    
      cultura nationala (Luni, 27 mai 2019, 22:18)

      Menscorpore [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      - privarea ilegala a unui singur cetatean de la a-si exercita oricare drept constitutional, este o infractiune grava, daramite daca se practica impotriva a milioane de votanti ....... procuratura(parchetul!) ar trebui sa se sesizeze din oficiu, mai ales ca asa au fost sabotate si precedentele alegeri parlementare europene ....... dar daca nici acum parchetul nu da dovada de competenta si moralitate, atunci sa stiti ca societatea romaneasca n-a inaintat nimic cu ocazia asta ....... PSD-ul are radacini numeroase si adanci in populatia Romaniei.
    • -5 (9 voturi)    
      Inca n-ai terminat cu visele, (Marţi, 28 mai 2019, 8:33)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      gata, s-au terminat alegerile, trezeste-te?
      • +4 (8 voturi)    
        Mircica, breh, facem demersuri (Marţi, 28 mai 2019, 9:09)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Sa scapam de Latrina trei, este “decat” o chestiune de timp

        https://campaniamea.declic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase

        Anunta pe Varan sa pastreze banii Crescent, deoarece ii vom nationaliza
        • -2 (4 voturi)    
          Saracul de tine, esti defazat rau de tot, (Marţi, 28 mai 2019, 10:00)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          vezi ca stirea este veche, cu ciorbe reancalzite vii pe post de noutati?
          • +3 (5 voturi)    
            Mircica, breh, Toti Comentatorii (Marţi, 28 mai 2019, 10:11)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Te Stiu !

            Spune ne de ce erati suparati Duminica asta si ieri ?
  • +8 (12 voturi)    
    Ce nume... (Luni, 27 mai 2019, 19:34)

    shobolanul de santina [utilizator]

    Ce nume de rezonanta au P$D...erau OK langa Dracnea la brutarie...
    Ciolosh face bine ca se retrage! Si Basescu ar trebui sa faca la fel...Parerea mea...
  • -3 (9 voturi)    
    din pacate, doar ultima persoana din lista (Luni, 27 mai 2019, 19:37)

    N.S. [utilizator]

    are competentele minime necesare pentru a ne reprezenta in comunitate! restul se cam incalta cu fesul, fara suparare!
  • -1 (15 voturi)    
    PNL (Luni, 27 mai 2019, 20:03)

    Itsoc [utilizator]

    aceasta mizerie de partid care a castigat alegerile strict pe antipatia pentru psd are numai valori in lista lor
    rares bogdan - acest agent kaghebist cu accente de dacopat sinistru
    blaga - nu mai e nimic de zis
    busoi- acest penelist cu sindrom down
    falca - parintele securitatii din romania

    aproape la fel de valorosi precum lista psd: rovinam manda, grapini, vai de capul nostru

    cred ca singurele liste decente sunt ale USR si PMP, Tomac chiar a avut mereu potential doar ca nu a fost in barca potrivita.
  • +11 (17 voturi)    
    De ce intazie atata adunarea ultimelor voturi? (Luni, 27 mai 2019, 20:21)

    Habermas [utilizator]

    Atentie ca PSD vrea sa faca pierdute voturile USR-PLUS ca sa nu ajunga USR-PLUS pe locul 2! Este un lucru care conteaza in psihologia colectiva!
  • +9 (13 voturi)    
    Deci (Luni, 27 mai 2019, 20:26)

    Hydra [utilizator]

    Nu am scapat de Grapini sau Plumb...
    • 0 (0 voturi)    
      cultura istorica (Marţi, 28 mai 2019, 11:11)

      Menscorpore [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

      - si nici de toti ceilalti gramada ..............
      - Doamne iarta-ne ! .................
  • +10 (14 voturi)    
    Ptiu... (Luni, 27 mai 2019, 20:44)

    Daniam [utilizator]

    Iarasi proasta aia de Grapini... si geniul de Benea pe care-l cunosc din facultate. Intra ultimul la examenele orale, singur cu profesorul care avea "indrumare" de la Rector, care la randul lui era pe firul rosu cu Sechelariu.
  • +10 (14 voturi)    
    un plus (Luni, 27 mai 2019, 20:50)

    ber [utilizator]

    Ma bucur ca nu-l mai vad pe Tariceanu cu zicerile lui ingamfate, pline de minciuni frumos ambalate in haina democratiei. Era si timpul ca aceasta gogoasa politica sa
    se dezumfle. Am scapat si de Norica si Renate.
  • -1 (9 voturi)    
    ntz ntz ntz (Luni, 27 mai 2019, 21:10)

    Nevermind [utilizator]

    "Cioloș, întrebat dacă pleacă la Bruxelles sau rămâne în țară, a spus că merge la Bruxelles, dar proiectul Alianței 2020 continuă să construiască și va avea candidați și la următoarele alegeri parlamentare, după care speră să reiasă o formulă guvernamentală din care să facă parte."

    E pe site-ul vostru, parol:
    https://www.hotnews.ro/stiri-europarlamentare_2019-23164705-video-dan-barna-referendumul-despre-fel-romanie-vrem-fim-trecut.htm

    Eh...
  • +7 (11 voturi)    
    iar Grapini??????? (Luni, 27 mai 2019, 21:15)

    keiser_soze [utilizator]

    nu, nu, nu, nu, nu! Am mentionat nu?
    • 0 (0 voturi)    
      cultura cinica (Marţi, 28 mai 2019, 11:13)

      Menscorpore [utilizator] i-a raspuns lui keiser_soze

      - da, dar degeaba ................
  • +7 (11 voturi)    
    psd (Luni, 27 mai 2019, 21:51)

    lider [utilizator]

    ...9 europarlamentari, Spiru Haret!
  • +7 (13 voturi)    
    Daca (Luni, 27 mai 2019, 22:02)

    Alexa.99. [utilizator]

    ar fi putut vota toti cei din afara, rupea USR. E o mare mizerie ceea ce s-a intamplat, o mare incorectitudine. Oricum, daca vrei doar sa ascunzi adevarul, sa batjocoresti, sa furi, sa blochezi oamenii corecti, n-ai cum s-o termini bine. Cu fiecare porcarie pe care o fac, psd isi sapa groapa.
  • -4 (18 voturi)    
    USR si=a terminat si lista de cadre (Luni, 27 mai 2019, 22:48)

    Je__ [utilizator]

    si proiectul de tara o data cu incarcerarea lui Dragnea

    Care e urmatorul proiect...si-a propus ceva concret acum ca a castigat? Care e viziunea USR pt Romania?

    Ca UE Dragnea s-a terminat
    • +8 (16 voturi)    
      La fel si PSD. (Marţi, 28 mai 2019, 1:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Singura agenda a fost scaparea de puscarie a borfasului vostru sef, iar cadrele.. ce sa mai zic: codrin stefanescu aka cap de guma, olguta, deputatul mitraliera, plescoi etc..

      Toti oameni mari, scoliti, caractere inalte si minti luminate. Toate aceste minti luminate, calauzite de cea mai luminata minte posibil: duamna drancila.
  • +3 (7 voturi)    
    32? (Luni, 27 mai 2019, 23:08)

    Săsărman Iacob [anonim]

    Avolo sunt 32 de locuri..avem 33 de pozitii...oare cine il prinde al 33?
    • 0 (2 voturi)    
      Mai numara (Marţi, 28 mai 2019, 9:36)

      Heissnachricht [utilizator] i-a raspuns lui Săsărman Iacob

      inca o data. Dar cu grija, sa nu-ti iasa cu virgula!
  • +9 (15 voturi)    
    Grapini si... (Marţi, 28 mai 2019, 1:02)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... Pupu de la UPU in parlamentul european. Romania profunda continua sa furnizeze bufoni Europei. Ceva mai putini, totusi, sa nu ne pierdem speranta.
  • +2 (2 voturi)    
    Deci metoda (Marţi, 28 mai 2019, 7:05)

    sletcu [utilizator]

    “retragerii” chiar funcționează...
  • -1 (5 voturi)    
    Domnul Wurtz a primit vot de blam (Marţi, 28 mai 2019, 7:05)

    Lucian Ilea [utilizator]

    in parlamentul Austriei azi din cauza mea
    ei poate e momentul sa nu-i mai zic asa fratelui meu mai tanar
    eram amandoi fii lui Hetzner nascut in 50
    el tanar cancelar pleaca din cauza asocierii cu Lucifer conducatorul adica Fuhrerul vostru drag