Parchetul General anchetează AUR pentru "minimalizarea Holocaustului" / Anunțul Parchetului și declarațiile vizate

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2022, 15:59 Actualitate | Esenţial


Claudiu Tîrziu, George Simion
Foto: Facebook
Parchetul General a anunțat luni că a fost deschis dosar penal in rem (pentru faptă) în cazul AUR, pentru "minimalizarea, în mod evident, a holocaustului", după ce reprezentanții partidului au susținut că sunt ridicate "la rangul de <<materii>> teme minore sau care pot face obiectul unor simple lecții în cadrul materiilor existente", precum Istoria Holocaustului.

Parchetul General a transmis, luni, că procurorii Secției de urmărire penală și criminalistică din Parchetul instanței supreme s-au autosesizat și au deschis dosar penal în 6 ianuarie "privind comunicatul de presă emis pe 3 ianuarie 2022 de partidul AUR, intitulat <<Experimentele ideologice asupra copiilor din România trebuie să înceteze!>>".

Parchetul mai spune că se fac cercetări in rem (pentru fape, nu persoane), pentru infracțiunea prev. de art. 6 alin. 1 din OUG nr. 31/2002, respectiv „minimalizarea în mod evident, prin orice mijloace, în public, a Holocaustului ori a efectelor acestuia”.

În comunicatul de presă invocat de Parchetul General, liderii AUR George Simion și Claudiu Tîrziu susțineau că, în ultimii ani, se constată o acțiune sistematică de subminare a calității învățământului din România prin "ridicarea la rangul de <<materii>> a unor teme minore sau care pot face obiectul unor simple lecții în cadrul materiilor existente", precum Educația sexuală sau Istoria Holocaustului.

Cei doi lideri AUR au susținut că Educația sexuală sau Istoria Holocaustului sunt "teme minore" ridicate la rangul de materii școlare:
  • "(...)în ultimii ani, se constată o acțiune sistematică de subminare a calității învățământului din România prin ridicarea la rangul de „materii” a unor teme minore sau care pot face obiectul unor simple lecții în cadrul materiilor existente (ex. educație sexuală, istoria Holocaustului, etc.), în paralel cu reducerea importanței acordate materiilor fundamentale pentru formarea noilor generații: științele exacte, Limba și literatura română, Istoria națională.
  • Experimentele ideologice asupra copiilor din România trebuie să înceteze! Adevărata educație este educația clasică, cea care formează cetățeni conștienți de drepturile și responsabilitățile lor, de cultura, istoria și originile lor".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5530 vizualizari

  • -35 (49 voturi)    
    Tupeu prea mare din partea lor (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:06)

    Victtor [utilizator]

    Cum isi permit asa ceva ? Justitia sa ii puna la punct pe toti cei care gresesc in acest fel.
    • +17 (31 voturi)    
      Studiul masacrării amerindienilor când se începe? (Luni, 10 ianuarie 2022, 19:41)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui Victtor

      Studiul masacrării amerindienilor din cele doua Americi de către spanioli și englezi când se introduce în școlile din Romania?
  • +50 (70 voturi)    
    Intrebare (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:09)

    cinevatus [utilizator]

    As fi curios sa stiu daca in Germania sau in Italia exista o materie separata pentru Istoria Holocaustului. Poate cineva sa-mi confirme va rog?

    Stiu foarte bine ca Holocaustul e important intrucat a trebuit personal sa confrunt un coleg de facultate intr-o tara din vest, coleg din Liban care era negazionist. Am ramas masca sa inteleg din spusele lui ca in tarile arabe nu se preda nimic despre holocaust.

    Totusi, a nu minimaliza e una si a exagera e alta. Statul roman nu e capabil sa traga la raspundere criminalii de la revolutie si de la mineriade. Pe cand o materie si despre asta?
  • +27 (53 voturi)    
    Hai scoateti fiecare perioda de 4 ani din istorie (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:13)

    xolv [utilizator]

    si faceti-o MATERIE DE STUDIU....
  • +39 (55 voturi)    
    hmm (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:18)

    unu_de_aiurea [utilizator]

    Cu fiecare actiune de genul acesta ne dam seama din ce in ce mai bine unde sunt de fapt extremistii...
    Ca in proverbul cu "hotul striga: Hotii!!!"
    Asteptam cu nerabdare viitoarele alegeri, poate s-o gasi un Tepes sau un Cuza si pentru tara noastra.
  • -28 (44 voturi)    
    Ba voi vreti sa inceapa iar (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:24)

    feroviarul123 [utilizator]

    Rebeliunea legionara ? Înțeleg ca ați ratat decembrie 89 și vreți sa trageți iar cu tunul prin București dar au murit suficienți în pandemie degeaba.
    Daca nu condamnați pe nimeni va faceți de rahat.
  • +44 (74 voturi)    
    codul penal romanesc pedepseste OPINIA? (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:26)

    Radoh [utilizator]

    asta inseamna ca nu mai traim in democratie
    • -8 (26 voturi)    
      Opinie (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:40)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      Am omorat-o pe maica-ta. Opinia mea e ca inca traieste... Cum ti se pare?
      • +14 (28 voturi)    
        e dreptul tau sa spui orice imbecilitate (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:44)

        Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        se cheama libertate de opinie
        • -4 (8 voturi)    
          Deci (Luni, 10 ianuarie 2022, 22:16)

          Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

          poti incita la violenta si la omor si numesti asta libertate?
  • +38 (58 voturi)    
    "teme minore" (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:26)

    Mihail. [utilizator]

    Si cine sunt expertii care decid daca sunt minore sau majore?
    • -3 (15 voturi)    
      bunul simt si educatia... (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      bunul simt si educatia...
  • +5 (51 voturi)    
    Expulzarea tătarilor din Dobrogea nu e importantă? (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:28)

    hsl [utilizator]

    Dar vânzarea etnicilor germani către Germania de către regimul pre-decembrist sau către Rusia de către guvernul interbelic; poate perioada de sclavagism a etnicilor romi, care în România a durat sute de ani, sau poate că măcar holocaustul romilor este important?
    De ce să facem materie separată cu privire la istoria etnicilor evrei - despre care știm deja o grămadă - și să nu facem cu privire la istoria etnicilor romi - câți dintre cei care citesc acest mesaj au auzit măcar de samudaripen?
    Știți care este rata de respingere în cadrul populației din România - bazată pe lipsa de educație primită în școli și pe lipsa de cultură (care înglobează și educația dobândită din surse pedagogice exterioare școlii sau auto-dobândită) - cu privire la violențele pe care le-au suferit romii pe parcursul istoriei statelor române?!
    • +12 (30 voturi)    
      Indreptarea legii 1632 (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:43)

      Crop [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      Un pdf de circa 634 pagini, in care sunt 4 pagini inglobate per o pagina pdf. Pravila, zicala si multe altele bazate pe cutuma tarii. Acolo osa afli multe despre 'sclavagismul' rromilor. Totodata athiganosus inseamna in greaca de neatins. Romanii sunt greco romani si de aici termenul de azi al 'etnicilor rromi'. Apropo e cu doi de R sau cu unu pana la urma?

      In Indreptarea Legii o sa afli cum aveau voie sa fure, 'rromii' si cum taranul liber denumit rumân era ucis pentru furtul unei gaste una gaina etc.

      Aceasta era legea romana, un fel de cod penal si civil.

      In rest hai sa ne informam inainte sa debitam. Cat despre Holocaust...e okey. Hitler s-a apucat de razboi si Estul Europei a ajuns sub cizma comunismului distrugand tot ce aveau si cei ce au adus comunismul se pare ca erau evrei. Ironie. Unde dai si unde crapa.
      • -2 (8 voturi)    
        Eu am studiat istoria statelor și popoarelor (Luni, 10 ianuarie 2022, 21:32)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui Crop

        care trăiesc și au trăit pe teritoriul de astăzi al României și îți garantez că în școala (obligatorie) nu transmite nici măcar 10% din adevărul istoric.
        Romii (numele este „rom” - cu un singur R - care vine de la cuvântul „bărbat” în limba romani) au fost în România mult mai discriminați și abuzați decât au fost evreii.

        Toți hoții erau iertați de 2 furturi mărunte („micșoare”) și a găinilor; în glava 346, zacela 22 era prevăzută iertarea unui al 3-lea furt de găini făcut de romi, pentru că aceștia erau robi - deci aparțineau unui stăpân ori statului (ai detalii în zac. 5).
  • +42 (52 voturi)    
    o tema majora ar fi (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:31)

    TrickyWicky [utilizator]

    Crimele bolsevicilor care sunt si azi liberi sau traiesc in exil
  • +34 (54 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:39)

    [anonim]

    • -2 (2 voturi)    
      exact (Marţi, 11 ianuarie 2022, 13:19)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui

      Asta voiam sa scriu si eu. Daca te uiti la AUR mai in detaliu te ingrozesti dar modul in care sunt criticati in media este absolut ingrozitor. Acum, pe deasupra, se gaseste un procuror (te poti intreba daca nu ii sustine) care le face un dosar pe... Pe ce? Ca nu au negat holocaustul explicit (evident ca ei il neaga dar sunt prea destepti sa o faca public). Deci, singurul efect al acestor initiative este ca creste gradul de victimizare al oamenilor care sustin AUR si care si asa exceleaza in a da vina pe tot universul pentru toate problemele lor.
  • +21 (29 voturi)    
    Imunitatea parlamentara (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:41)

    ABBV [utilizator]

    functioneaza perfect ....la aia care fura, voteaza colegi daca sa fie anchetati sau nu .....la mineri astia se para ca nu functioneaza pentru o declaratie controversata ....Parca pentru declaratii controversate era imunitatea aia, nu pentru talharie, sau nu ? Rromania!
  • +6 (34 voturi)    
    Fa-te ca lucrezi! (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:45)

    Laic [utilizator]

    De Sososaca care a facut scandal in centrul de vaccinare ce se mai aude? Batista pe tambal? Deschidem alte dosare sa ne aflam in treaba, sa aruncam fumigene?
  • +32 (50 voturi)    
    Vor sa scoata AUR-ul (Luni, 10 ianuarie 2022, 16:53)

    CristianG [utilizator]

    la 51 %, neaparat.
    • +9 (13 voturi)    
      eh.. mai au de calcat stramb (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:15)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui CristianG

      ca sa ajunga AUR la 51%. Dar ii fac destula publicitate gratuita lui Simion ca sa-i duca partidul lejer catre 30%.
      Plus ca momentul e oportun ca sa mai apara cel putin doua partide care sa muste binisor din procentele celor de la PNL, USR si PSD.
  • -5 (37 voturi)    
    Furtul voturilor la S1 nu intereseaza? (Luni, 10 ianuarie 2022, 17:36)

    mike123 [utilizator]

    Furtul voturilor la S1 nu intereseaza?
  • +14 (20 voturi)    
    s-au autosesizat? (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:19)

    Gustav666 [utilizator]

    Slugi abjecte!
  • +17 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:28)

    [anonim]

  • +12 (24 voturi)    
    Excelent! (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:38)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    A venit timpul ca putorile si excrocii din USL sa iasa la pensie sau sa-si caute un job. Hai AUR!
  • +25 (27 voturi)    
    mizerie (Luni, 10 ianuarie 2022, 18:40)

    traiang [utilizator]

    Romanul n-a fost antisemint ca dovada ca si acum evreii vin sa-si vada locurile copilariei.Razboaiele au fost o mizerie peste tot locul si cu multe excese ,aberatii.Sigur ca toate astea pot fi un capitol dar nu o materie distincta asta a spus AUR-ul.Nu stiu cum se autosesizeaza la comanda parchetul si la atatea jafuri din economie si de ani buni tace malc!!!!!
  • +21 (27 voturi)    
    Tell the Truth and Shame the Devil (Luni, 10 ianuarie 2022, 19:00)

    protagoras [utilizator]

    Eu propun ca o temă atât de importantă ca Holocaustul să fie studiată în cadrul fiecărei discipline și măcar câteva minute din cadrul fiecărei ore, în fiecare zi: matematică, fizică, chimie, muzică, etc. Cum, nu sunteți de acord?! Atunci sunteți niște "minimalizatori ai Holocaustului" și în consecință la pușcărie cu voi !!!

    /s
  • +8 (10 voturi)    
    poporul roman face parte (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:17)

    Coco Whistle [utilizator]

    din acele natiuni care au in singe zicala 'capul plecat sabia nu-l taie' iar zicalei s-a alaturat 'cu nadragii in vine' ca asa e la diversitate.in rest numai de bine ptr licurici si statul de hoti era sa zic de statul degeaba.
  • +8 (8 voturi)    
    Vor sa mai creasca AUR-ul in sondaje... (Luni, 10 ianuarie 2022, 20:33)

    taro [utilizator]

    Ala de la AUR e un anonim. Daca e condamnat pentru ce a decarat devine erou si au sa faca tricouri cu el ca si cu Che Guevara iar AUR are sa mai creasca inca 10% in sondaje.
  • +7 (13 voturi)    
    Scuze (Luni, 10 ianuarie 2022, 22:05)

    PureWhite [utilizator]

    Inca nu stiați ca evreii sunt intamgibili ? Nu avem nici un drept sa spunem nimic despre ei, sunt poporul ales ( de cine ?). Faptul ca elevii vor “studia” aceasta materie arata cat de supuși suntem, lipsa de personalitate si coloana vertebrala. Nu introducem oare si studiul Holodomorului ? Pai nu, ca-i deranjeaza pe cei cu farfuriuțe pe cap
  • +6 (6 voturi)    
    Serviciile (Marţi, 11 ianuarie 2022, 10:34)

    yol [utilizator]

    sunt cu procesul asta. Rezultatul trebuie sa fie martirizarea aur-ului. Altfel nu-mi pot imagina ce procuror serios s-ar apuca de astfel de acuzatii??!
  • +1 (1 vot)    
    Ma tot gandesc la (Marţi, 11 ianuarie 2022, 11:26)

    yol [utilizator]

    aripa ghita din sri….
    Plus ca pe romania tv sta aur calare mereu….