Diamantele confiscate de la fostul primar Daniel Tudorache, expertizate la aproape 2 milioane de euro - surse

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 9 decembrie 2021, 16:25 Actualitate | Esenţial


Daniel Tudorache
Foto: Facebook
Diamantele confiscate de procurorii DNA de la fostul primar al Sectorului 1 Daniel Tudorache valorează aproape două milioane de euro, conform experizei făcute în dosarul în care actualul senator PSD este urmărit penal pentru trafic de influență și spălare a banilor, afirmă surse judiciare.

Potrivit surselor citate, diamantele au fost expertizate la valoarea de 9 milioane de lei (peste 1,81 de milioane de euro).

Aceleași surse spun că urmărirea penală în acest dosar este aproape de final.

DNA a anunțat în 21 noiembrie 2020 că procurorii au dispus începerea urmăririi penale în cazul lui Daniel Tudorache, la data faptelor primar, anterior deputat, viceprimar al Primăriei Sectorului 1 București, pentru infracțiunile de complicitate la trafic de influență și spălare a banilor.

În același dosar s-a mai dispus începerea acțiunii penale față de fosta soție și în cazul unei persoane fizice (menajera) din anturajul primarului, pentru complicitate la spălarea banilor, respectiv trafic de influență.

Acuzațiile aduse de DNA:
  • "În perioada septembrie 2016 – mai 2017, persoana aflată în anturajul lui Daniel Tudorache ar fi pretins de la un om de afaceri un comision de 10% din valoarea contractului de servicii pe care societatea omului de afaceri îl avea cu o instituție aflată in subordinea Primăriei Sector 1. În schimbul banilor, persoana respectivă se angaja să intervină, în numele primarului, la funcționarii responsabili, astfel încât contractul să se desfășoare în bune condiții (plată la timp a facturilor și actualizarea tarifelor).
  • În schimbul traficării influenței, persoana aflată în anturajul primarului ar fi primit suma totală de 105.000 lei în numerar, precum și suma de 8.640 lei disimulată ca plată a unor facturi fiscale fictive emise de o firmă aparținând traficantului de influență.
  • În activitățile descrise, persoana care și-a traficat influența ar fi fost sprijinită de primarul de la acea vreme Daniel Tudorache. Acesta i-ar fi întărit omului de afaceri convingerea că solicitantul comisionului ar fi trimisul său și că trebuie să țină legătura cu acesta pentru buna desfășurare a contractului. În acest mod, Tudorache ar fi confirmat caracterul real al influenței.
  • De altfel, există suspiciunea rezonabilă că primarul de la acea vreme Daniel Tudorache ar fi fost principalul beneficiar al sumelor primite de persoana din anturajul său.
  • În perioada în care a ocupat funcții publice (2008-2018), inculpatul Daniel Tudorache ar fi beneficiat de sume de bani disproporționat de mari comparativ cu veniturile sale licite.
  • Pentru a ascunde originea sumelor de bani presupus a fi fost obținute în mod nelegal, acesta ar fi interpus două persoane (soția și menajera), care au acționat ca proprietarii aparenți ai sumelor de bani cu scopul ca, prin cele două, sumele să fie introduse în circuitul civil.
  • Banii astfel introduși în circuitul civil ar fi fost utilizați pentru a achita excursii în străinătate, bijuterii, articole vestimentare de lux atât din țară, cât și din străinătate, autoturisme, imobile, școli private, acordarea de împrumuturi, constituirea de depozite.
În perioada de referință (2008-2018), în care Daniel Tudorache ar fi realizat venituri licite totale de 605.782 lei (reprezentând o medie de aproximativ o mie de euro pe lună), există suspiciunea că acesta ar fi săvârșit infracțiunea de spălare a banilor constând în:
  • depunerea de sume de bani în numerar prin intermediul fostei soții și al menajerei, în conturi bancare deschise pe numele acestora – în total 2.990.000 lei și 235.000 euro;
  • achiziționarea de bunuri imobile pe numele fostei soții în sumă totală de 305.000 euro și 470.000 lei, sume plătite de asemenea în numerar;
  • acordarea unui împrumut unei persoane, tot în numerar, în cuantum de 920.000 de euro, prin intermediul fostei soții;
  • achiziționarea de bijuterii, inclusiv diamante, a căror valoare urmează a fi stabilită (au fost identificate facturi fiscale pentru o serie de bijuterii, printre care: un inel în valoare de 58.500 de euro, un set de bijuterii în valoare de 64.225 USD, un inel cu diamant în valoare de 80.000 euro și un diamant de 190.000 de euro (avans 35.000 de euro), un inel de 65.000 euro, un set cercei și lănțișor cu pandantiv în valoare de 11.200 de euro, etc.);
  • achiziționarea de acțiuni la un club de fotbal, prin intermediul fostei soții;
  • asocierea în participațiune cu o societate privată cu suma de 640.000 de euro, tot prin intermediul fostei soții;
  • toate acestea cu fonduri cu privire la care există suspiciunea că sunt provenite din infracțiuni".
Daniel Tudorache a calificat acest dosar drept un "abuz" al DNA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20923 vizualizari

  • +27 (41 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 decembrie 2021, 16:36)

    [anonim]

    • +23 (27 voturi)    
      Consilierii PNL din sectorul 1 ce parere au? (Joi, 9 decembrie 2021, 19:46)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui

      n-am auzit consilierii PNL din sectorul 1 sa ceara inapoi cele 2 milioane de euro FURATE de la oamenii din sector

      probabil o cirtica pe Clotilde pt ca nu mai au cu cine sa imparta fucaciunile
  • +55 (57 voturi)    
    L-am urmarit odata pe acest Tudorache! (Joi, 9 decembrie 2021, 16:39)

    AnticoruptieinRomania [utilizator]

    A venit in cartierul Aviatiei in campanie. Un agramat, un tampit de ultima speta, un interlop cu aere de politician. Asta a furat de a rupt, era biela-manivela dintre primaria Sectorului 1, cea mai banoasa primarie din tara si PSD. De aceea Ciolacu l-a salvat bagandu-l in Parlament, ca sa nu intre la puscarie si sa dea pe goarna ce facea PSD cu banii bucurestenilor din sectorul 1. Sila!
    • +29 (29 voturi)    
      Va dati seama ca nu-si tinea toti banii in (Joi, 9 decembrie 2021, 19:14)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      diamante. Precis mai are proprietati imobiliare, opere de arta si alte obiecte de valoare. Diamantele o fi vreo 10% din ce ce a dosit pentru zile negre. Golanul asta care este in Parlamentul Romaniei este multimilionar in E, numai si numai din bani furati. Si nu pateste nimic, ba mai mult ne face noua legi (de fapt le face pentru el si gasca lui de hoti). Ciuma Rosie, Ciuma Galbena, cum sa putem progresa sau chiar trai cand o adunatura de golani reprezinta clasa politica a Romaniei.
    • +12 (14 voturi)    
      Sila ? Pt ce ? (Joi, 9 decembrie 2021, 21:08)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      Face parte din categoria : " Oameni cu care ne mîndrim "
    • +11 (13 voturi)    
      chestia este ca... (Joi, 9 decembrie 2021, 22:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      si-a lasati niste oameni pe acolo, inclusiv oameni plantati in PNL si asta face viata altora si mai grea.

      Sila, nesila, curatenie trebuie sa se faca!
      enough is enough!

      PS
      indiferent cine a fost liderul PNL Sector 1 niciodata nu am vazut o pozitionare clara a acestora impotriva arogantilor care jefuiau - oare de ce???
    • +3 (3 voturi)    
      superdestept (Vineri, 10 decembrie 2021, 10:48)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui AnticoruptieinRomania

      A stiut cu cine imparte banii furati pentru a nu fi deranjat.
  • +44 (46 voturi)    
    oho (Joi, 9 decembrie 2021, 16:40)

    codyrocco [utilizator]

    la doua milioane de coco, oricine ar zice ca e abuzul lu` DNA...
    • +34 (36 voturi)    
      Asta-i din gasca alora care plang de grija (Joi, 9 decembrie 2021, 17:03)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      celor cu salarii si pensii mici?
  • +39 (41 voturi)    
    Cred ca (Joi, 9 decembrie 2021, 17:02)

    Cuca [utilizator]

    asta e numai partea vizibila a iceberg-ului....
  • +30 (36 voturi)    
    ... (Joi, 9 decembrie 2021, 17:08)

    a.nonim [utilizator]

    Dupa ce i-au furat voturile, acum vor sa-i fure si agoniseala stransa intr-o viata de munca. E vina lui ca a trait 500 de ani din salariul de primar, si ca bun gospodar (ce s-a dovedit in functie), a pus toti banii de-o parte? Noroc ca a venit USL-ul la putere, si se va rezolva.
  • +28 (32 voturi)    
    Funcționar si ala (Joi, 9 decembrie 2021, 17:13)

    Dogul [utilizator]

    O țara rupta-n dos, cu sute de mii de funcționari milionari.
  • +23 (27 voturi)    
    da da da (Joi, 9 decembrie 2021, 17:20)

    costelo999 [utilizator]

    egzista suspiciuni rezonabile, da suspiciuni rezonabile, ale lu denea, parca vadca se va dezumfla si dosaru asta cu suspiciune rezonabila
  • +27 (31 voturi)    
    go to jail (Joi, 9 decembrie 2021, 17:30)

    gt86 [utilizator]

    Abia astept sa vad bufonul asta intre gratii pentru multi multi ani :)
    • +4 (6 voturi)    
      asteapta, asteapta (Vineri, 10 decembrie 2021, 0:47)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui gt86

      Ca achitarea e deja scrisa...
  • +28 (30 voturi)    
    Si nu e ... (Joi, 9 decembrie 2021, 17:34)

    kralizec [utilizator]

    Si nu e doar atat.
    2 milioane de E e doar ce a ajuns la el. Dar si pana la el au trebuit "hranite guri". Si si mai sus a trebuit data parte.
    Deci prejudiciul creste ca Fat Frumos.
    Si sa va mai intrebati de ce tipa si fac atata scandal firmele care trebuie sa faca curat in sectorul 1.
  • +28 (30 voturi)    
    Dacă nici asta nu e Mafie… (Joi, 9 decembrie 2021, 17:35)

    mr_mojo [utilizator]

    Plata in diamante. Și nu unul…de 2 milioane.
    Trafic de influență, mită, abuz in serviciu…mafie.
    Nu știu ce șansă avem; DNA-ul e mort, Justiția praf. In 40 de ani vom plăti doar pensii speciale iar pensionarii de atunci vor cerși ceva coji de banane aruncate din mașini cu preț de 6 cifre.
  • +21 (23 voturi)    
    super (Joi, 9 decembrie 2021, 18:26)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Le-a luat un an ca sa stabileasca ca diamantele sunt diamante si ca factura cu care au fost cumparate, este reala.
    Poate aflam si de ce nu a fost acuzat, avand in vedere ca au probe de un an iar imunitatea nu este valabila, fiind inceputa urmarirea inainte de a prelua mandatul de parlamentar.
    Deci? Cand il bagati pe taranetele asta securist la puscarie? Dom Johannis, stiti ceva?
  • +17 (17 voturi)    
    Diamante, foarte tare (Joi, 9 decembrie 2021, 18:38)

    FanelJr [utilizator]

    Dupa primari de localitati cu conturi in banci cu milioane de euro, bijuterii si tablouri, avem acum diamante de milioane de euro.

    Eu ma intreb, ce fac autoritatile astea care sunt platite cu bani grei....������
  • +16 (18 voturi)    
    Romania - tara care premiază infractorii (Joi, 9 decembrie 2021, 18:44)

    Alfa-Omega [utilizator]

    Ce țară minunată e România !

    Le transferă parte din autoritatea de stat demnitarilor - primari, parlamentari...- polițiștilor...- pe unii din ei îi bagă în pușcărie pentru diverse infracțiuni - abuz, mită, fals și uz de fals - infracțiuni desigur facilitate de exercitarea cu rea credință a autorității statului - dar le conservă indemnizațiile aferente funcțiilor publice

    Și atunci penalii fură cît pot fiindcă în final tot le mai rămâne ceva. ( adică îi stimulează în aplicarea unei strategi câștigătoare !)
  • +17 (19 voturi)    
    i-a mai furat si clotilda voturile (Joi, 9 decembrie 2021, 19:09)

    murangura [utilizator]

    nasol cu cainii de la usere
  • +19 (21 voturi)    
    Marele prieten al lui Daniel Zamfir (Joi, 9 decembrie 2021, 19:44)

    DorinDor [utilizator]

    Dl tudorache asta… oare cate diamante are ascunse dl Zamfir cu nevasta lui de la Antena 3…?
  • +2 (8 voturi)    
    Pot greu, de cel putin doua milioane de euro... l (Joi, 9 decembrie 2021, 21:02)

    Azra [utilizator]

    Daca ce se scrie in rechizitoriu este "documentat" cu probe, este foarte greu in acest moment sa mai poata opera in vreun fel, chiar prezumtia de nevinovatie!; asta, judecand dupa cantitatea si valoarea bunurilor cumparate de cei doi interpusi, fosta sotie si menajera(autoturisme, imobile, bijuterii scumpe, excursii costisitoare) si care depasesc de peste 10 ori veniturile legale declarate.
    Cazul este unul dintre exemplele cele mai murdare din ultimul timp, pe care le-a oferit un reprezentant nedemn al PSD. Conducerea partidului nu ar mai trebui sa astepte finalul procesului, care va dura cu siguranta mult timp, ci ar trebui sa se disocieze rapid de acest individ, excluzandu-l din partid si din lista de parlamentari care reprezinta partidul in parlamentul Romaniei..Altfel, umbra lui Tudorache va fi foarte toxica pentru partid.
    Punand alaturi pe Tudorache cu actualul primar al sectorului 1, contestat pentru frauda electorala, nu as vedea nici o diferenta intre ei; sa ne imaginam ce ar fi insemnat daca Tudorache ar fi castigat alegerile si ar fi putut sa-si continue astfel linistit activitatile pentru care acum este anchetat si, probabil va fi sanctional de justitie.Pana intr-o zi, in care, cu siguranta, nota lui de plata ar fi fost infinit mai mare!
  • +14 (14 voturi)    
    se pare ca nu se intelege (Joi, 9 decembrie 2021, 21:49)

    Coco Whistle [utilizator]

    psd + 'noua' structura creata dupa 90 reprezinta un grup mafiot care ar trebui sa aiba rezidenta permanenta la jilava? unii mai prosti trec pe acolo doar ca sa inteleaga ca nu pot deranja lucrurile care sint deja hotarite, e clar ca nu au acces la 'da big picture'. problema e alta, noi poporul traim intr-o alta lume?
  • +5 (5 voturi)    
    Și Ciolacu vrea taxă de solidaritate. (Vineri, 10 decembrie 2021, 8:31)

    asavreau [utilizator]

    Vezi d-le Ciolacu la parlamentarii PSDD, care, dacă își scutură buzunarele și nu mai ai nevoie de taxa de solidaritate. Ciolacu a aruncat ideea cu taxa de solidaritate ca diversiune. Indivizi ca acest Tudorache vor pensie specială pentru perioada cât au fost primari !Să nu moară de foame săracii !.
  • +2 (2 voturi)    
    Omul nou ! (Vineri, 10 decembrie 2021, 12:58)

    Sebastian. [utilizator]

    asta este din categoria “omului nou” asa cum a fost visat de Ceausescu!
  • +1 (1 vot)    
    numai lume buna (Vineri, 10 decembrie 2021, 16:07)

    revo [utilizator]

    tablouri, diamante... obrazuri subtiri, fine, a trecut vremea caltabosilor.
  • +1 (1 vot)    
    acest specimen (Sâmbătă, 11 decembrie 2021, 10:47)

    mos_teaca [utilizator]

    Va sta cu cinste in panoplia de aur a PSD.ului
    "Mandri ca suntem romani"
  • +1 (1 vot)    
    Cel puțin la Mafie politică, (Sâmbătă, 11 decembrie 2021, 12:09)

    Heitarel Troleanu [utilizator]

    suntem în rând cu lumea bună - rușii, americanii, mexicanii și latino-americanii, italienii...

    De altfel, o Mafie nici nu poate exista în afara politicii.

    Oare câte din sinuciderile sau accidentele mortale ale marilor bogați din ultimii 20-25 de ani or fi de fapt altceva?
  • +1 (1 vot)    
    Incurajat de sistemul electoral al PSD (Duminică, 12 decembrie 2021, 13:28)

    mistydo [utilizator]

    S-a străduit să sugă tot ce se poate din Sectorul 1 spre binele gloriosului partid ce se dorește a fi social...la braț cu sindicatele scaldate în corupție . A fost din capul locului asigurat că face bine .... și va fi protejat până în pânzele albe! Hoții strigă hoții... pe muzică de horă a la Buzău!