"România are un sistem de gospodărire a pădurilor bine reglementat şi sever". Ministrul Mediului, Tanczos Barna, printre contestatarii strategiei Bruxelles-ului privind pădurile. Anunțul, făcut de presa din Ungaria

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 19 iulie 2021, 10:37 Actualitate | Esenţial


Tanczos Barna
Foto: Agerpres
Ministrul român al Mediului, Tánczos Barna, s-ar număra, alături de oficialii din Ungaria și din alte 9 state, printre semnatarii unei scrisori în care este contestată strategia Bruxelles-ului privind gospodărirea pădurilor, după ce a fost dat publicităţii proiectul promovat de vicepreşedintele Comisiei Europene responsabil pentru Pactul verde european, scrie presa maghiară, care îl citează pe Tánczos Barna. El aduce ca argument faptul că "sistemul de gospodărire a pădurilor din România este bine reglementat şi sever”. Aceasta, în contextul în care România se confruntă de ani de zile cu defrișări masive de păduri. Până la acest moment, Guvernul de la București nu a făcut niciun anunț în acest sens.
Conform cotidianului maghiar Magyar Nemzet, citat de Rador, prin vocea ministrului român al Mediului, Apelor şi Pădurilor, Tánczos Barna, Guvernul de la Bucureşti protestează față de strategia Bruxelles-ului privind gospodărirea pădurilor, după ce a fost dat publicităţii proiectul promovat de vicepreşedintele Comisiei Europene responsabil pentru Pactul verde european.

Obiecţii faţă de proiecul lui Frans Timmermans au fost formulate, întro scrisoare comună, de 11 ţări membre UE, printre care Ungaria şi România.

"Atunci când este elaborată o astfel de strategie, trebuie luate în coniderare jurisdicţia statelor membre, principiul subsidiarităţii şi chestiunile practice privind diversitatea pădurilor şi expoatarea sustenabilă", a afirmat pentru cotidianul Magyar Nemzet ministrul Tánczos Barna.

Ministrul român al mediului (UDMR) a amintit că gospodărirea pădurilor este un domeniu care intră în competenţa juridică a statelor membre, astfel încât fiecare ţară membră a UE şi-a elaborat o legislaţie cadru cu privire la gospodărirea pădurilor.

"România face parte din acele ţări UE care au un sistem de gospodărire a pădurilor bine reglementat şi sever", a susținut ministrul român al Mediului.

Barna Tánczos a adăugat că această severitate derivă din faptul că în procesul de retrocedare a pădurilor au fost comise multe abuzuri, care au afectat acest domeniu şi care au devenit o temă de dispută în România.

Ministrul român al Mediului a accentuat că statele membre care protestează critică lipsa de echilibru a propunerii Comisiei Europene în ceea ce priveşte gospodărirea pădurilor.

"Nu au avut loc consultări în cadrul Comisiei permanente pentru păduri şi nici cu statele membre ale UE, iar proiectul nu a fost elaborat în comun. Solicităm să dezbatem strategia privin pădurile", a accentuat ministrul român al Mediului.

Tánczos Barna arată că protejarea pădurilor reprezintă o povară financiară pentru un sat membru, deci şi pentru România, deoarece în momentul în care se interzice exploatarea unei păduri sunt îngrădite drepturile proprietarului, iar în acest caz trebuie acordate despăgubiri. El şi-a exprimat încrederea că va exista un dialog constructiv, în locul unor decizii unilaterale.

Anterior, ministrul ungar al agriculturii, István Nagy, a afirmat că Bruxelles-ul doreşte să facă pe plac verzilor, în detrimentul acelora care gospodăresc pădurile, iar pădurile Europei trebuie protejate nu prin promisiuni ce nu pot fi respectate, mai scrie cotidianul Magyar Nemzet, conform Rador.

Până la acest moment, Guvernul de la București nu a făcut niciun anunț în acest sens. Ministrul Mediului nu a putut fi contactat până la ora difuzării acestui articol.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5707 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Normal, UDMR face bani din paduri si ucis ursi (Luni, 19 iulie 2021, 10:43)

    Gryphus [utilizator]

    UDMR e o fundatie tinuta la guvernare de 30 de ani aproape in fiecare guvern. Nici in tarile unde exista doar 2 partide nu au fost unii la guvernare atat de mult ca UDMR in Romania in ultimii 30 de ani

    asta nu mai e coincidenta, ca cineva are tot timpul nevoie de aia 5% ai UDMR, asta e deja evident o chestie pregatita si sustinuta de secu.
  • +4 (6 voturi)    
    Mda (Luni, 19 iulie 2021, 10:43)

    TheFaime [utilizator]

    Romania are un sistem de gospodarire a padurilor bine reglementat si sever???? Esti o gluma prietene..tara asta nu are stapan, nu are justitie, nu are poltiie, nu are sistem de sanatate. In tara asta fiecare face ce vrea. Umbla TIR-urile cu lemn taiat de va doare mintea, si nimenu le opreste, nimanui nu ii pasa...Si va mai mirati sa e plin de ursi prin localitati. Pai nu mai au unde sa stea, ca le-ati belit padurile. Toate padurile arata ca freza lui Babesc..par pe margine si in mijloc chelie.
  • +38 (52 voturi)    
    pfft (Luni, 19 iulie 2021, 10:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    In afara de declaratii anti-ursi si faptul ca a laut apararea printului cand a vanat ursul, urs care apropo nici acum nu stim daca era sau nu Arthur, altceva nu a facut.

    (si nu, nu discut daca e bine sau nu sa lasam ursii in pace sau sa ii vanam, comentariul meu era legat strict de faptul ca in afara de gargara nu a facut nimic)
  • +44 (54 voturi)    
    Pariu (Luni, 19 iulie 2021, 10:53)

    P.Antipov [utilizator]

    Pun pariu ca ministrul nu poate sa nu pufneasca in ras cand citeste "România are un sistem de gospodărire a pădurilor bine reglementat şi sever".
    De ce ar protesta la strategia UE, daca nu pentru ca s-ar opri jaful?
    • +2 (4 voturi)    
      asa este (Luni, 19 iulie 2021, 11:32)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui P.Antipov

      de fapt, ce folos ca Romania are un sistem de legi bun legat de paduri daca acesta nu se aplica iar furturile sunt in continuare in floare, spre imbogatirea unor "smecheri" conectati la clasa politica?
      • 0 (2 voturi)    
        Si atunci cu ce ajuta directiva cincinala UE? (Luni, 19 iulie 2021, 14:06)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Daca la nivel de aplicare ar fi exact la fel? Facem legi doar de dragul de a face legi?
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Luni, 19 iulie 2021, 12:01)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui P.Antipov

      Asa i-a ordonat stapanul, Verestoy.
    • -1 (1 vot)    
      De ce presupui ca UE nu vrea sa continue jaful (Luni, 19 iulie 2021, 13:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui P.Antipov

      Adica uitate la ei. Unde vezi paduri in UE?
  • +27 (39 voturi)    
    . (Luni, 19 iulie 2021, 10:58)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ăsta e mai degrabă ministrul Mediului de afaceri.
  • +39 (49 voturi)    
    ministru al mediului (Luni, 19 iulie 2021, 10:58)

    Hans Metter [utilizator]

    care sa faca lobby pe fata pt distrugerea faunei si padurilor eu nu am mai vazut pana la acest individ.... adica scopul functiei sale nu e fix pe dos, sa le protejeze?!
  • +31 (39 voturi)    
    Boss (Luni, 19 iulie 2021, 10:59)

    izimmer [utilizator]

    ne trebuie legislatie Europeana ca a voastra e jalnica, in plus nici nu se aplica, ati luat si voi sindromul iliberal Viktor Orban?
  • +41 (49 voturi)    
    mananchi rahat, bre (Luni, 19 iulie 2021, 11:01)

    qwerasdf [utilizator]

    ai vazut reportajele recorder? ai vazut cum se taie arbori sanatosi si apoi se astupa urmele? sau te refereai la faptul ca furtul e bine reglementat?!

    ce asteptari sa ai de la astia care stiu doar sa taie si sa impuste...
  • +27 (37 voturi)    
    Padure „reglementata” (Luni, 19 iulie 2021, 11:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Caz tipic: padurea Dobrovat pusa la pamant de Alexe-Drujba. Cat despre cum apara maghiarii padurile din RO, hai sa fim seriosi :)
  • +40 (48 voturi)    
    un pion al mafiei udmr-iste (Luni, 19 iulie 2021, 11:09)

    mmmircea [utilizator]

    se lupta cu disperare sa impuste ursii coborati din padurile defrisate de verestoy atilla zis drujba lui Dumnezeu, si de urmasii sai la fel de lacomi.
    • +2 (4 voturi)    
      Kerestoy (Luni, 19 iulie 2021, 12:27)

      periscop [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Atilla
      • +2 (4 voturi)    
        Gaterszag (Luni, 19 iulie 2021, 13:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui periscop

        daca citati, va rog citati EXACT

        Kerestoy Gaterszag srl
  • +32 (44 voturi)    
    incredibil cata nesimtire (Luni, 19 iulie 2021, 11:12)

    tkd [utilizator]

    de fiecare data nesimtitul asta de Barna ca nu ii pot spune altfel actioneaza clar impotriva statului si intereselor Romaniei

    Nu este alt fost membru de marca al UDMR Verestoy Attila care a defrista la greu paduri in Harghita si Covasna... apropo a murit de cancer la plamani

    Nesimtitul asta cu cine se consulta cand ia astfel de decizii ca vedem ca ele apar in presa din Ungaria...deci concluzie tanczos asta cu aia de acolo se sfatuieste...
    Intrebare pt ceilalti mebri ai guvernului...Catule tu stii ce face bezmeticul asta ?
  • +2 (4 voturi)    
    Bine spus.. (Luni, 19 iulie 2021, 11:14)

    Thexy [utilizator]

    ..."România ...(are) un sistem de gospodărire a pădurilor bine reglementat". Adevar graieste! Se stie cine fura, cum fura. Este foarte bine reglementat: fura doar cine are voie si regula este sa nu fie pedepsit. Eventual ca sa se vada ca se si supravegheaza sunt ridicati doar cei care fura mai putin de un copac.
    De fapt cam asta e regula: furi un copac e infractiune, furi mai mult e reglementar.
  • +3 (5 voturi)    
    Sistemul din Romania (Luni, 19 iulie 2021, 11:14)

    i.ionescu [utilizator]

    Este atat "bine reglementat şi sever" , se fura ca in codru si cu acte in regula. Muntii rasi de padure sunt doar o iluzie optica.
  • +2 (4 voturi)    
    un UDMR-ist corupt ... (Luni, 19 iulie 2021, 11:28)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    un UDMR-ist corupt ...
  • +4 (6 voturi)    
    Penibil ! (Luni, 19 iulie 2021, 11:41)

    Mircea11 [utilizator]

    Ministrul glumeste cand zice ca avem un sistem de gospodarire al padurilor sever !
    Este un talmes-balmes perpetuu.
    Asocierea Romaniei de Ungaria pentru contestarea unor proiecte europene demostreaza ceea ce se intampla de la instalarea acestui guvern pana acum, si anume ca ministri UDMR sant condusi de la Budapesta !
  • 0 (4 voturi)    
    sunt perfect de acord (Luni, 19 iulie 2021, 11:45)

    costelo999 [utilizator]

    in colonia imperialista romanica padurile sunt protejate iar fauna la fel, asa ca padurile trebuie impuscate daca ajung in locuintele oamenilor sau ii ataca, iar ursii trebuie taiati pt industria lemnului austriac care genereaza locuri de munca in romanica si profit imens si evazionist la firme si "branconieri", sustin si sunt fan.
  • +5 (7 voturi)    
    Ar trebui demis de urgenta (Luni, 19 iulie 2021, 12:09)

    Kingul [utilizator]

    Pentru o asemenea declaratie ar trebui sa zboare. Catule dormi? Esti ocupat cu alegerile interne? Mimezi iar reformele?
  • +4 (6 voturi)    
    Ar trebui dat afara ieri din Guvern (Luni, 19 iulie 2021, 12:13)

    Dodel540 [utilizator]

    Pentru o asemenea declaratie in linie cu pozitiile unor guverne straine, acest tanczos ar trebui dat afara instant din guvern.
    Dar de la un presh precum e Catzu nu o sa vedeti asa ceva
  • +1 (3 voturi)    
    Ministru în libertate (Luni, 19 iulie 2021, 12:15)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Ultima dată când un ministru a făcut de capul lui ce a crezut, capul i-a fost "retezat". Ah, dar e mai complicat decât atât, căci acel cap nu era de la PCR, pardon PSD-PNL-UDMR, deci merita retezat.
  • +2 (4 voturi)    
    Padure,padure,te-au stins din secure (Luni, 19 iulie 2021, 12:25)

    ciuche [utilizator]

    Așchia nu sare departe de Kerștoy!
  • +2 (4 voturi)    
    Mutati articolul (Luni, 19 iulie 2021, 12:38)

    om_normal [utilizator]

    in sectiunea bancul zilei
  • +5 (7 voturi)    
    asta e ministrul drujbelor si al vanatorii! (Luni, 19 iulie 2021, 12:39)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    barna din padurea lui attila (Luni, 19 iulie 2021, 12:41)

    ras-putin [utilizator]

    pardon, care padure? asta cit mai face pe ministroiul defrisarilor si impuscarii faunei, ca n-are nici o treaba cu mediul?

    alo, cutzule, se aude? sau fiind de la pezedeul unguresc e "prea bun, prea ca la tara" ca sa-l dai afara?
  • +6 (8 voturi)    
    Are Dreptate ! Favorizeaza Infractorii ! (Luni, 19 iulie 2021, 12:48)

    un domn [utilizator]

    pentru o cantitate de masa lemnoasa sub X metrii cubi, Romsilva, Politia NU fac nimic ! furturile de masa lemnoasa de acest fel sunt N in Romania !

    Ministrul Mediului Tzantzos legitimeaza FURTUL de masa lemnoasa !
  • +5 (7 voturi)    
    ministru roman, declaratii la ziar in Ungaria (Luni, 19 iulie 2021, 12:52)

    Mihai2580 [utilizator]

    foarte interesant cum apar astfel de declaratii in cotidiane din Ungaria, iar la interpelarile presei din Romania, ministrul tace malc.

    Pare ca pe ungureste Taczos Barna e mai apropiat de politicile anti-UE de la Budapesta...
  • +3 (5 voturi)    
    Deci pm Citu e de acord cu asta si sustine (Luni, 19 iulie 2021, 12:53)

    subcultura [utilizator]

    caci altfel e evident ca Viktor Orban are ministri in Romania.
    Oare dl Citu va utiliza acelasi mecanisme constitutionale in beneficiul "echipei" ca in cazul ministrilor Sanatatii si Finantelor in cazul in care va face pe niznaiul?
  • +5 (7 voturi)    
    Atat timp cat se permite (Luni, 19 iulie 2021, 13:00)

    ABBV [utilizator]

    si permitem .....hoti de genul pe functie de ministru.... Nu avem ce comenta. Daca guvernanti nu sunt trasi de maneca din timp in timp. Pricep ca e voie la jaf. Doar natiunea doarme....
  • +2 (4 voturi)    
    Plitruc de cariera (Luni, 19 iulie 2021, 13:05)

    VOX. [utilizator]

    La ce altceva va asteptati?!
  • +5 (7 voturi)    
    Ministri ai Ungariei (Luni, 19 iulie 2021, 13:14)

    Mircea11 [utilizator]

    Este o gluma ceea ce zice Barna cu privire la un sistem sever de gospodarire al padurilor.
    Explicatia semnarii alaturi de Ungaria este simpla, ministri UDMR nu sant ai Romaniei.
    Acestia sant ai Ungariei !
  • +3 (5 voturi)    
    Dat cu el de pamant (Luni, 19 iulie 2021, 13:41)

    Xzolo [utilizator]

    Dat cu el de pamant - nu va mai uitati in gura lui. Trebuie sa fie un mecanism online prin care trebuie sa strangem un numar de voturi, o petitie care sa ajunga sa fie luata in seama si sa fie dat jos.
    Un reprezentant al fostului imperiu Austro Ungar are “ grija “ de padurile noastre,asa cum strabunicii nostri sleti de puteri le plateau dari si biruri.
    La fel si astazi ii lasam sa administreze padurile , petrolul nostru, pentru ca Austria este zona turistica , si arborii sunt taiati numai cu aprobari.
    Cat la suta din hectarele taiate s-au reimpadurit sub mandatul tau de ministru al mediului mai aghiuta sarlatan? Hai da-ne cifre, cat ai reimpadurit?
  • +4 (6 voturi)    
    mda (Luni, 19 iulie 2021, 13:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    unguru` pus stapan peste paduri :DDDDD

    sa va explice celebrul ungur Arpad sau "spaima padurilor din Romania" cum sta treaba :DDDD
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Luni, 19 iulie 2021, 14:08)

    AM1981 [utilizator]

    si daca legile sunt "superioare" hotărârilor UE ca si conținut, calitate si severitate...de ce nu prezinta detaliat, pe puncte unde suntem noi mai restrictivi vs. UE si unde nu. L-am citit si eu "pe repede înainte si am văzut doar chestii de bun simt care se adresează si celor care au păduri "private" - cu obligații si susținere financiara pentru implementare. Dar nu sunt de specialitate si poate nu vad eu "șopârlele" din hotărârile UE...ca in legile noaste se vad de la o posta.
  • -1 (3 voturi)    
    Dupa politica, fotbal (Luni, 19 iulie 2021, 14:47)

    holdup [utilizator]

    si epidemii, majoritatea concetatenilor mei se pricep si la paduri unde iti cam trebuie vreo 5 ani de scoala superiora...in vremurile cand chiar se fura in nestire padure, acum 15-25 de ani unde erau ecologistii de tastatura sponsorizati de tot felul de desreierati din vest, acum stiti ce facem, trecem in cealalta extrema?!...de 100 de ani padurea romaneasca se gospodareste pe baza unor amenajamente silvice pe 10 ani si padurile tarii arata mult mai bine ca majoritatea celor din toata Europa, iar in ultimii 10-15 ani, legile au fost completate cu masuri draconice ce au limitat furtul f. mult...ceea ce doresc ecologistii prin mr Tiemmermans inseamna, printre altele, cheltuieli ale bogatului stat roman in plus, dar si disparitia unui intreg lant economic, de la exploatarea lemnului, pana la fabricile romanesti de mobila, ce majoritatea sunt cu capital integral romanesc...As indrazni sa spun ca anual, acum, se taie ceva mai putin lemn ca pe vremea comunista, cu tot cu micile furturi cu caruta sau motorizat pe distante scurte, dar nu m ati crede. Camioanele multe cu lemn rotund taiat ce le vedeti pe drumuri sunt inregistrate, fiecare piesa de lemn...cate o bucata de versant golas ce vedeti este din ciclul scris in acele amenajamente, paduri ajunse la varsta exploatabilitatii, ce trebuie introduse in circuitul economic, dar odata taiate, vor fi conduse din nou spre padure falnica ce va fi taiata din nou peste 120 de ani, de ex...punctul de vedere ecologist deja si a facut loc si e f bine, sunt deja zeci si zeci de mii de hectare cu paduri de protectie absoluta si Parcuri Nationale unde cel mult se fac asa numite taieri de igienizare, exemplare uscate, debile se extrag pt a nu inmulti daunatori insecte in primul rand, sunt paduri cvasivirgine, mai e proiectul fundatiei germane Carpathia, parca, cu zeci de mii de ha de paduri in care nu se mai taie nimic..doriti cumva sa ajungem ca in situatia cu ursii, unde am ajuns ca urmare a presiunilor extremiste?
  • +5 (7 voturi)    
    adevarul este ca (Luni, 19 iulie 2021, 14:50)

    Razvan_M [utilizator]

    ... daca un taran taie un pom din padurea pe care o are in proprietate, fara aprobare, face puscarie.

    Sistemul este sever, cu fraierii. Altfel, sistemul permite existenta unor indivizi care ciordesc ani de zile lemn prin defrisari masive si nu patesc nimic.