Cîțu, întrebat de ce l-a revocat pe Octavian Berceanu de la Garda de Mediu: Nu l-am demis eu, de fapt, i-a fost retras sprijinul politic când USR a ieşit de la guvernare / Ce spune despre numirea fiului primarului din Jegălia

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 21 septembrie 2021, 12:41 Actualitate | Esenţial


Octavian Berceanu
Foto: Facebook
Șeful Gărzii de Mediu, Octavian Berceanu, a fost eliberat luni din funcție de către premierul Florin Cîțu, fiind ultimul dintre secretarii de stat propuși de USR-PLUS rămas în funcție. Cîțu spune că, de fapt, nu el l-a demis, pentru că acesta fusese numit pe criterii politice şi a pierdut sprijinul politic în momentul în care USR-PLUS a părăsit coaliţia de guvernare.
  • "Domnul Berceanu a fost numit politic şi nu l-am demis eu, de fapt, i-a fost retras sprijinul politic atunci când USR a ieşit de la guvernare, aşa cum a fost retras, spre exemplu, dacă ţineţi minte, prefectul Bucureştiului, domnul Berbeceanu. Era de la PNL, dar când a venit noua coaliţie imediat a fost înlocuit cu o persoană de la USR, pentru că acesta a fost algoritmul politic.
  • În acest moment, toţi cei care au fost numiţi politic în coaliţie, în momentul în care li s-a retras sprijinul politic, trebuie să fie înlocuiţi.
  • Am văzut discuţiile în spaţiul public şi aici trebuie să facem iarăşi o precizare: nu a fost numit nimeni în locul domnului Berceanu, doar atribuţiile au fost delegate adjunctului domnului Berceanu, care era acolo din martie, împreună cu domnul Berceanu, lucrau împreună şi niciodată nu am primit de la domnul Berceanu vreun semnal că adjunctul domniei sale nu ar fi capabil să ducă mai departe sau să facă lucrurile”, a spus Florin Cîţu, marţi, într-o conferinţă de presă la Sinaia.
El a susținut că, dacă ar fi avut "semnale" din partea lui Octavian Berceanu că adjunctul său nu poate îndeplini funcţia, nu i-ar fi transferat acestuia atribuţiile de comisar şef.


El este inginer silvic și a lucrat la firma înființată de tatăl său, Coslo Zinca SRL, unde a devenit ulterior asociat.

Din februarie 2020, Alexandru Lucian Vasile este vicepreședinte la Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate, când îi apare în declarația de interese că este asociat la Coslo Zinca SRL, mențiune care ulterior nu mai e făcuta în declarațiile din 2021.

În martie acest an a fost numit comisar general adjunct al Gărzii de Mediu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6414 vizualizari

  • +29 (35 voturi)    
    un om mic si frustrat, despotic precum (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:47)

    qwerasdf [utilizator]

    tarul de la rasarit... schimba toti adversarii politici (indiferente de rezultatele acestora). Bine ca suntem in UE si NATO, altfel cacatzu le dadea niste novicioc!
  • +37 (41 voturi)    
    ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 12:58)

    mihai_mi [utilizator]

    Deci inlocuirea in cazul retragerii sprijinului politic se aplica oricuidar nu se aplica chiar in cazul lui Citu. Mda...
    • +8 (12 voturi)    
      explicatie (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:35)

      ValentinV [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Pai nu se aplica pentru ca are sprijinul politic multumita PSD si UDMR. Daca nu il avea era de mult demis.
  • +37 (43 voturi)    
    . (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:00)

    AlterEgo21 [utilizator]

    Asadar lui Octavian Berceanu i-a fost retras sprijinul politic prin retragerea USRPLUS de la guvernarea, dar prim-ministrului Florin Citu investit cu voturile USRPLUS nu i-a fost retras sprijinul? Oricine mai voteaza cu PNL-ul o face doar pentru ca probabil fura cot la cot cu ei.
  • +26 (34 voturi)    
    AER PM Super-Cîțul nu are nici măcar (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:00)

    Rescator [utilizator]

    o vagă urmă de ași recunoaște tâmpenia.Mă îngrozesc
    la gândul că individul ăsta va trebui să ia decizii într-o
    posibilă situație de criză politico-militară majoră.
    Președintele Iohannis poartă întreaga vină pentru
    numirea ipochimenului în funcția de PM și pentru
    declanșarea crizei politice și economice.
  • +30 (38 voturi)    
    Numai la altii (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:01)

    McChicken [utilizator]

    Da' matale nu ti se aplica regula sa dispari daca ti s-a retras sprijinul politic? Of, ce teapa ne-am luat si cu asta... si ce ma bucuram ca lui Orlando ii crapa fierea in el cand a devenit asta prim ministru.
  • +15 (17 voturi)    
    Recunosc ca m-am inselat amarnic (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:11)

    persuasiv [utilizator]

    in privinta matale,maitre.
    Esti o mare dezamagire.Imi sare in ochi si imi pute groaznic,demagogia.
    Se aduna toate in contul peneleului.Prevad,in nota optimista,un clar sub 10 % pe nota de plata.
  • +10 (16 voturi)    
    tovarasul Catu este un nenorocit ... (Marţi, 21 septembrie 2021, 13:13)

    VaseaV [utilizator]

    poliitruc, il doare in cur de oamniii pe care trebuie sa ii reprezinte si se pozitioneaza in tiran. Structura politica s-a schimbat in parlament si lui, tovarasului nu i s-a retras sprijinul politic, dar lui Berbeceanu i s-a retras, cum vine asta ? Tovarasul Catu este o putoare ordinara, mincinos imbatat de putere. Mai mult de atat este si respingator ca om, prost profesionis, incalca legea cu buna stiinta si prezinta intereselor golanilor si mafiotilor. Este mai rau decat pe vremea PSD, nu ca aia mi-ar fi dragi. Cat despre USR, este imaginea neputintei ! Mai vedeti vre-o scapare ?
  • -2 (2 voturi)    
    inca una (Marţi, 21 septembrie 2021, 17:31)

    andrei1245 [utilizator]

    mar cacatzu ,e mai tare ca dancila.

    deci a fost numit in functie de prim ministru si a fost eliberat din functie de cine? l a informat doar ca nu mai are sprijin politic si berbeceanu si a delegat atributiile?

    practic dupa spusele catzului berbeceanu este inca in functie dar fara sprijin politic.
  • +2 (4 voturi)    
    Citu (Marţi, 21 septembrie 2021, 19:17)

    Ibit [utilizator]

    Trebuie sa isi prezinte diploma de bacalaureat , cu foaia matricola si sa ne spuna cine i-a sponsorizat studiile sale in SUA .
    Nu de alta , dar sa stim si noi , nu numai ei !