Cum se vor desfășura ceremoniile de 1 decembrie din București: Pot participa cei vaccinaţi sau trecuţi prin boală

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 22:05 Actualitate | Esenţial


1 Decembrie, Ziua Nationala a Romaniei
Foto: USER UPLOADED
Participarea la ceremoniile de 1 decembrie din București va fi permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, potrivit Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă care a stabilit sâmbătă, într-o şedinţă extraordinară, o serie de măsuri valabile până pe 8 decembrie. Hotărârea prevede şi măsuri privind desfăşurarea ceremoniilor de Ziua Naţională a României.

  • Se permite organizarea ceremoniilor oficiale dedicate Zilei Naţionale a României în municipiul Bucureşti cu participarea a cel mult 400 de persoane în zona oficială delimitată de organizatori, cu asigurarea unei distanţe de minimum 1 metru între participanţi, cu purtarea măştii de protecţie şi cu respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii infecţiilor cu SARS-CoV-2.
  • Participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2.
  • Accesul persoanelor în afara zonei oficiale la ceremonii este permis cu asigurarea unei distanţe de minimum 1 metru între participanţi, cu purtarea măştii de protecţie şi cu respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii infecţiilor cu SARS-CoV-2.
  • Organizarea şi desfăşurarea activităţilor specifice Zilei Naţionale a României, în municipiul Bucureşti, este permisă la sediul autorităţilor şi instituţiilor publice centrale cu participarea a cel mult 300 de persoane, iar la sediul autorităţilor şi instituţiilor publice locale cu participarea a cel mult 150 de persoane.
  • Accesul şi participarea la ceremonii sunt permise doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 şi pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2, cu asigurarea unei suprafeţe de minimum 2 mp pentru fiecare persoană, cu purtarea măştii de protecţie, precum şi cu respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii infecţiilor cu SARS-CoV-2 şi a regulilor de acces stabilite de autoritatea/instituţia organizatoare.
  • În vederea participării la ceremoniile oficiale/activităţile specifice dedicate Zilei Naţionale a României, atestarea vaccinării sau vindecării de infecţia cu virusul SARS-CoV-2 se realizează prin intermediul certificatelor digitale ale Uniunii Europene privind COVID-19, în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 68/2021, cu modificările şi completările ulterioare.

    Citește și:
  • VIDEO Cetățenii UE care vin în România din zona Africii de Sud vor fi obligați să se testeze și să intre în carantină / Nu putem exclude apariţia de cazuri cu noua tulpină Covid DOCUMENT

  • FOTO-VIDEO Când se aprind luminițele și cum arată târgurile de Crăciun din România / Bonus: cât plătește fiecare oraș pentru iluminatul festiv






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3620 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Numai bine (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 22:44)

    galeo [utilizator]

    Vor fi mai multi la protestul anti vaccinare obligatorie de pe 1 decembrie
    • -9 (13 voturi)    
      Pe creierasul tau, poate (Duminică, 28 noiembrie 2021, 7:17)

      Alamicdarau [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Care vaccinare obligatorie troll mic , aia de pe creierul tau de AUR ?
  • -1 (15 voturi)    
    Să facă ceva cu ceremoniile! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, 23:25)

    JohnDoe666 [utilizator]

    Sau pe ceremonii! Să și le bage în..... venă!
  • -6 (10 voturi)    
    În contextul variantei noi sud-africane... (Duminică, 28 noiembrie 2021, 0:20)

    Nyk1 [utilizator]

    ...care, cel mai probabil, poate infecta cu ușurință și vaccinații, prudent ar fi să se anuleze toate manifestațiile cu spectatori. Sau cel puțin să fie permisă participarea doar a celor trecuți prin boală ȘI vaccinați, adică a celor care au imunitatea cea mai bună dintre toți.
    • +8 (12 voturi)    
      Mda (Duminică, 28 noiembrie 2021, 9:01)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Bine ca inchidem parada tricolorului, dar lasam paradele curcubeului si concertele bumtsi-bumtsi.
      Fix in acelasi context, cand delta batea la usa si toata Europa era rosie sau mai rau, deja incepuse valul 4, noi aveam parade la Bucuresti si Iasi si concerte la Bucuresti si Cluj.
      Atunci era ok; cata ipocrizie!
    • +6 (10 voturi)    
      de ce? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 9:11)

      Gogu_cel_viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      cand e atat de simplu sa ii folosesti pe vaccinati sa imprastie virusul ca apoi sa dai vina pe cei nevaccinati, iar in final sa bagi pe gat tututor si mai multe masuri neconstitutionale
  • +5 (17 voturi)    
    cine a zis asa timpenie ? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 0:41)

    nick1587873340950 [utilizator]

    libera circulatie e in constitutie.
  • +3 (13 voturi)    
    Discriminarea nu e doar ilegala, ci si ilogica (Duminică, 28 noiembrie 2021, 0:50)

    D-or [utilizator]

    Atit timp cit "vaccinurile" nu garanteaza imunizarea si vaccinatii pot transmite virusul, discriminarea nevaccinatilor nu are nicio alta logica decit batjocura.

    De care ne-am saturat.
  • +6 (14 voturi)    
    Cu ce drept confiscati Ziua Nationala? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 0:56)

    D-or [utilizator]

    Romania nu ne mai recunoaste ca cetateni, dupa ce ne-a interzis toate drepturile, nici nu ne mai primeste la ziua ei.
    • -9 (13 voturi)    
      Analfabeti pe toate gardurile (Duminică, 28 noiembrie 2021, 7:19)

      Alamicdarau [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      CA CEtateni iti uram pofta buna
      • 0 (0 voturi)    
        Nu exista cacofonie in scris. Mai invata (Duminică, 28 noiembrie 2021, 19:27)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Alamicdarau

        Doar in vorbire trebuie evitata alaturarea unor silabe. Studiaza care sunt acestea, ca sa nu te educ eu.
  • +6 (12 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 28 noiembrie 2021, 1:10)

    Sah [utilizator]

    Mda...va fi ziua nationala a Romaniei vaccinate!
    Oricum imi era sila sa ii vad pe politicienii care ne conduc...
  • +1 (9 voturi)    
    Mesaj de la Iohannis (Duminică, 28 noiembrie 2021, 3:32)

    Shoshok [utilizator]

    Ceremoniile se vor desfasura in.. chiloti !!
  • +4 (12 voturi)    
    Parada omuletilor verzi (cu certificat) (Duminică, 28 noiembrie 2021, 4:13)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Deci cine transmite mai usor? Cei care stau in case sau cei care se fatzaie pe la carciumi, cluburi si parade? Judecati va rog..
  • +8 (16 voturi)    
    hehehehehe (Duminică, 28 noiembrie 2021, 4:25)

    john70 [utilizator]

    Deci romanii nici la sarbatorirea Zilei Nationale nu mai pot sa participe?!?!?!?!?!?!
  • -8 (12 voturi)    
    Mult prea multi tembeli pe aici (Duminică, 28 noiembrie 2021, 7:18)

    Alamicdarau [utilizator]

    Renunt sa mai citesc stiri Hoitniuz, n-are sens sa ma incurc cu toti neterminatii
    • +4 (4 voturi)    
      Mare pierdere! (Duminică, 28 noiembrie 2021, 14:59)

      JohnDoe666 [utilizator] i-a raspuns lui Alamicdarau

      O să lăcrimeze mulți ochi!
    • +3 (3 voturi)    
      Va rugam razganditi-va! (Duminică, 28 noiembrie 2021, 15:56)

      Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Alamicdarau

      Societatea are nevoie de cei ca dvs.
  • +1 (1 vot)    
    N-ar fi mai bine? (Duminică, 28 noiembrie 2021, 19:50)

    Iorgovan [utilizator]

    Sa se desfasoare online?