Mihai Fifor, după asasinarea omului de afaceri Ioan Crişan: O crimă violentă, o maşină aruncată în aer în plină zi ridică uriaşe semne de întrebare legate de siguranţă / E nevoie de o reformă în MAI

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 30 mai 2021, 15:28 Actualitate | Esenţial


Mihai Fifor
Foto: gov.ro
Senatorul PSD de Arad Mihai Fifor, fost ministru interimar de Interne, a afirmat că asasinarea omului de afaceri Ioan Crişan, în plină zi, ”ridică uriaşe semne de întrebare legate de siguranţă cetăţeanului”. Fifor consider că trebuie să se lupte ”pe bune” cu crima organizată, şi afirmă că e nevoie de reforme în MAI. ”Aradul e un oraş complicat din punctul de vedere al infracţionalităţii transfrontaliere”, a mai transmis fostul ministru, potrivit News.ro.

”Am aşteptat să treacă emoţia teribilă a zilei de ieri, zi în care am refuzat orice intervenţie în media, din respect pentru durerea familiei Crişan, pentru a aborda tragedia care a şocat o ţară întreagă. O crimă violenţă, o maşină aruncată în aer în plină zi, pe unul din bulevardele cele mai circulate ale Aradului, nu foarte departe de centrul oraşului, nu pot decât să ridice uriaşe semne de întrebare legate de siguranţă cetăţeanului, de modul în care înţeleg să îşi facă datoria instituţiile statului roman”, a scris, duminică, pe Facebook, Mihai Fifor.

Acesta afirmă că este nevoie de lupta "pe bune" cu crima organizată, lucru despre care a vorbit încă de când era ministru interimar de Interne. De asemenea, Fifor consider că este nevoie de reformă în MAI, la nivelul tuturor structurilor sale, ”până în ultimul cătun unde ajunge Poliţia Română”.

”Ştiţi, de pildă, că de mai bine de un an şi jumătate, comandă IPJ Arad este exercitată fie prin împuternicire, fie prin delegare? Ce autoritate are un "delegat" la comandă Poliţiei Judeţene? Ce decizii îşi poate asumă? De reforma a instututiei, în niciun caz. Aradul e un oraş complicat din punctul de vedere al infracţionalităţii transfrontaliere. Mereu a fost. Şi mereu va fi. Traficul de ţigări, de droguri, de carne vie, de alcool, migraţia ilegală, toate reprezintă provocări teribile pentru instituţiile de forţă ale statului. Care, după ziua de ieri, par a fi fost înfrânte”, a mai scris Fifor.

”Aradenii trebuie să se ştie în siguranţă. Şi e responsabilitatea tuturor celor care conduc administraţia locală şi instituţiile menite să asigure un climat de siguranţă în oraş şi în judeţ”, a mai afirmat social-democratul.

Omul de afaceri arădean Ioan Crişan a murit, sâmbătă, după ce maşina sa a explodat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5866 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Fifor nu mai conteaza (Duminică, 30 mai 2021, 15:33)

    emil bobu [utilizator]

    Putem uita de el. A fost sluga lui Dancila si atat.
    • +5 (9 voturi)    
      Prostii ! (Duminică, 30 mai 2021, 19:21)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      KGB-stii rusi intotdeauna conteaza !.
      Daca Armata lui Putin invadeaza Romania Fifor va fi Guvernatorul Guberniei ,,Romania". Dancila va fi ,,vice".
      Dragnea: Ministru de Interne !.
      Nu va amuzati prea mult !. Pentru ca va fi infintat si un ,,Minister al Lagarelor" !.
  • +18 (24 voturi)    
    Never reformă la milițieni! (Duminică, 30 mai 2021, 15:43)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Avem de a face cu declarația unui demagog.
    Tara plina de demagogi!
    Miliția si Securitatea frate de Infractor!
    Iar la 45 la pensie!
    Cu avere fabuloasă!
  • +24 (28 voturi)    
    Cine vorbește... (Duminică, 30 mai 2021, 16:22)

    Ceilalti [utilizator]

    reprezentantul partidului care lucrează de 30 de ani mână în mână cu interlopii și clanurile țigănești...
    Din cauza voastră, nenorociților suntem aici....
  • +3 (7 voturi)    
    crime mascate (Duminică, 30 mai 2021, 16:34)

    linum [utilizator]

    ehee... câte ,,accidente'' in care mor oameni, in special oameni de afaceri, nu sunt de fapt adevărate accidente ci crime mascate, în Romania de azi; fără număr..
    • +9 (9 voturi)    
      posibil, dar (Duminică, 30 mai 2021, 17:26)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui linum

      Ce sspui este posibil, dar observa te rog ca in ACEST cz, asasinul nu a facut niciun efort ca sa para un accident!
      Nu a incercat sa inscenze "a cedat directia, nu au functionat franele, motorul a luat foc in mers, s-a urcat beat la volan, s-a prabusit un copac peste masina, etc"

      Bomba pusa sub scaunul soferului este mai degraba un AVERTISMENT pentru altii " uite ce vi se poate intampal si voua!", daca se dorea, victima putea fi eliminata mult mai discret, fara sa atraga atentia ...
  • +8 (10 voturi)    
    Totul se invarte in jurul .. politicii (Duminică, 30 mai 2021, 17:30)

    bubalacap [utilizator]

    Reforma trebuia sa inceapa de la voi si cu voi, politicienii, si sa continue in ministere si administratiile de la nivelul judetelor si uat-urilor.
    De 30 de ani scoateti legi din ce in ce mai proaste si sunt aplicate si mai prost.
    Incepand cu voi, tot aparatul bugetar al acestei tari inghite bani, in mare parte nemeritati.
    Voi, parlamentarii, trebuia sa fiti cel mult 300 si ministerele cu personal la jumatate. Nu se poate ca dupa 89, dupa ce economia s-a descentralizat, personalul din ministere sa se dubleze. Este valabil si pentru celelalte institutii.
    Voi, politicienii, ne-ati adus unde suntem. Nu pot sa zic ca noi, populatia acestei tari, nu avem nici o vina.
    Si vina o avem in continuare: ca va suportam si nu punem mana pe par sa facem ordine!
    • -1 (3 voturi)    
      zxzxzxz (Duminică, 30 mai 2021, 21:07)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui bubalacap

      da! acesta e adevărul gol goluț ! de 32 de ani ! aradul este cel mai occidentalizat oraș din românia ! mai occidentalizat decât timișoara !prin mentalități, prin dezvoltare economică , prin chiar așezarea lui geografică. are 5 puncte vamale de trecere spre vestul europei dintre care 2 sunt f mari si f accesate - curtici și nădlac i și ii . mai mari decât la oradea ,care a devenit vedeta presei si a f multor alte interese care depășesc sfera intereselor miticist - ardelenești ! cel puțin jumătate dintre locuitorii săi actuali au legaturi familiale si personale strânse cu occidentul și zona ungaro- cehoslovacă - sârbo -austriacă - italiană aflându-se la cel mult 300 km distană în jur ! a fost și este un oraș f cosmopolit, dar f f marginalizat la ora actuală . toți suntem de aceeași părere pe care ai fomulat-o ! politicile celor 50 de ani la care a fost supus îl sufocă pur si simplu ! in arad nu exisă oameni sărăntoci , nici leneși , nici ”needucați ” ! cei care sunt cu 1 -2 trepte mai jos , sunt ”vinituri ” ! din toată țara si nu numai ! aici poți întîlni la tot pasul familii de” muncitori ” cu cîte 4-5 generații vechime , dar înstărite și de mare eficiență practică și care au ajuns la bunăstare prin muncă și mintea lor / acum politcul deșănțat îl distruge cu totul . mulți , f mulți au plecat și mulți f mulți îl vor părăsi de acum încolo. asta e realitatea f tristă a politichiilor care au distrus orasul și de care suntem scărbiți toți neaoșii .
      ps rog hotnews să nu mă monitorizeze !
  • +5 (11 voturi)    
    absolventul (Duminică, 30 mai 2021, 17:39)

    nahir [utilizator]

    facultății de litere oltenești, omul ”bun” în toate ministerele, inclusiv la armată, a simțit un imbold nestăpânit și patriotic să se bage în seamă, să mai știm și noi de inexistența lui.
    Bleah. Ăsta o fi unul din specialiștii specialiști ai lui Cioli, unul foarte bun dar care nu o va putea egala pe veorica vasilica, asul în flatulențe și țiței.
  • +8 (10 voturi)    
    Tovarasu' Fifor, (Duminică, 30 mai 2021, 18:31)

    John M. [utilizator]

    Asemenea crime nu pot fi prevenite, fraiere! Nici in Romania si nici in lume. Nu-ti trebuie nicio reforma. Tot ce-ti trebuie e sa ai criminalisti buni si informatori in mediile interlope ca sa-i prinzi pe criminali repede si sa le dai pedepse exemplare. Dar cu sistemul de justitie roman care judeca ani de zile un caz care intr-o tara civilizata ar lua 3 saptamani, forget it!
    Oare aia care te asculta debitand asemena elucubratii nu te huiduie?! Eu asa as face...
  • +2 (6 voturi)    
    reformă în MAI (Duminică, 30 mai 2021, 18:48)

    VOX. [utilizator]

    Cum spunea cineva, cu greu ii mai deosebesti pe politisti de infractori, in Ro.