Primarul PNL al Iașiului, inculpat în dosarul DIICOT vizând un teren al primăriei - surse / Au fost reținuți un patron de ziar și city-managerul

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2021, 13:07 Actualitate | Esenţial


Mihai Chirica
Foto: Hotnews
Primarul PNL al Iașiului Mihai Chirica are calitatea de inculpat în dosarul DIICOT de înşelăciune cu un teren ce aparţine Primăriei Iaşi, în care sunt implicaţi avocaţi, notari şi funcţionari publici, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare. Este al doilea dosar penal în care este vizat primarul Iașiului.
Conform surselor citate, Mihai Chirica a fost audiat timp de mai multe ore la DIICOT Iași și are calitatea de inculpat pentru infracțiunea de omisiunea sesizării organelor judiciare.

Primarul Iașiului nu a putut fi contactat până la ora transmiterii acestei știri.

Patru persoane - patronul publicaţiei "Bună Ziua Iaşi", fostul arhitect-șef al Primăriei Iași, un notar și un funcționar public - au fost reţinute de procurorii DIICOT în urma perchezițiilor făcute luni la Primăria Iaşi. Alte șapte persoane, între care fostul viceprimar Gabriel Harabagiu, actual city-manager al orașului, sunt cercetate sub control judiciar. În acest dosar a fost audiat și primarul Mihai Chirica.

Potrivit unor surse judiciare citate de Ziarul de Iași, au fost reţinuţi pentru 24 de ore un notar, un funcţionar public, Alexandru Mustiaţă - fostul arhitect şef din Primăria Iaşi şi Claudiu Asimionesei - patronul publicaţiei "Bună Ziua Iaşi". Alte şapte persoane sunt cercetate sub control judiciar. Între acestea se află doi notari, un avocat şi fostul viceprimar Gabriel Harabagiu, actual city-manager al orașului.

Ziarul de Iași scrie că în urma perchezițiilor de luni zeci de persoane au fost audiate, iar audierile continuă marți.

Procurori DIICOT şi ofiţeri de poliţie judiciară au făcut luni 24 de percheziţii domiciliare în Iaşi şi în Bucureşti.

DIICOT anunța că ancheta vizează destructurarea unei grupări specializate în săvârşirea infracţiunilor de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, fals intelectual, fals în înscrisuri sub semnătură privată, participaţie improprie la infracţiunile de abuz în serviciu şi fals intelectual, instigare la infracţiunile de abuz în serviciu şi fals intelectual, abuz în serviciu şi omisiunea sesizării, iar în dosar sunt implicaţi avocaţi, notari şi funcţionari publici.

Conform DIICOT, în 2016, mai multe persoane au constituit un grup infracţional organizat în vederea obţinerii, în mod fraudulos, a unui teren din patrimoniul Primăriei Iaşi pe care au construit un bloc de locuinţe, prejudiciul estimat fiind de aproximativ 2 milioane de lei.

Surse judiciare spun că este vorba de un teren aflat în zona centrală a municipiului Iaşi, care ar fi fost cedat de administraţia locală familiei Asimionesei, cu obligaţia construirii unei clădiri - pensiune şi sediu de birouri. Familia Asimionesei, care deţine publicaţia "Bună Ziua Iaşi", ar fi construit însă pe acel teren un bloc de locuinţe.

Primarul Mihai Chirica susţinea luni că reprezentanţii DIICOT au ridicat, de la sediul Primăriei Iaşi, o serie de documente, iar dosarul a fost deschis ca urmare a unei sesizări făcute de municipalitate la începutul anului.

Chirica a transmis, printr-un comunicat de presă, că o parte din actele solicitate de către reprezentanţii DIICOT Iaşi ar fi fost trimise deja către instituţiile specializate încă de la începutul acestui an.
  • "Documentele solicitate de către DIICOT Iaşi sunt ca urmare a unei sesizări pe care municipiul Iaşi a făcut-o încă de la începutul acestui an. Pentru verificarea şi analizarea celor sesizate de noi, procedura îi obligă să se prezinte la sediul instituţiei pentru ridicarea actelor necesare desfăşurării anchetei. Colegii mei au pus la dispoziţie toate documentele solicitate, activitatea primăriei nefiind întreruptă niciun moment pe parcursul cererii din partea DIICOT Iaşi.
  • Personal le-am dat tot concursul şi am cerut colegilor mei care gestionează acest tip de documentaţii să pună la dispoziţia anchetatorilor toate documentele solicitate. Am încredere că verificările vor face lumină în cel mai scurt timp posibil cu privire la acest caz, iar dacă s-au înregistrat încălcări ale legii cei vinovaţi trebuie să plătească", susținea primarul Iașiului.
Este al doilea dosar penal în care este vizat primarul Iașiului.

În ianuarie 2021, Mihai Chirica, și fostul primar din Iași Gheorghe Nichita au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași sub acuzația de abuz în serviciu.

În același dosar au mai fost trimiși în judecată:
  • Tomorug Petru Dumitru, la data faptei director executiv al Direcţiei Tehnice şi Investiţii din cadrul unităţii administrativ-teritoriale Municipiul Iaşi, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de abuz în serviciu
  • Florescu Dopina, la data faptei şef al Serviciului Juridic din cadrul unităţii administrativ-teritoriale Municipiul Iaşi, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de abuz în serviciu
  • Chișcă Costică - Eugen, la data faptei şef al Serviciului Administrativ din cadrul unităţii administrativ-teritoriale Municipiul Iaşi, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de abuz în serviciu.
În anul 2013, cei cinci inculpaţi au demarat o procedură de achiziţie „nelegală”, procedură în baza căreia, la data de 16.05.2013, Municipiul Iaşi a încheiat patru contracte de leasing operaţional, în calitate de utilizator, având ca obiect trei autoturisme marca Skoda Octavia şi unul Skoda Superb, cu toate că, la acel moment, le era interzisă autorităţilor şi instituţiilor publice preluarea în leasing de autoturisme, conform procurorilor.

Durata contractului a fost de patru ani. Prin respectiva achiziție, procurorii afirmă că s-a cauzat atât o pagubă bugetului local al municipiului Iași, în cuantum de 503.482,17 lei, cât și o vătămare a intereselor legitime ale unității administrative – teritoriale Municipiul Iași.

În acea perioadă, Mihai Chirica era viceprimar al municipiului Iaşi și îl înlocuia în funcție pe primarul Gheorghe Nichita, care era reținut în altă cauză.

Chirica este la al doilea mandat de primar la Iași, primul fiind cîștigat din partea PSD, partid din care a fost exclus în 2018. La alegerile locale din septembrie 2020, el a candidat din partea PNL.
Potrivit procurorilor, în perioada februarie – mai 2013, Mihai Chirica „a aprobat mai multe documente prin care se solicita „achiziţionarea a 4 (patru) autoturisme cu un grad de operativitate ridicat şi dotate corespunzător”, aprobând ulterior şi Caietul de sarcini privind furnizarea” acestora prin leasing operaţional. În document au fost „inserate specificaţii tehnice proprii unui anume producător şi unei anume mărci, respectiv ale mărcii Skoda”, arată procurorii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16025 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Banii De la Botezul Copilului (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:12)

    un domn [utilizator]

    Erau cu Vodooo
    https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-23200432-casa-teren-teren-250-000-euro-numele-copilului-11-luni-primarului-din-iasi-mihai-chirica-parte-din-bani-provin-botez-din-economiile-noastre.htm
  • -18 (28 voturi)    
    Cand ai gura mare... (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:14)

    luciannn [utilizator]

    Ar fi interesanta o lista cu actiunile sau declaratiile tuturor inculpatilor din Romania facute cu cateva zile inaintea inceperii urmaririi penale... Am putea vedea atunci cine sunt cei deranjati care conduc cu adevarat Romania si au pe biroul lor butoanele DNA, DIICOT, Parchet, Presa, etc...
    • +19 (19 voturi)    
      nu e de la gură mare, (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:59)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      i se trage de la alt organ, mâna draptă, cea cu care a furat din banul public... declarațiile fulminante nu sunt decât perdele de fum lansate când a simțit că i-au luat urma procurorii.
    • +10 (10 voturi)    
      lol (Marţi, 27 aprilie 2021, 17:48)

      Adr1@n [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      fix ca era suparat ca nu i se aproba bugetul local, fix d-asta il "persecuta" pe micut. iar anchetele astea nu pot fi grabite dupa cum se observa in cazuri mult mai grave, nici nu pot fi scoase la inaintare pana nu le aproba niste judecatori care se uita peste probatoriul intocmit de procurori. daca ar fi mers asa, trebuiau sa il ia pe sus inainte de alegeri, scapam de o pacoste si lumea ar fi fost un loc mai bun daca se putea. dar nu merge asa.
  • +25 (29 voturi)    
    Sa fie intr-un ceas bun (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:27)

    emil bobu [utilizator]

    si Chirica intr-o celula si cu prejudiciul platit.
  • +29 (31 voturi)    
    Mihai Chirica - presedintele PNL IASI,fost sef PSD (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:33)

    clement234 [utilizator]

    Mihai Chirica a fost adus în Primăria Iasi de fostul primar Constantin Simirad, la vila căruia a fost diriginte de șantier când lucra la Conest, Chirica a ajuns director tehnic, iar din 2012 viceprimar PSD.

    Înainte de a veni în Primărie, Chirica a lucrat la Conest, acum câțiva ani, una dintre mașinile sale încă era înmatriculată pe o firmă a patronilor acestei firme;

    Prima sa vilă, un imobil de pe strada Tudor Neculai din municipiul Iași, a provenit dintr-o casă la roșu amplasată pe un teren, ambele cumpărate, la preț subevaluat, de la Conest și de la fiica unui fost asociat al acestei societăți. Banii plătiți de Chirica îi fuseseră donați de un unchi al său;

    Vila de la Frasin a fost ridicată cu materiale de la un asociat al firmei Conest din județul Suceava;

    Actuala vilă unde locuiește Chirica a fost cumpărată tot de la Conest, într-un cartier privat. Ratele sunt plătite de soacra lui Chirica.

    Aceasta este ROmania Normala din Iasi cu un PNL condus de Mihai Chirica, fost presedinte PSD IASI si Costel Alexe, fost ministru in GUvernarea Orban si inculpat in 2 dosare pentru Mita.
    • -10 (16 voturi)    
      Inainte si dupa... (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:56)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui clement234

      Pana acum avea stampila PNL pe el, acum ca e inculpat este promovat cu stampila PSD in frunte?
      • +8 (8 voturi)    
        Pai domnule lucian n n (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Ia da matae o cautare pe goagal si vezi din ce partid facea parte stimabilul premare in 2016, si vei intelege singur de ce in propozitie apare si PSD...
  • +27 (29 voturi)    
    Se aude si la Bucuresti ? (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:39)

    ciuma.rosie [utilizator]

    O sa-i ceara Catu demisia de onoare, asa cum a cerut-o si in cazul Usr ?
  • +29 (29 voturi)    
    Eroare a PNL.. (Marţi, 27 aprilie 2021, 13:53)

    Muncitoru [utilizator]

    Sunt ieșean si am avut ocazia sa il întâlnesc pe Chirica si chiar ne-am salutat si strâns mâinile( la un eveniment privat,nu era campanie electorala,doar întâmplare).E un om relativ mic de statura si subțirel,amabil,voios,bine dispus,politicos, fără aere. Știe sa se facă plăcut. Nu umbla cu paza după el,îl poți întâlni pe strada,zici ca e un tip obișnuit care lucrează undeva la un birou.
    Daca se întâmpla ceva,se implica personal,a vizitat oamenii în case sa verifice când nu era agent termic într-un bloc de ex etc.

    Marea lui problema e ca e corupt.Foarte corupt,atât de corupt încât pana si părintii mei,votanți PSD(trist,dar adevarat) sunt de acord cu asta,de ani buni. Bătrânii la scara știu asta,muncitorii,intelectualii,politicienii.E o legenda a corupției,e ceva de folclor.Cum sa cumpere bebelușul tău o vila de 250.000 euro la nici un an împliniți?

    Nimeni nu înțelege pe aici prin părțile Moldovei de ce Orban si PNL l-au luat in brate și il apară atât de înverșunat. Poate prin alte parți PNL chiar face treaba,dar aici e din ce in ce mai rau privit.E considerata trădare ce se întâmpla de aproape toată lumea.Poate se vor trezi PNListii măcar in ultimul ceas.
    • -3 (7 voturi)    
      oricine are un mic defect (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:13)

      gemart [utilizator] i-a raspuns lui Muncitoru

      Chirica e corupt dar daca zici ca e asa un tip placut si face bine iesenilor cred ca putem sa-i trecem cu vederea un mic defect
      • +4 (4 voturi)    
        Cred ca unii nu au sesizat ironia... (Marţi, 27 aprilie 2021, 19:16)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui gemart

        :)
        Acum serios, cred ca copilul primarului care este, e mai precoce decat Elon Nusk.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e mic deloc.. (Marţi, 27 aprilie 2021, 20:05)

        Muncitoru [utilizator] i-a raspuns lui gemart

        din contra,e cel mai mare defect posibil pentru un politician-sa fie corupt!

        Doar i-am schitat un mic portret pentru cei care nu au avut ocazia sa il cunoasca personal sau nu sunt din Iasi.Chirica e un tip placut si stie sa manipuleze masele.Asta e si motivul pentru care a fost votat-cu toate ca e un cancer pentru dezvoltarea orasului.
        Poate de aceea si cei de la conducerea PNL au fost indusi in eroare.

        Nu toti coruptii sunt ca Dragnea,sa ne rada în fata si sa ne bata si gazeze.Genul lui Chirica e mult mai periculos fiindca nu starneste furia populara.Majoritatea gandeste ca si tine,un mic defect.Si uite asa ni se fura viitorul.
  • +19 (19 voturi)    
    bagati-l si pe ala micu (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:00)

    levierul [utilizator]

    ala cu casa cadou de 250.000 de euro.
  • +25 (25 voturi)    
    Din greva japoneza intra la puscarie! (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:00)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ce fauna are PNL! Toti niste mafioti. Intre PNL si PSD, ncio diferenta. Mi-e scarba!
  • +20 (20 voturi)    
    sper sa ajunga sa-l ia (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:20)

    eGerula [utilizator]

    ca in jurul lui pute numai a hotie. Averea estimata a lui Chirica este imensa pentru un lucrator la stat.
  • +16 (16 voturi)    
    E o confuzie (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:26)

    omezu [utilizator]

    Cum ziceau cei din KMKZ, Chirica varianta P$D e urmarit penal, asta din PNL e curat! :))
  • +16 (16 voturi)    
    Buna achizitie a facut PNL ! (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Si pe asta o sa-l scoata cu catuse din primarie inainte de 2024 !

    PS. Hai PNL ! :)))))))
    • +9 (11 voturi)    
      No no (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Il Promoveaza in Parlament! Pai Pretioasa si Cuvioasa Penala DUamna Gabi e Exemplu pentru PNL !
      • +5 (7 voturi)    
        No problem ! Atunci il scot cu catusele (Marţi, 27 aprilie 2021, 17:25)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        din cladirea Parlamentului.

        PS. O singura problema are atunci predictia mea si anume ca vom avea alegeri anticipate !Or asta nu prea cred, deci....
    • +1 (1 vot)    
      te (Miercuri, 28 aprilie 2021, 11:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      pomenesti ca numai asa pot penalistii sa scape de pesedacii adusi sa umfle gogoasa inainte de alegerile din 2020.
      • +1 (1 vot)    
        Doar ca atunci e riscul sa se scape si pe sine (Miercuri, 28 aprilie 2021, 12:16)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        din dulcele catuse ale parlamentarismului romanesc si sa ramana pe tuse sa chibiteze !

        PS. Personal nu cred ca-si vor asuma un asemenea risc si vom avea alegerile parlamentare la termen...

        PPS. Cu ce costuri pt unii sau pt altii, nu ma intreba ... nu stiu !
  • +10 (10 voturi)    
    Parca era psd-ist... (Marţi, 27 aprilie 2021, 14:40)

    consumator2 [utilizator]

    De fapt nu conteaza ce lepra esti, daca aduci voturi!
  • +14 (14 voturi)    
    ! (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:07)

    tudorr [utilizator]

    Inculpat in 2 dosare babane si "USR nu ma lasa sa lucrez" si "greva japoneza"!
  • +2 (6 voturi)    
    Iar am ratat un scandal "montruos" A3 (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:43)

    Barbaneagra [utilizator]

    De asta nu o sa vedeti nimic interesant la Antena 3 sau Romania TV. Cand un Chirica sau Campeanu ies nefericit din tiparul "no news is good news" nu veti afla nimic nou de la Oana Zamfir, Dumitrescu, Gadea sau Ciuvica. Asta e, fratii sunt frati pana la moarte. Cu exceptia rezistilor, vanati in toate cotloanele. Pun pariu ca tot ei l-au trimis inapoi in temnita cu frigider si tv pe marele politician Dragnea :))).
  • +8 (8 voturi)    
    Mare vorba... (Marţi, 27 aprilie 2021, 15:46)

    muscha mbanana [utilizator]

    cineva a zis ca toti pnl-isti sunt niste infractori banditi sau viitori candidati la racoare ! e , uite ca se adevereste , urmeaza orban !
  • +13 (13 voturi)    
    alegeri (Marţi, 27 aprilie 2021, 16:00)

    traiang [utilizator]

    Din leagan al culturii romanesti azi Iasul si-a aratat masura in alegerea a 2 infractori la CJ si Primarie Alexe si Chirica dar mult mai grav este ca Orban accepta aceasta labareala ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat Pacat de oamenii de calitate ai acestui oras si este exemplul cel mai elocvent ca trebuie cascati ochii la alegeri
  • +7 (9 voturi)    
    Sa nu-l aresteze! (Marţi, 27 aprilie 2021, 17:28)

    gemart [utilizator]

    Dom'le o fi furat dar se si preocupa de ieseni. Sper sa nu-l aresteze ca ramane Iasul fara buget si iesenii fara gaze, nu asa zicea?
  • +8 (8 voturi)    
    Vai de mine ! Abia acum ? (Marţi, 27 aprilie 2021, 18:09)

    Torquemada13 [utilizator]

    De invidiat ce "achizitie" a facut PNL (si cei de deasupra)
    cu ocazia alegerilor ! La mai mare !
    Maestrul Chirica face to face cu DIICOT ! Nu poci a crede . Oare cu ce a gresit....."undeva"....?
    Dupa Costelus Alexe a doua dezamagire din dulcele targ fara autostrada........
  • +4 (4 voturi)    
    Vad ca lumea se cearta, ba e psd ba e pnl!!! (Marţi, 27 aprilie 2021, 19:45)

    Parzivall [utilizator]

    Nici una nici alta, e un smanglau get beget. A jumulit orasul Iasi la greu cand era in psd, unde avea mana libera la furat si contribuia corespunzator. Asa merg treburile in pas, toata tara e infestata cu magoti care le fac treburile murdare. Intre timp, i-au ciripit securistii ieseni ca Dracna e pe duca. A trebuit sa se rebranduiasca, a inceput atacurile la adresa lui Dracna si si-a platit accesul in PNL. Doar ca jumulelile i-au fost fara numar sinu a fost atent la tot ce-a facut. Acum i-a sunat si lui Ceasul. PNL, e tot un fel de psd, nitel mai scoliti dar nu uitati ca PD-ul e in PNL, e mafie grea si acolo.In fine, am cam divagat de la subiect, dar cine e din Iasi stie ce spun, Chichirica e plin de bube, poate fi bagat pe viata la cate a facut.