Florin Cîţu: Cât mai repede să revenim la 1.600 de paturi la ATI

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 septembrie 2021, 16:19 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Facebook
Premierul Florin Cîţu a cerut duminică, la videoconferinţa cu prefecţii şi reprezentanţii DSP, să crească de la 860 la 1.600 numărul de paturi disponibile la secţiile de terapie intensivă.

„Aş vrea să vorbim despre situaţia de la ATI. Avem deja 600 de persoane. Ultima informare pe care o aveam este că avem ca număr de paturi disponibile 860, aş vrea cât mai repede să revenim la 1.600 de paturi disponibile pentru secţiile ATI. Dacă este nevoie de intervenţia mea, spuneţi, dar ştiu foarte bine că putem să ajungem la 1.600 de paturi. Să-mi spuneţi cum şi când ajungem acolo, ca să nu fim luaţi pe nepregătite”, a transmis premierul Cîțu în videoconferință, potrivit Agerpres.

El a adăugat că România este pe o pantă ascendentă în privinţa pandemiei de Covid-19.

„În ceea ce priveşte situaţia epidemiologică, ştiţi foarte bine că, din păcate, suntem pe o pantă ascendentă, avem câteva judeţe unde situaţia este deja îngrijorătoare şi incidenţa a sărit de 2 la mie. Bistriţa-Năsăud şi Ilfov sunt deja aproape, sunt peste, ajung chiar la 3 la mie. Aici clar trebuie să vedem ce soluţii vom lua în perioada următoare şi cum ne asigurăm că toate măsurile sunt respectate”, a mai declarat premierul, duminică, la Palatul Victoria.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1823 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Pai numai in Romania (Duminică, 12 septembrie 2021, 16:30)

    dowjones [utilizator]

    Toata Europa s-a vaccinat si a trecut prin valul 4 fara nici o problema...in Franta de la 6000de paturi ovate la ATI in Octombrie 2020, 2200 max in Sep 21.
    Spania, si mai putin...Romania, unde bizonul nu se vaccineaza ca ii altereaza gena...cand a fost gena romaneasca vreo vedeta? Veri vedea, pacat de cei tineri, vor muri pe capete si printii lor vor regreta. M-as bucur s n-am dreptate...
    • +1 (5 voturi)    
      Bizonul (Duminică, 12 septembrie 2021, 18:39)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui dowjones

      De multe ori "bizonul" este profesor universitar, iar de foarte multe ori vaccinatul este doar un cocalar care s-a intepat ca sa plece in Grecia.
      Asa ca, lasati-ne cu stalinismele astea.
  • +11 (15 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 12 septembrie 2021, 16:33)

    Sah [utilizator]

    ''Premierul Florin Cîţu a cerut, la videoconferinţa cu prefecţii şi reprezentanţii DSP, să crească de la 860 la 1.600 numărul de paturi disponibile la secţiile de terapie intensivă.''
    Hmmm...pana acum nu au avut timp sau au crezut ca a trecut pandemia??
    Totul se face pompieristic...
    PS.Cum ramane cu: ''Klaus Iohannis: La acest moment avem 3.065 de paturi de ATI și 2.252 de ventilatoare. ''
    27.10.2020 ??
  • +7 (11 voturi)    
    Repede 1600 paturi (Duminică, 12 septembrie 2021, 16:52)

    PowerIon [utilizator]

    ca maine incep scolile!
  • +1 (9 voturi)    
    din cele 1600 (Duminică, 12 septembrie 2021, 17:53)

    martel55 [utilizator]

    pe care le vrea , pune deoparte si pentru copii? ca dupa cum arata lucrurile, scoala nu se va orpi la vreo incidenta anume, ci p[entru ca se vor umple rapid spitalele pediatrice, inclusiv sectiile ATI dupa inceperea scolilor
  • +1 (1 vot)    
    Avem deja 40% din numărul cazurilor (Luni, 13 septembrie 2021, 0:12)

    Bandolino [utilizator]

    zilnice atinse la apogeul valului 3 (în aprilie) şi deasemenea avem 40% din pacienţii ATI de la apogeul valului 3.

    Atât numărul cazurilor, cât şi al pacienţilor ATI se dublează la fiecare 12 zile.
    7 august = 200 cazuri şi 75 pacienţi ATI
    19 august = 400 cazuri şi 150 pacienţi ATI
    1 septembrie = 1.000 cazuri şi 300 pacienţi ATI
    12 septembrie = 2.000 cazuri şi 600 pacienţi ATI
    Dacă se menţine acest ritm, la sfârşitul lui septembrie ATI-urile vor fi pline (1.600 internaţi)
    Surse:
    https://www.graphs.ro/covid_pe_zi_ma.php?range=40
    https://www.graphs.ro/covid_ati.php?range=40
  • 0 (0 voturi)    
    păcăliciul ăsta (Luni, 13 septembrie 2021, 10:05)

    nahir [utilizator]

    apare peste tot în disperarea lui după șefia pnl și păstrarea tronului de prim ministru.
    Își dă cu părerea și despre paturile ATI covid deși e în culpă cu vaccinarea, își dă cu părerea și despre organizarea nunților, e atoateștiutor.
  • +1 (1 vot)    
    Ce paturi? Ce ATI? Ce campanie de vaccinare? (Luni, 13 septembrie 2021, 10:21)

    sile_v [utilizator]

    Hai, mai, Citule, ca nu ne prostesti. Nu sunt astea problemele critice ale tarii.

    Problema cea mai arzatoare a tarii e sa te alegi tu sef la PNL pe 25 septembrie. Esti gata sa mergi cu OUG-ul in dinti la congres, OUG-ul ala prin care oferi mita 10 miliarde de euro primarilor PNL ca sa te voteze. Asta e urgenta.

    Nu pandemia, numarul de imbolnaviri, prabusirea campaniei de vaccinare, rata inflatiei sau explozia la pretul energiei.