VIDEO Protest anti restricții COVID la Rădăuți. Jandarmii au folosit gaze lacrimogene: „Moare lumea! Ieșiți din casă. Dă cu spray!” / Un minor a fost intoxicat cu gaze, un altul a fost încătușat

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2021, 13:56 Actualitate | Esenţial


Protest la Rădăuți
Foto: Stiri Suceava
Circa o mie de persoane au participat sâmbătă seară, la Rădăuți, la un protest împotriva restricțiilor anti-COVID. Participanții, în majoritate tineri, din Rădăuți și localitățile limitrofe, s-au strâns în centrul orașului, iar ulterior au mărșăluit în pe străzile din zonă, transmite StiriSuceava.net.

La un moment dat, în timp ce protestatarii se aflau în zona catedralei din Parcul Central al municipiului Rădăuți, un echipaj de jandarmi a folosit gaze lacrimogene înspre un grup de tineri, transmite publicația amintită.

Un adolescent de 16 ani a fost intoxicat cu gaze lacrimogene și a fost transportat la Spitalul muncipal Rădăuți.

Un alt tânăr a fost încătușat și a fost condus la secția de poliție.

Pe filmarea postată de StiriSuceava.net se observă busculada creată și cum se îngrămădesc protestatarii după ce un minor ar fi fost extras de polițiști din mulțime. Se aude o bubuitură puternică, iar lumea se depărtează de o zonă unde s-ar fi folosit gazele lacrimogene. La un moment dat, cel care filmează strigă „Încătușează copiii, mă! Moare lumea, mă fraților. Dă cu spray. Moare lumea. Ieșiți din casă!”.



VEZI ȘI:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10337 vizualizari

  • +10 (28 voturi)    
    O realizare a regimului, solidarizarea cetățenilor (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:09)

    Harald [utilizator]

    Nu cred că s-au mai văzut la Rădăuți o mie de oameni în stradă, poate doar când au luat rușii nordul Bucovinei.
  • +6 (28 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:16)

    Sah [utilizator]

    Asa se impune ''democratia'' preferata de cuuutu si joha!!
    Asa arata Romania anului 2021!!
    • -1 (15 voturi)    
      Cu prosti... (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:29)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      ... la proteste.
      • +3 (3 voturi)    
        Hmmm (Luni, 4 octombrie 2021, 1:45)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        La cum scrii si cum jignesti, cred ca nu se gaseste nimeni din cei care au participat la marele protest din Bucuresti care sa aiba IQ sub tine! ;)
  • +10 (14 voturi)    
    Protabil anti-restrictii (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:23)

    Victtor [utilizator]

    Titlul este eronat. Oamenii nu au cum sa protesteze impotriva unui virus. Ei protesteaza impotriva masurilor luate.
  • +1 (17 voturi)    
    Nimic deosebit (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:34)

    Milka Man [utilizator]

    Protestele unor oameni care au ales sa nu se vaccineze, dar care au totusi pretentia ca statul sa le salveze viata atunci cand se imbolnavesc.Tipetele si urletele sunt tipice acestor manifestatii, nu ma impresioneaza deloc. Au dreptul sa nu se vaccineze, dar daca incalca legea, trebuie pedepsiti. Legile sunt bune sau rele, nu au decat sa se adreseze parlamentarilor pe care i-au votat daca vor sa schimbe ceva.
    • +3 (9 voturi)    
      să se adreseze cnsu (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:47)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      ăia conduc țara cu toate că nu i-a ales nime, parlament nu mai există...specialiștii din cnsu conduc România în numele covrig și culmea-i că nu știm cine sînt ăia, îs trecuți la secret...mai o fi o țară în UE condusă cu secretomanie în pidemie?...nu cred, da atunci tot politrucii arafați se miră că oamenii nu se vaccinează și n-au încredere în restricțiile impuse de nu se știe cine
    • +2 (2 voturi)    
      Hmmm (Luni, 4 octombrie 2021, 1:53)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Spui tu: ''dar care au totusi pretentia ca statul sa le salveze viata atunci cand se imbolnavesc.''??
      Gresit, oamenii au pretentia ca statul sa le restituie o parte din sumele ( prin servicii de sanatate) pe care acestia le platesc lunar acestui stat pentru asigurare de sanatate.
      Este ca si cum ai spune ca in caz de accident auto oamenii ''au pretentia nejustificata ca pe baza de asigurare RCA sa le acopere asiguratorul reparatia masinii''! ;)
  • +6 (14 voturi)    
    daca (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:50)

    nash pandelica [utilizator]

    vom avea vreodata o guvernare, by the people, for the people, sper sa avem o constitutie adevarata, for the people,, si sa termina jindarmeria, acea extensie, transformare de fatzada, a trupelor de securitate, trupe care s'ai remarcat la inabusirea rezistentefi patriotilor omani din munti, in anii cincizeci. caci, ei asta stiu sa faca. pt. asta sunt platiti si antrenati. sa inabuse libertatile civile....
  • -2 (18 voturi)    
    Marșul analfabeților (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:17)

    Dogul [utilizator]

    Au grămezi de covizi, încă de la debutul pandemiei, nu prea se vaccinează și… tot ei zbiară că le mor oamenii in spitale. #Mândrucăsuntbucovineanabalfabet?
    • +3 (11 voturi)    
      ieri (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      statistica a inregistrat si paispe morti cu vaccinul facut. de unde ca nu vaccinul e solutia, ci un tratament care sa fie aplicat infectatului de la primele simptome.
      un tratament eficient, cum s'a gasit si pt. alte boli cauzate de virusi, cum sunt hiv, lupus, unde nu sunt vaccinuri.
      si pt. ca e epidemie, pandemie, testarea in masa, depistarea celor atinsi de infectie, chiar fara simptome si tratament.
      si mai usor cu siluirea statisticii, ca n'a mai murit nimeni de gripa in ultimii doi ani, desi statisticile arata ca mureau cateva mii in fiecare an. o gripa serioasa peste una, sau doua boli grave, comorbiditati, duce tot acolo. sa nu mai vorbim ca s'au internat oameni cu o boala si in spital au devenit...covizi.
      cand aud cum plang doctorii...dar nu marturisesc adevarul, ca spitalele sunt toate focare de infectii aducatoare de moarte. mor oamenii de cancer si alte boli grave, pe acasa, de frica ca ajunsi la spital, iesi in sac de plastic. cam asta este realitatea pe care o ascundeti.
      pandemia se va duce, oamenii se imunizeaza prin vaccin sau prin boala si va deveni o gripa. cine crezi ca se va impauna cu laurii viktoriei ? pai, noi! ca am luat masuri. adica, tot ce se face de catre guverne este cu gandul la urmatoarele alegeri. de fapt asta este politica, supravietuire de la alegeri la alegeri, cum la omul sarac, este de la leafa la leafa...
      • -3 (7 voturi)    
        Aceeasi statistica (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:29)

        Kornell [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        a inregistrat 200 (DOUA SUTE) de morti nevaccinati anterior. Saptamana aceasta 94% dintre decedati erau nevaccinati. Ce dracu' mai vreti ca statistica ???
  • 0 (12 voturi)    
    Lol (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:36)

    mitg [utilizator]

    Daca nu le place la sprei lacrimogen, sa vada cum e cu masca CPAP pe fata. Sunt deja din pacate multi tineri internati in acest mod.
  • +10 (14 voturi)    
    Numai gazele din "10 august" au fost nocive (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:51)

    Mihail. [utilizator]

    Astea sunt benefice, cresc imunitatea.
  • +4 (8 voturi)    
    mda.. (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:04)

    bancheru83 [utilizator]

    nici protestele nu mai sunt ce au fost!!daca Doamne fereste s ar intampla iarasi o tragedie ca in colectiv,dupa o zi,doua ar trece pe plan secund datorita acestui covid
  • -1 (13 voturi)    
    suceava primul loc la decese (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:06)

    TheBorg [utilizator]

    Desi are de 3 ori mai putini locuitori decat Bucurestiul, Suceava e pe primul loc la decese COVID in ultimele doua rapoarte saptamanale. Pe locul doi e Bacaul.

    Asta e consecinta faptului ca judetul Suceava e pe ultimul loc la vaccinare in Romania.

    Informatii de genul asta ar trebui sa dea guvernul la televizor si in presa, zi si noapte.

    La fel, Bulgaria si Romania ultimele la vaccinare in Uniunea Europeana, primele la decese in UE in ultima saptamana, atat in cifre relative, cat si in cifre absolute.

    De fapt, Bulgaria si Romania sunt pe locul 1 si 2 la decese la un milion in ultima saptamana nu doar in UE, ci la nivel mondial, daca ignoram tarile cu sub 5 milioane de locuitori.

    Si lucrurile nu stau mult diferit daca ne uitam doar la tarile cu peste 500.000 de locuitori, se mai strecoara intre noi si Bulgaria doar Bosnia si Muntenegrul in acest clasament negativ.

    Chiar daca luam si toate insulitele cu cateva zeci de mii de locuitori fiecare, tot suntem in top 10 mondial, din 251 de tari si teritorii.