Două tinere de 26 de ani, fără comorbidități și nevaccinate, au murit de COVID-19

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 13:27 Actualitate | Coronavirus


Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Profimedia Images
Două tinere de 26 de ani, fără comorbidități și nevaccinate, se numără printre cele 442 de persoane care au murit în ultima zi din cauza COVID-19.

Conform autorităților, este vorba despre o tânără în vârstă de 26 de ani, fără comorbidități, nevaccinată, din județul Caraș-Severin, și despre o tânără de aceeași vârstă, din Prahova. Nici aceasta nu suferea de alte afecțiuni și nu era vaccinată împotriva COVID.

În intervalul 11.10.2021 (10:00) – 12.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 442 de decese (226 bărbați și 216 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și municipiul București.

Dintre cele 442 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani (cele două tinere de 26 de ani), 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 20 la categoria de vârstă 40-49 ani, 34 la categoria de vârstă 50-59 ani, 112 la categoria de vârstă 60-69 ani, 139 la categoria de vârstă 70-79 ani și 131 la categoria de vârstă peste 80 ani.

410 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 10 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 22 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 442 pacienți decedați, 397 erau nevaccinați și 45 vaccinați. Cei 45 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 49 și 91 de ani. 44 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar unul nu a avut comorbidități declarate.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















34979 vizualizari

  • +26 (62 voturi)    
    mda (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:37)

    SoulSearcher [utilizator]

    e ok... ne uitam la sosoanca si latrina3, aia zic ca virusu nu exista, si oamenii mor de batranete...
    • -10 (24 voturi)    
      imi plac oamenii destepti ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:02)

      rapidos [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      numarul de morti comunicat zilnic ,precis e cel real ,ori sunt trecuti toti mortii la gramada de covizi ?sunt curios , inainte de acest virus , care era numarul zilnic de morti , nu cumva era mai mic sau egal !?plus ca nu sunt sigur daca vaccinul de la faizer mai e in termen de garantie , a stat el 1 an si ceva LA -80 GRADE CELSIUS , PAI DE UNDE ATAT CURENT PENTRU REFRIGERATOR , O INTREBARE DE NOTA 10 + !tare asi dori sa se faca un control de valabilitate , la depozitele unde sunt pastrate flacoanele si in ce conditii , am sa-i scriu lui ciolos care va fi PM , sa trimita echiple de control , nu cumva sunt injectati oamenii cu apa chioara !?
      • +6 (8 voturi)    
        daca esti curios.... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:11)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui rapidos

        cu privire la excesul de mortalitate, e simplu: verifica.
        Ca sa te scutesc eu de chinuri, in mod "normal" in Octombrie. mor cca 700 oameni/zi. Decedatii de Covid sunt in PLUS. La care se adauga excesul de mortalitate cauzat de lipsa locurilor in spitale pt cei cu alte boli. In ultiemle 3 luni din 2020, excesul de mortalitate a fost undeva pe la 20.000 oameni (in 3 luni!!!).Sursa INSP.
        Iar la gluma cu "unde atat curent" nu-ti raspund.Sper ca fost o gluma.
        S-au vaacinat aproape 4 miliarde de oameni. 4 MILIARDE!!!
        Vaccineza-te!
        • -2 (2 voturi)    
          Pai , de cate ori ? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 11:29)

          rapidos [utilizator] i-a raspuns lui festina

          M-am vaccinat de trei ori , din mai , numai intrun vaccin o tin , de cate ori mai vrei sa ma vaccinez ? poate de alte trei ori , la anu'si tot asa in fiece an !
  • -6 (48 voturi)    
    Fara comorbidități (Marţi, 12 octombrie 2021, 13:42)

    Milka Man [utilizator]

    inseamna de fapt "fara afectiuni cunoscute". Foarte interesant ca in doar in Romania se insista pe termenul "fara comorbidități". Exista incredibil de multi oameni care au probleme medicale de care nu sunt constienti. Si nimeni nu va cheltui bani sa le descopere dupa ce mor. Ma rog, in unele state ca Germania si Elvetia s-au facut asemenea verificari si mereu au gasit ceva (un mic cancer, un diabet, o anomalie genetica etc). Daca nu te doare nimic nu inseamna neaparat ca esti sanatos tun..
    • +17 (55 voturi)    
      Comorbiditati (Marţi, 12 octombrie 2021, 14:21)

      anonim1111 [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Pai da, in capul tau daca are comorbiditati sau fara afectiuni cunoscute, atunci asta e cauza mortii. Nu covidul, nu ne pasa de astia cu comorbiditati. E una dintre gogoritele antivaccinistilor: astia care mor au avut comorbiditati , “normal” ca mor, ar fi murit oricum, si cu vaccin, si fara vaccin.
      • 0 (14 voturi)    
        Mai citeste o data ce am scris (Marţi, 12 octombrie 2021, 20:31)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui anonim1111

        Respira adanc si citeste si a treia oara, ca eu nu explic din nou....
    • -8 (20 voturi)    
      Foarte corect pusa problema ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:05)

      rapidos [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Mie mi-e teama ca sunt trecuti in statistica aceasta toti mortii , indiferent de cauze , asta ca lumea sa se imbulzeasca si sa consume cele 120 milioane de doze de vaccin si in felul asta sa se acopere jaful facut de catzu din banii publici , plus ca nu stie nimeni daca mai sunt in termenul de garantie sau e apa de ploaie !
      • +5 (11 voturi)    
        In limba romana.... (Marţi, 12 octombrie 2021, 19:41)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui rapidos

        .... " corect" nu are grade de comparatie.
        Prin urmare, "foarte corect" este incorect.
        Dar prostimea are preocupari mult mai elevate .... coronavirus...BilGheiț care vrea sa ii faca sclavi din oameni liberi de gandire ce se afla... vaccinuri expirate pentru minti nu prea transpirate....
      • 0 (2 voturi)    
        ce-mi place asta cu jafu... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:58)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui rapidos

        cand fura dracnea il aparati
        cand o sa se intoarca psd sa fure o sa-l aparati
        cand fura citu cu pndl 3 (si 1 si 2 ale psd) ii aparati
        cand distrugea psd (si acu pnl) justitia ii aparati

        dar vaccinurile sunt "un jaf"

        e ca si cand pentru voi jaf nu tine cont de furt, ci doar de bani cheltuiti impotriva parerilor voartre cercetaet "temeinic" la latrina 3
    • 0 (2 voturi)    
      lol (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      nu prea intelegi cum functioenaza stiinta, nu?!

      dar mai important... d c conteaza ca (dupa mintea ta) toti au comorbididati?! ce vrei sa arati?!

      ca aia sunt sub-oameni?! ca aia merita sa moara?! ca nu prea pricep...

      si daca ai comorbiditati, vaccinul te ajuta, deci nu var rostul comentariului tau!
  • +11 (19 voturi)    
    Stiti voi de ce sufera oamenii? (Marţi, 12 octombrie 2021, 16:02)

    Mihail. [utilizator]

    Putin va pasa.

    "Daca nu le dai plicul, nici nu se uita al tine". Vi se pare cunoscut?
  • -13 (25 voturi)    
    O singura intrebare ! (Marţi, 12 octombrie 2021, 17:10)

    rapidos [utilizator]

    Toate vaccinurile sunt in termenul de garantie , mai ales faizer care e atat de greu de pastrat la - 80 grade celsius !nu cumva ni se introduce in corp apa chioara ? o echipa de control internationala ar trebui sa verifice aceste locuri de depozitare , daca au - 80 grade celsius si dozele sunt O.K. ! daca nu , sa raspunda cine a luat cele 120 mil. de doze si sa plateasca dand inapoi comisionul , costul lor si vietile pierdute , ceea ce inseamna puscarie vreo 120 mil. ani !
    • +7 (21 voturi)    
      Raspuns (Marţi, 12 octombrie 2021, 18:26)

      Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui rapidos

      Pentru ca mor oameni si copii nevinovati din cauza unor incuiati sau rauvoitori care promoveaza minciuni.
    • +7 (17 voturi)    
      Bietul de tine (Marţi, 12 octombrie 2021, 20:30)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui rapidos

      Cred ca ti-ar face bine sa nu te mai uiti o vreme la analfabetii care umbla pe la Antene si scriu ineptii pe FaceBook. Nu ma mai obosesc sa pun din nou link-uri despre datele tehnice ale vaccinurilor, despre faptul ca nu e deloc complicat sa fie pastrate la o anumita temperatura (nu e deloc ceva nou ) si asa mai departe. Si vad ca te preocupa foarte tare banii cheltuiti pe vaccinuri. Ok, am inteles ca esti frustrat si prost informat, dar te-ai gandit macar vreo secunda: Bine mai, dar de ce totusi s-a vaccinat restul planetei? Sau crezi ca la altii a fost pe gratis si le-a dat din ala bun, "de tara"? Eu iti recomand sa te informezi, sa pui cap la cap datele si sa tragi singur concluziile inainte sa ajungi pe patul de spital si sa tragi concluzia: Poate era mai bine sa ma vaccinez!
  • +1 (9 voturi)    
    Sunteti siguri ca de la Covid? (Miercuri, 13 octombrie 2021, 3:28)

    Fu Leng [utilizator]

    Intreb si eu, ca si inainte de Covid mureai cu zile in spital de stat in Romania!!!
    • -2 (2 voturi)    
      ah (Miercuri, 13 octombrie 2021, 14:00)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

      si cand ma gandesc ca la un curs de statistica se chinuia ala sa arate ca desi in spitale mor mai multi oameni decat inafara e o variabile care se uita din statstica asta (bolile) si eu eram: "ca frate, e logic, ce plm ma luati cu d-astea"...
      imi cer scuze fata de omu ala.. greseala mea... romanilor chiar trebuie sa le explici d c se moare in spital ca sunt prea batuti in cap sa inteleaga faptul ca acolo nu te duci daca esti sanatos...
      • +1 (1 vot)    
        Ah, dar au murit oameni sanatosi!!! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 18:28)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Normal ca nu s-au dus sanatosi, au iesit sanatosi si au murit putintel dupa, de la un stafilococ. Asta intrebam si eu, nu am negat nimic, dar avand in vedere ca nosocomialele au disparut, gripa a disparut, intra doua tinere, sanatoase dar cu Covid, si mor.....
        ps: inca odata, intreb si au, ca am avut si io covid si is dublu varstei fetelor alora, si n-am avut nimic!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    informarea completa (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:56)

    tcvl [utilizator]

    Nu prea sunt in regulă informațiile astea cu două tinere de 26 ani , fără comorbidități, au murit de covid. Să nu credeți că sunt antivaccinist, ne-am vaccinat toată familia în afara celui mic de 11 ani. Și culmea, am făcut covid acum 10 zile toți din casaă vaccinați-nevaccinati, forme ușoare practic după 5 zile nu mai aveam nici unul nimic. Dar a arunca așa informații din astea cu tinerii care mor (așa cum am văzut pe un site cu trafic foarte mare , un titlu imens - ne mor tinerii !!! ) mi se pare o manipulare probabil pe bani frumoși primiți de aceste publicații. Probabil vor să îndemne lumea la vaccinare prin inducerea de teamă, în special tinerii unde e o categorie iportantă nevaccinată. De ce nu se spune și faptul că în afara celor câteva sute internați mai sunt zeci de mii de tinerii cu covid și majoritatea nici nu strănută ? De ce nu se spune faptul că și de virusul gripal am avut anii ăștia tineri care au făcut complicații ? Tinerii în general nu-și verifică starea de sănătate și nu știu că au probleme , unii din ei importante ...
  • -1 (1 vot)    
    nu conteaza nene (Miercuri, 13 octombrie 2021, 13:52)

    liviu_ [utilizator]

    prostimea nu intelege... pana nu o sa fie munti de cadavre arse in mijlocul strazii (lucru care nu osa se intample) ca in timpul ciumei, prostimea nu o sa priceapa nimic dintr-o stire !

    am devenit atat de insensibili sa suferinta altora (si chiar rau cu aia care erau anti-vaccin si acum spun ca au gresit) de zici ca suntem un popot de psihopati ...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 14 octombrie 2021, 10:59)

    mahnit [utilizator]

    Din pacate,asta e un exemplu pozitiv!