Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Coronavirus în România Recorduri absolute pe linie: 16.743 de noi cazuri de COVID-19 / 442 decese, 1.667 de pacienți la ATI

de DP     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 13:20 Actualitate | Esenţial


Coronavirus Romania
Foto: Freepik
Alte 16.743 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, marcând astfel un record absolut de la debutul pandemiei, potrivit datelor transmise marți de autorități. În ultima zi s-au înregistrat 442 decese, iar la terapie intensivă sunt internate 1.667 de persoane, și aceste cifre fiind un record.
Până astăzi, 12 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.382.531 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 4.205 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.188.975 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 260 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Până astăzi, au decedat 40.071 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 11.10.2021 (10:00) – 12.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 442 de decese (226 bărbați și 216 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 442 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 20 la categoria de vârstă 40-49 ani, 34 la categoria de vârstă 50-59 ani, 112 la categoria de vârstă 60-69 ani, 139 la categoria de vârstă 70-79 ani și 131 la categoria de vârstă peste 80 ani.

410 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 10 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 22 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 442 decese.

Din totalul de 442 pacienți decedați, 397 erau nevaccinați și 45 vaccinați. Cei 45 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 49 și 91 de ani. 44 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar unul nu a avut comorbidități declarate.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 17.141. Dintre acestea, 1.667 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 467 sunt minori, 428 fiind internați în secții și 39 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.874.336 de teste RT-PCR și 3.709.326 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.586 de teste RT-PCR (14.434 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.152 la cerere) și 52.959 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 115.997 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.653 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.886 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 251 de persoane.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32247 vizualizari

  • -41 (67 voturi)    
    Cum devine un medic Dictator? (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:26)

    deTerminator [utilizator]

    Acum ce spuneti despre “masurile exceptionale pentru personalul medical”, este Constitutional sa fie suspendate drepturile Contractate si garantate de asa zisa Constitutie?
    Nu trebuie adoptata o Lege de catre Parlament?
    Nu trebuie sa fuga cineva la Tanti, sau la burtosii de la CC?
    Sau sa fuga tot personalul in afara tarii, pentru ca nu EI sunt responsabili pentru actele” mostenitorilor urmasilor urmasii mei”
    .Nu ei au inventat “noile” reguli pentru scoli, baruri, congrese., cu masca-fara masca...
    Ba chair dimpotriva!
    Inventatorul acestei capodopere macabre a fost numit candva “efendi zburator” chiar de catre un coleg al lui, dar macar atunci se purta ca medic. Acum e functionar, si probabil va merge si el in concediu cu ceilalti speciali, oameni seriosi, pana cand “copii adoptivi” lui Hipocrate lucreaza, in locul lor
    Sau nu?
    • -20 (64 voturi)    
      Cate paturi la ATI au eliberat cei 442 morți? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:19)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui deTerminator

      Întrebarea ar pare ciudata dar este important de știut câte paturi la ATI au eliberat cei 442 morți de Covid-19 din ultimele 24 ore?

      442 paturi? Mai puține? Cate de fapt?

      Daca au eliberat doar 50 paturi, de exemplu, atunci înseamnă ca majoritatea morților de Covid-19 decedează acasă aceștia fiind doar infectați cu virusul chinezesc fără însă a se ști clar ca au murit într-adevar din cauza lui.
      • +33 (53 voturi)    
        Mare e gradina... (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:39)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Acesta nu este numarul total de morti din Romania. Daca apar in statisticile acestea, e pentru ca erau confirmati pozitiv.

        In toata prostia intrebarii tale, ai ridicat un punct important. Datorita numarului mare de infectati si cazuri grave, cel mai probabil, sunt multi oameni care mor pentru ca nu mai prind un loc la ATI (in spital, nu neaparat acasa, dar fara ingrijirea posibila doar in ATI).
        Mergeti si vacinati-va, altfel vor muri tot mai multi oameni.
        • +18 (42 voturi)    
          da de ce.... (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:00)

          EXILAT2 [utilizator] i-a raspuns lui justin

          sa se vaccineze??!!!...se mai reduce numarul de imbecili din tara aia..ca prea sunt multi...
          • +17 (33 voturi)    
            Daca (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:29)

            tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui EXILAT2

            Daca nu ar exista chestia aia numita evolutie si virusul ar ramane neschimbat, as fi de acord cu tine.

            Dar cu cat ii permiti mai multe sanse sa se dezvolte si sa se raspandeasca, virusul poate suferi mutatii, asa cum este varianta delta care este mai contagiosa. Lasandu-i pe berbeci in prostia lor refuzand sa se vaccineze ne pomenim cu o varianta si mai virulenta, si mai mortala si REZSISTENTA la vaccinurile actuale si atunci sa vezi dracia dracului!
            • -18 (30 voturi)    
              Mai baiatule, mai... (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:07)

              Sympa [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

              Mai baiatule, mai...

              Puisor, e clar ca stii sa citesti. Dar, la fel de clar e ca intelegi EXACT PE DOS putinele texte pe care ai capacitatea sa le parcurgi pana la capat. Asa faci si cu teoria evolutiei lui Darwin, ori ai inteles-o pe dos, ori ai aplicat pe dos invatamintele ei...ceea ce duce tot la anafabetism functional.

              - Speciile NU au motive de evolutie daca un factor exterior nu perturba existenta lor. Prin insesi legile geneticii, dupa ce specia s-a adaptat mediului si convietuieste cu acesta, indivizii devianti sunt indepartati/impiedicati de mediu sa se reproduca masiv astfel incat sa devina specie predominanta. Pentru simplul motiv ca "they aren't the most fit".
              - Daca, dimpotriva, in mediu apare un factor perturbator care sa puna sub semnul intrebarii evolutia speciei, indivizii devianti, care se adapteaza cel mai bine supravietuirii in noul mediu, devin dominanti in specie ...iar specia, ca atare, evolueaza.
              - Pentru cei normal dotati intelectual (stai jos, te anunt cand te califici) cele de mai sus sunt suficiente ca sa inteleaga ca, in cazul virusului SarsCov2, cu cat vaccinezi mai mult, cu atat riscul ca mutantii mai vigurosi si rezistenti la vaccinuri sa devina predominanti e mai mare.

              (Acelasi lucru, exact acelasi mecanism, se intampla in cazul bacteriilor vs antibiotice.)

              M-am intins cu explicatia; am renuntat demult sa cultiv prostii corecti politic (cu peretii ai sanse mai mari!)...dar sigur, oamenii normal dezvoltati intelectual inteleg cele de mai sus. Postarea e pentru ei; ceilalti...dati cu minus; nu puteti mai mult.
              • +15 (27 voturi)    
                Atunci cand .... (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:56)

                Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

                .... sfertodoctii emit "pareri stiintifice" iti dai seama usor pana unde poate merge ingamfarea asociata unui nivel scazut de inteligenta .
                Cand se apuca prostii sa "gandeasca cu mintea proprie" si sa explice ei ce au reusit sa inteleaga din Uichipedia, este, de obicei , dezastru : rezultatele sunt detaliate in articol si in postarea ta.
                Si, cu cat e prostul mai insistent, cu atat mai departe de realitate se afla .
                Nu am sa te obosesc cu explicatii fiindca nu intelegi prea multe din ce citesti, dar iata un lucru concret si verificabil :

                NICIO TULPINA NU A APARUT IN CADRUL UNEI POPULATII VACCINATE.
                TOATE TULPINILE NOU-APARUTE S-AU DEZVOLTAT DOAR ( sau NUMAI) IN CADRUL POPULATIILOR NEVACCINATE.

                PA !
              • +7 (19 voturi)    
                a dracu logica (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:06)

                ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

                daca era dupa cum zici tu nu scapam pe veci de variola sau de poliomielita. Nu asa functioneaza evoutia, mai ales in cazul virusilor. Ia zi-mi , varianta alpha, beta ,delta cand au aparut, inainte sau dupa inceperea vaccinarii?
                • -4 (16 voturi)    
                  Am noutati pentru tine... (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:47)

                  Sympa [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

                  Am noutati pentru tine...
                  Variola si poliomelita NU au disparut. Virusii respectivi NU au avut timpul necesar de adaptare ca sa (re)devina epidemici dar, in lume exista inca variola si poliomelita...chiar daca expertul mondial in virusi, Bill Gates ti-a spus altfel.

                  Nu pari ca ai reusit sa duci pana la capat textul pe care l-am scris...(e doar o constatare), altfel ai fi reusit sa decelezi faptul ca am lasat clar sa se inteleaga ca mutatii genetice apar CU SAU FARA factori perturbatori. In proportii diferite, evident.

                  Daca factorii perturbatori nu devin "noul mediu" permanent, nu exista nicio presiune si nicio motivatie la nivel de specie ca sa renunte la indivizii deja adaptati in favoarea unora devianti.

                  Prin contrast, daca factorii perturbatori se permanentizeaza, atunci indivizii cei mai adaptati noilor conditii devin predominanti si specia se schimba.

                  (Pentru SARS-Cov2-delta, explicatia e confirmata stiintific: cazul Israel, cazurile tarilor "vaccinate" cu un numar egal sau mai mare de imbolnaviri decat atunci cand erat "nevaccinate" in proportii de peste 65%).

                  Dealtfel si CDC si OMS spun acelasi lucru, confirmand ca vaccinurile NU sunt la fel de eficiente in fata variantei delta ca in fata variantei alfa.
              • +10 (14 voturi)    
                2 lucruri (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:14)

                marcone [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

                1. La fiecare multiplicare a virusul exista o probabilitate ca virusul sa sufere o mutatie. Asta indiferent daca multiplicarea are loc in organismul unui om vaccinat sau nevaccinat. Dar numarul de multiplicari in cazul unui om care are deja anticorpi va fi mult mai mic. Deci cu cat sunt mai multi oameni vaccinati probabilitatea de aparitie a mutatiilor e mai mica.
                2. Nu vaccinul e cel care lupta cu virusul. Anticorpii pe care corpul omenesc ii dezvolta in urma vaccinului fac asta. Si acesti anticorpi sunt aceeasi ca si in cazul in care treci prin boala. Vaccinul nu face virusul mai rezistent.
                • -7 (11 voturi)    
                  Nu e despre aparitia mutatiilor (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:30)

                  Sympa [utilizator] i-a raspuns lui marcone

                  la 1. Nu e despre aparitia (si statistica) mutatiilor...ci despre "comportamentul" speciei in fata mutatiilor. Mai citeste o data textul meu, vei intelege.
                  la 2. Asa e: anticorpii...nu vaccinul. Dar, rogu-te, nu ma lamuri pe mine; lamureste-i pe aia care vor sa te intepe si daca ai trecut prin boala, ca asa au auzit ei la nen'so Fauci si Madona: "cu cat mai intepat, cu atat mai vindecat!"
                  PS: Vaccinul nu face virusul mai rezistent, dar selectia naturala ii alege pe aia care trec de vaccin...asa ca, in final rezultatul e acelasi.
        • -6 (12 voturi)    
          si care e problema ta? (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:26)

          Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui justin

          esit vaccinat deci ar trebuii sa fii ok, nu ? ;)
      • +8 (18 voturi)    
        Dar ce vrei sa spui? Sau la ce te astepti? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:46)

        deTerminator [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Chiar nu inteleg! Nu pare ciudat. chiar deloc, este ca si cum ai intreba cat oxigen incape intr-un rezervor?
        Totusi la ce te-ai gandit?
        -Medici sa salveze pe cei de la ATI ( doar de aia sunti pusi acolo)? Pot sa fii convins, ca fac tot efortul, indiferent daca e vorba de vaccinat sau nevaccinat.
        -Sa nu interneze, si atunci nu ajung nici la ATI? Este o solutie, dar nu mai e cazul. Unii asimptomatici, sau cazuri usoare puteau sa ramane acasa, dar din pacate erau multi destepti care s-au crezut medici, si s-au tratat,,,vezi tu cum.
        Trebuia ca medicii sa construiasca Spitale, asa cum s-a construit si Tunelul Bumbesti-Livezeni ?
        -Nu te complica cu virusul chinezesc, nu ai la dispozitie 20-30 de ani, numai ca sa inveti ce este un virus.
        Varianta Delta este asa, valul IV. s-a prevazut!
      • +11 (23 voturi)    
        Intrebarea de fapt este: (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:49)

        jak__ [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Ce faci daca ai nevoie de spital?
        Rasunsul este nimic, evident, pentru ca spitalele sunt ocupate de ceva inexistent, evident, e doar in media. (jk..)
      • -10 (24 voturi)    
        Le-ai dat greu (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:22)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Norocul bandelor citiste de la guvernare e ca inca mai au aplaudai o gramada de pinguini, exact ca astia care abereaza pe-aici: justin, valtran, miky60 si alti militieni sanitari la fel ca ei. Diezi ratati.
    • +7 (55 voturi)    
      VACCINAREA OBLIGATORIE ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:26)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui deTerminator

      Fortati prostimea sa se vaccineze ! Altfel, imbecilii vor continua sa omoare oameni nevinovati.
      • +5 (17 voturi)    
        Pentru ce sunt? (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:06)

        deTerminator [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        Presedinte: decret prezidential,
        Parlament: Lege
        Guvern: Ordonanta de urgenta
        Minister: Ordin de ministru
        CNCAV:!

        Nici nu mai stiu de ce scriu toate astea.
        Parca e si in Constitutie, si teoretic suntem in Stare de alerta.
        Poate o Srare de Urgenta de o Luna......numai sa nu citeasca Gryphus ( ca iar vine cu legile)
      • -1 (13 voturi)    
        nu inteleg ce vrei sa spui (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:35)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        de ce sa mori tu vaccinat si nevinovat dauca eu nu ma vaccinez? Nu ar trebuii sa fii protejat daca esti vaccinat?
    • +22 (52 voturi)    
      Si in timpul asta, sosocii se uita la Mircea Badea (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:32)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui deTerminator

      In timp ce cifrele nu mint si sute sute de morti ca nu s-au vaccinat, sosocii se uita la Antena 3, la Mircea Badea care le spune sa nu se vaccineze si ca nu exista covid, se uita la popa de la biserica si la propaganda ruseasca
      • -3 (11 voturi)    
        Te inseli (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:43)

        HotTree [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Badea chiar ieri in emisiune a facut-o varza pe Dana Budeanu referitor la antivaccinare si la ajutorul pe care ea l-a cerut online (cauta emisiunea sa te convingi)
        Ca idee el nu este contra vaccinarii ba din contra e pro vaccinare, chit ca nu o promoveaza(a oferit explicatii de ce) dar contra nu a fost niciodata.Chiar face caterinca de cei care nu se vaccineaza prin ideea ca darwinismul va rezolva criza cu cei nevaccinati...deci fake news dai prietene
  • +24 (38 voturi)    
    Dezastru (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:26)

    mitg [utilizator]

    Total.
    • +6 (18 voturi)    
      FALS ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:03)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Inca nu e total, e doar inceputul .
  • +30 (64 voturi)    
    hehe (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:27)

    liviu_ [utilizator]

    aproape 500 de morti...
    - psd si pnl se joaca in continuare de-a guvernul cu KJ
    - shoshoaca e neclintita
    - haur urla ontra vaccinurilor
    - avocatu popoului declara orice ajuta sa mai scadem dezastrul convocatde pandemie ca incalca drepturile omului

    ura ura

    hai cu 1000 de morti / zi... ca 500 sigur o sa avem!
    • +9 (29 voturi)    
      Din pacate (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:33)

      Aemy [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Trebuiesc 5000 pe zi ca sa se schimbe ceva in tara asta
      • +4 (6 voturi)    
        mai (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:48)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Aemy

        chiar la 5k nu cred ca o sa ajunga... din pacate (sau din fericire, depinde cum privesti)....

        eu intr-un fel zic "din fericire" pe de alta parte cand ma uit la ce se debiteaza pe la TV, FB , s.a.m.d. imi vine sa zic "din pacate"
    • -25 (49 voturi)    
      La nivelul anului 2018, de exemplu (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:40)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Conform statisticilor, in Romania au murit zilnic in medie 720 oameni. Nefiind infectati cu sars-cov 2, nimeni n-a considerat ca-i un dezastru, ci ceva cat se poate de natural.
      • +24 (38 voturi)    
        :))))) (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:06)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        Cum dracu' ajunge prostimea sa insire asemenea banalitati si sa creada ca a enuntat cine stie ce adevar stiintific ?
        Aaa... stai ! ...ca asta e unul dintre motivele pentru care i se si spune "prostime" !
      • +11 (17 voturi)    
        aha (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:36)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        Deci ti se pare ceva "cat se poate de natural" sa se dubleze numarul de decese obisnuit?
      • +11 (17 voturi)    
        Iar (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:37)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        Iar ai cascat gura la prostiile lui Mircea Badea sau Sosoanca?

        "Afirmația conform căreia numărul total de decese din România în anul 2020 este mai mic decât în anul 2019 este contrazisă de statistica oficială. Conform datelor Institutului Național de Statistică, numărul total de decese înregistrat anul trecut (ianuarie – noiembrie) în România, indiferent de cauze, a fost de 145.463, cu 23.307 mai mare decât în 2019 (ianuarie
        – decembrie). Cele mai mari diferențe au fost înregistrate în a doua parte a anului, începând cu luna iunie, în mediul urban. Cea mai mare diferență s-a înregistrat în luna noiembrie, unde există un număr suplimentar de peste 14.000 de decese față de aceeași lună a anului 2019. În luna noiembrie 2020, au murit 4.463 de români din cauza infecției cu virusul Sars-CoV-2."

        Panimaiesi tovarase troll?

        https://vaccinare-covid.gov.ro/informatii-inselatoare-despre-statisticile-privind-mortalitatea-in-romania-si-numarul-de-decese-cauzate-de-virusul-gripal/
        • -11 (15 voturi)    
          23 000 ? (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:18)

          Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Jumatate din mortalitatea suplimentara este data de cei din luna noiembrie, care nu au murit de covid, ci din vina autoritatilor sanitare. Jumatate din mortalitatea suplimentara este data de incompetenta criminala, nu de covid.
        • -10 (12 voturi)    
          23 000 ? (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:18)

          Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Jumatate din mortalitatea suplimentara este data de cei din luna noiembrie, care nu au murit de covid, ci din vina autoritatilor sanitare. Jumatate din mortalitatea suplimentara este data de incompetenta criminala, nu de covid.
      • +5 (7 voturi)    
        bai nene ... (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:47)

        Herion314 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        fii atent aici :

        1 Octombrie - 160 morti
        5 Octombrie - 180 morti
        7 Octombrie - 280 morti
        12 Octombrie - 440 morti

        poti sa pui ce vine aici ?

        20 Octombrie -- XXXX morti

        dar ce vine aici ?

        01 Noeimbrie - XXXXX morti

        Intelegi ce sperie pe cei care pot face un rationament mai lung de trei pasi ?

        Plus ca la ritmul asta pot apare noi mutatii ale virusului.... cine stie cum si in fel ...
      • +3 (11 voturi)    
        aolei (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:54)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

        greu cu logica....

        aia 720 in medie mor oricum... astia aproape 500 sunt PESTE aia 720... dar hei... hai sa dam niste statistici care n-au nici o legatura cu lucrurile de care se vb. aici ca sa minimizam dezastrul...

        uite aici: "Cardiovascular diseases (CVDs) are the leading cause of death globally. An estimated 17.9 million people died from CVDs in 2019"

        pai daca e sa ne luam dupa statistica asta... razboaiele (inclusiv WW2), si orice alte pandemii sunt un mizilic, nu?! deci hai sa murim fericiti de cancere, in accidente rutiere, de covid, etc pt ca bolile cardiovasculare-s mai naspa, deci canceru e un mizilic.... ai zice matalutza, nu?!
        sa te duci la aia care fac chimioterapie (am avut ghicionu sa vad cativa , din fericire nu chiar praf ) si sa le spui ca statistic vb. ei nu conteaza ca mor mai multi de inima....

        cam asa suna "logica" ta stimabile... poate cand citesti ce am scris (asta daca nu esti analfabet functional si chiar intelegi), poate intelegi si tu d c e aberant comentariu tau!
        • -9 (11 voturi)    
          da pă ăilalți nu-i numără nime (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:04)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          oare de ce?...de ce numa covrigii sînt numărați zilnic cu sfințenie?...de ce n-o fi gcs și pt canceroși?...amu s-ar putea să fi scăzut „dramatic” nr deceselor de cancer, că de gripă oricum n-a mai murit nime de un an...da așteptăm comunicările oficiale cu decese cauzate și de alte boli, nu numa de covrig...să fie comunicări zilnice, ca la covrig
    • -9 (19 voturi)    
      1000 de morti (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:51)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      1000 de morti avem in fiecare zi de ani de zile din cancere, diabet si accidente de masina dar nu v-am auzit militand impotriva tigarilor si alcoolului, ipocritilor!
      • +10 (12 voturi)    
        nu e asa (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:09)

        ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        cancer e o colectie de zeci de boli, accidentele sunt accidente dar exista masuri sa le eviti(iti trebuie permis ca sa conduci de exemplu), tigarile nu se transmit de la unul la altul, la fel si alcoolul.
        Ce faci tu se numeste "straw man argument" , incerci sa muti atentia catre altceva care nu are legatura si prin asociere sa iti intaresti concluzia, fara sa aduci nici un argument care sa sustina punctul initial
        • -4 (12 voturi)    
          nu cred ca intelegi (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:53)

          Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

          cancerul poate fi prevenit in buna masura prin stil de viata, sport, alimentatie, sa zicam 50% asta inseamna mai putina incarcare pe spitale.

          fumatorii si alcoolicii la fel, pun presiune pe spitale si vei fi surprins dar fumatorii pasivi sunt si ei pasibili de cancer de plamani indus de fum, cam 1 M pe an la nivel mondial.

          nu folosesc niciun sofism, ce vreau sa spun e ca daca cerem certificat medical pentru covid atunci afla ca anual, 7 M de oameni mor de boli transmisibile: bts, hpv, hepatita, tbc, etc, etc pe aia de ce nu-ti indosariem cu certificat?

          apoi obezii, aveti idee cat rau fac obezii spitalelor?

          40.000 de morti in Ro in 20 de luni inseamna 2000 de morti pe luna, 95% din ei cu comorbiditati, batrani sau obezi.

          in acelasi timp in Ro mor de 5-6 ori mai multi oameni de diverse boli si totusi astia nu sunt lasati in spitale acum, sa moara si mai multi. e un genocid in desfasurare si voi v-ati fixat pe nevaccinati, really?
  • +22 (66 voturi)    
    e groasa rau ..... (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:27)

    viziru [utilizator]

    e groasa rau ..... sa vina maciuca aia de Weber Avocatu lu poporu pesedist sa spuna si acuma aberatiile ce le spunea discriminare sa folosim certificatu verde discriminare weber maciuca chucky ucigasa ....
    • -27 (71 voturi)    
      Sa vina (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:06)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Ca va aplatizam in instante dupa ai pentru incalcarea legilor, Constitutiei si tratelor internationale. Libertatea > Sanatatea. Tu poti sa stai in casa cu 5 niqaburi pe rat si sa iesi in 2035. Nu ne suparam.
      • +22 (50 voturi)    
        Chiar te rog (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:16)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        Iesi cat mai mult afara. In aglomeratie, daca se poate. Ne faci la toti un bine...
        • -2 (12 voturi)    
          aglomeratia sa fie la un protest (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:24)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          anti-masca, de ce nu si anti-covid, ca daca se zburleste shoshosca la el poate se sperie si pleaca

          nu il amesteca cu noi astia "apostolii lui covid"
        • +2 (6 voturi)    
          si sa fie obligati (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:59)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          sa-si tuseacsca unul altuia in fata...

          pana mea daca tot "nu cred" in covid, macar sa dovedeasca!
      • +13 (37 voturi)    
        Niciodata.... (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:38)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        ....n-a fost prostimea mai vocala decat acum, cand are trompete cum esti tu, dispuse sa-si etaleze ignoranta in public.
        Pierde-vara pe net, indobitociti de ignoranta in care mustiți ca niste hipopotami in propriile fecale - simtiti funia aproape de par ?
        Aveti dreptate : urlati, ca aveti de ce !
        In curand o sa si platiti, nicio grija !
        Iar in instante veti face ce au facut si alti dobitoci : au zambit prosteste la dosare si le-au zis "Pa !"
        • +4 (6 voturi)    
          ironic e (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:00)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          ca furtul partidelor la care se inchina nu e ingradirea libertatii, dimpotriva...

          dar sa privim partea buna... covid e unul dintre putinele boli care fac discriminare si ataca predominant prostii!
      • +4 (4 voturi)    
        sa le spui alora (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:58)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        din europa.... sa zicem a anilor 1346-1353 lucru asta sa vezi ce-ti raspuns...

        also... inainte de a fi liber , trebuie sa respiri, deci te-as cam contrazice... sau tu consideri ca libertatea nu tine de respirat si poti fi un mor liber?!
    • +6 (8 voturi)    
      aia (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      o sa zica "virusul incalca constitutia, o sa fac plangere la CCR"
      si covid o sa se retraga rusinat si o sa decimeze toata lumea, mai putin Romania pentru ca a fost declarat neconstitutional :P

      uneori am impresia ca al de weber, shoshoaca etc sunt platiti ca sa distruga tara asta!
  • +28 (64 voturi)    
    ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:27)

    tudorr [utilizator]

    Cam ce merita sosoanca, constantinescu, simion si alte aratari care le-au spus oamenilor sa nu se vaccineze si sa le lase falsa impresia ca "e doar o gripa"? Mare parte din din morti sunt strict din vina prostiei aceste natii si a celor care incita la orice doar sa-si faca bazin electoral! Culmea e ca aratarile manipulatoare sunt si vaccinate!
    • -9 (31 voturi)    
      Du-te mai cu Plugusorul (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:09)

      Sympa [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Du-te mai cu Plugusorul tau COVID...

      Mortii ("de COVID") din ATI sunt FIX, dar ABSOLUT FIX in relatie cu competenta personalului care a construit si opereaza sistemul medical din Romania. Mor multi, in Romania, pentru ca sistemul medical si personalul care-l populeaza omoara oameni prin incompetenta, lene, nepasare, proceduri proaste, etc.

      IN Romania, mor oameni cu zile in ATI. Datorita personalului si procedurilor. Ati ajuns la 24% (morti in ATI vs internati in ATI). In Israel, valul 4, valul vaccinatilor(65%) a lovit la fel de tare ca in Romania, dar media celor decedati la ATI e de 1-2%. In Romania e de 10-15%. La fel ca in Israel e si in Belgia, si in US, si in Suedia...si in toate tarile la care te inchini.

      Dar toate astea nu vreti sa le vedeti. Nu toti sunteti platiti (unii- medici- hehehe- au abonament la Big Pharma), dar fie ca aveti un singur neuronas sfrijit, fie ca rabufneste gena de sluga mioritica, ajungeti sa cantati si sa aplaudati masuri (nu numai anticonstitutionale, dar si ucigase, pe de-a dreptul) luate de niste autoritati - vai de mama lor.

      Pentru ca oile atata pot: sa mearga cu turma si sa behaie in cor.
      • +9 (27 voturi)    
        Ca un demn.... (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:33)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Sympa

        ..... reprezentant al prostimii ignorante, nu scapi o ocazie de a da cu mucii-n fasole.
        Sigur, e deosebit de important sa te umfli in pene cand bati campii, sa ai aplomb, doar-doar nu va observa nimeni ca esti găunos, ca habar n-ai despre ce vorbesti si ca esti si prost facut gramada !
        Sa-ti zic un secret : in tarile pomenite de tine, OAMENII S-AU VACCINAT !
        D-aia , in Romania, prostii se afla in plin proces de sinucidere in masa, cum bine a remarcat cineva !
  • +37 (67 voturi)    
    mda (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:28)

    SoulSearcher [utilizator]

    am fost in Malmo Suedia saptamana trecuta, nu se poarta masca, nu exista nicio masura de distantare.. nici semne prin magazine nu mai exista... practic la ei pandemia s-a terminat

    peste 80% s-au vaccinat, in acest moment au 29 persoane la ATI

    Suedia are 1.1 milioane de cazuri confirmate si 14.000 decese la 10.000.000 de locuitori

    Romania are 1.3 mlioane de cazuri confirmate si 40.000 decese la 16.000.000 de locuitori

    Romania RIP, clasa politica de 3 lei, coruptie generalizata.. bla bla
    • -11 (35 voturi)    
      Poti cumpara redemsivir in farmacii? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:29)

      MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ca daca da, ai raspunsul acolo, nu la vacseen
      • -1 (21 voturi)    
        si iverectimina (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:25)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

        .
      • +6 (10 voturi)    
        remdesivir e extrem de scump si toxic (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:45)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

        in plus, e injectabil. nu inteleg, vrei sa cumpere populatia remdesivir si sa se injecteze acasa? ai idee cat de toxic e pentru ficat si rinichi? trebuie sa-ti monitorizezi markerii cel putin pe ficat. de asta se administreaza in spitale (unde btw se si gaseste suficient). oricum, e antiviral, merge oarecum doar in fazele imediat dupa infectare. hai sa vorbim ca se ne aflam in treaba ....
      • +1 (7 voturi)    
        mda... remdesivir... (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:39)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

        ti-l recomand cu caldura, costa 2500 USD (de 100 ori mai scump decat un vaccin), contine anticorpi monoclonali (da, anticorpi sintetici), se injecteaza (ca vaccinul) si are eficient mai mica.
        Plus ca,nu-i asa, e inca "experimental" ca n-au trecut nshpe ani de cand a fost scos pe piata.

        Sau cand ajungi cu "cutitul la os" iti calci pe "principii" si-ti bagi in corp "orice"?
        Voi ganditi mai profund sau doar sunteti orbiti de frica vaccinului?
    • -10 (24 voturi)    
      Si astă vară? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:37)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      care era situația? Poate că Suedia ar fi ajuns exact în aceeași situați de azi dacă nimeni nu s-ar fi vaccinat. Nu se poate demonstra contrariul.
    • -8 (28 voturi)    
      de fapt (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:52)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      in suedia a fost mereu asa, inclusiv cand nu exista vaccin si mureau sute pe zi, nu aveau restrictii.

      masca nu a fost niciodata obligatorie si nici nu au inchis nimic de cand a inceput pandemia si pana acum.

      sa spui acum ca e din cauza ca sunt 80% vaccinati e o minciuna. da, bravo lor, dar nu asta e motivul pt care nu au restrictii.
    • -2 (6 voturi)    
      S-a incheiat de anul trecut (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:55)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      In Suedia pandemia s-a incheiat anul trecut. Au avut un excedent de 7% decese fata de anii trecuti in 2020, iar anul asta nu mai au decese in plus.
    • -4 (6 voturi)    
      bine ca te-ai intors teafar din Afganistan (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:41)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      pardon, Suedia!


      si uite de ce zic asa


      https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/probleme-in-paradis-numarul-atacurilor-cu-bombe-a-crescut-cu-60-in-suedia-in-2019-1246847


      https://www.digi24.ro/stiri/externe/mapamond/exploziile-bizare-din-suedia-sunt-folosite-grenade-si-bombe-artizanale-pentru-a-teroriza-cetatenii-1215755
  • +11 (29 voturi)    
    ??? (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:30)

    falcoind [utilizator]

    in fiecare zi de marți se mai adaugă câteva mii. Dacă e valabila teoria cu 5 infectați la unul descoperit, mai o luna și scăpam. Probabil la noi valul 5 o sa fie "pistol cu apa " , valul 4 măcel. Si când te gândești , pute-au sa se vaccineze.
  • -11 (35 voturi)    
    cand mor oameni nevinovati nu mai spuneti de (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:33)

    viziru [utilizator]

    cand mor oameni nevinovati nu mai spuneti de recorduri ..... v-ati tacanit de tot??? cum poti sa spui record ??? ce se intampla acuma e simplu GENOCID ......
    • +11 (37 voturi)    
      In cazul de fata... (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:34)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      ..cand 90-95% din cei decedati zilnic sunt nevaccinati (pt ca au refuzat categoric sa se vaccineze) se poate vorbi mai degraba de sinucidere in masa, in niciun caz de genocid.
  • +9 (23 voturi)    
    vaccinul (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:35)

    cristi_an [utilizator]

    bata-l naiba... mai oameni buni...
    • -17 (45 voturi)    
      Cu vaccinare 100% în loc de 442 mureau 156! (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:09)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Numarul de morți cu vaccinare 100% ar fi fost (1-(100/(442/397)-71.3)/(100-71.3))*442 = 156 !

      Randamentul vaccinului este:

      (100/(442/397)-71.3)/(100-71.3) = 64.5%

      fiind foarte slab!

      71.3% este procentul actual al nevaccinaților din Romania.

      Explicațiile privind formulele folosite le-am mai dat de câteva ori. Vezi comentariul meu de Luni, 11 octombrie 2021, 16:44 (https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-25096913-coronavirus-romania-situatie-cazuri-decese-11-octombrie.htm)

      Citat:
      "Din totalul de 442 pacienți decedați, 397 erau nevaccinați și 45 vaccinați."
      • +19 (49 voturi)    
        nici vorba (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:13)

        r.adi [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Matematica ta e foarte proasta. Cu vaccinare de 80% din populatie probabil aveam maxim 10 morti pe zi. Pentru ca nu s-ar fi transmis nici pe departe tare comunitar, pentru ca vaccinul are eficacitate de aprox 92-95% la spitalizare, etc. Vezi tarile care sunt vaccinate, lasa calculele tale care sunt gresite.
        • -17 (25 voturi)    
          Taaaci. Asa pari inteligent. (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:10)

          Sympa [utilizator] i-a raspuns lui r.adi

          Taaaci. Asa pari inteligent.
        • -6 (12 voturi)    
          Esti pe langa (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:57)

          copci [utilizator] i-a raspuns lui r.adi

          Calculele de mai sus nu includ eficienta la transmitere. Daca o sa citesti datele INSP, o sa vezi ca la infectari eficienta este sub 10% si tinde spre 0.
      • +8 (18 voturi)    
        lasa... (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:24)

        FloriGel [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        ca noua romanilor, urmasii dacilor, ne plac numerele mari. macar o data sa fim si noi in top.
      • +15 (31 voturi)    
        ce haios (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:52)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Cum stiti voi sa reinventati matematica...

        Cu cifrele astea vedem mai degraba cati oameni vaccinati/nevaccinati ajung sa faca o forma grava, care duce in cele din urma la deces. Pe langa reducerea riscului de deceda, vaccinarea produce si mai putine cazuri grave, mai putini oameni la ATI, adica resurse suficiente pentru cei care chiar ajung acolo.

        Daca chiar te intereseaza rezultatele, uita-te la tari cu apa calda, unde oamenii (evident mult mai prosti ca romanii) s-au vaccinat in proportii de 70-80-90%. Cate cazuri grave ai? Dar decese? cum e "randamentul vaccinului" la ei?
      • +10 (14 voturi)    
        iar ai inceput cu astea? (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:47)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Ti-am tot dat formula corecta pentru eficacitate zile la rand, dar insisti sa nu o folosesti, ultima scuza cu care ai venit fiind ca nu s-ar aplica decat daca ai un grup care a primit placebo.

        Fals. Se aplica si cand ai un grup nevaccinat, pentru ca ori nevaccinat, ori cu placebo, tot aia e. Da, fata de un studiu controlat cu placebo rezultatele nu mai sunt atat de concludente, dar formula matematica e aceeasi.

        De acum o sa primesti doar minus de la mine, devine clar ca nu merita sa ma mai obosesc cu tine.
      • 0 (10 voturi)    
        "răsfoind" comentariile chiar mă întrebam (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:45)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        unde e Rower să-și arate "inteligența". Nu scapi niciodată ocazia să arăți că o duci rău cu "aretmetica". Culmea, mai sunt unii care chiar cred în calculele tale "laborioase". :))
  • +16 (24 voturi)    
    mai bine desfiintati dsp-ul (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:35)

    Remarque [utilizator]

    Numarul de teste efectuate de ei în baza definiției de caz și a protocolului medical este de 14.434.
    Cred ca de fapt numarul real de cazuri este infiorator de mare, doar ca nu testam pe masura.
    • +8 (10 voturi)    
      Nu e chiar asa de rau (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:14)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Din cate am inteles eu, testele PCR "in baza definitiei de caz" sunt aproape toate dupa un test antigen pozitiv. Si testele acelea antigen sunt tot "in baza definitiei de caz", doar ca nu sunt raportate separat de testele antigen facute la cerere.

      Pe de alta parte si numarul oficial e infiorator de mare, nu cred ca s-ar schimba dramatic situatia daca s-ar fi raportat 30.000 sau 50.000 de cazuri.
      • -2 (10 voturi)    
        Risipa de resurse... (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:55)

        Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        ... daca e asa (PCR de confirmare a unui test AtG pozitiv). Se stie ca testele AtG au specificitate foarte ridicata, aproape 100%, adica dau foarte putine rezultate fals pozitive. Corect ar fi ca dupa testul antigen pozitiv sa se faca PCR pentru identificarea variantei plus/minus secventiere. Dar n-ai cu cine cand la butoane sunt niste "lautari"
  • +29 (49 voturi)    
    Doar 10 % dintre morti (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:36)

    feroviarul123 [utilizator]

    Erau vaccinați. Deci vaccinarea ajuta. Dar nu vreți sa înțelegeți. Pana la urma ne vom vaccina natural prin infectare. Păcat de milionul de morți. Dar vor muri liberi!
    • -6 (32 voturi)    
      calcul gresit (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:02)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Procentul de decedati se calculeaza la populatia de referinta, respectiv cei vaccinati, nu la total decedati.

      La fel infectatii vaccinati ....
      • +5 (27 voturi)    
        reinventezi tu matematica? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:15)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        ce draguti sunt "entelectualii de feisbuc"! cum adica sa faci calcul cati dintre decedati sunt sau nu vaccinati? nu da bine la procent daca faci asa. mai bine ii calculezi la populatia lumii. ia zi neica nimeni, cat la suta sunt cei 45 din cele 8 miliarde de oameni pe Pamant? iti place mai mult asa?

        sunteti atat de spalati pe creier ca nici nu va dati seama cata prostie debitati pe minut. Mai are sens sa iti explice cineva de ce e corect procentul ala? Tu pari mai degraba genul de om care ar crede si ca 1+1=3, daca asta te ajuta sa iti confirmi teoriile.
    • +10 (34 voturi)    
      mda (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:07)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      eu o vad ca pe o veste buna, daca mai tine mult pandemia, scapam de toti analfabetii functionali care nu inteleg nimic oricum...

      ramanem noi restul care inteleg ca vaccinarea a salvat si va salva vieti
      • +5 (25 voturi)    
        din pacate (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:18)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Chiar si analfabeti functionali cum ii numesti, oamenii aia sunt parinti, bunici, copii a caror singura vina e ca se lasa pacaliti de alde shoshoci, antene si altele similare. Si solutii de a interzice si a pedepsi stirile false nu prea sunt, da deh, libertate de exprimare, dictatura stiintei si altele de genul
        • +6 (6 voturi)    
          mda (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:40)

          SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui justin

          daca te uiti la Animal Planet se cheama selectie naturala...

          deci na.. ce sa zic...
    • -8 (18 voturi)    
      10 % decedati din randul celor vaccinati ... (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:10)

      GNG [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      ... este mult, tinand cont ca vaccinatii reprezinta 30% din total populatie.
      • +4 (6 voturi)    
        e mult, dar e foarte putin fata de nevaccinati (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:58)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui GNG

        In primul rand trebuie sa te uiti la cei peste 50 de ani, ca acolo sunt in jur de 95% dintre decese.

        Si dintre cei peste 50 de ani in jur de 40% sunt vaccinati. Dupa care poti calcula riscul relativ:

        10% din 40% la vaccinati, adica 0,25
        90% din 60% la nevaccinati, adica 1,50

        Deci riscul de deces pe baza cifrelor de azi este de 6 ori mai mic la vaccinati.

        Asta inseamna eficacitate 83% in prevenirea deceselor, nu ce calcula aiurea mai sus Rower.
  • +1 (29 voturi)    
    Vaccin !!! (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:38)

    SomeoneToGive [utilizator]

    Atat. Si va rugam : Nu ne mai trageti pe dreapta !
  • -2 (24 voturi)    
    Masuri zero = efecte zero (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:40)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Surprinde pe cineva ca masurile luate pana acum nu au nici un efect??
    • +8 (20 voturi)    
      masuri pt sosoci?? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:41)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresteanul_Bezmetic

      Pt cine sa iei masuri cand jumate din populatie casca gura la Simion golan galerie si Sosoaca Floricica
    • +7 (27 voturi)    
      Pai daca... (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:51)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresteanul_Bezmetic

      ..70% din populatie nu le respecta, iar aproape fiecare decizie e atacata de Weber si desfiintata de CCR, ce mai vrei?
      Iar daca o decizie oarecare trece si de Weber si de CCR, se trezeste nu stiu ce Curte de Apel sa o desfiinteze.
      Daca copilul se juleste, mama ii curata julitura sa nu se infecteze, ii pune un plasture si peste 2 zile julitura e vindecata si copilul se joaca mai departe.
      Dar dupa o saptamana, se trezeste Weber sa o atace pe mama la CCR ca ea n-avea dreptul sa trateze julitura copilului pt ca e croitoreasa, nu cadru medical.
      Si CCR ii da dreptate cotoroantei Weber.

      Exact asa s-a procedat si se procedeaza in continuare cu masurile de care te plangi ca nu se iau sau ca au efect zero.
    • +4 (20 voturi)    
      care masuri?! (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:54)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresteanul_Bezmetic

      eventual lipsa masurilor a adus situatia asta, nu invers?! toata europa a avut cateva lockdownuri... noi doar 1... multe din tari au tinut scolile inchise si au respectat reglulile precum cea legata de certificatul verde.... despre ce masuri impuse la noi vorbim>?!
  • +7 (23 voturi)    
    Deci (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:40)

    Ionnut [utilizator]

    Cerem un comunicat din partea autoritatilor in ceea ce priveste cresterea cazurilor si mai ales a decesurilor.

    Ce masuri se vor lua in Bucuresti mai ales unde stim cu totii ca este un haos pur si multe persoane nu respecta nimic? Pana la sfarsitul saptamanii sunt sanse mari sa ne apropiem de 20/1000 dar totusi nimeni nu zice/face nimic, scapa cine poate.

    Ce se intampla cu scolile? Se fac teste? Sunt izolate clase cu cel putin 1 caz confirmat? Am situatie unde profesor confirmat a ramas acasa dar restul elevilor care au fost la orele ei vin in continuare la scoala, deci ce se intampla?

    Cu ce sfaturi, reguli, legi veniti ca sa amortizam un pic situatia destul de grava din momentul de fata?

    Ne arde numai de lupte politice acum? Demisii, propuneri? Asta e problema adevarata acum? Nu avem si noi o celula de criza? Arafat unde e? Ministrul sanatatii, al invatamantului, comunicate ceva?
    • -5 (13 voturi)    
      decese (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:02)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      ...
    • -1 (9 voturi)    
      cum adica fratica? (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:53)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      pai bucurestiul e cel mai vaccinat oras din tara, aproape 60% si singurul loc unde am vazut toata lumea cu masca pe nasuc peste tot. cum de e incidenta cea mai mare? cumva din cauza vaccinelului? neah, n-are cum, vaccinurile sunt sigure si eficiente!
  • +18 (38 voturi)    
    Prostia se plateste (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:43)

    moima [utilizator]

    Oamenii care au ales sa nu se vaccineze, si-au asumat
    riscul de deces.

    "Always and inevitably everyone underestimates the number of stupid individuals in circulation."
    Carlo M. Cipolla

    Nu-i mai plangeti si nu mai dati vina pe nimeni.

    Au ales sa nu creada si sa-si riste viata,
    • +6 (20 voturi)    
      problema (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:15)

      r.adi [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Problema ca mai iau cu ei si niste nevionvati care au boli autoimune/nu fac anticorpi de la vaccin.
  • +16 (18 voturi)    
    Topul judetelor.... (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:43)

    taro [utilizator]

    mai degraba topul judetelor unde se testeaza serios si unde nu.
  • -7 (41 voturi)    
    si totusi (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:44)

    panda_rosu [utilizator]

    mor cam multi vaccinati, peste 11% din morti au fost vaccinati, nu suna prea bine si nici prea incurajator...
    • +19 (43 voturi)    
      pe bune? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:05)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      99% dintre cei vaccinati care au murit aveau comorbiditati! Si ignoram faptul ca 90% dintre decedati erau NEvaccinati? Ce logica, frateeee
      • -5 (27 voturi)    
        procent scazut vaccinati (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:16)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        trebuie luat in calcul si faptul ca doar 28,5% dintre romani sunt vaccinati, deci practic eficienta vaccinului impotriva decesului nu este 90% ci scade foarte mult.

        ar fi fost 90% doar in cazul in care 100% din populatie e vaccinata.

        sau alternativ, este 0% daca ar fi 28,5% morti. noi avem azi 10% morti, nu e prea departe procentul.
        • +8 (12 voturi)    
          alt destept... (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:08)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          Daca 100% din populatie e vaccinata nu mai poti calcula nicio eficacitate, pentru ca nu mai ai termen de comparatie.

          In acel caz vei avea 100% vaccinati, si 100% dintre decese la vaccinati, lucru care nu-ti poate spune nimic despre ce s-ar fi intamplat daca o parte ar fi fost nevaccianati.

          Oricum daca vrei sa calculezi corect trebuie analizata distributia deceselor si a vaccinarilor pe grupe de varsta si alti factori de risc. Asta pentru ca aceste doua distributii statistice pot fi semnificativ diferite, si daca nu iei asta in calcul vei obtine niste rezultate departe de realitate.

          Studiile serioase merg si mai departe, fac analiza inclusiv pe regiuni geografice, nu doar pe grupe de varsta si factori de risc, ca sa fie siguri ca nu compara mere cu pere.

          Si un astfel de studiu, facut recent in Franta, a demonstrat eficacitatea 90% in prevenirea spitalizarii si a deceselor.
        • 0 (4 voturi)    
          Nu poți aprecia în felul ăsta. (Marţi, 12 octombrie 2021, 19:06)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          Nici un calcul nu poate fi 100% corect din cauză că sunt unii care stau cu lunile în spital. Să luăm exemplul de astăzi cu 442 de morți. Aceștia pot proveni și de la pacienți care au stat mult timp în spital. Dar să presupunem că în fiecare zi ar fi cam același număr de decese. S-au testat 100000 din care au ieșit pozitivi 21000 (am extrapolat la o sută de mii ca să fie mai ușor, pe noi interesându-ne diferența procentelor). Din cei 100000, 70000 au fost nevaccinați, 30000 vaccinați. Au rezultat 442 de morți din care 45 erau vaccinați (raportând la numărul de vaccinați adică la 30000 rezultă 0,15%) și 397 nevaccinați (0,567%). Ce înseamnă asta comparând cele două procente? Că ai șanse de 3,78 ori mai mari să mori dacă nu te vaccinezi.
    • +8 (20 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:19)

      r.adi [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Media pe zile e mai mica, ieri au murit ceva de genul 7%. Ideea e ca nci un vaccin nu are eficienta 100%, sunt unii care nu fac anticorpi, sunt foarte batrani, au facut vaccinul demult, etc. Dupa booster (a 3-a doza) nr de morti ar trebui sa scada foarte mult. Oricum ideea e protejeaza exceptional de bine, sansele sa mori sunt de vreo 10-12 ori mai mici daca esti vaccinat, chiar bolnav cronic/batran. Daca se vaccinau toti nu aveam valul asta.
    • +6 (18 voturi)    
      grea matematica asta (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:26)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      10.18% erau vaccinati, 89.82% nevaccinati

      Suna foarte bine si foarte incurajator daca lumea se vaccineaza.

      Pe langa procentele astea, daca am avea si noi un procent decent de vaccinati, ATI nu ar fi plin! Un ATI unde nu mai sunt locuri nu face decat sa creasca numarul victimelor care poate ar fi fost salvate daca am avea personal si paturi libere in ATI.
  • -3 (41 voturi)    
    Dati drumul la tratamentele antivirale (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:47)

    MTTRN [utilizator]

    Ca daca le dati celor care ajung la ATI, degeaba le dati. Sa poate fi prescrise de orice medic de la primele simptome.
    • +9 (23 voturi)    
      da, in Romania lui 2021 (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:28)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Unde si-asa toti se trateaza dupa ureche, atat mai lipseste, sa se indoape ca maimutele de antivirale. Care antivirale sunt si asa cu stocurile limitate.

      Cred ca ivermectina e la liber, ai vazut rezultatele.
    • +6 (12 voturi)    
      Ignorance rules (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:37)

      adrian.rebrean [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

      Ce tot le dai cu antiviralele? Exista un singur antiviral remdesivir care e INJECTABIL. Asa ca cum nu iti poti pune singur branula si verifica sa nu existe bule de aer in tub de la punga la branula e fix PIX. Tot la spital ajungi, daca ajungi. Coctailuri de anticorpi ca acela de la regeneron sunt tot INJECTABILE, trebuie refrigerate iar pretul e de sute de dolari. Asa ca mai usor cu datul cu parerea, ca la asta toti romanii sunt experti.
      • +1 (7 voturi)    
        antiviral la timp - solutia (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:19)

        justmoi [utilizator] i-a raspuns lui adrian.rebrean

        Nu este adevarat ca exista un singur antiviral... De exemplu in Ungaria se foloseste Favipiravir ( Avigan) ... si medicamentul este in farmacii se poate lua pe reteta.

        Acest antiviral este inclus si in protocolul national doar ca nu exista in farmacii... terapia Cluj a facut cerere din aprilie sa il produca , insa nu s-a facut nimic.

        Apropo de ce judetele Harghita si Covasna au cea mai mica rata de infectare undeva pe la 2,... pe cand media tarii este peste 7? Cumva pentru ca reusesc sa isi faca rost la timp de antiviral de la rudele din Ungaria?

        Pentru ca la capitolul vaccinare aceste judete stau foarte prost. (https://vaccinare-covid.gov.ro/wp-content/uploads/2021/10/Acoperire-vaccinala-cu-cel-putin-o-doza_per-judet-si-uat_5.10.2021.pdf ) .. Majoritatea localitatilor din aceste judete au intre 10-20% vaccinati si sunt destule localitati cu 5-10% vaccinati
  • +13 (47 voturi)    
    Promovati clipul Recorder (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:48)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Cei de la Recorder au postat un clip pe youtube, cu situatia actuala la UPU Spitalul Universtiar. Imaginile sunt crunte, greu de privit, dar trebuie promovate intens astfel de imagini, pentru a-i convinge pe nehotariti si antivaccinisti de pericolele la care se expun

    https://youtu.be/Avv0fek2UVA
    • -22 (62 voturi)    
      Am fost la ATI pentru o ruda omorata de un medic (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:56)

      MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

      si erau aceleasi probleme ca acum, lipsa paturilor, oxigenului. Ce e nou sunt incendiile. nu dati vina pe oamenii care au verticalitate si integritate sa nu fie injectati cu o zeama necunoscuta, care are mai multe riscuri
      • +8 (24 voturi)    
        Stai linistit (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:22)

        moima [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

        ca nu da nimeni vina pe nimeni.

        daca alegi sa nu te vaccinezi inseamna ca iti asumi indiferent ce vine dupa aia.

        nu conteaza ce crezi ci ce nu crezi, nu conteaza ce zice oricine.

        pentru tine conteaza doar ce alegi.

        esti consecinta alegerilor tale.

        daca esti multumit cu tine si cu ce esti acum, inseamna ca ai ales corect. pentru tine.

        restul, nu conteaza
        • -9 (21 voturi)    
          da, asa sa fie pt toti (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:32)

          MTTRN [utilizator] i-a raspuns lui moima

          ca fumatorii nu sunt respinsi de ATI, de exemplu. sa se dea drumul la tratamente din farmacii , nu numai la ATI. Sa nu mai vorbim de nosocomiale, etc. cati de acolo pleaca ca sa se imbolnaveasca acasa sau mor de la nosocomiale. cei arsi tot la gripa i-a trecut?
      • +16 (30 voturi)    
        zeama (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:30)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

        ”zeama” aia e în peste 90% din portughezii de peste 12 ani. bine că nu au ăia verticalitate pentru că am luat-o noi pe toată. dacii vor stăpâni Europa peste 2/5 ani.
        • +3 (11 voturi)    
          Prefer zeama in umar, nu in gura (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:41)

          Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui sep

          Prefer sa fiu cu zeama din vaccin in umar, decat cu zeama elucubratiior lui Putin in gura in fiecare zi.
          Nu va mai saturati, toata ziua sunteti cu ea in gura.
      • +10 (28 voturi)    
        Chiar asa? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:38)

        Jorginho [utilizator] i-a raspuns lui MTTRN

        Aproape 4 miliarde de oameni vaccinati ("cobai", pentru tine) si tot "o zeama necunoscuta" este? Ai date clare ca s-a murit mai mult de vaccin decat de covid? Foarte trist ca gandesti in felul asta, stiind ca situatia este grava. Dar poate nu e de mirare, la cate mizerii circula pe social media si care sunt "inghitite" fara a fi trecute macar putin prin filtrul gandirii. Si mai trist e ca sunt destui care gandesc ca tine si trag tara asta inapoi, cu tot cu "verticalitate si integritate".
        • +2 (8 voturi)    
          Ba sunt trecute... (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:43)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Jorginho

          ... prin filtrul gandirii LOR !
          Tocmai aici e problema : se apuca prostul sa "gandeasca cu mintea proprie" !
          Rezultatul este explicat in articol...
  • +17 (39 voturi)    
    Suntem şi noi (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:52)

    fokerul [utilizator]

    primii la ceva pe lumea asta! Mulţumim pentru asta premierului Cazzo, doamnei Rareş Bogdan şi măreţului ficus Juie Mohannis. De asemenea, multe mulţumiri latrinelor TV şi tuturor şoşoacelor/şoşocilor din aur, fără ajutorul lor n-am fi ajuns aici. Nu în ultimul rând, mulţumiri bisericii ortodoxe şi ciumei roşii pentru sprijinul acordat, pentru convingerea oamenilor să nu se vaccineze.
  • +5 (23 voturi)    
    Domnule Iohannis, aveti alta treaba? (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:57)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Domnule Iohannis, puteti sa lasati putin deoparte jocurile politice, sa ne concentram putin pe situatia grava in care ne aflam? Ce mai asteptam ca sa instituim stare de urgenta?
    "Starea de asediu sau starea de urgență se instituie de Președintele României prin decret, contrasemnat de primul-ministru și publicat de îndată în Monitorul Oficial al României."
    • +3 (13 voturi)    
      el urmareste cu ingrijorare (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:30)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresteanul_Bezmetic

      tot ce se intampla, la el in partid.
    • +5 (11 voturi)    
      No de la Sibiu (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:55)

      cristian.l [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresteanul_Bezmetic

      Va solicitam sa-l tineti acolo pe Iohannis cat mai mult ca l-ati zapacit rau la cap ......... acum sa stati cu el.
  • -9 (37 voturi)    
    mda (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:59)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    va rog sa urmariti in urmatoarele 14 zile trendul deceselor din randul vaccinatilor.
    • +6 (18 voturi)    
      e simplu (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:26)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      procentajul deceselor din randul vaccinatilor o sa fie 5% din procentajul deceselor nevaccinatilor.

      adica daca din 100 de infectati nevaccinati mor 50
      atunci probabil din 100 de infectati vaccinati vor muri 2-3.
    • +10 (12 voturi)    
      . (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:31)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Probabil va fi tot la 10% ca și până acum. Sau aveți alte informații?
      • +3 (7 voturi)    
        cica da drumu la 5G (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:42)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui sep

        si-o sa pice vaccinatii pe strada ca mustele
    • +11 (13 voturi)    
      De ce? (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:53)

      jak__ [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Ai observat trendul si in tarile care s-au vaccinat in proportie covarsitoare?
  • +4 (18 voturi)    
    Macar... (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:19)

    FloriGel [utilizator]

    nu s-a ajuns la 20.000 cat era estimat prin perioada aceasta. Ramane de vazut pana la sfarsitul saptamanii. Momentan numarul de morti este mic pentru cati s-au imbolnavit in ultimele sapamani. Cu siguranta va mai creste. Nu va vaccinati, macar sa fim pe primul loc la ceva si noi o data ca tara, la morti cauzate de covid.
    • +4 (10 voturi)    
      Valul 4 (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:02)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui FloriGel

      Acum varful infectarilor a ajuns la ATI. vor urma momente grele pana la sf lunii pana cand presiunea va scadea pe ATi. Vor fi cifre sumbre pana pe 27 octombrie.
      Era un comentator mai sus care intreba de paturi eliberate... Nu-i ieseau la socoteala.
      Socoteala e asa: necesarul era de 3000 de paturi. Sunt cam 1500. restul conform ministerului sanatatii sunt 1600 de pacienti in asteptare. https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/lucian-bode-avem-ati-pline-luam-in-calcul-transferul-bolnavilor-in-strainatate.html)
      Un alt comentator zicea ca nu s-a ajuns la 20.000.
      Estimatul e pe la 120.000 de infectari zilnice, la teste vin doar simptomatici.

      Mai sunt unii care vor stare de urgenta. Prea tarziu. Nu are efect.Are impact pentru valul 5 cand o fi. Cei infectati sunt acum in incubatie. Chiar daca faci lockdow total pana la sf lunii numarul de pacienti la ATI nu se modifica. Nici nu mai creste pentru ca toti nebunii s-au expus deja.
      Altii vor sfaturi si masuri.
      Sfatul cel mai bun in aceste momente este vaccinati-va pana la 1 septembrie 2021 si instituiti un lockdown sever intre 1-15 septembrie. Daca reuseste cineva sa faca ast opreste valul.
      Altfel rugati-va sa nu va prinda tura asta daca nu sunteti vaccinati. Pentru ca orice masuri s-ar lua, cifrele nu se vor schimba. De altfel guvernaantii stiu...
      De asta acum nu fac nimic, ar fi inutil. Trebuia facut acum saptamni: pregatite paturi de ATI, cel putin daca stiau ca vaccinarea e un esec.
      Cu privire la inchiderea scolilor eu nu stiu in scoala de langa mine sa fi fost vreo clasa care nu fi avut cazuri. De ce sa le maiinchidem acum? Sa nu mai duca acasa covid? e dus de multa vreme.
      Eu stiu multa lume testata acasa si nedeclarata la DSP.
      O statistica cu numarul de teste vandute si volumul de vanzari pentru pracetamol si moechino ne0ar da dimensiunea reala a valului 4.
      daca am compar valorile din vlaul 3 cu cele de acum : cam ce imagine ar fi ....
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:51)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        esti prea optimist, "toti nebunii s-au expus deja". Stiu ca e greu de acceptat, pentru ca toti stim ce inseamna asta pentru sistem, dar cazurile nu vor scadea. In Bucuresti mai sunt (multe)sute de mii nevaccinati.
    • -1 (5 voturi)    
      Numarul va scadea. (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:33)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui FloriGel

      In acest moment stam mai rau decat India, care au un numar de pozitivi zilnic identic cu al nostru la o populatie de 100 de ori mai mare. Chiar si mortalitatea este mult mai mica in India.
    • -3 (3 voturi)    
      Numarul va scadea. (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:33)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui FloriGel

      In acest moment stam mai rau decat India, care au un numar de pozitivi zilnic identic cu al nostru la o populatie de 100 de ori mai mare. Chiar si mortalitatea este mult mai mica in India.
  • -10 (16 voturi)    
    Pe scurt (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:30)

    Flav_ [utilizator]

    410 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, din care:
    34 la categoria de vârstă 50-59 ani, 112 la categoria de vârstă 60-69 ani, 139 la categoria de vârstă 70-79 ani și 131 la categoria de vârstă peste 80 ani.
    10% din "martiri" vaccinati.
  • +9 (23 voturi)    
    Nu se mai potoleste Gheitz. (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:38)

    nscandal [utilizator]

    Ofticat si invidios ca Spirala Centrului Galactic al Dacilor Liberi din muntii Orastiei ii blocheaza lui 5G-ul otravitor, iata ce ne face. Inca rezista eroic sosocii si stegarul dac, dar pina cind? Iata ce inseamna sa fii un popor bun, cinstit, cult, cu bun-simt, educatie si empatie fata de aproapele sau: toti ceilalti vor sa-ti faca rau. Gheitz, u-hu-hu, Ia-ti microbu' si te du!!
    • 0 (6 voturi)    
      :))))) (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:45)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui nscandal

      .
  • +11 (13 voturi)    
    Realitatea este mult mai grava (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:42)

    cristian.l [utilizator]

    Numarul de infectari zilnice trebuie inmultit cu 5 si rezultatul ar fi de cel putin 85.000 de infectati zilnic. Numarul de teste realizat este infim cu numarul real de infectari. In ritmul acesta intr-o saptamana ajungem cam la pragul de 1.000 de morti pe zi.. si daca avem noroc se va ajunge la un varf si speram un platou, iar dupa o saptamana sa o ia la vale.
    E BINE CA AVEM O CLASA POLITICA IN INTEGRALITATE CINICA, INFECTA, MORBIDA
    • -1 (1 vot)    
      corectie (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:47)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui cristian.l

      120-140.000 pe zi.
      1000-1200 decese pe 27 septembrie era prognoza acum doua saptamani. acum e revizuita la 600. (desi exista date privind subraportarea cazurilor()

      Ritmul asta nu mai poate fi oprit.
      valorile sunt din scenariul optimist.
      ce se poate face. acum e prea putin prea tarziu.
      daca se introduc masuri de lockdown draconice efectul va fi la final de val cand in loc de 2000 de cazuri testate pe zi o sa avem 1000.
      da clasa politica este cinica si infecta , se stia de multa vreme de necesarul de 3000 de paturi la ATI.

      prroblema este ca distanta sociala prin masuri observabile (google, facebook data) nu este respectata si pare ca lipsa de conformare creste..
      https://covid19.healthdata.org/romania?view=daily-deaths&tab=trend
      exista studii care arata ca metodologia pentru graficele de mai sus este suficient de utilia pentru stabilirea unei politici ( a fost folosita si de administratia americana)
      Din pacate nu numai clasa politica, zilele trecute ( desi sunt 1600 de pacienti in asteptare la ATI) exista un ONG care facea lobby sa nu se deschida spitalele modulare.

      raspunsul guvernului la criza poate fi vazut aici:
      https://ourworldindata.org/coronavirus/country/romania
  • -3 (17 voturi)    
    Despre credibilitatea statului și a presei (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:47)

    Un cititor [utilizator]

    Câți oameni spuneau că au murit la revoluție și câți au murit de fapt?
    Câți teroriști au fost prinși?
    Câți bani avea Ceaușescu în conturi?
  • +3 (17 voturi)    
    La ce conducatori avem (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:52)

    cristian.l [utilizator]

    O sa ajungem noi astia din Ardeal sa ne rugam sa ne ia ungurii inapoi ca sunt sanse mai mari sa ne fie mai bine decat cu tradatorii de politicieni de la Bucuresti .
  • +11 (19 voturi)    
    stricati orzul pe gaste (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:19)

    themihai [utilizator]

    Nu va mai bateti capul cu prostii. Lasati mama natura sa aiba grija de ei. Ajunge cat am carat aceste pietre dupa noi. Se trateaza ei naturist de covid... As propune sa nici nu mai fie primit la ATI antivaxerii. Stricam orzul pe gaste.
  • -7 (15 voturi)    
    mama (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:21)

    GNG [utilizator]

    ... da multi sunteti pe forumurile astea, stati toata ziua si despicati firul in patru, sunteti pensionari sau asta este job-ul vostru? Se plateste bine? Daca tot va place sa va auziti vorbind, incercati o imagine de ansamblu si apoi scrieti.
  • -6 (12 voturi)    
    raceli si gripe (Marţi, 12 octombrie 2021, 15:59)

    Crysss [utilizator]

    Am si eu o intrebare daca tot a inceput sezonul virozelor. Raceala si gripa mai exista? Sau cei peste 200 de virusi care cauzeaza raceli si gripe au disparut? Toti virusii au fost inlocuiti de virusul asta nou cu care facea fundatia Bill & Melinda Gates simulari de pandemie in 2019?
  • +2 (2 voturi)    
    o intrebare (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:16)

    cmtrincan [utilizator]

    Daca stie careva... Intr-o familie cu 4 oameni in casa si unul e bolnav de Covid si testat. Intra la statistica in ziua respectiva. Intra toti in carantina. Ceilalti membrii ai familiei or sa fie si ei testati? Intra si ei la statistica?
    "In baza definitiei de caz" inseamna ca DSP vine si testeaza si ceilalti membri ai familiei?
  • -3 (9 voturi)    
    antivirale in farmacii (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:42)

    justmoi [utilizator]

    nu se trezeste nimeni sa bage anitiviralele in farmacii de unde sa poate fi cumparate cu reteta de la medicul de familie?

    E clar ca nu se pot trata toti bolnavii in spital, testarea se face cu intarziere si cand ajung bolnavii la spital unde exista antivirale este deja prea tarziu pentru ca in 5 zile virusul deja invadeaza organismul.

    In Ungaria se gaseste favipiravir in farmacii.
    Iar la noi judetele care o duc cel mai bine sunt Harghita si Covasna care probabil isi fac rost de antiviral din Ungaria ... De ce aceste judete au rata de infectare 2,... pe cand media tarii este peste 7?

    La capitolul vaccinare stau mai prost decat media tarii: https://vaccinare-covid.gov.ro/wp-content/uploads/2021/10/Acoperire-vaccinala-cu-cel-putin-o-doza_per-judet-si-uat_5.10.2021.pdf
  • -2 (4 voturi)    
    Hai cu 1000! (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:39)

    Nyk1 [utilizator]

    Să ajungem și noi în grupul select de țări cu 1000+, alături de nume mari precum US, Brazilia, India, Indonezia!

    Momentan suntem doar sub Fed.Rusă la morți, ei au dublu cât noi la o populație de aproape 8 ori mai mare, pentru că nu s-au vaccinat cu Sputnik V.
  • +2 (4 voturi)    
    oameni buni sintem in primele 3 locuri (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:41)

    Coco Whistle [utilizator]

    in lume. putem ajunge pe primul trebuie sa batem rusia si uk.