Record de sezon: 155.000 de turisti pe litoral, potrivit datelor IPJ Constanta

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2009, 12:52 Actualitate | Esenţial


Ziua Marinei si Festivalul Callatis sunt doua dintre motivele pentru care aproape 155.000 de turisti au invadat litoralul sambata, informeaza Asociatia Litoral-Delta Dunarii, in baza datelor obtinute de la Inspectoratul Judetean de Politie Constanta. Cele mai aglomerate statiuni sunt Mamaia, Costinesti, Neptun-Olimp si Vama Veche, arata un comunicat al asociatiei, precizand ca numarul turistilor reprezinta un nou record.

Preferata pentru concedii si vacante, luna august marcheaza numeroase evenimente pe litoralul romanesc, se precizeaza in comunicat: Ziua Marinei, Festivalul Callatis, Euforia Eforiei - 110 ani si Strong Man Mamaia 2009, conform sursei citate.


Citeste mai multe despre   
















723 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Asa da. (Sâmbătă, 15 august 2009, 13:51)

    Andrei [anonim]

    Dar sigur ca vor aparea si pesedeii, peneleii, care vor zice ca cifrele sunt umflate :)
    • -2 (4 voturi)    
      Cu siguranta ! (Sâmbătă, 15 august 2009, 14:23)

      motul [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Iata ca Udrea si in perioada de criza stabileste recorduri turistice inimaginabile. In 2 - 3 ani , Romania va deveni prima destinatie turistica mondiala ! Bravo Udrea !
    • 0 (2 voturi)    
      BRAVO PDL! BRAVO UDREA! (Sâmbătă, 15 august 2009, 17:33)

      turistul [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Felicitari.Ati rezolvat problema.Turismul romanesc a inflorit.
      Ghinionul ca marea parte a activitatii turistice si comerciale de pe acolo e la negru si la stat nu prea ajunge mare lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      RE: asa da. (Duminică, 16 august 2009, 21:07)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      E vorba de weekend. Pun pariu ca la anul vor fi si mai multi in weekend. Iar dupa inca un an si mai multi.

      Dar degeaba, daca in restul saptamanii doar cainii vagabonzi sunt la plaja.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de pod (Sâmbătă, 15 august 2009, 15:30)

    Itsoc [utilizator]

    e din cauza taxei de pod de la cernavoda. romanii vor sa experimenteze tot ce-i nou.
    155.000 x 10 lei = 300.000 de euro in campania electorala. Doamne ce de mitittei o sa mai mancam si cata bere burger o sa bem! abia astept sa primesc o galeata rosie cu psd :D
  • 0 (0 voturi)    
    am iesit din criza (Sâmbătă, 15 august 2009, 17:08)

    mamaia [anonim]

    bravo. am iesit din criza. lumea are bani. inseamna ca oamenii au masina, au bani de benzina, au bani de taxa pod, au bani de cazare, au bani de mancare, au bani de distractie. carcotasii care stau acasa vor spune ca nu e adevarat. e si ce daca !
  • +2 (2 voturi)    
    Turism estival de week end (Sâmbătă, 15 august 2009, 17:21)

    Petre Poenaru [anonim]

    155 000 de turisti pe wee kend nu trebuie sa fie un motiv de lauda, dimpotriva.Aceasta arata diminuarea fluxului turistic estival normal spre litoral , inlocuit tot mai mult cu turismul de week-end. Desigur si actualele conditii economice contribuie la aceasta, dar si preturile mari pe litoral, raportate la serviciile , in general, foarte modeste si de slaba calitate. In aceste conditii, putini sunt aceia care isi pot permite, mai ales familii cu copii, sa mai stea pe litoral 10-12 zile, inlocuind astfel de sejururi cu "turismul de week-end"". Consecinta acestei noi formule de turism este scaderea si mai mult a calitatii serviciilor presate pe litoral , hotelierii si restaurantele nefiind stimulati sa presteze servicii la acelasi nivel de calitate ca pentru sejururi mai lungi, fiind motivati doar sa incaseze cat mai multi bani pentru un nivel minim de confort si de calitate a preparatelor culinare. S-ar impune un studiu sociologic profesionist al turismului pe litoral, care ar degaja concluzii utile pentru viitor.Cat despre infrastructura-autostrada Bucuresti-Constanta- asta esto o alta problema care nu tine dedirect de forurile de turism, dar care contribuie la scaderea numaruli de turisti care aleg litoralul romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea (Sâmbătă, 15 august 2009, 17:35)

    Sorin IONESCU [anonim]

    ...Cifra reala a turistilor prezentzi, pe litoral este aproape dubla, 155,000, sunt cei cazatzi in spatzii acreditate ale M.T., estimarile reale, ne conduc la concluzia, ca pe litoralul romanesc, in acest sezon, s-au cheltuit de catre turisti peste 2 miliarde de euro, fara aberatzii gen "Land of Choice"...Cel care a ridicat mult aceasta cifra a fost turismul intern, cu o pondere de peste 75%.Romania turistica, salvata de romani saraci...
  • +2 (2 voturi)    
    tocmai am venit (Sâmbătă, 15 august 2009, 20:53)

    undo [anonim]

    N-am fost de 20 de ani pe litoral dar prietena m-a convins sa ma duc. Drumul, de la iesirea de pe autostrada pina in Mangalia o teroare. Am facut aproape 2 ore 70 km. Constanta, un oras infect cu strazi intr-o stare jalnica, rusine autoproclamatului rege al orasului, Mazare. Am fost caza la Saturn. Loc de parcare nu este, am fost nevoit sa las masina printre copaci pe un morman de ambalaje de seminte, chipsuri si peturi. Plaja destul de curata, dar nu fiindca se face curatenie ci pentru ca briza sufla in boscheti tot gunoiul. Fiindca de pe jaluzea lipsea o bucata de lemn dimineata m-am trezit cu doua pisici in pat. Apropo, in camera nici macar o priza n-am gasit sa-mi bag telefonul la incarcat. Seara muzica (manele si house) rasuna din toate maghernitele, daca vrei sa te odihnesti ai nevoie de doape de urechi. O saorma "mare" si rece costa 13 lei. Pe strazi, pe linga puhoiul de oameni care circula si traverseaza pe unde vor gasesti dricuri, biciclete, ATVuri, soferi de weekend care habar n-au sa parcheze, smecheri care opresc unde si cind vor ei.
    Vara asta am traversat fostul bloc comunist, adica Ungaria, Slovacia, Polonia, Lituania, Letonia, Estonia. Suntem la ani lumina in urma acestor tari.
    Cred ca vor trece inca 20 de ani pina ma duc iarasi la mare.
    • +1 (1 vot)    
      tocmai am plecat (Duminică, 16 august 2009, 13:41)

      ani lumina [anonim] i-a raspuns lui undo

      daca n-ai mai fost de 20 de ani la mare iar acum tot la stadiu de prietena esti, peste 20 de ani cand te vei duce iar la mare sa nu cumva sa fii tot la stadiul in care esti acum...
  • +2 (2 voturi)    
    ups! (Duminică, 16 august 2009, 9:37)

    Nicky [anonim]

    UPS...potrivit datelor IPJ Constanta... deci politia numara turistii mai nou?!
    Eu plec sambata la mare, tre sa ma duc undeva la militie sa ma inregistrez?