FOTO Primăria condusă de Piedone a desființat spațiile comerciale de la stația de metrou Izvor. În stenogramele DNA Piedone îi cerea liderului sindical Rădoi „jumate de stație”

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iulie 2021, 11:16 Actualitate | Esenţial


Statia Izvor fără chioșcuri
Foto: Hotnews
Spațiile comerciale din stația Izvor au fost desființate miercuri dimineață de către responsabilii din cadrul Primăriei Sector 5, condusă de primarul Cristian Popescu Piedone. Acțiunea de desființare a gheretelor din stația Izvor vine la scurt timp după ce DNA a demarat o anchetă în ceea ce îl privește pe liderul de sindicat de la metrou, Ion Rădoi, unde ajungeau banii din închirierea chioșcurilor, dar și la primăriile de sector. În stenogramele DNA, Piedone îi spunea lui Rădoi: „După ce o să învii, îmi dai şi mie o jumate de staţie la Izvor?”.

Acțiunea de desființare a spațiilor comerciale de la metrou a început încă din luna martie, însă nu toate primăriile de sector de pe raza cărora există stații de metrou s-au apucat de lucrările de demolare. Printre primăriile care nu începuseră lucrările, deși Metrorex solicitase acest lucru, se număra și Primaria Sectorului 5, condusă de Cristian Popescu Piedone.









DNA a demarat o acțiune penală în urmă cu o săptămână și a făcut percheziții la locuința lui Rădoi, la sediul Sindicatului Liber din Metrou și la sediile primăriilor sectoarelor 3 și 5, conduse de Robert Negoiță și Cristian Popescu Piedone.

Liderul Sindicatului Liber din Metrou, Ion Rădoi, a fost plasat sub control judiciar de către procurorii DNA, care îl acuză de infracțiunile de folosire a influenței sau autorității de către o persoană ce deține o funcție de conducere într-un sindicat, în formă continuată, și șantaj, privind modul în care au fost exploatate și administrate spațiile comerciale din stațiile de metrou, în perioada septembrie 2018 - iulie 2021.

În stenogramele DNA, publicate de g4media, se arată că primarul Sectorului 5, Cristian Popescu Piedone, ar fi întârziat în mod intenţionat să demoleze chioşcurile ilegale de la metrou de pe raza Sectorului 5.

Procurorii DNA susţin că Rădoi percepea taxe între 5000 şi 200.000 de euro ca să sub-închirieze spaţiile comerciale de la metrou.

Piedone: Am înţeles! Tu o să rezişti, ascultă ce îţi spun! Tu o să rezişti! Se schimbă (neinteligibil), dar tu o să rezişti!

Ion Rădoi: Da!

Piedone: După ce o să învii, îmi dai şi mie o jumate de staţie la Izvor şi mie?

Ion Rădoi: O juma de staţie întreagă îţi dau!

Piedone: Hai, te iubesc, stai liniştit! Deci, fratele meu şi ai văzut că, mă tu ai văzut reacţia mea şi a lui Negoiţă, da? Noi vorbim de cerebral, nu vorbim de …”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13821 vizualizari

  • +44 (44 voturi)    
    tic tac (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:24)

    Flat [utilizator]

    este maro de frică, porcu, dar tot nu scapă de pușcărie
    • +17 (17 voturi)    
      Mda (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:34)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui Flat

      Si doar pentru Colectiv, asta nu mai trebuia sa vada stelele sub cerul liber..dar justitia...justitia e pentru fraieri. trag speranta ca acei parintii care si-au pierdut copii in Colectiv, sa primeasca o farama de dreptate, ca de adus inapoi acei nevinovati arsi de vii, n-ai cum
      • +1 (1 vot)    
        Procesul nu s-a terminat! (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:20)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

        Justitia (ansamblul de legi) este facuta cu implementarea acquis-ului comunitar, deci e la zi. Conoform acestor legi, o persoana este considerata nevinovata pana la pronuntarea unei decizii definitive contra ei. Piedone a primit 8 ani doar la tribunal, apoi a facut apel si procesul se rejudeca la Curtea de Apel. Deci abia dupa judecarea apelului, daca mai este considerat vinovat, Piedone va merge la puscarie.
        Mai e de asteptat cativa ani!
      • +1 (1 vot)    
        primarul e unu (Joi, 22 iulie 2021, 10:11)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

        daca fiecare acord,autorizatie trebuie semnata de primar,termenul ar fi rezonabil de 2-5 ani sa poata citi ce scrie in memoriu.
        dar in primarie lucreaza zeci si sute de oameni care trebuie sa citeasca,sa-si asume si sa semneze ca de aceea sunt platiti!
        atunci ,facem primarie cu un om si obtinem acordul sau autorizatia dupa 5 ani de la depunere!
        si nu stiu ce competente juridice,de urbanism trebuie sa aiba primarul,cert este ca pt posturile care sunt scoase pt aceste competente trebuie angajati oameni care sa si asume verificarea si sa semneze,si atunci primarul poate nici nu mai e nevoie sa semneze !
        contracte de utilitati,salubritate,unde primaria plateste bani obligatoriu semnate de primar si tras la raspundere pt achizitiile proaste,dar pt acorduri,avize,etc sa raspunda persolal salariatii primariei care primesc bani pt acest lucru!
    • -5 (13 voturi)    
      Ba scapa, ai sa vezi (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:09)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Flat

      Asa a fost facut scapat si Orban dupa ce a cerut parandarat si celebrul sut in dos dela afaceristul respectiv pentru campania electorala de la PMB....l-a auzit o tara intreaga cum cersea dar nu a contat in "instanta" :)))
  • +47 (47 voturi)    
    dupa luni in care a refuzat (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:26)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    brusc a 2 zi dupa ce e prins cu "rata in gura" se dezafecteaza chioscurile. Ce coincidenta.....
    • +7 (7 voturi)    
      Eh (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      E coincidenta. N-ai auzit ca in declaratia lui, cand a fost itnrebat ce-i cu stenogramele, zicea ca spunea la misto ca doar nu e fraier sa se auto-incrimineze la telefon. Vorba aia, e om cinstit de cand a schimbat sectorul.
  • +10 (10 voturi)    
    cata mizerie? (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:47)

    Absurdistanul [utilizator]

    si la propiu si la figurat! Daca toti te ocupi de chioscuri de ce nu te ocupi sa mai isi faca si ele curat!
    ce pereti Dumnezeule!
    Unii au statii super luxoase, largi, spatiu si noi cu dughene ca la in plida cu Isus la templu!
  • +15 (15 voturi)    
    Colectiv + Radoigate (Miercuri, 21 iulie 2021, 11:48)

    un domn [utilizator]

    Inseamna 10 sau 15 ani Parnaie pentru Piedone primar de Varan ?
  • +15 (15 voturi)    
    Railor :).. (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:03)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ....a spus clar omul ca a glumit la telefon cu "jumatea de statie si invierea lui Radoi"...

    Revenind la tonul serios, e clar ca Piedone e de cea mai joasa speta si odata inghiontit isi va turna toti amicii si pe absolut oricine va fi nevoie, doar sa isi mai imbuneze situatia...Probabil de asta se va incerca si protejarea lui cu orice pret, pentru ca stie multe despre multi si odata intrat dupa gratii va vomita tot, tot...ba va si minti in plus si va da si marturii false daca va fi nevoie...

    Uitati-va la viata lui de pana acum si veti vedea ca tot ce a facut a fost prin furt, santaj, coruptie si excrocherie....
    • +5 (5 voturi)    
      N are (Miercuri, 21 iulie 2021, 15:40)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Cine sa l inghionteasca pe Piedone.. unde credeti ca s au dus milioane de euro in atatia ani? Au fost investiti cu cap, pe la diferiti bosi din politica.
      Iar oricum, piedone.. si din puscarie iese primar.. il voteaza prostii din sector. “A furat, dar a si facut”..
  • +8 (8 voturi)    
    aha (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:30)

    Kato01 [utilizator]

    Si Negoita... chiar e asa imbatabil?!!
    • +7 (7 voturi)    
      Piedone nu mai ia cu suspendare... (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:08)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Piedone nu mai ia cu suspendare...
      • 0 (2 voturi)    
        Nu as fi asa de sigur (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:14)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Deja se lucreaza la disjungerea dosarului Colectiv....oare de ce?

        A primit asigurari inca inainte de a candida la sectorul 5 :)))
    • +1 (3 voturi)    
      Inregistrarile cu Negoita (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:17)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Vor scapa in presa doar la momentul potrivit...deocamdata opinia publica se antreneaza pe Piedone care nu face parte din trupa Greucenilor :)))
    • -1 (5 voturi)    
      Este susținut de viceprimarul USR (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      in acest Tandem Negoita este reales minim pentru 10 mandate
  • +12 (12 voturi)    
    Dar nimeni nu apreciaza?!? (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:35)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Chiar nimeni nu apreciaza oferta extrem de generoasa a marelui lider sindical?

    "O juma de staţie întreagă îţi dau!"
    • 0 (0 voturi)    
      ba da :))))) (Miercuri, 21 iulie 2021, 16:09)

      Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      dar cei care apreciaza, au .... te baga la "facultate"!
  • +14 (14 voturi)    
    sa privim partea buna a lucrurilor (Miercuri, 21 iulie 2021, 12:51)

    liviu_ [utilizator]

    din acest gen de coruptie macar nu pot muri oameni.... cred... dar probabil gaseste piedone o modalitate...

    apropos recursul la colectiv cand se judecat?! sau si asta o sa fie scapat de "justitie"?!

    asta e romania... condamnat in prima instanta, reales primar de "inteligenti" si astepti recursul facand alte infractiuni!

    cand ne vindecam?!
    • +1 (1 vot)    
      ca locuoitor al sectorului 5 (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      (mutat acolo dupa sotie) pot sa spun ca de cand a venit, Piedone nu a facut nimic ptr locuitori, doar a dat niste autorizatii de construire (probabil pe spaga).
      macar Vanghelie, asa rrom cum era, mai facea cate ceva.
    • +1 (1 vot)    
      e inocent (Miercuri, 21 iulie 2021, 14:33)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      daca il salta va fi detinut politic, el alaturi de liviu.
  • -3 (5 voturi)    
    Am avea o curiozitate (Miercuri, 21 iulie 2021, 13:19)

    Taras_Bulba [utilizator]

    Dupa ce toate chioscurile si gheretele de la metrou vor fi desfiintate, cum va justifica Metrorex faptul ca nu e-n stare sa scoata niciun ban din vastele spatii pe care le are la dispozitie? Acei bani, daca i-ar cistiga, ar putea diminua subventia pe care statul i-o ofera ca sa supravietuiasca si mai ales ca sa mentina un pret scazut al calatoriilor. I se va mai tolera Metrorexului faptul ca nu e-n stare sa scoata bani din acele vaste spatii? Nu cumva va fi obligat sa le scoata la licitatie si cine da mai mult sa le capete? Ei, aici e aici. Daca oferta cea mai buna vine tot de la sindicatele din metrou ? Ce face, le refuza pe motiv ca au fost cindva conduse de Radoi? Pai au voie sa refuze oferta cea mai buna? Asta inseamna paguba in vistieria Metrorex-ului. Hazul mare ar fi ca sindicatele sa cistige licitatia oferind chiar mai putin decit ofereau pina acum, adica cca 25% din profit. Si sa cistige datorita LACOMIEI altor ofertanti care au cerut prea mult.

    Sa asteptam cu incredere viitorul caci ne poate aduce situatii mai mult decit hilare.
  • +4 (6 voturi)    
    Si l-ati votat,ba (Miercuri, 21 iulie 2021, 14:14)

    persuasiv [utilizator]

    cu amandoua mainile l-ati votat.Si va asteptati sa va mearga bine.
    A avut dreptate Brancusi,mare dreptate a avut.Si milioanele alea de romani care au plecat,au avut drept sa o faca.
    • -1 (3 voturi)    
      Se pare ca ai dreptate... (Miercuri, 21 iulie 2021, 17:35)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      ...insa la faza cu votatul cu doua maini ai gresit sectorul...dupa renumararea renumararii facute de procurori Clotilde a fost votata cu doua maini :)))
  • +7 (7 voturi)    
    Ati sesizat declaratia lui Piedone ? (Miercuri, 21 iulie 2021, 14:37)

    Feroviarul [utilizator]

    Intrebat fiind de o jurnalista, Piedone a raspuns ceva de genul "Doamna, am 20 si ceva de ani de administratie, nu pot sa fac asemenea greseli elementare", prin greseli elementare referindu-se la faptul ca vorbea la telefon chestii de genul asta. Ati prins nuanta ?
  • +6 (6 voturi)    
    Dincolo de aceasta dezvaluire, (Miercuri, 21 iulie 2021, 16:00)

    mini_max [utilizator]

    cel mai dureros este faptul ca astfel de nulitati cu profil de interlopi (Piedone, Radoi, etc.) sunt servite ca retete de succes in viata si modele de urmat! Vina este si a noastra ca favorizam accesul acestor specimene in structurile administrative publice. Indivizii astia, prin efectul dezastruos la nivel economic si social, sunt mai periculosi si decat interlopii.