Sondaj IMAS: PSD, la un minim istoric, cu 21,5%. PNL, pe primul loc, cu 25,2%. Alianța USR-PLUS - 17,7%

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 5 aprilie 2019, 13:50 Actualitate | Esenţial


sondaj
Foto: Europa FM
Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri pentru Parlamentul European, PSD ar obține doar 21,5% din voturi, ceea ce înseamnă un minim istoric, potrivit unui sondaj realizat de IMAS la comanda Europa FM. Pe primul loc este PNL, cu 25,2%, iar Alianța USR-Plus este pe locul al treilea, cu 17,7%. Pe locul al patrulea este partidul lui Călin Popescu Tăriceanu, cu 12,7%.
In comunicatul dat publicitații nu se precizeaza procentul celor nehotărîți sau care nu merg la vot.

Dacă votul ar avea loc duminică, 25,2% dintre cei care ajung la urne ar vota Partidul Național Liberal - PNL trece astfel în fața PSD, care se află pe locul al doilea, la o distanță de aproape 4 procente- 21,5%.

Alianța 2020 USR- Plus ar obține 17,7%, iar pe locul al patrulea este ALDE, formațiunea lui Tăriceanu - 12,7%. Partidul lui Victor Ponta, Pro România, ar obține 11,2%, în scădere în martie, față de luna februarie (13,4%). UDMR ar obține 5,1 %, în creștere față de februarie (4,7%). PMP, a cărui listă la europarlamentare este deschisă de Traian Băsescu, ar obține 4,7%, iar Demos - 0,4%.

Față de luna februarie, când scorul era de 22,7%, în martie PSD a scăzut în opțiunile electoratului, în timp ce PNL, ALDE, PMP, UDMR cresc în preferințele electoratului.

Sondajul a fost realizat de IMAS la comanda Europa FM pe un eșantion de 1010 persoane cu vârste de 18 ani și peste, în perioada 18martie – 3 aprilie 2019. Interviurile au fost realizate prin telefon,utilizând metoda CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing). Marja de eroare este de +/- 3,1%. Eşantionul este probabilist, multistratificat, cu extragere aleatoare a persoanei.

În perioada 23-26 mai, cetăţenii din statele membre UE vor alege, prin vot direct, noul Parlament European. Alegerile pentru membrii din România în Parlamentul European se vor desfăşura pe 26 mai. Este a patra oară, de la aderarea României la Uniunea Europeană, când sunt organizate în România alegeri pentru Parlamentul European. Scrutinele anterioare au avut loc în noiembrie 2007, iunie 2009 şi mai 2014.

















18134 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    Psd pe topogan (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:54)

    Ragnar [utilizator]

    USR PLUS vor avea peate 20%
    • +15 (23 voturi)    
      E încă mult! (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:17)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ragnar

      Mi-ar place să ajungă pe la 10% ca să fie sigur că nu va fi la guvernare nici măcar în vreo coaliție.
      Sunt încă destul de mulți fraieri care votează.
      • +4 (6 voturi)    
        aceeasi mizerie (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 10:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Adauga mandatele ALDE si ProRo la cele castigate de PSD si vei vedea ca electoratul voteaza fix la fel.

        Ar fi mai interesant sa aflam procentul celor care nu sunt hotarati sau nu voteaza.. o informatie destul de importanta.
    • -1 (19 voturi)    
      Nu cred, ne imbatam cu apa rece (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:59)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ragnar

      Depinde cine comanda sondajele. Parerea mea e ca PSD va lua 30%.
  • +21 (23 voturi)    
    mda (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:56)

    SoulSearcher [utilizator]

    nu va bazati pe sondajele astea...

    sunt atatia bugetari si pensionari de lux, si pensionari amarati care cred tot ce le zice PSD-ul.. si mai ales ce le promite... si aia vor iesi masiv la vot...

    apropo, ce salarii au cei din DSP Neamt https://www.stiri-neamt.ro/neamt-salariile-bugetarilor-la-directia-de-sanatate-publica-neamt/

    18.000 lei brut pentru un bugetar sef de compartiment.... o nimica toata

    asta are datoria sa se duca s voteze cu PSD_ul..care i-a dublat/triplat salariul in ultimii 2 ani

    asa ca.. mai bine lasati sondajele si sa iesim noi astia restul la vot.. care nu au datorii fata de partidul ciumei rosii
    • +4 (4 voturi)    
      Salariu de nabab într-un județ extrem de sărac. (Vineri, 5 aprilie 2019, 20:56)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Și 3000 de lei, net, este cam mult pentru ăștia.
  • +8 (12 voturi)    
    tot au prea mult (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:56)

    voxpopulix [utilizator]

    Daca fiecare dintre noi convingem un potential votant PSD sa ne ajute sa scapam de cancerul asta, putem sa ii ducem mult sub 20.

    Sa accepte faina, uleiul sau ce naiba mai impart astia dar sa voteze cu orice alt partid. Inclusiv cu tristeti de genul alde sau gasca lui ponta.


    Tot i-am lasa pe daddy, vasilica, slugarel in aer.
    • -13 (17 voturi)    
      despre ce vorbesti? (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:10)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      unde ai vazut tu faina si ulei de la psd in 2012, 2014 si 2016?
      • +9 (13 voturi)    
        Tu n-ai vazut uleul si faina? (Vineri, 5 aprilie 2019, 17:34)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Nu-mi spune c'ai votat pt o punga goala cu burta goala!!!
  • +14 (16 voturi)    
    Tot e mult pentru Mafie (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:56)

    omezu [utilizator]

    PSD+ProR+ALDE+UDMR= aprox 50%. Pierderea partidului borfasilor a fost transferata la borfasii mai mici: Ponta si Calin inima fierbinte! Romanii isi doresc in continuare sa fie furati si umiliti!
  • -13 (21 voturi)    
    Facut captura de ecran (Vineri, 5 aprilie 2019, 13:59)

    Anti_CiumaRosie [utilizator]

    Dupa alegeri, cand psd-ul va lua peste 30%, iar pnl-ul in jurul la 20%, o sa postez pe pagina voasta de facebook, la fiecare articol, captura de ecran.
  • -11 (25 voturi)    
    deja vu (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:04)

    Mazeta [utilizator]

    Opoziția câștigă sondajele, PSD câștigă alegerile.
    • +12 (16 voturi)    
      cum le-a castigat Geoana si Ponta? (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:51)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai vedem...
  • +10 (16 voturi)    
    Divide si cucereste (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:09)

    ABBV [utilizator]

    PCR sa impartit grupuri grupuri: Pro Rromania ALDE PSD. Cand vor strange voturi suficiente hidra asta se va unifica. In rromania e o gasca colosala de manevra pentru PCR/FSN/......
  • -11 (23 voturi)    
    fake (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:12)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    sondajele prin telefon sunt cele mai neconcludente.... cifrele sunt clar umflate pentru usr de exemplu
    • +7 (13 voturi)    
      sondaj (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:38)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

      USR ia 20% sigur, numai in Cluj are 36%, sezi bland, ALDE la 11% e surpriza :))))
      • -7 (13 voturi)    
        ai dreptate (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:11)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui adi345

        usr are 36, pnl (ai lui boc) are 30, udmr are 10, plus are 24
        bravo cluj!
    • +14 (20 voturi)    
      dimpotrivă (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:46)

      Cosimo [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

      Mie mi se par, dimpotrivă, prea mici pentru USR-Plus - şi prea mari pentru PNL, de pildă.
      Aveţi grijă, că unele dintre sondejele astea, care se vor înmulţi de acum şi vor fi tot mai "catastrofale" pentru PSD, sunt menite să ne adoarmă, să ne culcăm pe urechea că oricum pierde PSD şi să ne facă să stăm acasă.
      Ieşiţi la vot! Şi - mai important - convingeţi-i şi pe alţii din jurul vostru, mai leneşi şi inconştienţi, să iasă la vot acum, la Europarlamentare. Alegerile acestea sunt mai importante decât orice.
      • +4 (12 voturi)    
        comentariul foarte pertinent! (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:27)

        Gelum [utilizator] i-a raspuns lui Cosimo

        Nu pot sa dau decat un plus, sper insa ca mesajul domnului de mai sus sa fie auzit!

        mergeti la vot! Lipsa implicarii lasa PSD&Co sa castige!
  • +14 (18 voturi)    
    aoleo liviulica (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:15)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Aoleo Liviulica, dadusi cu partidul de pamant...Irinuco fa repede bagajele fa!
  • +13 (17 voturi)    
    Hai ca se poate! (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:19)

    dandra [utilizator]

    Incet incet ciuma rosie, cancerul rosu al acestei tari, va ajunge sub 10% si apoi, doar pot spera, sa dispara din istorie.
  • -14 (20 voturi)    
    Eu dau mai mult: PNL 38% (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:22)

    newlook [utilizator]

    Eu dau mai mult: PNL=38% cu bataie spre 64%.
  • +12 (14 voturi)    
    PSD inca 20 ani (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:25)

    Kosmos [utilizator]

    PSd + ALDE +Pro Romania + UDMR rezulta 50.5%
    Romania va fi inca 20 de ani condusa de clanul PSD .poate apoi vom putea vorbi de altceva
  • -17 (23 voturi)    
    dar eroarea, eroarea unde e? (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:27)

    vodatepes [utilizator]

    PNL 25 % eroare este de 3 % deci poate sa fie 22%
    PSD 21.5% deci poate sa fie 24,6%
    USR 17.7% deci poate sa fie 14,6%
    ALDE 12,7% deci poate sa fie 15,8%
    Deci clasamentul poate sa fie
    PSD 24.6% PNL 22% USR 14,6% ALDE 15.8%
    Deci poate sa fie si asa clasamentul
    • -8 (14 voturi)    
      sondaj (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:40)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      exact asa o sa fie cu o prezenta mare la vot, frumoase vise erotice :))))
    • +8 (14 voturi)    
      Sau invers... (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:44)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      PNL 28%
      USR 20,7%
      PSD 18,5%
      ALDE 9,7%

      De ce nu?
    • +8 (12 voturi)    
      trebuie doar sa te uiti in oglinda... (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:48)

      bili_coiosu [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      si vei vedea eroarea. :))
    • +1 (5 voturi)    
      Du-te la scoala (Vineri, 5 aprilie 2019, 16:48)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      , lasa sondajele, ca nu sunt de tine...
  • +12 (20 voturi)    
    21,5 % tot mult este. (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:29)

    Habermas [utilizator]

    PSD trebuie strivit, anihilat. Altfel reinvie.
  • +10 (14 voturi)    
    Incredibil! (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:33)

    ionelutu [utilizator]

    PSD + ALDE + PRO = 45,4 (ma ingrozeste ca dupa 2 ani de dezastru aceste partide obtin un rezultat atat de bun; Romanii nu au invatat nimic)

    PNL + Alianta 2020 = 42,9 (prea putini intentioneaza sa voteze cu Alianta 2020 si asta e o problema teribila pentru Romania)
    • +4 (6 voturi)    
      Chestia asta (Vineri, 5 aprilie 2019, 18:28)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui ionelutu

      Cu Alianta douazeci douazeci e o ironie la adresa lui Dancila?!
  • -8 (10 voturi)    
    Diferenta (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:34)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Este ca penele si rezistentii nu vor merge la vot in timp ce peceristii vor merge. Si pecesedeul va trai o noua viata.
  • -1 (7 voturi)    
    arnaque... (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:45)

    demaGOGU [utilizator]

    ...strict sociologic, baza sociala a PSD nu este mai mica de 35%.

    la acest procent se adauga, de regula, suma celor total nemultumiti de liderii pur si simplu catastrofali propusi de partidele de drepta, ptr a da un scor mai aproape de adevar in marja lui 38-40%
  • +6 (12 voturi)    
    Fiti vigilenti (Vineri, 5 aprilie 2019, 14:52)

    morometu [utilizator]

    Mergeti la vot!
  • +9 (13 voturi)    
    Se strange laţul... (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:00)

    Olyx [utilizator]

    din ce in ce mai tare...in jurul gatului sefului PSD ! O luna si ceva mai este pana la alegeri. Individul stie ca dupa alegeri, chiar daca pe listele PSD-ului s-a intrat (!) pe baza de dosar ( PENAL !), cei care nu au dosar ii vor "lua gatul" !...Ca asa e in partidul asta NEREFORMAT de la Revolutie incoace si plin de fosti securisti si politruci formati la Stefan Gheorghiu...Adica, in cea mai mare parte, cei care au FALIMENTAT Romania din punct de vedere economic si social...
  • 0 (8 voturi)    
    nu va bucurati ! (Vineri, 5 aprilie 2019, 15:23)

    codrean [utilizator]

    PSD+ALDE+ProRomania= 45%
    Miscarile se fac, per total, in cadrul acelorasi diviziuni : stanga si dreapta. Sa decida iar UDMR ?
  • +3 (5 voturi)    
    Cine a comandat sondajul? (Vineri, 5 aprilie 2019, 23:02)

    Ark_ro [utilizator]

    Cred ca asta este o informatie importanta... apoi scadeti 3-5% din scorul alora si redistribuiti ponderat catre ceilalti... si o sa vedeti alffel rezultatul... parerea mea...
  • +2 (6 voturi)    
    Romania profunda (needucata) (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 0:17)

    John_english [utilizator]

    va fi întotdeauna la 20-25%. Nu e de mirare ca PSD-ul ia intotdeauna voturi.

    de aici inainte e sarcina intelectualilor si scolii sa schimbe ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    greu se desteapta romanul (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 19:14)

    gemart [utilizator]

    Acum doi ani psd cu alde au avut ~50%, daca astea vor fi rezultatele psd+ponta+alde~45%