Manifestație la Ministerul Mediului pentru intervenția rapidă împotriva urșilor. Un alt bărbat a fost atacat în Argeș

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 25 iunie 2021, 14:25 Actualitate | Esenţial


Ursi din Romania
Foto: Kutizoltan, Dreamstime.com
O manifestație de susținere a inițiativei ministrului Tanczos Barna privind intervenția rapidă împotriva urșilor va avea loc la sediul Ministerului Mediului, a anunțat preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba.

Într-o postare pe Facebook, Borboly Csaba îi îndeamnă pe toţi cei care cred că situaţia a devenit insuportabilă, să vină marţi, 29 iunie, la Bucureşti, la sediul Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor.

Borboly spune că trebuie luate urgent măsuri, în contextul în care există mulţi urşi habituaţi, care intră în localităţi şi susţine că demersurile ministrului Mediului sunt atât în favoarea omului, cât şi a speciei.

"Noi credem că sănătatea omului şi protecţia omului în această ţară trebuie să fie primordiale. De aceea, îi invităm pe toţi cei care cred că în acele judeţe unde conflictele între carnivorele mari şi om sunt deja nesuportabile şi deja viaţa oamenilor este în pericol, vă rog să veniţi marţi, 29 iunie, în faţa Ministerului Mediului, ca să ne arătăm forţa şi să încercăm să convingem pe toţi decidenţii că trebuie să se alinieze la demersurile propuse de UDMR, de domnul ministru Tanczos Barna şi aceste demersuri trebuie să ştiţi că sunt atât în favoarea omului cât şi în favoarea speciei. Deja, vorbim de sute de urşi habituaţi care trăiesc între oameni. Nu credem că Directiva Habitat şi chiar toate aprecierile specialiştilor în privinţa urşilor bruni carpatini ar fi aceea că aceste animale protejate ar trebui să trăiască în rândul populaţiei, lângă copiii noştri, în grădiniţe, în şcoli, în străzi şi trebuie să fie luate, foarte urgent, foarte multe măsuri", a afirmat Borboly Csaba, într-o înregistrare video, pe pagina sa de socializare.

Potrivit acestuia, din discuţiile avute în ultimii ani la nivel local, naţional şi european a reieşit că deciziile de rezolvare a problemei trebuie luate de autorităţile de la Bucureşti.

"Noi, în aceşti ani, am avut foarte multe întâlniri, am avut foarte multe discuţii, atât pe nivel judeţean, naţional şi european şi s-a văzut că decizia este la Bucureşti. Asta a zis Bruxelles-ul, asta zic şi asociaţiile pentru protecţia naturii cu care am reuşit să avem un dialog paşnic şi constructiv. Aşadar, vă rugăm să veniţi să fie arătate, marţi, forţa şi voinţa din aceste judeţe", a conchis Borboly Csaba.

Vineri a fost înregistrat un nou caz în care a fost implicat un bărbat din Argeș, atacat de un urs. Incidentul s-a produs în zona montană din apropierea Barajului Vidraru, bărbatul suferind o rană la antebraţ, provocată de ghearele animalului, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Argeş. "Bărbatul cu vârsta de 53 de ani a fost adus cu un autoturism spre echipajul SMURD de către un prieten. Pacientul a suferit o plagă de aproximativ 10 centimetri lungime la nivelul antebraţului, provocată de gheara ursului", precizează ISU Argeş.

Din primele informaţii, bărbatul ar fi fost atacat de urs în timp ce se afla lângă autoturismul parcat. Un echipaj SMURD de prim ajutor calificat a intervenit pentru acordarea îngrijirilor medicale şi transportul victimei la spital, relatează Agerpres.

Ministrul Mediului a anunţat, recent, că pregăteşte o ordonanţă de urgenţă care vizează intervenţia rapidă în cazul situaţiilor de urgenţă cauzate de urs.

"Ieri după-amiază (luni, 21 iunie 2021, n.r.) am avut o şedinţă cu primarii, reprezentanţii asociaţiilor de vânătoare şi asociaţiilor fermierilor din judeţul Harghita despre ordonanţa care ar permite intervenţia imediată în situaţiile de urgenţă cauzate de urşi. În cadrul întâlnirii am prezentat celor prezenţi cele mai importante puncte din proiectul de ordonanţă la care lucrăm, conform căruia în funcţie de gravitatea situaţiei, urşii agresivi care atacă pe teritoriul localităţilor să poată fi tranchilizaţi şi relocaţi sau împuşcaţi de o echipă formată de jandarmi şi vânători, în 24 ore după ce se semnalează prezenţa ursului. Am oferi primăriilor posibilitatea de a semna un contract cu asociaţiile de vânătoare în vederea rezolvării atacurilor urşilor prin intervenţie imediată. De asemenea în zonele de tampon ale localităţilor am oferi posibilitatea de prevenire prin alungarea, tranchilizarea şi relocare sau împuşcarea urşilor agresivi", a scris ministrul, pe pagina sa de Facebook.

La sfârşitul săptămânii trecute, doi bărbaţi din Harghita au ajuns la spital în stare gravă după ce au fost atacaţi de urşi, unul în timp ce se întorcea de la stână, în zona comunei Săcel, iar celălalt când verifica gardul electric montat pentru a-şi proteja animalele de urşi, pe raza comunei Căpâlniţa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2405 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 25 iunie 2021, 14:52)

    [anonim]

  • +2 (14 voturi)    
    pai mai bine nu le mai taiati padurea ... (Vineri, 25 iunie 2021, 15:01)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    pai mai bine nu le mai taiati padurea ... jigodiilor ... sunt comune intregi in Arges, prin care mergi pe strada si numeri gater dupa gater ...
    • +4 (8 voturi)    
      'bravo' celor care arunca gunoaie si hranesc ursii (Vineri, 25 iunie 2021, 15:51)

      adrianv [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Cei care n-au argumente baga repede povestea cu taiatul padurilor. Da! padurile trebuie protejate dar asta n-are nicio legatura cu inmultirea peste masura a ursilor. 'Ecologistii' mai bine s-ar ocupa cu educarea iresponsabililor care arunca gunoaie, hranesc si-si fac poze cu ursii pe marginea drumurilor.
  • -2 (16 voturi)    
    Ăștia... (Vineri, 25 iunie 2021, 15:07)

    ElDiablo [utilizator]

    ...de la iudemere au idei puține dar fixe.Se pare că li s-a pus pata pe ursul carpatin. După ce au rezolvat toate problemele legate de tăierile ilegale de copaci din pădurilele patriei ,de poluare a aerului, apelor și solului, alunecări de teren și inunfdații, doar asta mai rămăsese nerezolvat. O fi invidia, deh....De ce Romînia să aibă o grămadă de urși iar mama Ungaria nici unul?
    • +2 (8 voturi)    
      ...... prietene ....... (Vineri, 25 iunie 2021, 18:18)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui ElDiablo

      Aberezi.
  • -2 (18 voturi)    
    Vai-vai! N-avem ursi destui. Saracul Arthur! (Vineri, 25 iunie 2021, 15:07)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Pute tara de ursi, dar ONG-urile tipa mereu ca e altfel.
    Atat pot, atat pricep si au vazut ca pot stoarce niste bani cu retorica asta.
  • -4 (12 voturi)    
    hehehehe (Vineri, 25 iunie 2021, 15:31)

    john70 [utilizator]

    Unguri vs. ecologisti. Va fi interesant.
  • -1 (9 voturi)    
    Logica ministru UDMR: (Vineri, 25 iunie 2021, 15:57)

    __alex__ [utilizator]

    le-am taiat padurea, deci sa-i impuscam pe ursii ramasi fara padure ca sunt in plus!
    In primul rand ce cauta unul care a terminat ISE-ul cu specializare in banci ca Ministrul Mediului? Pricepe bazele ecologiei sau e un fel de Viorica Dăncilă cu pantaloni?
    • +2 (6 voturi)    
      . (Vineri, 25 iunie 2021, 18:11)

      Gigel cu elefantii [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Sa stii ca as fi de acord sa impadurim tot ce se poate impaduri. Sa intindem codrul pana la Dunare si Marea Neagra. Ar ajuta si solul. Problema e: putem impaduri la fel de repede cum se inmultesc ursii? Pentru ca altfel ursii tot vor ramane o problema.

      Dar cum am mai spus odata, eu nu prea vad ce legatura exista intre ursul care vine in oras si lipsa padurii. Adica la fel de bine ar putea iesi pe pajiste. Si de ce nu se duce in alta padure de exemplu?
  • +5 (7 voturi)    
    Adio (Vineri, 25 iunie 2021, 16:47)

    Nissan [utilizator]

    S-a terminat cu drumetiile, mersul pe munte si campatul. In locul lor ne uitam la pozele cu ursi din presa, atent selectionate ca pentru o expozitie. In realitate sunt mai slabi, mai mici si nu au nimic spectaculos.
    Ursii sau oamenii pe munte? Convietuirea asta la limita nu e utila nici taranului si nici turistului. Ori una ori alta.
  • +1 (3 voturi)    
    Ca sa vezi coincidenta (Vineri, 25 iunie 2021, 16:55)

    Gigel cu elefantii [utilizator]

    Chiar azi, pe la 14:30 a iesit un ursulet din padure in Brasov. S-au adunat jandarmi, politie, ambulanta langa padure, s-a deviat traficul oamenilor din padure, se trage cu pusca... Ceasul rau si ursul de la amiaza. :)

    Alta chestie interesanta: in zona se aud drujbe. Sunt si multi copaci cazuti, deci de recoltat e destul. Au fost si drumuri prin padure blocate de copacii cazuti la ultima zapada. Oare ursul asociaza sunetul drujbei cu mancarea? Vad 2 variante: sau copacii cazuti, tarati lasa in urma insecte moarte (sunt scarabei), viermisori si asta vine sa le manance, sau a venit la ceva cai cu care mai trag bustenii. Insa fiind un urs tanar, nu exclud sa fie doar o coincidenta.
  • +1 (7 voturi)    
    de cand nu mai suportam ursii ? (Vineri, 25 iunie 2021, 17:57)

    Coresponedntu [utilizator]

    Totul e pus la cale, primul pas agitatie in presa privind vizitele ursilor in localitati, mitting al victimelor ursilor, dupa care vine legea care este pregatita.
    Lobby ul vanatorilor lucreaza puternic, sunt oameni cu influenta, majoritatea parlamentari de la un anumit partid, curupti, pentru ca cei cinstiti nu practica acest asa zis sport. O activitate murdara, practicata de cei mai lasi pamanteni, politicieni si oameni de afaceri dubiosi. Au pus in joc sume mari de bani si televiziunile pe care le pot influenta. ONG urile cu greu le pot face fata.
    Stiti ceva? Am mai comentat pe subiectul ursilor pe aces site: am crescut la munte, locuiesc la munte in Predeal, ursii veneau mai des in oras decat sa zicem in urma cu 10 ani, La mine la gunoi veneau aproape zilnic, ursoaice cu 2, 3 sau 4 pui. acum mai vine foarte rar un urs pricajit, probabil puii cu mame braconate pentru ca se consuma la greu in restaurante carne de urs, daca stii unde sa ceri. Si nu am auzit sa existe ferme de ursi.
    Asadar erau mai multi ursi in localitati in trecut dar nu se facea tam tam ca acum.
    Din pacate a inceput procesul de extinctie a acestei specii in Romania iar ministrul poluarii , nereciclarii si al gunoaielor din natura va da semnalul. Carpatii vor deveni, daca nu ne mobilizam, la fel ca Alpii, un parc frumos dar fara diversitate naturala.
    De ce nu asteapta cu legea un recensamant, o numarare corecta a ursilor ? Atunci am sti care e situatia reala. De ce se grabesc? Pentru ca ii mananca degetele sa apese pe tragaci, sa isi arate cat de viteji sunt, cand in realitate sunt cele mai lase si josnice fiinte umane. Regret si acum ca am participat, copil fiind, la partide de vanatoare, am fost gonaci. Vanatoarea nu se mai justifica de cand omul poate sa isi asigure traiul prin alte mijloace. Si nu vor ucide animale periculoase ci tot ce "patrunde" in localitati, tot din vina omului.
  • 0 (2 voturi)    
    Udmr (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 0:16)

    yol [utilizator]

    pastoreste de ani buni niste judete in romania, si se intampla ca acolo sa fie cele mai multe defrisari.
    Cred ca ursii nu o fac premeditat, o fac conform legilor naturii, cauta hrana si adapost.
    Oamenii trebuie sa inteleaga ca viata le-a fost pusa in pericol nu de ursi, ci de UDMR, in primul rand,si alti zglobii din politica!!
    Daca se va ajunge la impuscarea ursilor, propun ca cine mai defriseaza ceva in tara asta, sa ia de la 10 ani cu executare, minim.
    Deci faptuitorul, UDMR, ne invita sa sustinem demersurile lor, in rezolvarea problemei produse tot de ei.
    Daca n-ati inteles, fiti cu ochii pe ei la protest, demers, ce fac ei…., veti vedea niste oameni de afaceri verosi, cei mai multi din industria lemnului, si probabil cativa atarnatori fani antena 3 si plictisiti, cei mai multi au vazut oricum ursul doar la televizor
  • 0 (0 voturi)    
    Si da, (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 0:23)

    yol [utilizator]

    pe langa defrisari masive in zona aceea, a udmrului:)), exista si marea problema ROMANEASCA, in privinta gunoaielor, care sunt ca un amplificator in cazul de fata.