Prefectul Capitalei s-a încurcat în cifre: S-au vaccinat, de fapt, 667.176 de bucureșteni, și nu 1,2 milioane

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2021, 19:44 Actualitate | Esenţial


vaccinare in Romania
Foto: comitetul de coordonare a vaccinarii
Prefectul Capitalei, Alin Stoica, revine cu precizări după ce luni a anunțat că 50% dintre locuitorii Bucureștiului s-au vaccinat anti-COVID cu cel puțin o doză. El spune că, de fapt, s-au vaccinat cu cel puțin o doză 667.176, și nu 1,2 milioane de persoane, așa cum a susținut inițial.
  • "În cursul zilei de astăzi, am raportat un număr de 1,2 milioane de bucureșteni vaccinați, ceea ce ar fi însemnat un rezultat remarcabil: 50% dintre locuitorii Capitalei vaccinați. Din păcate, acest număr este eronat. Am interpretat greșit - de fapt, acesta reprezintă numărul de doze administrate în cele două faze.
  • Numărul de bucureșteni vaccinați cu cel puțin o doză este de 667.176, iar cel al bucureștenilor imunizați complet este de 585.611", a transmis luni seară prefectul Capitalei.
În București, sunt eligibile pentru vaccinare 1,5 milioane de persoane, din populația totală de 2,2 milioane, conform prefectului.

Luni, rata de infectare în Capitală a ajuns la 0,35 la mia de locuitori, conform datelor publicate de Direcția de Sănătate Publică București.

Prefectul Capitalei spunea vineri că în București se vaccinează zilnic cel mult 14.000 de persoane, în condițiile în care capacitatea în centrele de vaccinare din Capitală este de 20.000.

"Numărul lor ajunsese undeva la 10.000 în urmă cu câteva zile, fapt care era destul de îngrijorător, dar campania de comunicare cred că a început să dea roade şi sperăm să ajungem în aşa fel încât să umplem capacitatea de vaccinare, să ajungem la 20.000", afirma prefectul Capitalei.

CITEȘTE ȘI: DOCUMENT Măsurile de relaxare care vor intra în vigoare în Capitală din 1 iunie. Ce au uitat autoritățile să scrie în hotărâre






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9298 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    dati-l afara! (Luni, 31 mai 2021, 20:27)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu stie sa numere...e de nivelul lui Pristanda ....ca sa nu zicem Gaga, Bula...

    Un prefect care nu stie cati vaccinati are, care se repde la presa sa anunte un numar urias de vaccinati egal cu 10 la suta din polutatia Romaniei, presa a preluat , eu am crezut si multi, multi altii ca mine...
    o demisie e ceea ce trebuie in acest caz...sau o demitere,daca omul nu are onoare..
  • +1 (15 voturi)    
    Posibil (Luni, 31 mai 2021, 20:38)

    aaxx [utilizator]

    Posibil sa fie prin toata tara asa. O sa mai auzim stiri si cu alti prefecti care "din greseala" au incurcat cifrele.

    Si... rata aia de infectare, 0,35 la mia de locuitori, mai e valabila, sau e incurcata ?
  • +1 (9 voturi)    
    mai Prefectul (Luni, 31 mai 2021, 21:16)

    ..13 [utilizator]

    ce facusi matale???

    Nu mai bine ne lasi ca acum si cand o sa zici altceva io o sa intreb daca nu cumva...
  • +3 (9 voturi)    
    PLUS si raportarea corecta (Luni, 31 mai 2021, 22:10)

    RazC [utilizator]

    Parca cei de la PLUS (Voiculescu) tipau ca din gura de sarpe ca nu se raporteaza corect si cereau sa platesca vinovatii. Acum unul de la PLUS greseste in acelasi fel, ca deh, greseli se mai intampla. Chiar de data asta au dublat din devlaratie, nu doar mici diferente. Dupa acelasi principiu de cerut capete cum vrea PLUS, respectivul prefect de la PLUS ar trebui sa isi dea demisia.

    Pe mine ma lasa rece daca o face, mi se pare amuzant ca stilul de a face politica dand la gioale in stanga si in dreapta se intoarce imediat impotriva celui care o face.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu doar prefectul capitalei (Luni, 31 mai 2021, 22:44)

    mihaipricop [utilizator]

    abereaza, boc de mai bine de o luna se tot lauda ca in Cluj rata vaccinarii e de peste 50% in conditiile in care azi rata vaccinarii in Cluj e un pic peste 40%.
  • +3 (3 voturi)    
    urat (Luni, 31 mai 2021, 22:50)

    andra15 [utilizator]

    Aici a murit increderea in campania de vaccinare din Romania
  • +1 (1 vot)    
    Cat de tolomac sa fii (Marţi, 1 iunie 2021, 8:50)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    sa spui aberatia asta cand noi suntem la coada Europei la procente si ritmul de vaccinare e in scadere? Bai frate, tu nu te gandesti inainte de a spune ceva? Nu intrebi pe altii "Bai, e sigur ca avem jumatate din populatie vaccinata"?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 1 iunie 2021, 15:18)

    Ibit [utilizator]

    Celor care ati votat usr+ .
    Ati votat partidul care a promovat in functii un individ care nu stiu sa adune , un individ netuns si probabil si nespalat si care arata de parca doarme intr-un tomberon care nu sunt in stare sa asigure curatenia parcurilor din Bucuresti , sa astupe gropile de pe arterele orasului , sa se ocupe de dezinsectie si deratizare si care de cand sunt in functii in general nu au facut nimic din ce au promis in campania electorala .
    Se dovedeste inca odata ca munca este mult mai grea decat datul din gura .
    Intrebarea este , de ce trebuie sa sufere un oras intreg , care este si capitala tarii din cauza unor incompetenti care sunt in anumite functii : prefect , primar general , si exemplele pot continua .