Ultimul sondaj IMAS înainte de alegeri: PNL, pe primul loc, cu 28,5%. PSD, la mare distanță în spatele liberalilor

de G.S:     HotNews.ro
Miercuri, 22 mai 2019, 13:01 Actualitate | Alegeri Europarlamentare 2019


Sondaj Europa FM
Foto: Europa FM
PNL a urcat până la 28,5% din opțiunile de vot, iar PSD este cotat doar cu 21,1%, potrivit Barometrului Europa FM realizat înaintea alegerilor europarlamentare de duminica aceasta.

A treia formațiune, arată sondajul realizat de IMAS la comanda Europa FM, este este Alianța 2020 USR – PLUS, cu 19,6%.

Urmează Pro România (9,9%), ALDE (9,8%), PMP (6,2%) și UDMR (3,8%).

Sondajul IMAS, realizat la comanda Europa FM, a fost facut între 2 și 20 mai, prin telefon. Au raspuns 1.010 persoane cu vârsta de peste 18 ani. Eroarea sondajului este de +/- 3,1%.

Scorul PSD este cel mai mic față de ultimele măsurători. Astfel:

În ceea ce privește opțiunile de vot pentru alegerile prezidențiale, dacă acestea ar avea loc duminică, Klaus Iohhanis ar fi primul clasat, cu 43,5%, într-o ușoară creștere comparativ cu luna aprilie, fiind urmat de Călin Popescu Tăriceanu (19,8%) și Dacian Cioloș (13%). Liviu Dragnea coboară în opțiunile de vot cu 1,7% față de luna aprilie, având acum doar 7,0% din mențiunile valide de vot, arată sondajul realizat de IMAS.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















73484 vizualizari

  • +46 (64 voturi)    
    Doamne ajuta (Miercuri, 22 mai 2019, 13:04)

    mitg [utilizator]

    Asa sa fie...
    • +50 (66 voturi)    
      Ba nu (Miercuri, 22 mai 2019, 13:23)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Eu vreau mai mult, mai jos, mai departe.
      Vreau ca infractorii astia sa aiba scorul UDMR-ului...
      • +5 (9 voturi)    
        corect dar (Miercuri, 22 mai 2019, 19:54)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        asta se intampla daca cei din psd migreaza la pnl si usr

        oricum m0-as bucura sa fie acest scor la cele parlamentare in Parlament

        1 ciuma rosie este in opozitie
        2 iudemerii vor fi out din parlament si nu vor mai putea suge nimic, macar 4 ani
        • +1 (3 voturi)    
          Sau (Miercuri, 22 mai 2019, 23:13)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          La Pro Romania. Oricat noroi are PNL, ii place sa joace cardul Ariel, asa ca nu cred ca si-ar murdari hainele cu gunoaie din PSD. Pro Romania in schimb e ca lumina cu radiator care atrage insectele catre moarte.
      • +5 (7 voturi)    
        Stai cuminte. (Joi, 23 mai 2019, 2:51)

        gayon [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Nu te agita degeaba. Barometrele astea nu vorbesc de invierea mortilor si nici de miracolele primarilor psd-isti, rasfirati ca lacustele, de la marile orase pana la cele mai uitate catune din Romania.
        Sa nu strigam ,,hopa" pana nu sarim.
    • -1 (29 voturi)    
      vom rade mult duminica (Miercuri, 22 mai 2019, 13:29)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      abia astept
    • +10 (28 voturi)    
      Atentie! Stalin (care era cinic dar nu ipocrit) (Miercuri, 22 mai 2019, 13:52)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      spunea:
      Important nu este cine voteaza ci cine numara voturile!
      • +6 (24 voturi)    
        de asta imi e cel mai teama... (Miercuri, 22 mai 2019, 14:30)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        ca astia o sa fure masiv la vot...
        acum de furt depinde viitorul psd si libertatea multor sefi din psd!

        in mod normal psd nu are cum sa obtina peste 30% daca ar fi alegeri corecte!
      • -8 (20 voturi)    
        Se pregateste sondaju. (Miercuri, 22 mai 2019, 14:46)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Ca sa strige apoi furtu! Si asta am mai vazut. Atat de la PDL cat si de la PSD.
        • +2 (12 voturi)    
          Când ieși din tură? (Miercuri, 22 mai 2019, 15:07)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          sau până la alegeri ai program non stop?
          Orele suplimentare plătite dublu?
          • +1 (9 voturi)    
            nehhh... asta e mai destept (Miercuri, 22 mai 2019, 15:46)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui nick24

            am avut un schimb de replici cu el. E mai "dus la scoala" decat alti cretini. Asta ramane in tara, da din coate si se descurca si la schimbarea de putere. Nu e chiar the hardcore of them, are niste texte care, pana intr-un punct, sunt cumva valide.
          • +2 (2 voturi)    
            Daca vrei sa vezi hai aici! (Joi, 23 mai 2019, 8:18)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui nick24

            Dar adu o bere si o piine.
            44.427536, 26.087495
      • +1 (1 vot)    
        oricine poate sa le numere (Joi, 23 mai 2019, 14:09)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Sistemul de numarare a voturilor este foarte transparent. Poti participa la alegeri ca observator acreditat. Observatorii asista la procesul de vot si la numaratoarea voturilor.

        Cel mai simplu pentru alegerile europarlamentare ar fi fost (data limita de inscriere 19 mai) sa te inscrii pe fiecarevot.ro
    • +13 (19 voturi)    
      Nu e suficient (Miercuri, 22 mai 2019, 14:07)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nu poti castiga meciul pana nu intrii pe teren! La vot! Ca sa nu se repete 2016.
    • +4 (8 voturi)    
      Ne ajutam cu mainele noastre (Miercuri, 22 mai 2019, 15:02)

      IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui mitg

      La vot!
  • -26 (58 voturi)    
    ! (Miercuri, 22 mai 2019, 13:05)

    tudorr [utilizator]

    Liberalii, alt partid de hoti mai prosti decat cei din psd! Acum iau voturile de la cei care voteaza deobicei cu psd, nu pentru ca ar face ceva! USL groparii Romaniei!
    • +16 (34 voturi)    
      nu e PNL mai ticalos ca PSD (Miercuri, 22 mai 2019, 13:24)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      PSD in era Dragnea a fost la mare distanta in fata la ticalosie, incompetenta, grobianism, etc
      • -3 (7 voturi)    
        nu, (Miercuri, 22 mai 2019, 13:47)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

        caci sint ramura uselista :D
    • +21 (35 voturi)    
      liberalii mai au o sansa (Miercuri, 22 mai 2019, 13:24)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Cancerul nu e inca generalizat acolo.
      PSD-ul e in ultimul stadiu de metastaza, nimic nu-l mai curata de infractori.
    • -5 (17 voturi)    
      pnl (Miercuri, 22 mai 2019, 14:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      nu e un partid ideal...
      nici pe departe
      dar intre pnl si psd.... as vota psd fara sa ma gandesc!
      • +1 (9 voturi)    
        asa e (Miercuri, 22 mai 2019, 15:53)

        unacare [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Chiar ca fara sa te gandesti. Gandeste!
  • -12 (52 voturi)    
    Brexit si Trump (Miercuri, 22 mai 2019, 13:10)

    florinos [utilizator]

    Înainte de alegeri apar sondaje umflate pentru a-i descuraja pe unii sa voteze, vezi Brexit si alegerea lui Trump .
    • 0 (14 voturi)    
      deci (Miercuri, 22 mai 2019, 14:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      1 - trumpo a obtinut mai putine voturi (ca numar) decat hilary
      2 - sondajele aratau o diferenta infima intre pro si contra brexit...

      hai nu mai manipula, ca nu e frumos!
      • -4 (16 voturi)    
        Sa vedem. (Miercuri, 22 mai 2019, 14:49)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        1. Trump a fost ales de colegiul electoral. Astea erau regulile inaintea votului. Daca regulile spunea ca era ales de majoritatea populara ar fi avut alta campanie si tot ar fi castigat.
        2. 51.9 la 48.1 nu e chiar infim.
  • +25 (35 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 mai 2019, 13:10)

    [anonim]

  • +6 (30 voturi)    
    Problema e alta (Miercuri, 22 mai 2019, 13:13)

    Martinezu [utilizator]

    PSD detine in subordine : Parlamentul, AEP, MAI , CCR CNA, ASF Avocatul Poporului ....etc etc.
    Exitpoll-ul de la alegeri va fi facut de firme semi sau total afiliate PSD.
    Care vor anunta ce li se va cere. +/- 3% marja.
    Sa zicem ca PSD iese castigator cu 75%. Cine va putea contesta? Si cum? In strada jandarmii pun tunurile pe manifestanti.
  • -14 (40 voturi)    
    excelent (Miercuri, 22 mai 2019, 13:16)

    Mazeta [utilizator]

    Am învins!
  • +18 (38 voturi)    
    Aș vrea PSD la 8-10%. (Miercuri, 22 mai 2019, 13:17)

    asavreau [utilizator]

    PNL 35%.USR-PLUS 20%,ProRomânia 15%,ALDE4%,UDMR 5%,PMP 9%.Așa ar reprezenta structura reală a preferințelor românilor.Totul depinde de prezența la vot.Români,pentru viitorul vostru mergeți și votați.Avem destule variante de vot,trebuie să mergem la vot.Numai așa putem scoate infractorii din viața politică.Să reținem că infractorii nu dorm,că profită de neatenția noastră și ne distrug viitorul.Votează pentru noi și își aranjează un viitor al lor.
    • +1 (11 voturi)    
      sa te auda Dumnezeu (Miercuri, 22 mai 2019, 13:53)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ar fi grozav sa fie asa cum spui dar ma tem ca procentul de spalati pe creier si de indivizi interesati este mult mai mare decat 8-10%, adica votantii PSD.
      Totul va depinde foarte mult de prezenta la vot.
      • 0 (2 voturi)    
        romania (Miercuri, 22 mai 2019, 23:52)

        redsquare_ice [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        votantii psd sunt in numar fix si sigur vin la vot... singura metoda sa ajunga la 10% este prezenta mare la vot, astfel procentul psd-istilor se dilueaza...
    • -1 (7 voturi)    
      Pai daca ai vrea... (Miercuri, 22 mai 2019, 13:54)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sa iasa psd cu 10%, atunci mai taie de la pro Romania macar 10 procente, sau invers...!
    • +6 (10 voturi)    
      ....... (Miercuri, 22 mai 2019, 13:59)

      Andpr [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      fara UDMR!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (8 voturi)    
      8-10% poate frauda (Miercuri, 22 mai 2019, 14:38)

      drop [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Multi uita de frauda obisnuita a psdeului care se incadreaza intre 5-8%, acum vor forta spre 10%
  • +4 (24 voturi)    
    PSD este KAPUT (Miercuri, 22 mai 2019, 13:18)

    Zentrix [utilizator]

    sa asteptam rezultatul alegerilor dar mie imi pare ca deja treba este clara, cred ca nici membrii lor nu mai voteaza cu ei.

    Prabusirea in sondaje este numai inceputul. Urmeaza sa piarda majoritatea iar asta este cu adevarat marele dezastru. Odata pierduta puterea o sa ii inghita puscaria.
    Nota de plata e foarte incarcata si se simte diperarea ca vine ziua scadentei.
    Au facut un adevarat dezastru si va garantez ca nu o sa fie iertati de cei care o sa ii invinga.

    Eu unul am sampania la rece.
    • -11 (25 voturi)    
      pe langa sampanie, cauta si xanax (Miercuri, 22 mai 2019, 13:25)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      ca sa nu faci vreo depresie, aprovizioneaza-te si cu xanax. vorbim luni, daca mai poti :)
    • -2 (18 voturi)    
      Imi place... (Miercuri, 22 mai 2019, 13:51)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      Dar imi place cu cata nonsalanta legi pierderea puterii de ajungerea la puscarie. In 2019. Intr-un stat membru NATO si UE. Sunt fascinat!
      • 0 (16 voturi)    
        Pff (Miercuri, 22 mai 2019, 14:23)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Exact invers, intr-o tara membra nato si ue, hotii dovediti sunt la conducerea tarii si isi dau legi pentru ei sa scape. Asta e adevarul, dar tu cred ca esti pensionar si nu prea mai ai mintea limpede ori iti pui mana la ochi si zici ca e noapte afara si vrei si altii sa creada acelasi lucru, ceva de genul. Oricum ai trait degeaba.
  • -4 (16 voturi)    
    De data aceasta UN INDEPENDENT (Miercuri, 22 mai 2019, 13:25)

    baimarean [utilizator]

    M-am saturat de jocurile politice gen USL&Co.

    Referendum validat doar daca:
    5.480.000 participanti
    4.566.000 DA-uri
    din cei 18.900.000 pe liste...NEVERIFICATE! - aici e secretul succesului/invaildarii. Imposibil de verificat acesti 18.900.000, dar....asta e "bazinul".
    • +2 (6 voturi)    
      independent = vrajeala (Miercuri, 22 mai 2019, 14:26)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      si alte basme populare.
      Votati oameni a caror evolutie ati putuit-o urmari de-a lungul anilor. Nu mai credeti in povesti cu neprihaniti.
    • +1 (5 voturi)    
      CORECT (Miercuri, 22 mai 2019, 15:47)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      dimensiunea bazinului este cheia, nimeni nu poate verifica in mod real asa ceva. aici este painea de furat.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu se VREA ! Nici macar discuta despre acest "tabu (Miercuri, 22 mai 2019, 16:56)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        pentru ca toti spera sa ajunga la acea "paine"
  • +6 (16 voturi)    
    PSD nu este mort. (Miercuri, 22 mai 2019, 13:42)

    Habermas [utilizator]

    PSD are legiunea primarilor ciobanasi "mustacioara lui pana corbului" care mana oitele sa behaie la mitinguri si sa pune degetul pe foaie la vot.

    PSD mai are si oamenii pe care i-a plasat prin diverse puncte cheie ale statului pentru a putea manipula cum li se va cere la momentul potrivit. Unora le e frica de consecinta, dar altii sunt orci fara vointa personala sau santajati.

    Pana nu scade sub 10%, PSD nu este in niciun caz mort.
    • +1 (7 voturi)    
      sa vedem la anul, dupa alegerile locale (Miercuri, 22 mai 2019, 14:19)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Cati primari vor mai potea mana turmele.
      Daca tendinta se pastraza, urmatorul parlament va avea cel mult 15% PSD-isti.
  • +12 (16 voturi)    
    sondajele (Miercuri, 22 mai 2019, 13:45)

    victor L [utilizator]

    care dau UDMR-ul sub 5% sint vopsite.
    UDMR a obtinut peste 5% la orice alegeri.
    • +5 (9 voturi)    
      Pt ca se mobilizau in proportie mult mai mare (Miercuri, 22 mai 2019, 14:15)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      decat populatia majoritara, fiind vorba de apararea drepturilor specifice.
      • +3 (5 voturi)    
        eu (Miercuri, 22 mai 2019, 14:46)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        scriam de sondaje, nu despre alegatori.
  • +6 (8 voturi)    
    nu cred (Miercuri, 22 mai 2019, 13:56)

    Matrix8086 [utilizator]

    Sondajele astea care dau PSD pe locul 2 ma irita, pentru ca mi-e frica sa nu mobilizeze mai multi PSD-isti si sa relaxeze pe ceilalti simpatizanti (in sensul ca nu vor iesi la vot, bazandu-se pe sondaje). Mie mi-e teama ca PSD-ul va strange 30%, minim.
    • +6 (12 voturi)    
      are peste 30% (Miercuri, 22 mai 2019, 14:46)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui Matrix8086

      Ai uitat ca Pro Romania e tot PSD. PSD + PR = 33%. + ALDE (PSD vopsit liberal) + UDMR (PSD vorbitor de maghiara) = peste 50%. Deci tot ei castiga.
  • +12 (18 voturi)    
    Doar la urne (Miercuri, 22 mai 2019, 13:59)

    tontu [utilizator]

    Nicio batalie nu e castigata dinainte. Nu va lasati amagiti de sondaje, conteaza doar ce iese din urne. Vreti sa schimbati ceva mars la vot !
  • -3 (17 voturi)    
    PNL-28,1% !!! (Miercuri, 22 mai 2019, 14:14)

    Azra [utilizator]

    HA! Ha! Ha!....Bancul zilei!!
    Marja de eroare este de 89%
  • -2 (14 voturi)    
    Ca si cum ar mai conta pe cine votam .... (Miercuri, 22 mai 2019, 14:30)

    Marionette [utilizator]

    PSD va "numara" voturile si vor constata ca tot ei au castigat !
  • +6 (10 voturi)    
    Vot vital (Miercuri, 22 mai 2019, 14:46)

    Schweiz [utilizator]

    Dragi forumisti (mai putin cei platiti sa fie forumisti, aia nu imi sunt dragi), stati 2 minute si va ganditi pe cine ati putea convinge sa mearga la vot, faceti o scurta lista, intrebati cunostintele daca merg la vot, nu va fie rusine sa vorbiti despre asta cu ei, este normal sa vorbesti despre politica. Este vital scrutinul asta pentru a nu ajunge o tara pe model Targoviste si Topoloveni de zilele trecute si mai nou cazul de fata din Mehedinti. Nici un efort nu e prea mare, fiecare avem cunostinte care nu aveau de gand sa mearga la vot, dar cu rabdare si perseverenta se pot convinge. Importanta e consecventa in a merge si aconvinge lumea sa mearga la vot, nu sondajele de toate felurile care apar. Si neaparat, nu uitati de referendum care e cel putin la fel de important.
  • 0 (10 voturi)    
    o varianta (Miercuri, 22 mai 2019, 15:06)

    Itsoc [utilizator]

    Dupa exemplul Trump, PSD pierde, Dragnea contesta rezultatele, acuza furt si cere repetarea lor - a doua oara centralizarea se face direct in sediul BEC in prezenta domnului Dragnea si a pixului sau magic.

    Ce-o sa faca UE, se va arata ingrijorata? ce vor face cetatenii? vor aprinde luminite la victoriei?
    asa, si?

    Oricum linia rosie a fost trecuta de mult, in Romania e dictatura doar ca inca nu se simte si n-au realizat toti. Cand li se va pune in fata romanilor ca votul lor nu mai conteaza si ca la final e cum vrea Dragnea; atunci vor intelege ca vietile lor nu le mai apartin lor ci domnului Dragnea, noul lor stapan.
    • 0 (4 voturi)    
      Cand devine Dictatura, (Miercuri, 22 mai 2019, 15:45)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      luminitele se mai pot aprinde si in Palatul Victoriei, nu numai in piata.
  • -2 (4 voturi)    
    Stima noastra si mandria Dragnea Romania (Miercuri, 22 mai 2019, 15:59)

    kiko123 [utilizator]

    Conform sondajelor singurul lucru bun pe care-l face Dragnea este ca-si distruge din interior propria familie mafiota cunoscuta sub numele de PSD.Tovarasi, trebuie sa-l realegeti pe marele carmaci in fruntea partidului pana si partidul va ajunge la valoarea liderului adica 7%.
  • +4 (10 voturi)    
    sondaj pe IMAȘ-ul cu oi (Miercuri, 22 mai 2019, 16:07)

    vodatepes [utilizator]

    Sondaj pe IMAȘ-ul de oi. Au numarat cacarezele la oile lui Becali.Ai iesit exact procentul de cacareze la hectar. Vb luni pe 27. Succes la numarat cacareze.
  • +3 (3 voturi)    
    2014 (Miercuri, 22 mai 2019, 18:18)

    Irina25 [utilizator]

    In 2014, unele sondaje il indicau castigator pe Ponta cu 57 %. A pierdut cu 45 %.

    In lumea civilizata, daca un institut da o cifra, iar rezultatul difera cu mai mult de 5 %, credibilitatea acestuia e pierduta pe veci. Pur si simplu dispare.

    In Romania, probabil nici la o eroare de 30 % nu se sinchiseste nimeni. In concluzie, ce credibiliate au aceste sondaje?!
  • +1 (9 voturi)    
    e clar se schimba doar culoarea hotilor (Miercuri, 22 mai 2019, 19:36)

    N.S. [utilizator]

    din rosu in albastru
  • +5 (5 voturi)    
    Romania curata (Miercuri, 22 mai 2019, 23:56)

    Iorgovan [utilizator]

    PSD – Minim 6 candidați din primii 11 au probleme de integritate
    PNL – Minim 9 candidați din primii 11 au probleme de integritate.
    • -1 (3 voturi)    
      USR - toti cei 30 de candidati (Joi, 23 mai 2019, 10:46)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Iorgovan

      ... nu slujesc interesele Tarii si, deci, nu marita votati, ci pusi sub acuzare. :)