HARTĂ INTERACTIVĂ Rezultatele finale la europarlamentare în fiecare județ din țară. Vezi cât au luat marile partide și independenții / USR-Plus câștigă în București, Cluj, Iași, Constanța, Timiș, Zalău și Brașov

de Victor Cozmei, Ovidiu Popica     HotNews.ro


Rezultatul final la Europarlamentare - pe fiecare judet
Foto: Hotnews
Peste 50% dintre românii cu drept de vot au votat la alegerile europarlamentare din 26 mai. PNL a ieșit căștigător, cu circa 27% dintre voturi, iar pe locul secund s-a clasat PSD, cu puțin peste 23%. Alianța USR-Plus a ieșit pe locul trei, la mică distanță, cu circa 23% dintre voturi. HotNews.ro a centralizat toate voturile transmise la BEC și le-a transpus într-o hartă interactivă cu fiecare județ din țară. Intră să vezi câte voturi au primit partidele, dar și independenții de pe listă.

NOTĂ *În țară, votul a fost numărat, la secții, în proporție de 99% (n.r - actualizare ora 23.00), iar în Diasporă numărătoarea ajunsese la 96% din totalul voturilor exprimate. Astfel, rezultatele globale, precum și cele individuale de la „diasporă” se mai pot schimba.

1. PNL: 28,12%

2. PSD: 23,48%

3. USR-PLUS: 23,24%

4. ProRomânia: 6,72%

5. PMP: 5,99%

6. UDMR: 5,49%

7. ALDE: 4,29%


*Date calculate de Hotnews.ro, pe parcursul zilei, din fluxul de rezultate provizorii actualizat de https://prezenta.bec.ro


HARTĂ INTERACTIVĂ - Rezultatele pe fiecare județ:
  • Click pe hartă pe județe pentru detalii.
  • Click pe butonul „>>” din colțul stânga-sus pentru a consulta legenda hărții.



TABEL - Rezultatul votului global (țară+diasporă) și defalcat:




Vezi și:

















436113 vizualizari

  • +50 (58 voturi)    
    Era foarte probabil (Luni, 27 mai 2019, 8:34)

    Captain Obvious [utilizator]

    Că dacă se vota încă 2 ore in diaspora UDMR era pe făraș
    • -14 (28 voturi)    
      Nu ca au si ei. (Luni, 27 mai 2019, 8:49)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nu merge asa de simplu.
      • +3 (3 voturi)    
        au si ei hotii lor (Luni, 27 mai 2019, 23:29)

        yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        care fura cu psd impreuna, 5-6% indiferent de mandat si prezenta la vot, minim 0.4% din alegatori in fiecare judet unde nu sunt nici 150 de locuitori de etnie maghiara e chiar "impresionant". Cauta rezultatele recesamantului si pe urma uita-te sus la voturi pe judetele sarace in maghiari
    • +49 (57 voturi)    
      macar am scapat de ALDE (Luni, 27 mai 2019, 9:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      hai ca poate la parlamentare scapam si de udmr
      • -28 (38 voturi)    
        ALDE inca este in parlament. (Luni, 27 mai 2019, 10:35)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Cand votezi la EUROvision nu te declari diva.
        • +20 (26 voturi)    
          serios?! (Luni, 27 mai 2019, 11:22)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          sunt perfect constient de asta.
          Dar ALDE e pe faras... afara din ALDEu european, afara din parlamentul european.
          sper sa nu-si revina la parlamentare
          • -3 (3 voturi)    
            Uau o pierdut pozitii din care nu putea fura? (Marţi, 28 mai 2019, 8:16)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            Pai crezi ca le pasa?
      • -13 (13 voturi)    
        vom scapa si de iohanis ! (Luni, 27 mai 2019, 17:22)

        muscha [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        dragnea s-a dus ,urmeaza iohanis cu 42 dosare !
      • 0 (0 voturi)    
        Din pacate nu (Luni, 27 mai 2019, 23:48)

        gcbirzan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu putem sa scapam, ca sa ajungi in Parlament iti trebuie 5% din votul pe toata tara sau 20% din votul in 4 circumscriptii (Harghita, Covasna, Satu Mare, Mures, sa zicem)
    • +7 (7 voturi)    
      Daca se vota inca 2 ore in diaspora (Luni, 27 mai 2019, 22:08)

      Zamolxis108 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Iesea USR-PLUS pe locul 2, asta e clar.

      De UDMR nu stiu, cred ca tot ieseau, dar nu asta-i baiul. Ca-s 4, 5 sau 6% ce conteaza? Niciodata nu vor fii mai multi.

      PSD-ul e problema, pentru ca pot creste necontrolat daca societatea civila si partidele democratice nu-si fac treaba cum trebuie. Sa speram ca a fost ultima data in istorie cand au fost asa puternici... sa ajunga sa poate guverna singuri (ma rog, si cu marioneta Tariceanu / ALDE).
      • -2 (2 voturi)    
        Ma intreb care va fi referndumul din 2020? (Marţi, 28 mai 2019, 8:56)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Zamolxis108

        Ca asta de acuma a fost doar pentru a scoate lumea la vot.
    • +5 (5 voturi)    
      cu inca 1 ora ... (Marţi, 28 mai 2019, 9:54)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      PSD era pe locul 3 !!!
      iar daca exista vot electronic in strainatate si suficiente sectii de vot, PSD cobora la 20%
      oricum daca exista vot electronic functional si simplu, nu mai erau necesare foarte multe sectii
    • 0 (0 voturi)    
      Dar cu referendumul ce s-a facut? (Marţi, 28 mai 2019, 10:24)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Ok, stim ca au fost peste 40% si mai mult ca sigur marea marea majoritate a celor care au votat au fost DA. Insa acum care este next step? Ce se intampla? Devine lege ce am ales? Dar daca vin acum USR si PNL la guvernare, ei pot sa dea Ordinante de Urgenta sa anuleze OUG-urile PSD-ului? Sau au si ei interzis la OUG?
  • -36 (58 voturi)    
    un lucru bun (Luni, 27 mai 2019, 8:35)

    Mazeta [utilizator]

    Nu mai există două Românii, ci trei sau patru. Oamenii sunt obligați de acum încolo să vadă lucrurile mai nuanțat, nu doar în galben și roșu.
    • +24 (32 voturi)    
      In 2020 o sa vezi doar tu Rosu, de furie (Luni, 27 mai 2019, 8:53)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poate o sa si turbi, ramane de vazut.
      • +9 (9 voturi)    
        sa ne rugam sa nu-si faca Mazeta (Luni, 27 mai 2019, 18:06)

        2016 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        harachiri! Cui mai dau pezedistii ruble sa pozteze ineptii pe HN?
    • +19 (23 voturi)    
      O Ramanie si 20 de troli (Luni, 27 mai 2019, 8:56)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Romania isi strange randurile si voi dispareti sub pragul de vot.
    • +26 (34 voturi)    
      Tot doua Romanii sunt: (Luni, 27 mai 2019, 9:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      una care proslaveste borfasii si hotia si alta care nu.
      • -8 (8 voturi)    
        printre ei ... (Luni, 27 mai 2019, 17:25)

        muscha [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        pe iohanis verner unde-l pozitionezi cu cele 6 case si chiria incasata cu acte false ? raspunse !
    • +14 (16 voturi)    
      si asta e rau sau cum? (Luni, 27 mai 2019, 9:21)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      importante is principiile sanatoase nu orientarea politica. Preferintele politice e bine sa fie diversem, principiile nu trebuie insa negociate.
    • +14 (20 voturi)    
      nope (Luni, 27 mai 2019, 9:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sunt doar 2
      romania oamenilor care vrea sa o duca mai bine MUNCIND
      si romania oamenilor care vor doar sa FURE (tu esti cu cei din urma)
    • +3 (3 voturi)    
      OMG (Luni, 27 mai 2019, 18:15)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu te auzi ce zici? stii despre ce vb? sau te intereseaza doar ce ti se dicteaza masina obosita, imi e mila de tine, se pot face mult mai multi bani ca curva de strada de cat faci tu nimicule, pacat de viata ta, pacat mare....
  • -16 (30 voturi)    
    mda (Luni, 27 mai 2019, 8:36)

    SoulSearcher [utilizator]

    huuuua, moldova in continuare voteaza cu PSD-ul.... fmmm
    • +21 (23 voturi)    
      Nu cred (Luni, 27 mai 2019, 8:58)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      in Moldova PSD are 2-3 procente peste PNL si USR a luat un scor incredibil.
      • +10 (12 voturi)    
        nu chiar.... (Luni, 27 mai 2019, 11:03)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        ... analizeaza putin. pnl + usr+ > pesede.. deci moldovenii au votat cum trebuie. poate trebuia in numar mai mare, dar e bine si asa...
      • +4 (4 voturi)    
        Tine de proportia rural-urban (Luni, 27 mai 2019, 18:09)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        In Ardeal si Banat, si-n cateva judete din restul tarii - Constanta si Iasi, de exemplu - e mai multa lume la oras. USR a castigat peste tot in orasele mari. Acolo unde e multa lume la tara - Moldova si Oltenia, de exemplu - PSD are in continuare primari care pot santaja populatia sa voteze cum vor ei. Io zic ca aia e explicatia.

        Si de-aia io cre' ca ce-a inceput acuma doar atata e, un inceput. Hopul mare care trebuie trecut e cel al alegerilor parlamentare din 2020. Si-acuma USR e pus intr-o situatie groaznic de incomoda. Pe de-o parte, pregateste o motiune de cenzura. Aia si daca trece si daca nu trece tot rau e. Daca nu trece, o sa sara ... mazetele sa acuze USR de impotenta politica. Daca trece, cineva tre' sa-si asume guvernarea, si aia inseamna un an intreg in care lumea sa uite de magariile facute de PSD.

        Asa ca tre' facut un efort chiar mai mare de mobilizare pentru parlamentare.
    • +36 (40 voturi)    
      Bravo Iasi, Suceava, Vrancea, exemple pt Moldova (Luni, 27 mai 2019, 9:15)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Iasi-ul a pus USR-PLUS pe primul loc si impreuna cu PNL a votat majoritar foarte clar cu Opozitia, PSD e acolo la doar 20%, sub media nationala.

      Suceava, vot puternic pt liberali, la fel si Vrancea, unde domina PSD-ului baronului Oprisan (ramane totusi la 30%).
      PSD-ul castiga f greu (1-2% diferenta) in Neamt, Galati si Bacau, doar in Vaslui si Botosani (judete f sarace) ajunge la diferenta de 3-4%, atat!).

      Moldova e deja foarte departe de acea "regiune rosie" cu scoruri de 40-60% in favoarea PSD-ului, s-a terminat.

      Bravo Valcea, in acel sud dominat clar de PSD, dar care nu e majoritar nicaieri, nici macar in Teleorman !

      Centrele universitare Iasi si Cluj, cele mai mari orase din Romania, alaturi de Timisoara si Brasov, au pus pe primul loc Opozitia anti-coruptie de la USR-PLUS.
      Ce sa mai zicem de Bucuresti, unde USR-PLUS face un scor demn de..PSD, peste 40% !

      Scorurile liberalilor si progresistilor sunt o victorie pentru Romania si pt Europa si o infrangere a Rusiei si agentilor ei de influenta in tara noastra, cei care deja incearca sa gaseasca ceva de spus negativ despre votul extraordinar de la europarlamentare si referendum, incearca sa divizeze romanii.

      Romania are oameni extraordinari, care inteleg ce se intampla la ei in tara si se pot mobiliza exemplar pentru un destin mai bun al Romaniei si al Europei !

      A nu se uita ca Romania e una dintre foarte rarele tari din Europa care la aceste europarlamentare a votat clar contra populismului.
      Romanii sunt un popor eurofil, atasati traditiilor, credintelor si valorilor care au faurit prestigiul si forta civilizatiei europene.
      • +17 (21 voturi)    
        Nu este o înfrângere a Rusiei (Luni, 27 mai 2019, 10:55)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Este O PRIMĂ VICTORIE a românilor în fața armatelor de agenți de influență - din țară și din afara ei - care urmăresc PROSTIREA ROMÂNILOR.

        Următoarea bătălie va fi crearea condițiilor ca TOȚI ROMÂNII să-și poată exercita dreptul de vot.
        Mă gândesc la cei care au format cozile imense de la ambasade și consulate pentru a vota și nu au reușit pentru că demnitarii PSD+ALDE+UDMR nu și-au îndeplinit jurământul dat la preluarea mandatelor.
        (Poate că ar trebui ca personalități din Justiție să studieze dacă această neglijență nu constituie de fapt o infracțiune și deci să facă obiectul unui Dosar Penal.)

        Forța politică numită ”Alianța 2020 USR-PLUS” și-a luat angajamentul că va modifica Legea Electorală astfel încât să fie introduse Votul Electronic și Votul prin Corespondență.
        Dacă și acest nou PNL renăscut din cenușă care a învins PSD+ALDE+UDMR în multe județe va demonstra că s-a maturizat și se va alătura Alianței 2020USR-PLUS în acțiunea de modernizare a Sistemului Electoral atunci vom putea avea o nouă victorie importantă.

        Cea de a treia victorie va fi atunci când Noul Parlament format din Progresiști și Pro-Europeni va înlocui actualul parlament al ignoranților, analfabeților, plagiatorilor, penalilor și cozilor de topor.
        • +1 (3 voturi)    
          Personal, de PNL mi-e frica (Luni, 27 mai 2019, 18:11)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

          Anume, ca e PSD-ul de rezerva, care pana acuma a mimat opozitia doar atat cat sa prosteasca lumea. Mai are timp sa-si dea arama pe fata, pana la alegerile parlamentare de anul viitor.
    • +19 (21 voturi)    
      Detaliile fac diferenta (Luni, 27 mai 2019, 9:18)

      Jad [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Te rog sa te uiti la procentele fiecarui partid, moldova a inceput sa nu mai fie rosie, iar cele care sunt, au iesit "la unghie", la alegerile parlamentare sigur vor fi mai putine zone rosii.
      In schimb hai sa ne uitam un sudul tariii, chipurile mai dezvoltat si mai cultivat decat prostii de moldoveni: Dolj, Giurgiu, Mehedinti, Olt ca sa subliniez unde a fost diferentele cele mai in foavoarea PSD.
      Am votat la toate alegerile care au fost in Romania cu speranta unor astfel de rezultate, insa este loc de mai bine, sunt mandru ca sunt roman si la fel de mandru ca sunt moldovean.
      • +2 (8 voturi)    
        Sudul tarii nu este mai 'cultivat' (Luni, 27 mai 2019, 11:03)

        eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Jad

        Uita-te la rezultatele de la bac la Vaslui (de exemplu) si ai sa vezi ca bate orice judet din sud, sud-vest. Am gasit din 2017 dar in 2018 nu a fost diferit. https://www.hotnews.ro/stiri-esential-21881546-harta-rezultatele-finale-bac-2017-topul-judetelor-functie-promovare.htm
      • +6 (8 voturi)    
        asa e... (Luni, 27 mai 2019, 11:09)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Jad

        moldovenii s-au dat pe brazda de data asta. mai trebuie lucrat putin la prezenta la vot si e perfect.
      • 0 (4 voturi)    
        asa e... (Luni, 27 mai 2019, 11:10)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Jad

        moldovenii s-au dat pe brazda de data asta. mai trebuie lucrat putin la prezenta la vot si e perfect.
    • +18 (20 voturi)    
      esti un hater penibil (Luni, 27 mai 2019, 10:24)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      scorurile usr + pnl + pmp trec de 50% peste tot in Moldova, simplul fapt ca Psd a iesit primul la mica distanta de locul 2 se datoreaza faptului ca multi din Moldova s plecati si voteaza n restul tarii si in Diaspora. Avantajul acestei votari a fost ca nu a fost necesar sa mergi in localitatea de domiciliu sa votezi. Efectul a fost ca multe orase au beneficiat de pe urma acestor voturi aduse de Moldoveni. In multe sate din Moldova au ramas doar batranii "fidelizati" cu forta de PSD. Ce sa te astepti de la optiunile de vot ale acelor oameni sarmani ? Rezultatul a fost foarte bun si trebuie sa il privim cu optimism. Doar un hater limitat in cautare de noi tinte pentru deversarea urii.
  • +45 (47 voturi)    
    .... (Luni, 27 mai 2019, 8:39)

    tirolez [utilizator]

    Faptul ca n-o mai trimitem pe Norica e o mare realizare. Nu mai are Sputnik pe cine sa laude, ce tristi sunt.
    • +19 (21 voturi)    
      Phiii! Norica a ratat la mustata (Luni, 27 mai 2019, 10:46)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      (daca si-o lasa un pic, cine stie)
      Tembelniceanu a iesit si a zis ca de fat ei si-au indeplinit obiectivul raportat la numarul de voturi. Dar au votat prea multi ailalti!
      Daca ar fi venit la vot numai votantii lor ar fi obtinut 100%. N-a fost sa fie.
      • -7 (7 voturi)    
        la toamna ... (Luni, 27 mai 2019, 17:28)

        muscha [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        la toamna rateaza engros verner ! #-isti il voteaza pe basescu , si pe ciolos care n-a facut nimic , guvernul zero barat !
  • -17 (31 voturi)    
    Sholdova vrea alipirea la RSSMoldoveneasca. (Luni, 27 mai 2019, 8:40)

    Marionette [utilizator]

    Daca taiem Oltenia din Tara Romaneasca vedem ca si Tara Romaneasca si Dobrogea nu mai sunt Rosii. Ah, ca exista o Ialomita plina de fosile care nu stiu ca Iliescu nu mai e presedinte, da, dar nu mai sunt zone Rosii. Pe olteni ii intelegem. Au strazi ca in palma, toata bogatia tarii a fost redirectionata spre zona aceea, si cu o doza de cinism isi apara interesele apropiate.
    Dar dupa ce 30 de ani s-au p*sat pe tine oltenii, tu Moldova sa fii tot Rosie, ei, asta n-o mai pricep. Nu mai imi pare rau ca nu e nici o autostrada in Moldova. Tampenia se plateste.
    • +19 (21 voturi)    
      Pe naiba (Luni, 27 mai 2019, 9:00)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Moldova a votat masiv cu opozitia. Sta mult mai bine la vot decat Muntenia. In Moldova PSD nu a depasit 30% in aproape niciun judet pe cand in Muntenia in 4-5 judete este la 44%.
    • +6 (8 voturi)    
      Taurii își au locul în arenă (Luni, 27 mai 2019, 9:19)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Cu ceva timp în urmă era mare vâlvă pe aci în legătură cu analfabetismul funcțional. Ceva click-uri, adunări, scăderi, comparații și un "Aha!" ajută :).
    • +2 (6 voturi)    
      cum sa nu pricepi (Luni, 27 mai 2019, 9:22)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      oamenii saraci vand votul cui da mai mult. Scoate i din saracie si ai sa vezi diferenta (vezi Bucuresti-Ilfov sau alte zone bogate din vest)
      • +3 (7 voturi)    
        Asta-i un rationament gresit (Luni, 27 mai 2019, 18:21)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Oltenii nu-s bogati. In fapt, asta-i una din chestiile ce le au comun parte din secui cu parte din moldovenii din nord si cu parte din nordul Olteniei sau de langa Dunare: saracia. In toate trei partile de tara sunt sate in care saracia e atat de crunta ca-ti vine sa plangi, daca vezi ce-i acolo. Si abia dupa ce vezi ce-i acolo intelegi de ce Dragnea si altii ca el nu-s doar escroci, ci criminali de-a dreptul.

        Vorba veche din Banat:
        - De ce esti prost?
        - Ca mi-s sarac.
        - De ce esti sarac?
        - Ca mi-s prost.

        Prostia-i face sa voteze cu PSD. Saracia e doar o consecinta. Chiar daca una care inchide un cerc vicios.

        Personal, nu-i acuz si nu le fac o vina pentru prostie. Prostia e rezultatul educatiei. Educatia vine din contextul social si istoric, e absurd sa pretinzi unei comunitati sa fie altfel decat o fac influentele la care e expusa sa fie. Doar ca, daca vrem sa schimbam ceva, acolo e cel mai critic loc unde tre' sa umblam - la educatie.
    • +9 (15 voturi)    
      Cea mai cretină ”analiză”! (Luni, 27 mai 2019, 10:35)

      lsorin [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Dacă ții neapărat să-i înjuri pe moldoveni, fă-o direct, nu mai mima gândirea că n-ai cu ce!

      Dășteptule, șă știi că limita vestică a Oltenia e la Olt, nu la marginea Ilfovului.
      Giurgiu, Teleorman, Argeș, Dâmbovița, Buzau, Brăila, Ialomița - astea nu-s în Oltenia, geniule!

      Sau, ca să nu-ți mai dai aere, în Tara (ta) Românească sunt 12 (doăsprezece!!!) județe colorate-n roșu, iar în Moldova ”decât” 5 din 8. Și, dacă tai tu după cum te duce capul, ia taie Dobrogea și Banatul și mi-ai rămas, evoluatule, în 12 roșii și 5 non-PSD (inclusiv Bucureștiul).

      Concluzia e că te piși tu pe tine...
      Și da, prostia se plătește. La câtă geografie și istorie știi, sigur ai făcut Spiru Haret sau echivalent așa că probabil vorbești din propre experiență.
      • -2 (6 voturi)    
        Sudul e Valahia... (Luni, 27 mai 2019, 11:49)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

        ..ce tot o dati cu Muntenia , Oltenia.
    • +6 (8 voturi)    
      gresit (Luni, 27 mai 2019, 10:38)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Pai Vasluiul e depopulat. Multi din ei au votat in Ardeal, in Iasi, Bucuresti sau Diaspora,acolo unde traiesc si lucreaza.
      La fel si Galatenii - multi au votat in Bucuresti sau Diaspora. In Moldova judetele si orasele s depopulate.
      In plus daca se aduna voturile usr+pnl+pmp trec de 50% cam peste tot si in Moldova.
      Avantajul acestor alegeri este modul de contabilizare al voturilor - la nivel national, fiind o lista unica pe partid.
      La Parlamentarele noastre lucrurile se schimba ca trebuie sa mergi "acasa" sa votezi si in aceasta situatie votul celor ramasi la ei in sat are o pondere mai mare. LA fel si aportul Diasporei e mult mai mic, limitat la cateva mandate de deputati si senatori.
      In consecvinta invatati sa priviti imaginea de ansambla si nu va mai lasati prada tendintelor astora de separare, aronganta marunta si infumurare. Uitati va obiectiv la rezultate, riscati sa pierdeti toata bucuria aacestor rezultate in mod contrar
    • +5 (7 voturi)    
      Aiurea (Luni, 27 mai 2019, 12:30)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Nu mai ai ce spune si inciti la violenta.
      Cea mai tampita "analiza" pe care am citit-o azi.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +22 (26 voturi)    
    atat de aproape.... (Luni, 27 mai 2019, 8:47)

    liviu_ [utilizator]

    dar ce sa zic... bun si locul 3 :D
    oricum ma bucur ca ALDE sia luat-o in bot... daca nu face pragu nici udmr era perfect.

    partidul lui tonta e bine ca a trecut pragul si nu pt ca mi se pare mare partid, dar pentru ca o sa rupa in continuare PSDu :D
  • +17 (23 voturi)    
    ........ (Luni, 27 mai 2019, 8:47)

    Andpr [utilizator]

    Cum naiba se face ca udmr-ul are peste 5 %? 1.300 de voturi de ex in Vaslui? 1.500 de voturi in Dolj? 700-800 Teleorman? Ceva nu este in regula.
    • -8 (18 voturi)    
      hehe (Luni, 27 mai 2019, 8:58)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Andpr

      Numărarea voturilor a început după stabilirea proncentului UDMR.
      • +5 (11 voturi)    
        ........ (Luni, 27 mai 2019, 9:21)

        Andpr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        De 10 ani de cand circul si prin VS, n-am intalnit nici un ungur.....In Constanta, la fel. Acolo au 2000 de voturi.
    • -7 (13 voturi)    
      Partidele isi impart voturi pentru a trece pragul. (Luni, 27 mai 2019, 9:02)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Andpr

      La fel o fost si la parlamentare unde ALDE nu ar fi luat veci 5%. Dar PSD a sacrificat 1% si a obtinut 5% inapoi. E veche metoda.
    • +3 (9 voturi)    
      ma uit si eu... (Luni, 27 mai 2019, 9:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Andpr

      au vreo 200k-250k voturi... in judetele clasice.. inca vreo 100k iun restu... cam mult 5%...
      in fine...
      poate la urmatoarele alegeri scapam si de ei...
    • +4 (4 voturi)    
      intelegere Dragnea-Hunor (Luni, 27 mai 2019, 23:55)

      George Alexandru1 [anonim] i-a raspuns lui Andpr

      Voturile UDMR in aceste judete, cel mai mult in Teleormen, este rezultatul intelegerii intre Dragnea si Hunor! PSD a crezut in sondajele lui Pieleanu si Palada si au considerat ca pot "dona" UDMR voturi!
  • +17 (21 voturi)    
    campionii PSD in preferintele diasporei. (Luni, 27 mai 2019, 8:47)

    O.V. [utilizator]

    Uitati-va la scorul PSD si al ALDE in strainatate. Daca ar fi putut vota toti cei prezenti la cozile din fata sectiilor de votare din UE, scorul global al acestor lepre ar fi fost si mai mic.
    Sunt bucuros ca Iasi nu a votat majoritar rosu; mai spala din rusinea de dupa scrutinele post ceausiste
    • +7 (11 voturi)    
      d c crezi (Luni, 27 mai 2019, 9:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui O.V.

      ca fosila de melescanu a organizat asa prost?!
      mai multe sectii inseamna mai multe voturi, mault mai multe decat aia de la coada. Sunt oameni care nu sunt dispusi sa astepte 2 ore...
      GARANTAT ca daca se face votu din diaspora calumea... o sa vina MINIM 1 mil de voturi de acolo!
      dar PSD nu vrea asta!
      nu vezi ca mergeau cu 60 votanti pe ora?! la ora 20:30 chemau consulatele politia?! Asta e vot?! consulatele sunt majoritate PSD si le fac pe plac!
      Cred ca a venit vremea unor plangeri penale si unor procese impotriva romaniei pentru incapacitatea de a organiza un vot calumea in diaspora... deja nu mai e un accident!
      • 0 (0 voturi)    
        ma mir ca nu s-a crapat cerul (Marţi, 28 mai 2019, 12:41)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Melescanu a cerut scuze diasporei! Iti vine sa crezi? Asta ce sa fie? O fi intrat in ceasul mortii?
  • +5 (11 voturi)    
    Daca s-ar colora dupa PNL-USR vs. PSD-ALDE (Luni, 27 mai 2019, 8:53)

    Habermas [utilizator]

    sau chiar PNL-USR-PMP vs PSD-ALDE-ProRomania(-UDMR),
    harta asta ar arata foarte diferit - mult mai putin rosu!
  • +10 (16 voturi)    
    ah... (Luni, 27 mai 2019, 8:54)

    CRMS [utilizator]

    Cat mi-as fi dorit ca nici UDMR sa nu faca 5%
    • +3 (7 voturi)    
      exact (Luni, 27 mai 2019, 12:54)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      cu un ochi rad cand vad spre ex ca in satu mare psd acum e pe minim dar cand vad ca udmr e la 33% incep sa ma intreb, bai oameni voi sunteti ardeleni sau ce naibii. Nu am o problema cu ungurii, dar voi chiar il vreti pe astia ca marko bella sa va reprezinte !?!?!? ce naibii aveti ?
      vreti unguri, ia tata de la pnl, avem orban :) ce naibii cautati la udmr-ul ala ? nu v-ati saturat ?
      na avem frantuzoaica aia la usr, banui ca or mai fi si altii, nu vreti romani ok, dar de ce naibii de la udmr dupa tot "linsul in fund" pe care l-au practicat in toate guvernarile ?
  • +4 (10 voturi)    
    Constanta (Luni, 27 mai 2019, 8:57)

    feisbuk [utilizator]

    Locul 1 - PNL 26,30
    Locul 2 - UST/PLUS 26,29

    :) Poate e albastreste si Constanta ...

    PNL are noroc cu primariile din judet
    In oras USR/PLUS a avut cat cele doua partide USL
    • +2 (2 voturi)    
      uite c-ai avut dreptate (Luni, 27 mai 2019, 17:29)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      s-a facut albastru :)
  • +2 (6 voturi)    
    Uitati-va la Dolj (Luni, 27 mai 2019, 9:00)

    denvarel [utilizator]

    Centru Universitar, Capitala a regiunii de dezvoltare Sud Vest - Oltenia.
    40% PSD
    • +2 (2 voturi)    
      A castigat USR+ (Marţi, 28 mai 2019, 0:23)

      HuMaN21 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      In CRAIOVA a castigat USR+

      USR PLUS: 29,82%

      PSD: 26,93%

      PNL: 21,77%

      Pro România: 7,71%

      PMP: 6,27
  • +9 (13 voturi)    
    Bravo! (Luni, 27 mai 2019, 9:01)

    LauraB. [utilizator]

    Bravo București! Bravo Iași! La celelalte județe albastre ma asteptam, dar Iași a fost cea mai plăcută surpriza. Bravo!!!!!
  • -4 (12 voturi)    
    practic (Luni, 27 mai 2019, 9:15)

    hanu [utilizator]

    arata exact ca o harta a distributiei prostiei in Republica Romania.
  • +15 (19 voturi)    
    USR-PLUS (Luni, 27 mai 2019, 9:16)

    Zentrix [utilizator]

    a castigat cele mai importante orase din Romania - centrele universitare si motoarele economiei
    Vorbim aici de BUCURESTI (peste 40%), TIMISOARA, CLUJ, IASI , BRASOV

    Alianta USR-PLUS a castigat detasat voturile romanilor din DIASPORA


    Asta spune FOARTE MULTE
    • +1 (1 vot)    
      Si in Craiova (Marţi, 28 mai 2019, 0:24)

      HuMaN21 [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Si in Craiova a castigat USR+
  • +5 (9 voturi)    
    Ne-am trezit! (Luni, 27 mai 2019, 9:19)

    Alex Pop1 [anonim]

    Bravo Romania, a castigat democratia! Sper ca PNL si USR-PLUS sa aiba intelepciunea necesara, sa renunte la orgolii si sa colaboreze pentru binele romanilor. Sa nu se culce pe o ureche dupa acest rezultat, pentru ca PSD e un partid bine infipt in teritoriu si care are structuri in toate comunele si catunele din tara. Intelept ar fi ca PNL si USR+ sa formeze o alianta electorala pentru prezidentiale si apoi pentru alegerile locale si parlamentare. Doar impreuna vor putea sa castige majoritatea primariilor din tara. Altfel PSD va castiga multe primarii din sud si din Moldova, ceea ce reprezinta un avantaj inaintea alegerilor pentru Parlament. Doar fara orgolii, cu intelepciune si colaborare PSD poate fi invins definitiv.
  • +2 (4 voturi)    
    Ne-am trezit (Luni, 27 mai 2019, 9:24)

    Alex Pop1 [anonim]

    Bravo Romania, a castigat democratia! Sper ca PNL si USR-PLUS sa aiba intelepciunea necesara, sa renunte la orgolii si sa colaboreze pentru binele romanilor. Sa nu se culce pe o ureche dupa acest rezultat, pentru ca PSD e un partid bine infipt in teritoriu si care are structuri in toate comunele si catunele din tara. Intelept ar fi ca PNL si USR+ sa formeze o alianta electorala pentru prezidentiale si apoi pentru alegerile locale si parlamentare. Doar impreuna vor putea sa castige majoritatea primariilor din tara. Altfel PSD va castiga multe primarii din sud si din Moldova, ceea ce reprezinta un avantaj inaintea alegerilor pentru Parlament. Doar fara orgolii, cu intelepciune si colaborare PSD poate fi invins definitiv.
  • +13 (13 voturi)    
    Pe zone istorice (Luni, 27 mai 2019, 9:25)

    RobertRO [utilizator]

    Surpriza placuta este Moldova: in judetele Iasi, Suceava si Vrancea ("salutari" dlui Oprisan!) PSD-ul nu mai este primul partid, iar in celelalte inca mai sta in fata, dar la o diferenta minima. E un bun pas inainte, dar inca firav. O singura exceptie negativa: Botosani.
    Muntenia a dezamagit - cu cateva exceptii, in special Prahova, care confirma regula. Practic, acum Muntenia a luat locul din trecut al Moldovei, de fief al rosilor.
    Ciudat ce se intampla in Hunedoara; este din partea "cealalta" a muntilor si aveam alte asteptari.
    Buna dimineata, Bucuresti. Sper ca ceata de la alegerile locale anterioare s-a ridicat in sfarsit - si definitiv - de pe ochi.
    • +5 (7 voturi)    
      S-a dus naibii mostenirea lui iliescu (Luni, 27 mai 2019, 11:15)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      A reusit dragnea sa indeparteze ce mai fidel electorat, lasat mostenire de iliescu si transmis ca pe sfintele moaste
  • +1 (3 voturi)    
    tabel (Luni, 27 mai 2019, 9:29)

    Elfu [utilizator]

    faceti ceva pt a permite ordonarea tabelului dupa ce coloana vrea fiecare ... asa ca sa putem avea o imagine pe baza cifrelor.
  • +1 (5 voturi)    
    Constanta (Luni, 27 mai 2019, 9:38)

    subcultura [utilizator]

    PSD e praf, iar diferenta intre PNL si USR pentru locul 1 e de 34 de voturi
    • 0 (0 voturi)    
      Nop! (Luni, 27 mai 2019, 20:11)

      Gabu [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Nu e praf! E acolo: 18 % PSD + 7% Ponta da 25%
  • +4 (8 voturi)    
    30% (Luni, 27 mai 2019, 10:01)

    Jude [utilizator]

    PSD + ProRomania = 30%
    Maestrii disimularii au rupt o bucata din PSD astfel incat sa prosteasca vrajeasca electoratul. PSD-istii mai moderati au votat cu ProRomania dar vorbim de aceeasi oameni din PSD.
    Asa ca PSD si-a indeplinit scopul de a se pastra in limita a 30%.
    Daca procentul de vot ar fi fost undeva la 60-65% am fi vazut atunci un PSD+ProRomania undeva la 20%
    Daca procentul de vot ar fi fost de 30-35% am fi vazut un PSD+ProRomania undeva la 40-45% si Alde la 10 %
    • +1 (5 voturi)    
      Corect (Luni, 27 mai 2019, 10:49)

      Just2019 [utilizator] i-a raspuns lui Jude

      Aveti dreptate.
      Daca PSD-ul, ar fi avut vreo 5%(de la cei cu pensii special, de la nomenclatura de partid, e.t.c), atunci da, s-a fi putut spune, ca s-au desteptat romanii si ca PSD e marele perdant. Dar, cand procentajul per total este aproape de scorul celor din opozitie, cand Pro Romania+ALDE, care se afla in acelasi vehicul cu PSD, au si ele 12 procente, insumate, insemnand peste 30%, nu putem spune ca perdantul este PSD. Consider ca, nu e admisibil, pentru poporul roman, ca in conditiile actuale, in care Romania a fost facuta praf, de aceasta hoarda, sa nu se fi trezit inca, la realitate. Au amanetat viitorul copiilor si nepotilor lor!
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo Prahova! (Luni, 27 mai 2019, 11:15)

    Martha Logu [utilizator]

    Prahovenii mei au trimis pesedeaua pe locul 3. dupa PNL si USR+.
  • -19 (21 voturi)    
    Nimic surprinzator (Luni, 27 mai 2019, 11:18)

    Gigi Kent [utilizator]

    PSD-ul trebuie sa iasa urgent de la guvernare. Se pare ca numarul romanilor interesati de pensii, salarii, crestere economica, nivel de trai, educatie, sanatate, justitie echitabila etc este mai redus decat cel a romanilor interesati de anticoruptie aka justitie stalinista cu politie secreta. Nu are rost sa te opui prostului ca are mintea odihnita. Il lasi sa isi franga gatul.

    De abia astept alegerile parlamentare. Poate pana atunci aflam si ce doctrina are USR – Plus. Nu ca ar fi importanta in sine doctrina dar ce vor sa faca la guvernare e mai important. In Parlamentul European stiu deja ce vor face. La fel ca cei de la PNL. Vor denigra in continuare Romania si vor fi votati pentru asta. Eu chiar sper sa avem apoi 4 ani de Parlament galben – albastru. Poate se lamureste si poporul o data pentru totdeauna ca nu poti guverna o tara cu bascalie USR-ista si injurand “coruptii” de dimineata pana seara (de fapt singurele oferte electorale ale PNL / USR-Plus).
    • +7 (11 voturi)    
      Nivel de trai, educatie si sanatate...... (Luni, 27 mai 2019, 11:36)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Tocmai unde psd a dat cu mucii in fasole tu ii lauzi. Ce Latrac mai esti!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Sa mori de ras (tu, nu eu), nu altceva. (Marţi, 28 mai 2019, 2:33)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Justitia stalinista voi o vreti si o aveti prin acea SS (sectie speciala a magistratilor) si se manifsta in felul urmator: discretionara, razbunatoare, slugarnica, la comanda unui singur om etc...

      Exemplul prin care aceasta SS arata cum se face justitia stalinista a borfasilor:

      - cazul Kovesi: " Motivarea ICCJ in care a fost revocat controlul judiciar aplicat Laurei Codruta Kovesi desfiinteaza practic tot dosarul si dovedeste imensul abuz comis impotriva fostei sefe DNA care, acum e cristal clar, trebuia impiedicata cu orice pret sa devina procurorul-sef al parchetului european (EPPO). Mai mult, judecatoarea ICCJ constata "neindeplinirea conditiilor necesare inceperii urmaririi penale in personam si punerii in miscare a actiunii penale". Asta inseamna ca urmarirea penala, cu atat mai mult actiunea penala, trebuie sa inceteze in virtutea nelegalitatii constatata prin hotarare definitiva a instantei de judecata.

      De aici, procurorul Adina Florea intra pe teren extrem de periculos, chiar penal. Art 238 Cod penal pedepseste represiunea nedreapta ca "fapta de a pune in miscare actiunea penala, de a lua o masura preventiva neprivativa de libertate ori de a trimite in judecata o persoana, stiind ca este nevinovata"

      Instanta ICCJ arata insa ca "ansamblul inscrisurilor de la dosar si martorii audiati, angajati M.A.I., au atestat, dincolo de orice dubiu in acest moment procesual si in baza prezentului probatoriu, derularea unei proceduri de achizitie publica pentru identificarea companiei apte a presta activitatea de transport aerian, incheierea unui contract de prestari servicii, efectuarea platii de beneficiar (M.A.I., prin I.G.P.R.) in contul prestatorului de servicii (SC Tiriac).

      Chiar in ipoteza divizarii platii transportului, aceasta nu se poate considera a fi un beneficiu sau folos personal obtinut de Laura Codruta Kovesi."

      Aceasta este justitia stalinista promovata de borfasi.
  • -8 (18 voturi)    
    previziune (Luni, 27 mai 2019, 11:55)

    srpc [utilizator]

    USR e calul troian globalist la noi. Pana la prezidentiale va scoate un Macron roman, care-l va da jos pe Iohannis.
    • +2 (2 voturi)    
      Sa speram. (Marţi, 28 mai 2019, 2:34)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Avem nevoie de un presedinte care sa lupte impotriva borfasilor.
    • 0 (0 voturi)    
      candidatul USR la prezidentiale este Kovesi (Marţi, 28 mai 2019, 12:47)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      dar este posibil ca ea sa obtina acum postul de Procuror General, deci momamia nu va avea contracandidat viabil.
  • +4 (8 voturi)    
    daca rezultatul se repeta la parlamentare (Luni, 27 mai 2019, 12:16)

    freerider [utilizator]

    sunt sanse ca pentru prima data udmr-ul sa ia loc pe banca de rezerve pentru mult timp
  • +5 (7 voturi)    
    cel mai bun lucru (Luni, 27 mai 2019, 12:58)

    Adrian_1234 [utilizator]

    cel mai bun lucru dupa mine e disparitia ALDE
    astia erau problema ca nu erau in tirul pustilor si astia se conservau pe la 10%
    Nu sunt inca morti cu totul, probabil la niste alegeri interne acum ar trece lejer de 5% dar caderea de la 12% cat avea la 5% e super misto ca acum psd nu mai are majoritatea aia nenorocita cu care ne omora PSD + ALDE + UDMR
    Acum psd + pro romania + udmr e sub 50% cu mult, ceea ce e mai bine decat mi-am imaginat.
    Victoria adevarata nu e neaaparat scorul psd ca psd e un partid puternic si nu moare asa usor, ci a aliatilor lui care il sprijineau (alde)
  • +1 (5 voturi)    
    Ura, s-a albastrit si Constanta! (Luni, 27 mai 2019, 14:18)

    Habermas [utilizator]

    Deci este un fenomen clar. Tendinta este fara dubiu.
    Plus USR a depasit 23%, iar PMP va depasi cred 6%.

    Deci PNL + USR-PLUs + PMP = 28 + 23 + 6 = 57% si inca PSD a reusit sa franeze pana aici caderea.

    Sa nu slabim presiunea! PSD-ALDE sunt deja compromise, nu mai este nevoie sa mai ramana la guvernare pentru a se sompromite. Acum este doar o chestiune de scoatere a PSD-ului de la botoane pentru a nu mai putea manipula electorii la alegerile locale si parlamentare.

    PSD-ALDE out out out!
    Si apoi tocate ma maxim si marunt, sa nu mai ramane nimic din ei!

    Apoi partidele democratice de mai sus vor putea obtine o majoritate mare, constitutionala, incat sa poata sa implementeze 300 de parlamentari, fara infractori in politica, o reforma administrative ETC ETC Romania Moderna European.
  • -4 (6 voturi)    
    he-he (Luni, 27 mai 2019, 17:00)

    Mircea1978 [utilizator]

    Ciudat, desi Moldova se plinge de autostrazi, nivel de trai fff scazut din motive de lipsa de investitii, samd, tot cu PSD-ul au votat.


    Greu imi mai este sa pricep acest lucru.
    Probabil Eminescu ne poate lamuri ...
  • +2 (2 voturi)    
    Constatare (Luni, 27 mai 2019, 20:12)

    Gabu [utilizator]

    În Harghita nimeni nu vrea sa Salveze România...
    • +1 (1 vot)    
      propria piele (Marţi, 28 mai 2019, 10:21)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      vor sa-si salveze propria piele: nationalismul, aceasta frica abisala de moarte
  • +1 (1 vot)    
    In titlu: Salaj, nu Zalau (Luni, 27 mai 2019, 23:07)

    comedie_dramatica [utilizator]

    Vorbim de judete, nu de orase..
  • +2 (2 voturi)    
    Cit e eroarea la exit-poll? (Luni, 27 mai 2019, 23:24)

    Sthelian [utilizator]

    Ca de obicei, sondatorii sunt in cofa. Au erori mari intre ceifrele lor si rezultate.
    Daca la sondaje dau eroare de 3%, la exit-poll ar trebui sa fie sub 1%.Dar tot ca de obicei, nimeni nu se agita!
    Au fost scoase din burta ca sa se discute un pic si sa ne abureasca. De fapt se vede ca la PSD eroarea de 3% a fost in plus, iar la PNL in jos.
    Si priviti pe judete. UDMR a luat voturi si in Teleorman si in Dolj???? Si 83% in Harghita??? Acolo romani nu sunt???
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo!!!! (Luni, 27 mai 2019, 23:39)

    iomvvd [utilizator]

    Foarte impresionat de ce se intampla la Iasi. Sunt onorat sa spun ca sunteti cel mai mare oras din Romania dupa Buc. Se simte schimbare de mentalitate, se simte dorinta tinerilor moldoveni care vor sa isi arate adevarata lor valoare. Prevad un viitor frumos pentru tot ce inseamna oamenii si zona Iasului.
    ILFOV LOCUL1 la prezenta. Bravo domne. Frumoasa miscare. Asta este de fapt efectul social al tuturor ansamblurilor rezidentiale de la marginea Bucurestiului, acoperite estimez eu in marea lor majoritate de tineri.
    USR - PLUS a obtinut scor mai mare de 40%, doar in Bucuresti si Diaspora. Aici se vede cat au contat voturile celor de afara si votul masiv al bucurestiului. Se pare ca Bucurestiul alaturi de diaspora creaza in Romania un nou trend european.
    Daca ne uitam la harta cu impartirea pe judete a voturilor observam cum un culoar anti psd leaga sud estul Romaniei de nord vestul tarii, plecand de la Calarasi, continuand cu Ilfov Bucuresti, Prahova, Brasov, Sibiu, Alba Iulia si Bihor. E drept ca se opreste in Ungaria dar asta e o alta discutie. Nu vreau sa se creada ca vreau sa zic si sa pun intr o lumina proasta celelalte judete dominate de psd, nici pe departe. Si acolo daca se studiaza procentele se intre vede o schimbare, se observa voturile tinerilor, iar usor usor probabil ca ne vom alinia cu totii pe calea pe care acum o consideram buna.
  • +4 (4 voturi)    
    erori de calcul (Marţi, 28 mai 2019, 0:14)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Poate cineva sa imi explice cum a luat ALDE in Bucuresti 4,67%, daca in niciun sector nu a trecut de 4,52% ??? Sau cum luat PMP in Bucuresti 8,75% daca in niciun sector nu a trecut de 8,48% ??? (Am comentat dupa actualizrea de la orele 23.00). Alooo, Hotnews, corectati aceste erori !!
    • +2 (2 voturi)    
      mai conteaza? (Marţi, 28 mai 2019, 8:08)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      oricum partidul ala e mort si ingropat
  • +2 (2 voturi)    
    pds 500.000 membri (Marţi, 28 mai 2019, 10:15)

    spy [utilizator]

    au votat psd cei 500.000 membri si inca 2-3 rude, complici, acoliti, etc plus ce au mai apucat sa fure sau sa anuleze
  • +1 (1 vot)    
    Vot electronic (Marţi, 28 mai 2019, 10:50)

    Naga [utilizator]

    Doriti ca sa nu mai stati la cozi pentru a vota?
    Doriti sa votati confortabil si sa aveti o duminica ca oricare alta?

    Sustineti votul electronic!
    Un nou dispozitiv romanesc brevetat si care va poate aduce securitate si confidentialitate, este
    pe cale de a deveni realitate!

    https://www.linkedin.com/pulse/open-banking-gateway-device-neculai-agavriloaie/
  • 0 (0 voturi)    
    bai baiete totusi... (Marţi, 28 mai 2019, 12:50)

    ..13 [utilizator]

    Prea mult rosu - la cat sunt de prosti astia de la gubernare sa mai iexiste judete care sa dea cu stampila in astia??

    Ma rog, nu se discuta gusturile oamenilor, dar totusi...

    Pe de alta parte iubesc diaspora - saraca sau bogata , diaspora a votat opozitia si vorba celor de mai sus daca mai continua votul inca 2 ore, conform legii, erau la codasi pesedistii...

    Ma pregatesc sa aplaud momentul in care PNL si USR+ vor intra in Parlamentul European - ce rusinica pentru pesedea si cea mai tare faza - fara de Norica...

    Concluzii
    - fiecare vot conteaza
    - diaspora schimba respiratia in RO
    - MAE de mare jena - dar nu o data ci de mai multe ori si intrebarea este pana cand???

    Data viitoare sa fim cu mult mai numerosi - ca se poate!!!

    P.S.
    a. USR+ un super inceput, sigur va face un scor bun si la presedentie.
    DAR trebuie sa se concentreze pe locale, acolo PNL-ul este slabutza de tot, nu are prize, mufe si alte acareturi... USR+ sa vina cu solutii ceea ce cred io ca o sa le fie cam greu lor, dar ei vor fi cei care vor inlocui pesedeaua si nu MOnta si gloata lui de manevratzi.
    b. Barna de mare angajament - imediat a si fixat urmatorul obiectiv pentru partid/aliantza. deh, habemus lider