VIDEO Explozia unei mașini la Arad: Asasinarea omului de afaceri Ioan Crişan, principala pistă a autorităților /Ce știm până în acest moment / Filmul zilei

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 mai 2021, 20:34 Actualitate | Esenţial


Explozia unei masini in Arad
Foto: Arad Online
O maşină a explodat în parcarea unui supermarket din municipiul Arad, sâmbătă dimineaţă, iar înăuntru a fost găsită de pompieri o persoană carbonizată. Bărbatul decedat este Ioan Crişan, un cunoscut om de afaceri local.

Parchetul General a preluat ancheta, iar cercetările vizează infracţiunea de omor.

Conform unor surse din rândul anchetatorilor, citate de News.ro, la locul exploziei maşinii omului de afaceri arădean ar fi fost găsite urme de explozibil.
"La faţa locului a sosit echipa de anchetatori din cadrul IGPR. A fost întocmit un cerc de suspecţi. De la faţa locului au fost ridicate imagini de pe camerele de supraveghere care urmează a fi analizate. Cadavrul a fost ridicat cu puţin timp în urmă şi va fi expertizat", a declarat pentru Agerpres Livia Pescar, purtător de cuvânt al IPJ Arad. Aceasta a precizat că ancheta cazului a fost preluată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Arad.

Momentul exploziei



Cine este Ioan Crișan și ce afaceri avea

Ioan Crișan este tatăl Laurei Bîlcea, fosta soție a deputatului Sergiu Bîlcea.

Ioan Crişan deţinea una dintre puţinele ferme de somn african din Europa de Est, amenajată de mai mulţi ani în perimetrul unei foste fabrici de cânepă situată la câţiva kilometri de municipiul Arad. Ferma are 22 de bazine alimentate cu apă termală provenită dintr-un foraj adânc de 900 de metri, iar o parte dintre acestea sunt populate de zeci de tone de peşte.

Ioan Crişan a adus într-un bazin termal şi câţiva crocodili, cu intenţia de a dezvolta pe viitor o fermă care să producă carne de crocodil, căutată în restaurantele din unele ţări vestice, unde exporta şi somn african.

Deputatul arădean Sergiu Bîlcea, fostul ginere al omului de afaceri Ioan Crișancare a murit după ce i-a explodat mașina, spune că este ”șocat și îndurerat” de decesul bunicului copiilor săi.

”Sunt şocat şi îndurerat de decesul fostului meu socru, bunicul copiilor mei. Chiar dacă viaţa a făcut să nu ne vedem de mult timp, a fost un bunic apropiat şi iubit de Alexandra şi Vlad (n.r. copiii lui Sergiu Bîlcea), care resimt acum dureros această mare pierdere. Este un moment greu pentru familie. În aceste împrejurări rog pe toată lumea să respecte dreptul la intimitate şi viaţă privată al familiei Crişan”, a scris deputatul liberal pe pagina sa de Facebook.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28588 vizualizari

  • +17 (45 voturi)    
    Daca nu-ti platesti taxa de protectie, mori, (Sâmbătă, 29 mai 2021, 21:18)

    emil bobu [utilizator]

    iar politia va face circ vreo luna, cum au facut dupa cazul Caracal, dar in final tot mort esti.

    Asa se intampla cand tot votati PSD, PNL, AUR.
    • -14 (46 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 29 mai 2021, 22:00)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      pluseristii nu sunt mafioti, zici?
      • +11 (49 voturi)    
        Cati USRisti sunt anchetati pt coruptie? (Sâmbătă, 29 mai 2021, 22:36)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Niciunul.

        Si acum numara cate zeci de PNListi si PSDisti sunt anchetati pentru coruptie, daca pierzi randul nu ma deranjeaza, sunt multi.

        Are USR vreun Dragnea, sa-si ia tara pe persoana fizica? Nu. Are animale politice care omoara institutii intregi si hartuiesc muncitorii competenti? Nu.
        • 0 (10 voturi)    
          USRistii (Sâmbătă, 29 mai 2021, 23:13)

          VOX. [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Nu sunt inca anchetati, pentru ca de abia au pus laba pe ciolan. Dar au demonstrat, deja, ca au aceeasi stofa cu ceilalti politruci. Ne facem ca am uitat?!
        • -2 (8 voturi)    
          Sa aibă legătură cu arestarea din Mexic?! (Duminică, 30 mai 2021, 1:58)

          Rower [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Pe 27 Mai 2021, un infractor care se ocupă cu falsificare de carduri bancare, Florian Tudor, a fost arestat în Mexic la cererea României. Două zile mai târziu, pe 29 Mai, are loc un eveniment foarte neuzual pentru noi dar răspândit în Mexic. La Arad, mașina unui om de afaceri, Ioan Crişan, explodează cu el înauntru.

          Sa fie o conexiune intre cele două evenimente?!
        • +1 (13 voturi)    
          Barna e anchetat pentru coruptie (Duminică, 30 mai 2021, 3:52)

          AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

          Nicio diferenta intre Barna si Dragnea sau intre USR si PSD.
          • 0 (8 voturi)    
            serios?? (Duminică, 30 mai 2021, 10:55)

            mctweety [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

            .......Oricine din tara asta/ lumea asta...poate fii anchetat pt orice suspiciune. DAR, nu toti sunt si condamnati. Condamnat definitiv = dovedit faptuitor. Cam asta este diferenta intre unul si altul, din cei doi de care pomenesti....deocamdata. Pana la final, unul e doar presupus, altul e DOVEDIT. :) deci, nu compara mere cu conserve de peste, ca faci o ciorba groteasca! Nu-i tin partea lui Barna, pt mine e un personaj inexistent, dar sa iti pui aici indoiala cum ca e acelasi lucru....e lipsa ta de logica si educatia formata prin intermediul mass-mediei de kk din ultimii 20 ani.
      • -1 (1 vot)    
        Intreaba si tu printre ciungani! (Sâmbătă, 29 mai 2021, 23:25)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Vezi ce-ti spun ceaurdeii, ca ei stiu cel mai bine!!!
      • +1 (5 voturi)    
        Curios, dar nu aperi pe nimeni. (Duminică, 30 mai 2021, 8:01)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Comentul tău confirmă că PSD, AUR sunt mafioți.
    • +12 (28 voturi)    
      domnisoru, USR a fost acum votat (Sâmbătă, 29 mai 2021, 22:17)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      daca vrei sa dai vina pe politic spune asa cum e, ca doar PNLUSR ne conduce...
      Politia din romania este o organizatie mafiota care are voie sa poarte arma, legal si cu girofar!
      pacat de putinii politisti cinstiti imaginea carora o pateaza interlopii cu girofar
      • -3 (7 voturi)    
        Cine are MAI? PNL (Duminică, 30 mai 2021, 8:16)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        PNL a avut MAI si inainte, iar mai inainte a fost al PSD-ului (Carmen Dan).

        Deci am zis bine.
    • -2 (6 voturi)    
      manevre, manipulari.. (Sâmbătă, 29 mai 2021, 23:26)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      .. nu mai incercati sa politizati orice eveniment, usereilor. atentatul se vede ca e comis de profesionisti care il executau indiferent de ce partid era la guvernare.
    • +2 (8 voturi)    
      Grețos să faci propagandă și din moartea unui om ! (Duminică, 30 mai 2021, 9:39)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ați ajuns până acolo cu propaganda încât să spuneți că și când bate vântul, de vină sunt PSD, PNL, AUR și că dacă ar fi fost USR-PLUS singuri la guvernare ar fi oprit vântul.
      • 0 (6 voturi)    
        Pai normal (Duminică, 30 mai 2021, 13:51)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

        Ca e vina psd si pnl, a cui vrei sa fie vina? Nu ei au condus? Nu ei au intins ditamai caracatita prin toate institutiile statului din tara? Primarii, consilii, coruptie etc? A cui ai vrea sa fie vina? Doar n o fi vina lui Ciolos.
    • -2 (4 voturi)    
      Ok (Duminică, 30 mai 2021, 10:52)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Nicio zi fara politica...
    • -1 (3 voturi)    
      Las' ca vine domnu' Bode (Duminică, 30 mai 2021, 12:51)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Si ne explica ca si asta avea niste comorbiditati, ca si aia doi careau murit subit dupa ce s-au plimbat un pic cu masina cu baietii de la Sectia 16, sau ca amaratul ala de la Pitesti, care nu-si terminase rachiul cand a luat foc shaorma.
      E clar ca un om sanatos nu se sinucide in felul asta!
  • +23 (27 voturi)    
    Asta a fost asasinat comis e profesionisti (Sâmbătă, 29 mai 2021, 22:19)

    Gryphus [utilizator]

    cei care aum plantat aceasta bomba sunt clar profesionisti si au plecat de mult din tara
    • +2 (2 voturi)    
      aia da... (Sâmbătă, 29 mai 2021, 23:02)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      au luat banul de la autorul moral si au intins-o... totusi, autorul moral sigur e apropiat de defunct (personal, business) si ar trebui prins.
    • -1 (5 voturi)    
      //// (Sâmbătă, 29 mai 2021, 23:11)

      GemstonesPig [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Tehnica este occidentala dar operatorii-executantii sunt 100% din spatiul sovietic.
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil ai Stiinta mai mult (Duminică, 30 mai 2021, 1:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      N ar fi rau sa cooperezi cu Parchetul. Citesc cuvinte scrise de un ins convins de ceea ce scrie.
    • 0 (2 voturi)    
      Mana de lucru a plecat, (Duminică, 30 mai 2021, 8:57)

      nickart [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      cel de la comanda este printre noi......
    • +3 (3 voturi)    
      da si nu (Duminică, 30 mai 2021, 13:11)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Relativ profesionisti, da, nu au dat rateu, si nici nu au facut victime colaterale!

      De ce sa plece din tara?
      Aici nu ii deranjeza absolut nimeni, nici cand mori din culpa trei persoane sau avariezi 12 autoturisme, nu te intreba nimeni de sanatate!
  • +1 (5 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 29 mai 2021, 23:42)

    falcoind [utilizator]

    oare a plătit polița pentru captura record de săptămâna trecuta? întreb pentru un prieten.
  • +1 (5 voturi)    
    In acest moment stim sigur ca (Duminică, 30 mai 2021, 6:40)

    floriniulian [utilizator]

    PARCHETPOLITIA/SRI/DIICOT/DGA /CACA/MACA/PACA sunt total destructurate din cauza incompetentei cronice,coruptiei endemice si a pensionarilor la 40 de ani care nu exista niciunde in lumea asta.

    Siguranta cetatenilor nu mai este demult ''asigurata'' de aceste ''institutii''esuate,care au devenit niste SRL -uri de facut bani in scopuri personale,tinta lor fiind pensionarea anticipata,salariile si pensiile speciale/serviciu colosale aberante nemaiauzite in lumea asta.

    Alt scop pe care aceste ''institutii''mafiote il au este santajarea clasei politice corupte pentru a le fi mentinute aceste privilegii i ciuda falimentului acestei tari asa cum se intampla in prezent.
  • +3 (7 voturi)    
    Mafioți (Duminică, 30 mai 2021, 7:54)

    dx [utilizator]

    Facts: Interlopii sunt protejați de poliție. Am văzut-o foarte clar în ultima perioda de timp. Poate nici nu mai poți face distincția intre interlopi și politie.

    Poliția este manevrata politic de actuala coaliție PNL USRPLUS.. Conducerea este numita politic și răspunde la comenzi politice.
    • -1 (1 vot)    
      Bați câmpii (Luni, 31 mai 2021, 13:52)

      MPO [utilizator] i-a raspuns lui dx

      Poliția e parte din MAI, deci e de competența guvernului să fie managerizată. Sau „manevrată”, cum spun analfabeții...
  • +2 (8 voturi)    
    Demisia electricianului Lucian Bode (Duminică, 30 mai 2021, 9:21)

    vlad.pe [utilizator]

    Lucian Bode este în prezent Ministrul Afacerilor Interne desi de profesie este electrician.

    Ministrul PNList a fost implicat in multe scandaluri dar Florin Vasile Citu si Klaus Iohannis se incapataneaza sa-l pastreze in post desi Citu cerea profesionalism si spunea ca isi va evalua des ministrii, se pare ca i-a evaluat doar pe cei de la USR, cei de la PNL sunt perfecti apoi ne miram cand auzim ca PNL a picat de la 40 la 20% incredere, mai putin decat PSD.

    Oare se transforma PNL intr-un PSD in galben? Cu membri ca Mihai Chirica din Iasi nu m-ar mira.
  • -1 (7 voturi)    
    Va conta cooperarea intre Parchet si SRI (Duminică, 30 mai 2021, 10:22)

    Dilematic [utilizator]

    - cu sau fara protocol de colaborare - in descoperirea operativa a autorilor in acest caz de complexitate deosebita, care necesita aportul potentitalului tehnic si informativ al serviciului de informatii.
    • +1 (1 vot)    
      Protocol de colaborare cumva? (Luni, 31 mai 2021, 13:49)

      MPO [utilizator] i-a raspuns lui Dilematic

      SRI nu mai are în obiectul de activitate combaterea crimei organizate. De asemenea, i s-a interzis să furnizeze înregistrări parchetelor. Mulțumește PSD-ului pentru asta.
  • +3 (7 voturi)    
    SRI (Duminică, 30 mai 2021, 11:00)

    FortApache [utilizator]

    Doarme in ghete....in we la un betiv este oprit si un drogat cu coca, tiruri cu arme sunt "depistate" dupa ce au trecut granita cel mai probabil din intamplare, interlopii stau la masa la manele cu militia etc.
    • -1 (1 vot)    
      Bați câmpii (Luni, 31 mai 2021, 13:46)

      MPO [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      SRI nu mai are în obiectul de activitate combaterea crimei organizate. Mulțumește PSD-ului pentru asta.
  • +4 (6 voturi)    
    Mafia nu iartă! (Duminică, 30 mai 2021, 11:21)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Comerțul european cu somon african și crocodil e controlat de un cerc mic de super duri, idem pentru struți.
    Probabil le lua afacerea dezvoltând ceva competitiv.
    Cam așa cu societatea liberă.

    Cine mai are acum curajul să crească somoni africani, crocodili, struți ( mai ales pentru piele) tot așa va păți.

    Cum la noi nu există protecția cetățeanului de către autorități, din contră cetățeanul e abuzat și de autorități, suntem pe persoană fizică, scapă cine are noroc. Nici măcar nu putem purta arme ca și americanii.

    Normal ca 80% din populație e în stare de semi-depresie, abulică, beată, incoerentă, incapabilă. Victimă sigură

    "Viitor de aur, țara noastră are! "