Reacția lui Raed Arafat, după ce Diana Șoșoacă a fost amendată pentru afirmații la adresa lui: "Rasismul și xenofobia, o boală terminală a unei societăți"

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 13 ianuarie 2022, 11:36 Actualitate | Esenţial


Raed Arafat
Foto: Guvernul Romaniei
Secretarul de stat Raed Arafat a reacţionat, joi, după ce Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) i-a sancționat pe Diana Şoşoacă şi Mihail Neamţu pentru declarații la adresa sa. El spune că astfel de afirmații, indiferent cui sunt adresate, nu trebuie tolerate într-o societate democratică a secolului 21.
  • "Rasismul și xenofobia reprezintă o boală terminală a unei societăți și trebuie înfruntate și învinse înainte că ele să devină o parte din "normalitatea" în care trăim.
  • Astfel de afirmații, indiferent cui sunt ele adresate, nu trebuie tolerate într-o societate democratică a secolului 21. Istoria ne-a arătat ce poate face rasismul, xenofobia și îndemnul la ura, astfel încât este obligația noastră să reacționăm de îndată dacă nu vrem ca istoria să se repete!", a scris Arafat pe Facebook.
El a postat și un citat din scriitorul afroamerican James Baldwin: "Nu tot ceea ce este înfruntat poate fi schimbat, dar nimic nu poate fi schimbat până nu este înfruntat".

Cu o zi în urmă, senatoarea Diana Șoșoacă a fost amendată cu 5.000 de lei de către Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD), în timp ce Mihail Neamțu a primit avertisment pentru declarații discriminatorii la adresa secretarului de stat Raed Arafat.

Potrivit CNCD, Colegiul director a decis amendarea senatoarei cu 5.000 de lei, pentru următoarele declarații, care sunt considerate discriminatorii:
  • "De ce nu se duce domnul Raed Arafat în țara lui de baștină”, "Vorbește despre dânsul la persoana a III-a, probabil că i se trage din limba țării sale natale”,
  • "Nu știu cum domnul Raed Arafat și-a luat examenul de cetățenie”, "trădătorii nu au ce căuta în România”.
De asemenea, CNCD a decis ca Mihail Neamțu să fie sancționat cu avertisment contravențional pentru afirmațiile:
  • "Vorbești română suficient de prost, încât să nu mă simt reprezentat de tine”,
  • "Mă simt reprezentat ca român, de cel care vorbește corect română”, "Sper că știi limba română corect, este totuși o condiție pentru a fi român”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5247 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    Romanii se planga ca ungurii nu vb bine romana (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:50)

    Gryphus [utilizator]

    dar asta care e in Romania de 25 de ani si care nici acum nu vb romana bine e bun. ipocrizia la romani
  • -4 (18 voturi)    
    pai (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:51)

    Point [utilizator]

    mi se pare mie sau cncd-ul asta a devenit arma politica?
    eu unul nu inteleg discriminarea la care a fost spus
    individul asta.l-au dat afara de la munca,din tara?
    mai ajungea poitrucul asta pe functie daca erau astia rasisti si xenofobi sau alte inventii utile?cum hotareste cncd ce e rau sau bine,are bula adevarului la mana,citeste in bobi?
    pe bune,unde si cum poate fi atacata o hotarare ca asta?eu unul sunt satul de abuzuri ca astea.
    sa va dau un ex:in australia,doh,un barbat a fost condamnat ca nu ia spus unei doamne care se crede domn,pe numele si genul asumat.cam asta urmeaza si la noi?
  • -2 (18 voturi)    
    Neamțu și Șoșoacă merită ce li se întâmplă (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:53)

    Tescovin [utilizator]

    Când îl ai pe Arafat, un om care e un munte de incompetență, aroganță, prostie, dispreț și obrăznicie, tu îl ataci pentru originea lui etnică și imperfecțiunile de limbă ? Așa autogoluri nu vezi nici în curtea școlii.
    • +1 (5 voturi)    
      Incompetent ??! (Joi, 13 ianuarie 2022, 15:53)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Acest “munte de incompetență” a preluat niște TV-uri vechi vopsite alb ca să scrie pe ele @Salvarea” și ne-a făcut un SMURD funcțional și modern.
      O rromâncă dacică verde precum Șoșoacă (Iovanovici) ne-ar fi dus în care trase de boi (adevărul e că nu ducem lipsă de boi …)
      • -2 (4 voturi)    
        ce-i aia (Joi, 13 ianuarie 2022, 17:20)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        ''romanca dacica'' ivane?de unde vb,din manualul de demoralizare?zi de cate ori rebuie demoralizata o populatie si pe ce durata,20 ani minim?
        pai ori e romanca ori e dacica?sau va incurcati in
        termeni?ia,inapoi la pregatire,si 2 luni 10% reducere
        la salar minus 15 puncte din pensie!
        in plus,de la mine,sa mugi bovinele cu pricina,mujicule!
      • +1 (5 voturi)    
        Principiul lui Peter (Joi, 13 ianuarie 2022, 17:44)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Orice persoană prinsă într-o ierarhie tinde să urce în ierarhie până își atinge propriul nivel de incompetență - este un principiu formulat de pedagogul canadian Lawrence J. Peter.

        Arafat a depășit de mult nivelul la care era competent - anume medicina de urgență - și a ajuns într-o poziție în care este în mod clar depășit. Nu doar că este depășit, dar se află în cel mai de jos din cele patru stadii ale competenței - incompetență neconștientizată.

        Adorația dvs. pentru Arafat pe baza performanțelor livrate ca fondator SMURD nu e cu nimic mai brează decât entuziasmul celor care și-l doreau pe Gică Hagi președinte.
  • -1 (17 voturi)    
    ii bagi prea mult in seama.. (Joi, 13 ianuarie 2022, 11:53)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. pe dacopati. astia nu merita niciun scuipat.
  • +4 (20 voturi)    
    posesie (Joi, 13 ianuarie 2022, 12:36)

    anion [utilizator]

    Rasismul si xenofobia este integrata in AUR , la periferia PSD, cativa jurnalisti si a 2- 3 televiziuni care invita toata ziua dacopati in studiouri si in loc sa modereze ele insele se transforma in rasisti si xenofobi. Ultimul care a scos spume la gura impotriva Presedintelui a fost social-ajutatul Ciutacu.
  • 0 (2 voturi)    
    Tescovin, (Vineri, 14 ianuarie 2022, 3:50)

    yol [utilizator]

    Ma inclin, ��