Florin Cîțu, despre autosuspendările lui Chirica și Alexe: Sunt decizii corecte, deși ușor tardive

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:03 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Captura
"Sunt decizii corecte pe care le-au luat, deși ușor tardive", a comentat, miercuri, premierul Florin Cîțu, autosuspendarea primarului Iașului, Mihai Chirica, de la conducerea organizaţiei municipale PNL Iaşi, și autosuspendarea președintelui Consiliului Județean Iași, Costel Alexe, de la conducerea organizaţiei județene PNL Iaşi.


Tot miercuri, președintele Consiliului Județean Iași, liberalul Costel Alexe, a anunțat că s-a autosuspendat din funcția de șef al filialei ieșene a PNL, dar nu renunță la mandatul de la șefia CJ, după ce a fost pus sub control judiciar de către DNA. Procurorii îl acuză pe Costel Alexe, fost ministru al Mediului în Guvernul Orban și actual președinte al Consiliului Județean Iași, că ar fi primit mită de la un combinat siderurgic (Liberty din Galați) 22 de tone de produse din tablă, pentru alocarea cu titlu gratuit către combinat a certificatelor de emisii de gaze cu efect de seră.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1557 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    usor...usor.. (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:19)

    sitizan [utilizator]

    Pai, tardive pentru ca voi, "greii" PNL, asteptati pana in post-ultimul moment sa luati pozitie, poate-poate trece furtuna..
    Uite ca nu a trecut si mai luati una in bot, usl-istilor !
    Tampiti (ca mine) o sa fie cine v-o mai vota !
  • +10 (12 voturi)    
    Asta e vrajeala pentru pro**i (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:28)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pe mine nu ma intereseaza absolut deloc functiile celor 2 inculpati in organizatia privata numita PNL. Din partea mea nu au decat sa fie ambii si presedinti, si veicepresedinti daca vor.

    Daca ar fi avut nitica decenta, si-ar fi dat demisia din functiile PUBLICE, alea platite din banii mei. Abia atunci se putea vorbi de decizii corecte.

    Dar la noi s-a creat o moda ca orice inculpat sa demisioneze din functia de la partid, aia care oricum nu ii aduce cine stie ce beneficii, si unde oricum in locul lui va fi plantat un om de incredere. In schimb nimeni nu se suspenda din functia politica, fie ca e primar, sef CJ sau parlamentar.
  • +8 (12 voturi)    
    Ha-ha-ha... Auzi la Catu : "Usor tardive"... (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Bine ca nu a spus ca adie dinspre ele o boare de tardivitate, un vanticel de intarziere.
    Putea sa gaseasca cuvinte si mai sugestive intru mustrarea colegilor sai usor intarziati.

    PS. Dar gata, criza a luat sfarsit si aripa liberala a guvernului poate sa se concentreze din nou sa nu faca in continuare nimic la guvernare !
    • +3 (3 voturi)    
      Problema e ca el le considere decizii CORECTE (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:33)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      adica faptul ca niste PENALI ramn in functie e 'corect'
      • +2 (4 voturi)    
        Asta-i problema tuturor partidelor parlamentare (Miercuri, 28 aprilie 2021, 19:01)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        si neparlamentare din Romania, cu exceptia notabila a USR(+) care a dat peste cap linistea celorlalti fluturand stindardul "Fara penali in functii publice" !
  • +6 (10 voturi)    
    Bataie de joc. (Miercuri, 28 aprilie 2021, 17:46)

    Cataleya [utilizator]

    Autosuspendarea aia (care se pare ca nici macar nu exista in regulamentul interior al PNL) e de fapt o sfidare a bunului simt.
    Cei doi vor ramane bine merci in functii, pe toata perioada procesului, unul primar iar celalalt sef al CJ Iasi.Probabil ca sentintele vor veni peste 4-5 ani.
    Am inteles ca chiar daca PNL ii da afara din partid, ei raman pe functii, legile fiind in asa fel ticluite incat doar daca ei demisioneaza din partid isi pierd functiile.
    Iar Sica Mandolina si Cîtu ii mai si lauda pt deciziile lor de autosuspendare "onorabila"

    Absurdistanul romanesc.
  • +7 (7 voturi)    
    acu', ce sa mai zicem (Miercuri, 28 aprilie 2021, 18:05)

    revo [utilizator]

    mita, 22 tone de tabla - arata ca macar a sustinut industria de prelucrare romaneasca, tot e ceva.

    Cand ma gandesc la kilu' de caltabosi si damigeana cu vin a lu'Traienica Decebal, sau la rochiile de dama primite de mustaciosul ala de magistrat, eu zic ca e un progres...

    Dar nu inteleg de ce se "esprima" domn' Citu pe probleme de partid. Eu zic ca domn' Ludovic, ca sef, ar fi trebuit sa-si dea cu parerea.
  • 0 (2 voturi)    
    Da' voi unde-ati fost? (Miercuri, 28 aprilie 2021, 19:41)

    seaman65 [utilizator]

    Usor tardive? Sunt cam cu multi ani in intarziere, insa ar trebui sa intrebam si noi: unde ati fost domnilor din conducerea PNL, din guvern, prefectura, toti cei care ar fi trebuit sa vada cu mult timp inainte ce se intampla? Sau cotizatia i-a facut pe toti sa inchida ochii?
  • 0 (2 voturi)    
    cutzu' (Miercuri, 28 aprilie 2021, 20:04)

    ras-putin [utilizator]

    mai nou se implica in tot si in toate, vrea sa-l detroneze pe lodovico si sa devina tatuca penale, sau iar recita "catelus cu parul cret" la comanda ficusului?