VIDEO Cum arată spoturile lansate de Guvern ca să îi determine pe români să se vaccineze: Să nu mai fie școală online și să pot sta în clasă cu toți colegii mei, fără mască / Vaccinul conține călătorii în străinătate - mări, plaje, veselie!

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2021, 16:05 Actualitate | Esenţial


Spot campanie vaccinare
Foto: Guvernul Romaniei
"Ce conține vaccinul? Să nu mai fiu tristă! Să nu mai fie școala online! Să pot să o iau în brațe pe doamna învățătoare! Să pot sta în clasă cu toți colegii mei, fără mască! Mi-e foarte dor de ei! Vaccinul înseamnă să mă bucur de copilărie! Alege să te vaccinezi acum. Împreună învingem pandemia!" Acesta este unul din cele 4 spoturi prezentate joi de Guvern pentru a-i determina pe români să se vaccineze, spoturi ce vor fi difuzate în următoarea lună. În total vor fi 11 spoturi la TV, radio și online timp de 6 luni, fără costuri din partea Guvernului.

  • ”Venim cu o abordare bazată pe emoție, pentru că vaccinarea nu înseamnă doar statistici, ci este un bun comun de care avem nevoie pentru revenirea la normalitate. Fiecare român care încă nu s-a vaccinat ar trebui să se gândească la ce-i lipsește, la cum i se va schimba viața dacă s-ar vaccina: să-și vadă mai des părinții, copiii să se întoarcă la școală, să meargă în concediu fără teamă”, a afirmat joi, premierul Florin Cîțu cu ocazia lansării acestei campanii de comunicare în parteneriat cu UNICEF.

În cadrul campaniei de comunicare vor fi difuzate, cu sprijinul mass-media, 11 spoturi: trei cu o abordare generală și opt care țintesc diferite categorii sociale precum elev, bunică, mamă, turist, tânăr.

Primele patru spoturi difuzate în următoarea lună sunt următoarele:

Spot 1:



Spot 2:




Spot 3:



Spot 4:



Campania de informare a fost realizată fără costuri din partea Guvernului, conceptul creativ și producția fiind donate de partenerii campaniei. Spoturile vor fi difuzate o perioadă de șase luni cu sprijinul mass-media și al Consiliului Național al Audiovizualului, iar în mediul online, promovarea va fi realizată de compania Google.

Campania a fost lansată în contextul în care vaccinarea în România este pe un trend descendent. De la debutul campaniei de vaccinare, în 27 decembrie 2020, în România fuseseră vaccinate până miercuri seară 4.208.724 persoane, în condițiile în care Guvernul își propusese ca țintă 5 milioane de persoane vaccinate la 1 iunie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2472 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    asta e (Joi, 27 mai 2021, 16:15)

    zavalitaa [utilizator]

    Până la urmă, interesul personal este cheia sufletului românului, doar nu era să i se servească texte precum interesul național, sănătatea altora, a familiei eventual.

    Ce mai trebuia inclus, eventual, ar fi fost ceva de genul un mic, un muștar și niște iarbă verde, plus gunoaiele aferente și sirenele Gărzii de Mediu USeRIste. Cu un mesaj la final - Usereu nu vă iubește, vaccinați-vă să fiți ca înainte.
  • +4 (18 voturi)    
    Scarba (Joi, 27 mai 2021, 16:22)

    Andres [utilizator]

    Doar un singur cuvant imi vine in cap legat de aceste 4 clipuri.: SCARBA

    Ce manipulare ieftina.
    Primul vaccin pentru libertate, nu pentru sanatate!
    Stiti ceva? Putem face toate aceste lucruri si fara vaccin, cum am putut si inainte de Pandemie.

    Intrebarea este, vrem? Sau ne mai lasama mult spalati pe creier.
    • 0 (2 voturi)    
      Dovada (Vineri, 28 mai 2021, 7:37)

      __Anonim__ [utilizator] i-a raspuns lui Andres

      Vezi, domnule Citu? Atata i-ati mai spalat pe unii oameni pe creier, ca acum, cand in sfarsit le vreti, va vreti binele si sunteti gata sa si faceti, nu va mai cred si fix acum si-au propus sa nu se mai lase manipulati.
  • +2 (12 voturi)    
    Lol (Joi, 27 mai 2021, 16:25)

    HP [utilizator]

    De ce niciun spot nu raspunde la cea mai simpla intrebare posibila, si anume:

    "De ce e nevoie sa ma vaccinez ?"

    Pentru ca nimeni nu isi asuma raspunsul sincer, si anume "degeaba".

    Ar fi niste raspunsuri egale cu vrajeala ce ni se baga pe gat de vreun an jumate, cum ar fi:

    "Pentru ca iti pasa". De cine ? De cei 0.01% din total care ajung sa moara ? De batranii cu morbiditati care reprezinta 90% din decesele zilnice ?

    Deci nu, nu imi pasa.

    "Pentru ca daca nu te vaccinezi, sistemul medical nu face fata". De ce nu face fata ? Unde sunt cele 20 de miliarde imprumutate ? De ce e de vina romanul platitor de taxe pentru prostul management, pentru furtul si pentru incompetenta autoritatilor ?

    Raportul cost-beneficii este net in defavoarea vaccinarii, in sensul in care au blocat economia si vietile oamenilor pentru o minoritate absoluta.

    Daca bunicutul vrea sa mai traiasca inca 10-20-30 de ani si se afla in grupele de risc, sa stea in casa pana la loc comanda, cu 6 masti pe mecla.

    Esti stupid si profund nedrept ca 99% din populatie sa stea pe arest in favoarea a 1%.
  • -5 (9 voturi)    
    Mamaia (Joi, 27 mai 2021, 16:35)

    __Anonim__ [utilizator]

    Spotul cu mamaia este natural, simplu si la obiect.
    Succes!
  • +2 (4 voturi)    
    hei (Joi, 27 mai 2021, 17:28)

    Mazeta [utilizator]

    Care-i spotul cu Cîțu? N-am răbodare să le urmăresc pe toate.
  • -1 (7 voturi)    
    a dat-o pe emotie... (Joi, 27 mai 2021, 18:07)

    festina [utilizator]

    Sper sa aiba succes, eu fiind un vaccinist convins.

    Ce ma deranjeaza e ca la sfarsit apare Guvernul Romaniei. Mai bine se abtinea sa spuna asta, ca iar politizam o campanie de sanatate publica.
  • +2 (4 voturi)    
    Campanie de aflat in treaba (Joi, 27 mai 2021, 18:34)

    mariancristescu77 [utilizator]

    Sigur ii vor atrage la vaccinare spoturile cu calatorii in strainatate pe batranii din Romania, care n-au cu ce plati utilitatile de la luna la luna sau pe cei platiti cu salariul minim din localitatile mici si sate, care isi permit maximum o vacanta de 5 zile la Eforie. In continuare campania de vaccinare e orientata catre o elita economica si e facuta in dispret fata de realitatea socio-demografica din teren. Idiotii din guvern/parlament/partide n-au iesit din Bucuresti cu altceva decat cu avionul.
  • +2 (8 voturi)    
    hai sa ne gindim, (Joi, 27 mai 2021, 18:44)

    nick1587873340950 [utilizator]

    cei care ademeneau copii cu bomboane si dulciuri apoape toti au avut probleme cu lega, aici ? inainte de lege se recomanda un consult psihologic si legislativ pentru ca nu ai voie sa oferi avantaje de nici un fel. (vezi legea electorala)
  • +2 (8 voturi)    
    superb! (Joi, 27 mai 2021, 18:46)

    Itsoc [utilizator]

    prima pandemie cu un buget de marketing de miliarde. campanii peste campanii peste tot, tv, radio, internet, influenceri, billboards ca doar pandemia e atat de ucigasa incat romanii chiar trebuie convinsi de ea.

    frumos targetata pe fiecare categorie desi statisticile arata ca cei mai afectati sunt cei peste 70 de ani cu multiple comorbiditati. nu conteaza, trebuie sa se vaccineze toata lumea desi vaccinurile nu opresc transmisia.

    beneficii pt vaccinati, bataita pentru nevacciati, totul surprapus cu cea mai mare campanie de marketing pe care a vazut-o Romania si omenirea vreodata.

    insa voi stati fara grija, guvernul va vrea binele si de aia vrea sa va intepati toti.

    asa ca faceti frumos programare si luati intepatura maxima pentru a intra in minunata lume noua a.k.a Noul Normal.