DOCUMENTE Din 15 mai, concerte cu 500 de spectatori pentru persoanele vaccinate complet sau care prezintă test negativ PCR sau antigen / Programul pentru baruri și cafenele 05.00-24.00 VIDEO

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 14 mai 2021, 20:32 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Terasele și barurile vor avea program până la ora 24.00 începând de sâmbătă, 15 mai, zi în care românii nu vor mai fi obligați să poarte mască în aer liber în zone neaglomerate, potrivit deciziei Guvernului.



HotNews.ro a transmit livetext declarațiile autorităților care au anunțat, la finalul ședinței de guvern, noile măsuri ce vor intra în vigoare de sâmbătă, 15 mai.

La finalul ședinței de guvern, au susținut declarații prim-ministrul Florin Cîțu și secretarul de stat Raed Arafat.

Florin Cîțu:
  • De pe 15 mai, se elimină restricțiile privind portul măștii în spațiile deschise neaglomerate, urmând ca restricția să fie aplicată în târguri, stații, mijloace de transport în comun, la locul de muncă
  • Se elimină restricțiile privind ciruclația pe timpul nopții a persoanelor
  • Se stabilește programul restaurantentelor, cafenele în intervalul 05-24.00
  • În spații deschise, competițiile sportive - 25 la sută din capacitatea spațiului, doar pentru persoanele vaccinate, pentru care au trecut 10 zile de la completarea schemei de vaccinare, test negativ PCR nu mai vechi de 72 de ore, sau test antigen negativ nu mai vechi de 24 de ore.
  • Organizarea spectacolelor de tip drive-in: numai dacă membrii ocupați ai mașinii sunt membri ai aceleiași familii sau reprezintă grupuri de până la 4 persoane
  • Concerte, festivaluri: permise numai cu participarea a cel mult 500 de spectatori, cu 2 metri pătrați pentru fiecare persoană, cu purtarea măștii, persoanelor vaccinate complet, pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei de vaccinare, rezultat negativ pcr nu mai vechi de 72 de ore, antigen nu mai vechi de 24 de ore, dacă incidența cumulată la 14 zile a cazurilor din județ/localitate este mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori
  • Workshopuri pentru adulți: maxim 50 de persoane în interior, maxim 200 de persoane în exterior.
  • spații închise - săli de sport - fără a depăși 50 la sută din capacitate unde incidența cumulată la 14 zile mai mică sau egală cu 3 la 1000 de locuitori, cu suprafață 7 metri pătrați pentru fiecare persoană
  • Operatori economici - săli de sport: 70% din capacitate, în localitățile în care incidența pe ultimele 14 zile este mai mică sau egală cu 3 la mia de locuitori, patru metri pătrați pentru fiecare persoană, dar persoanele trebuie să prezinte certificat de vaccinare.
  • Patroni de sală de fitness cum vor verifica că sunt vaccinate persoanele: să prezinte certificatele de vaccinare
  • De la 1 iunie vor fi adoptate şi alte măsuri
  • Raed Arafat, dacă persoanele care au trecut prin boală, vor putea participa la spectacole

  • Dacă prezintă test. Nu mai este valabil aspectul că dacă am fost bolnav, prezint hârtie că am fost bolnav. O să observaţi că am scos această posibilitate şi sunt două posibilităţi: vaccin sau test

Vezi aici:
Relaxarea măsurilor şi calendarul concret pentru fiecare etapă au fost discutate în Comitetul interministerial pentru revenirea la normalitate şi în Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, iar de la ora 20.30 Executivul s-a reunit în ședință pentru a actualiza Hotărârea de Guvern pentru prelungirea stării de alertă.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat joi seară că măsurile de relaxare a unor restricții vor fi luate "pas cu pas": prima etapă va fi din 15 mai, apoi din 1 iunie, 1 iulie și 1 august.

Ce măsuri de relaxare ar urma să intre în vigoare de la 15 mai, la nivel național:
  • purtatul măștii nu va mai fi obligatoriu în aer liber, cu excepția piețelor, târgurilor și staţiilor de autobuz
  • se elimină restricțiile de circulație pe timp de noapte
  • programul agenților economici revine la normal
  • activitățile sportive în aer liber vor fi posibile cu 25% din locuri ocupate
Premierul Florin Cîțu a precizat că de sâmbătă vor reveni la programul normal doar magazinele. Barurile și cluburile se vor redeschide pe interior de la 1 iunie, ”probabil la o capacitate de 50%, dar cu persoane vaccinate”, a spus Cîțu, care a avertizat că deocamdată nu vor fi permise petrecerile de noapte. Întrebat vineri, până la ce oră vor funcţiona restaurantele şi terasele, începând de sâmbătă, precmierul a spus că acestea nu vor rămâne deschise toată noaptea.


Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18861 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    Am anticorpi! (Vineri, 14 mai 2021, 21:58)

    renzor [utilizator]

    Deci, am avut Covid in martie, am facut testul de anticorpi si sunt full, 19.000 AU/ml cand de la 50 AU/ml in sus esti pozitiv. Am fost sa ma vaccinez si mi-au zis sa revin peste 3 luni minim. Acum imi ziceti ca daca vreau sa ma duc la concert trebuie sa-mi fac test antigen sau PCR?????
    • -7 (17 voturi)    
      Poți sa te vaccinezi (Vineri, 14 mai 2021, 22:57)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui renzor

      Poți să te vaccinezi după 30 de zile de la externare, dacă ai avut covid. Sau după aprox 50 de zile de la depistare. Așa ca nu merge aia cu alea trei luni care ți-ai fost recomandate.
      • +2 (14 voturi)    
        Tu nu auzi ca omul e full cu Anticorpi? (Sâmbătă, 15 mai 2021, 1:19)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Caz in care vaccinul este complet inutil.
        • -1 (1 vot)    
          Era full cand a facut testul (Sâmbătă, 15 mai 2021, 21:34)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          Acum, cine stie?
      • +1 (11 voturi)    
        si cu ce is mai buni (Sâmbătă, 15 mai 2021, 7:09)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        Cu ce is mai buni anticoprii obtinuti prin vaccin?
    • +1 (17 voturi)    
      da (Vineri, 14 mai 2021, 23:32)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui renzor

      Se pare ca asta urmaresc. Se pare ca pt arab sunt mai buni anticorpii obtinuti prin vaccin.
      Aici au dat cu bata in balta.
  • -3 (25 voturi)    
    Lol (Vineri, 14 mai 2021, 22:27)

    HP [utilizator]

    Pute prostia in astia, cu numerele lor scoase din anus.

    500, 50, 70...

    Pute si in noi ca le permitem...
    • +4 (14 voturi)    
      Trebuie sa para ca face ceva si Arafat (Vineri, 14 mai 2021, 23:30)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ca sa isi justifice salariul de bugetar special
      • +3 (11 voturi)    
        Exact (Sâmbătă, 15 mai 2021, 7:10)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Si cand da o veste "buna" trebuie sa bage o soparla.
        Parca are ciuda pe cei care au dobandit anticorpii in mod natural.
  • -1 (19 voturi)    
    Huh (Vineri, 14 mai 2021, 22:35)

    transpenibilus [utilizator]

    Ce se intampla cu tura de noapte a trolilor devla ambasada Mujikstanului? Nimic pana la ora asta....
    Tic-tac..
  • +6 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 14 mai 2021, 23:05)

    tirolez [utilizator]

    Concerte cu 500 de persoane, teste, distantari, vaccinari, dar pelerinaje cu zeci de mii fara restrictii??
    • +4 (10 voturi)    
      exista caste in RO (Sâmbătă, 15 mai 2021, 1:59)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      unele mai privilegiate decat altele.
  • -2 (6 voturi)    
    Tarile “dezvoltate” inca nu vaccineaza sub 55 ani (Sâmbătă, 15 mai 2021, 2:05)

    MDK [utilizator]

    Asta va ascunde guvernul dumneavoastra, Italia,Spania, Grecia chiar si Danemarca nu a inceput inca vaccinarea populatiei sub 55 de ani. Primesc aceleasi cote de vaccin raportat la populatie nu va imaginati ca Romanii primesc mai mult. As vrea sa vad un articol care sa spuna de ce?
    • +3 (9 voturi)    
      nu trebuie articol pentru asta (Sâmbătă, 15 mai 2021, 8:56)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui MDK

      in tarile dezvoltate se vaccineaza toata lumea, au ajuns la rate de imunizare de 85-90% pentru batrani.

      in romania, batranii nu vor sa se vaccineze pentru "ca stiu ei mai bine". avem o rata de 16-17% de batrani vaccinati. evident ca au dat drumu autoritatile pentru toata lumea, ca altfel batea vantu pe la centrele de vaccinare in asteptarea circumspectilor.

      daca se vaccinau si in romania 90% din batrani, nu le venea randul tinerilor decat prin iunie.
      • +1 (5 voturi)    
        in Romania s-au vaccinat TINERII primii (Sâmbătă, 15 mai 2021, 17:41)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        esentialii, nu batranii au fost prioritatea guvernului

        in alte tari BATRANII au fost primii
        • +3 (3 voturi)    
          asta am sesizat si eu (Sâmbătă, 15 mai 2021, 18:49)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          prezidentu si baietii mari s-au bagat repede in fata.

          prin alte parti ale lumii au asteptat pana le-a venit randul.
        • 0 (2 voturi)    
          Du-te ba cu prostiile de aici , (Sâmbătă, 15 mai 2021, 23:52)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          de la inceput (15 ianuarie) s-au vaccinat 75% batrani si 25% esentiali . Numai cine nu a vrut nu s-a vaccinat pana acum.
    • -4 (6 voturi)    
      Marș, kremlinosule (Sâmbătă, 15 mai 2021, 9:47)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui MDK

      Du-te de aici cu minciunile astea, Șoșocule. Tu chiar crezi că lumea nu se uită la datele publice privind vaccinarea și să vadă că ce zici tu mai sus e o minciună cretină? Ești penibil.
  • -3 (9 voturi)    
    Masuri bulaniste fara nici o logica!!! (Sâmbătă, 15 mai 2021, 2:20)

    Parzivall [utilizator]

    Daca ii intrebi de ce se face intr-un fel pe o chestie si altfel pe alta, habar nu au. Cica vaccin sau test!!! Pai destui vaccinati iau covidul si pt cateva zile is surse de infectare pt cei din jur!!!
    • +3 (9 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 15 mai 2021, 8:46)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Daca cineva vaccinat il infecteaza pe unul vaccinat atunci sansele ca cel vaccinat sa faca o forma medie sau grava de covid sunt foarte mici.

      Daca il infecteaza pe unul nevaccinat sansele sa faca o forma grava sau medie le stim! Daca stia ca nu este vaccinat nu avea decat sa stea in casa sau sa se vaccineze.

      Este timpul sa revinim la o viata normala!
  • +4 (10 voturi)    
    alta veste buna (Sâmbătă, 15 mai 2021, 8:24)

    nash pandelica [utilizator]

    la inmormantarile celor care au pasaport de vaccinare, participarea poate fi ridicata la 16 persoane, inclusiv popa si dascalul. sacul poate fi transparent, iar decedatul nu va mai purta masca.
    iaca, alt avantaj al vaccinarii.