Prima sentință împotriva statului român în cazul unei persoane atacate de un urs. Cât sunt despăgubirile stabilite de instanță / Anunțul, făcut de ministrul Mediului

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 22 iulie 2021, 13:27 Actualitate | Esenţial


Ursi din Romania
Foto: Kutizoltan, Dreamstime.com
Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a anunțat joi că o instanță de judecată din România a dat o primă sentință împotriva statului român, care ar trebui să plătească despăgubiri de 15.000 de euro unei persoane, care a fost atacată de urs și a cerut despăgubiri în instanță. Instanța a spus clar că entitatea responsabilă pentru acel atac este entitatea care a protejat acel animal, respectiv statul român.

  • "Avem prima sentință împotriva statului român, de 15.000 de euro, dată de o instanță din România, prin care o persoană atacată de urs a dat în judecată statul roman și a cerut despăgubiri. Și instanța a spus clar că entitatea responsabilă pentru acel atac este entitatea care a protejat acel animal și care este, cu ghilimele de rigoare, "proprietarul ursului", ceea ce este o ciudăţenie, dar proprietarul speciei strict protejate este statul român.", a declarat joi ministrul Mediului Tanczos Barna, în cadrul unei conferințe pe tema recent adoptatei Ordonanțe privind intervenția în cazul urșilor care coboară în localități.

Persoanele care împiedică prin orice mijloace intervenția imediată a autorităților în cazul urșilor coborâți în intravilanul localităților pot fi sancționate cu amendă între 7.000 și 10.000 de lei, dacă fapta nu constituie infracțiune, se arată în Ordonanța de urgență adoptată miercuri de Guvern și publicată pe site-ul Ministerului Mediului. Primarul sau viceprimarul sunt cei care conduc echipele de intervenție și, în funcție de risc, tot ei decid asupra soluțiilor: alungare, tranchilizare și relocare ori extragere prin eutanasiere sau împușcare a urșilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5006 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    Să plătească parte și cei care se opun. (Joi, 22 iulie 2021, 13:56)

    asavreau [utilizator]

    Ar fi corect ca cei care se opun sancțiunilor pentru hrănirea urșilor și pentru alungarea ori împușcarea urșilor să contribuie la plata despăgubirilor.
    • -4 (8 voturi)    
      Gresit. (Joi, 22 iulie 2021, 14:24)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Depinde de ,,cum te opui". Simpla ,,Declaratie ca te Opui"
      nu te poate sanctiona.
      Pai in felul cum spui tu ar trebuii sanctionati si cei care s-au opus verbal condamnarii lui Adrian Nastase pentru Coruptie.
      • 0 (0 voturi)    
        Bine că știm. (Joi, 22 iulie 2021, 19:25)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Că vorbele tale nu au nici-o valoare. Cuvântul tău este de bășcălie. Ai face bine să faci această mențiune la toate comentariile. Ai ocazia să primești +,indiferent ce și cum vorbești.
  • +5 (9 voturi)    
    Bun! (Joi, 22 iulie 2021, 14:00)

    provest_1 [utilizator]

    Nimic nu este mai important decat o viata de om!
  • +3 (11 voturi)    
    De citi ursi are nevoie Romania? (Joi, 22 iulie 2021, 14:19)

    Taras_Bulba [utilizator]

    Raspuns: de 850. Atitia avea in 1950 cind s-a apucat sa -i protejeze. Avem vreun argument prin care sa sustinem ca intre timp nevoia de ursi a Romaniei a crescut? Si ca fara ursi mai multi tara va avea pierderi incomensurabile? Dimpotriva, daca toti cei atacati de ursi in ultima perioada ar obtine cite 15.000 de euro despagubiri - ceea ce ar merita pe deplin- s-arevidentia concludent ce sunt in realitate ursii pentru tara: O IMENSA PACOSTE.

    Vinatori, va rugam, salvati-ne de pacoste!
    • -1 (3 voturi)    
      mda (Joi, 22 iulie 2021, 17:10)

      uxh75588 [utilizator] i-a raspuns lui Taras_Bulba

      de cati oameni are nevoie Romania!?

      Sa se stabileasca un numar restul la gaz in frunte cu tine!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-s chiar o pacoste (Joi, 22 iulie 2021, 17:34)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui Taras_Bulba

      Ursii mai curata padurile de hoituri si animale bolnave, mai raspandesc seminte. Sunt doar prea multi. 850 la suprafata Romaniei ar putea fi destui. Merg si vreo 2-3 mii, dar trebuie limitati activ, altfel iar vor deveni prea multi. Vanatorii profesionisti stiu rolul ursului in natura.
  • +3 (5 voturi)    
    Cand PSD a dat o lege asemanatoare,a iesit scandal (Joi, 22 iulie 2021, 14:40)

    Miky60 [utilizator]

    Cand PSD a dat o lege care stabilea numarul maxim de ursi care poate fi impuscat au sarit toate ONG-urile ca "se legalizeaza impuscarea ursilor", a postat Ambasada Suediei poze cu Winnie-the-Pooh ca vrea sa fuga, au sarit USR si PNL ca se omoara ursii, tinerii frumosi si liberi au iesit in strada ca PSD sunt criminali, au aparut poze cu Nastase, Iliescu si Ceausescu la vanatoare, etc..
    Acum, cand guvernul PNL, USR, UDMR face un lucru si mai grav, legalizand omorarea oricator ursi, nimeni nu mai zice nimic... Ba chiar aia care criticau atunci, acum aplauda...
    Dubla masura...
  • -2 (6 voturi)    
    normal ca anuntul a fost facut de el (Joi, 22 iulie 2021, 14:52)

    cristi_an [utilizator]

    ca sa-si poate justifica vanatoarea.
  • +1 (3 voturi)    
    Cam incomplet (Joi, 22 iulie 2021, 15:04)

    finutza [utilizator]

    Ce instanță? Cum arată hotărârea judecătorului? Poate suma aceea reprezintă și altceva, nu doar ce extrage extrage ministrul.
  • -1 (3 voturi)    
    Cine altul ? (Joi, 22 iulie 2021, 15:07)

    an_b [utilizator]

    Normal , trebuie sa justifice macelul care va urma . Sa dai mana libera primarilor sa decida care este soarta ursului (animal protejat in Romania) este ca si cum ai da liber la vanatoare. Sunt de acord ca trebuie protejata viata oamenilor , dar inainte sa dea aceasta ordonanta trebuia sa incerce alte variante si sa analizeze motivele pentru care acestia coboara in localitati. Sa opreasca teirile masive de padure , sa ingradeasca zonele afectate , sa aloce bani pentru mancare in habitatul natural.
  • -1 (5 voturi)    
    pariu ca cel " atacat " se numeste Viktor Orban?? (Joi, 22 iulie 2021, 15:30)

    viziru [utilizator]

    pariu ca cel " atacat " se numeste Viktor Orban?? se pregateste Kelemen Hunor.....