Un bărbat din Covasna, la spital după ce a fost atacat de urs

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iunie 2021, 22:01 Actualitate | Esenţial


Ursi din Romania
Foto: Kutizoltan, Dreamstime.com
Un bărbat a ajuns la spital, sâmbătă după-amiază, după ce a fost atacat de un urs în apropierea municipiului Sfântu Gheorghe, a anunțat primarul Antal Arpad, scrie Agerpres. Din informațiile apărute în spațiul public, se pare că victima era la alergat, scrie
Covasna Media.

"Un nou atac grav al urşilor a avut loc de data aceasta între Şugaş Băi şi Sfântu Gheorghe. Persoana rănită este în stare stabilă şi primeşte îngrijiri la Spitalul Judeţean", a scris Antal Arpad pe Facebook.

Potrivit managerului Spitalului Judeţean de Urgenţă din Sfântu Gheorghe, bărbatul, în vârstă de 50 de ani, care a fost atacat de urs, a fost adus la spital cu multiple muşcături şi zgârieturi în zona scalpului şi pe partea superioară a corpului, respectiv umeri, spate, în zona toracică şi abdominală.

Antal Arpad a mai adăugat că este nevoie de "o acţiune decisivă" pentru a stopa atacurile urşilor, menţionând că situaţia "a depăşit limita normalităţii" , devenind "de nesuportat" .

"Cred că este important să protejăm mediul natural şi urşii, dar viaţa oamenilor este cea mai importantă! Ştiu că atacurile urşilor sunt o problemă sensibilă pentru mulţi oameni, dar este nevoie de o acţiune decisivă şi nu trebuie să mai întârziem! În ciuda presiunii enorme, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Tanczos Barna, face eforturi pentru a permite uciderea animalelor periculoase. În România, vânarea de carnivore mari, cum ar fi urşii şi lupii, a fost interzisă în urmă cu 5 ani, iar oameni nevinovaţi plătesc preţul acestei decizii extreme! Această situaţie este acum de nesuportat şi trebuie găsită o soluţie la problema urşilor cât mai curând posibil, pentru că această situaţie a depăşit limita normalităţii, iar echilibrul dintre om şi vânatul mare periculos a fost rupt", a afirmat Antal Arpad.

Primarul municipiului Sfântu Gheorghe a făcut un apel către cetăţeni să circule cu atenţie spre staţiunea Şugaş Băi.

Apelul lui Arpad vine în contextul în care ministrul Mediului a anunțat schimbarea legislației pentru împușcarea urșilor agresivi în 24 de ore

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5284 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    si (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 22:18)

    spy [utilizator]

    care ar fi limita normala de atacuri pe an tovarase primar filozof? 2? 20?
    • +1 (11 voturi)    
      Dupa ce te musca unul (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 22:49)

      Cripto [utilizator] i-a raspuns lui spy

      nu-ti mai pui asemenea probleme, toarase
      • +3 (5 voturi)    
        hei (Duminică, 27 iunie 2021, 0:12)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Cripto

        In majoritatea atacurilor iti da o laba cu ghearele alea care iti smulg carnea de pe tine. Chestii oribile. Nici n-ajunge sa te muste, esti deja praf.
  • +2 (20 voturi)    
    Intrebare ecologista (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 22:18)

    john70 [utilizator]

    Dar ursul e bine?
    • +2 (12 voturi)    
      e traumatizat (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 22:27)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui john70

      n-a papat nimic, nu era prada uzuala
      • +3 (11 voturi)    
        ha (Duminică, 27 iunie 2021, 0:06)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui spy

        Meniul preferat al ursului:

        Ecologist la tava cu mar in gura si morcov in c*r.
    • +1 (5 voturi)    
      ursul stă pe net (Duminică, 27 iunie 2021, 8:11)

      eu@eu [utilizator] i-a raspuns lui john70

      încearcă să afle ce efecte terțiare î-l pasc dacă victima avea la bord ceva vaccin modificator de ADN.
  • +2 (12 voturi)    
    Hai ca nu mai e mult (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 23:24)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Si li se va face de petrecanie asa dupa cum merita. La ursi ma refeream, ce credeati? Caci daca ar fi dupa lumpen-animalistii de apartament, in fiecare zi daca ursii ar omori cite 10 oameni, ei a ramine tot insensibili si neinduplecati. I-ar durea in cot de orice victime. De aceea nimeni nu trebuie sa mai stea de vorba cu ei fiindca n-au nici EMPATIE si nici DISCERNAMINT.

    Pe vremea lui Lenin, Maxim Gorki facea furori cu replica dintr-o piesa de-a lui:

    OMUL! CE MINUNAT SUNA ACEST CUVINT!

    Totul era o demagogie crasa fiindca le pasa comunistilor de oameni cam cit le pasa si de gindacii de bucatarie.
    Dar iata ca dupa multe decenii traim situatia de a repune in valoare aceasta replica :

    OMUL! CE MINUNAT SUNA ACEST CUVINT!
  • 0 (14 voturi)    
    Jeguri (Duminică, 27 iunie 2021, 2:11)

    NituCt [utilizator]

    Problema sunt animalele alea cu 2 picioare ce tot au distrus padurile, ca deh' ei au dreptul de la dumnezeu. Acum lighioanele padurii cauta de mancare; ce sa faci, selectie naturala.
  • 0 (12 voturi)    
    La mintea "legiuitorilor".... (Duminică, 27 iunie 2021, 6:17)

    gigiN [utilizator]

    ....romani este mai usor sa omori un om decat un urs !
  • -4 (12 voturi)    
    l-a zgariat putin (Duminică, 27 iunie 2021, 6:49)

    Coresponedntu [utilizator]

    si in Predeal a fost gherat de o ursoaica un barbat care facea jogging prin anii 90, era vanator de munte si alerga cu castile in urechi. A dat peste ursoaica cu pui. A venit salvarea, l-a dus la spital , l-a cusut si gata, nu s-a intamplat nimic. A fost singura victima a ursilor din ultimii 30 de ani desi vara vin ursii zilnic in Predeal. Rar vezi ursi adevarati, majoritatea sunt miniaturi, abia daca iti ajung pana la genunchi. Putin mai mari decat un caine de talie medie. S-a modificat specia, cei mari au fost vanati de braconieri si vanatorii de trofee. Astia mici sunt tomberonezi, vin la gunoaie daca nu sunt inchise. Sau daca li se da mancare uneori la pensiuni, ca sa vina la poza cu ursul, pentru FB, sa atraga turisti. Daca nu ar fi hraniti involuntar sau voluntar si daca se monteaza garduri electrice la limita proprietatilor de la marginea zonelor locuite ar ramane ursii in padure. Si daca nu li se restrange spatiul prin taieri.
  • -1 (9 voturi)    
    eu propun consumarea urșilor (Duminică, 27 iunie 2021, 8:30)

    eu@eu [utilizator]

    O căutare pe net după meniuri ce conțin carne de urs produce multe rezultate.
    Ursul este un animal omnivor (înseamnă că mănâncă de toate ca și oamenii), la fel ca mistrețul și porcul domestic.
    Deci există posibilitatea ”recoltării” și prelucrării lor prin metode moderne și nedureroase pentru consumul uman. Carnea poate fi testată, blana oferă și ea posibilități.
    Ecologiștii îmverșunați care iubesc urșii mai mult decât oamenii să ne explice ce soluții întrevăd. De exemplu să acompanieze oamenii care pot deveni victime iar în caz de întâlnire de gradul zero să se arunce în brațele iubitoare ale ursului.
    O întrebare pentru cunoscători: poate fi alungat un urs cu un megafon?
  • 0 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 27 iunie 2021, 8:38)

    [anonim]

  • +2 (10 voturi)    
    Propunerea eliminării urșilor (Duminică, 27 iunie 2021, 9:20)

    Captain Obvious [utilizator]

    Vine natural după distrugerea pădurilor. Exportăm lemn la greu, exportăm tot ce poate fi considerat hrana pentru animalele sălbatice(jur, fructe de pădure), râurile sunt pline de microhidrocentrale. Mai avem puțin și punem pavele unde era pădure. Omul, din cauza lăcomiei o sa aibă și el de suferit. Sau poate e normal că la 8 dimineața să fie 30grade?
    În Bran oamenii nu sunt deranjați de urși, sunt în schimb exasperați de ATV-uri care circula pe oriunde si la orice ora. Ce ar trebui sa faca un ministru al mediului? Sa le umfle rotile,nu?
    • +3 (5 voturi)    
      ATV urile sunt interzise (Duminică, 27 iunie 2021, 9:51)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      in toate tarile cu turism montan dezvoltat, in Alpi, in Austria, Elvetia, Franta, Liechtenstein, germania, Italia. . S in Predeal avem probleme cu ATV urile, Se inchiriaza la vedere, nici nu se mai ascund. Si cu motoarele Enduro.
      Cu ursii, am avut dintotdeuna vizite, chiar mai multe in urma cu 10-20 ani, dar nu apareau in presa ca acum. A inceput campania, sunt bani multi in joc, politicieni corupti, oameni de afaceri dubiosi, astia sunt majoritatea vanatori. Lasitatea si moralitatea acestei specii umane, vanatorul, sunt bine cunoscute. Niste caractere jos de tot, mai jos nu se poate.
      Strategia lor e urmatoarea , prima data scandal de presa, cat mai multe stiri cu ursi in localitati, dupa care vine legea.
      Locuiesc in Predeal si nu ma deranjeaza ursii. Metode ca sa fie tinuti in padure sunt multe, le stie toata lumea acum, unele se aplicau pe vremea lui impuscatul la noi, nu are rost sa le mai enumeram.
      • -2 (6 voturi)    
        unele se aplicau pe vremea lui impuscatul la noi (Duminică, 27 iunie 2021, 10:14)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Metoda principala era vanatoarea de ce nu o zici?
        Te las pe tine sa afli care era suprafata impadurita in 1989 si care este azi.
        • +3 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 27 iunie 2021, 13:42)

          [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        • +1 (1 vot)    
          pe vremea Impuscatului vana numai el (Duminică, 27 iunie 2021, 20:50)

          Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          si invitatii lui, de regula presedinti straini. si vana peste muntele Susai, in muntii Baiului, era cabana de vanatoare, actuala Trifoiul. Dar padurarii aveau sarcina sa hraneasca ursii in padure, li se duceau carcase de animale de la ferme departe de oras, si nu veneau in localitate ca acum decat foarte rar.
  • +3 (11 voturi)    
    nu e curios cum, preponderent, in Covasna (Duminică, 27 iunie 2021, 9:35)

    qwerasdf [utilizator]

    apar stirile saptamanale despre oameni atacati de ursi? udmr-istii au ras padurile si sunt mari amatori de vanatoare... e de la sine inteles interesul crescut fata de ursi. O resursa neexploatata inca!

    ma intreb doar cand o sa fie urmatoarea "stire" si cam cat si-au preconizat sa furnizeze astfel de stiri pana o sa fie increzatori ca legea o sa treaca...