Tensiunile Rusia-Ucraina. Iohannis anunță convocarea CSAT: Îi asigur pe români că suntem pe fază

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2021, 13:07 Actualitate | Esenţial


Teritoriile ocupate de rusi in estul Ucrainei
Foto: Hotnews
O ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) va fi convocată săptămâna viitoare pe tema tensiunilor Rusia-Ucraina, a anunțat joi președintele Klaus Iohannis, care susține că autoritățile din România "sunt pe fază". "Situația este îngrijorătoare (...) Să nu își imagineze cineva că stăm și așteptăm informații de la alții. Nu, noi dăm informații altora", a spus Iohannis.

Șeful statului a afirmat, răspunzând unei întrebări, că situația de la frontiera Ucrainei este îngrijorătoare, dar trebuie atent evaluată.
  • "Situația este îngrijorătoare (...) Urmărim cu foarte mare atenție. Să nu îți imagineze cineva că stăm și așteptăm informații de la altii. Nu, noi dăm informații altora. Cunoaștem foarte bine și din teren tensiunile de acolo și suntem extrem de îngrijorați, însă situația este una care trebuie extrem de atent evaluată, nu doar militar, ci si diplomatic și acest lucru îl facem", a afirmat Iohannis.
El a spus că săptămâna viitoare va convoca o ședință CSAT special pe această temă: "Îi asigur pe români că suntem pe fază".

CITEȘTE ȘI:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















50222 vizualizari

  • +10 (44 voturi)    
    Da, suntem pregatiti de interventie (Joi, 22 aprilie 2021, 13:13)

    lazarus101 [utilizator]

    Trimitem MIG-urile peste rusnaci.
    • +4 (16 voturi)    
      tora tora tora (Joi, 22 aprilie 2021, 13:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      ca la japonezi...

      macar acum soldatii se pot catapulta, deci ai sanse sa nu fie chiar sinucigasi :D
    • +1 (9 voturi)    
      Nu e deajuns! (Joi, 22 aprilie 2021, 15:30)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Submarinul ala cu baterii sau fara trebuie trimis acolo ca si portavionul CV1 "Ion Iliescu"
    • +4 (14 voturi)    
      Ati vazut?... cum a anuntat Iohanis CSAT, (Joi, 22 aprilie 2021, 15:40)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      cum s-au retras rusii, deci era pe faza si Fhurtin:)))
      Doar Catu' pare sa fie pa' NUL....:)))
    • -1 (3 voturi)    
      a schimbat (Vineri, 23 aprilie 2021, 11:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      discursul.
      Acuma e pe faza, fata de inainte cand urmarea cu ingrijorare si preocupare.
  • +17 (47 voturi)    
    Suntem pe faza (Joi, 22 aprilie 2021, 13:19)

    aladdin [utilizator]

    Nici nu-mi faceam griji, noi mereu suntem pe faza, privim cu ingrijorare, analizam...
    • +5 (11 voturi)    
      heh (Joi, 22 aprilie 2021, 13:55)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Tot e bine ca nu suntem pe nul... :)))
    • +6 (12 voturi)    
      Pana saptamana viitoare... (Joi, 22 aprilie 2021, 14:51)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      S-ar putea sa fim defazati. Intalnirea asta ar fi trebuit sa fi fost saptamana trecuta ca sa aiba rezultate in cazul agresiunii rusesti. Ma intreb cat de buna e (dez)informarea .
    • +4 (16 voturi)    
      iti dai seama ca presedintele a vorbit (Joi, 22 aprilie 2021, 14:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      de ochii lumii, sa nu zica poporul ca ne ia invazia pe nepregatitie. In realitate, atat Romania cat si Ucraina nu au nicio sansa in fata Rusiei, in caz ca, Doamne fereste, se ajunge la razboi. Doar o pozitie ferma a SUA si Nato il pot descuraja pe Putin, nu declaratiile lui Johannis si Zelenski.
      • -3 (5 voturi)    
        pai da... (Joi, 22 aprilie 2021, 17:00)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        dar nu era o parte dintre romani care spuneau ca ei nu muncesc pt F16, corvete, etc?
  • -12 (56 voturi)    
    Hehe (Joi, 22 aprilie 2021, 13:23)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă NATO (aka Geoană) se bazează pe informațiile românilor și pe viteza de reacție a lui Iohannis, eu zic că războiul este ca și câștigat.
    • +5 (25 voturi)    
      Si poimanine ce faci? (Joi, 22 aprilie 2021, 14:03)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu vad asa motiv de hahait!

      OK, maine mujicii ne ocupa, o sa te bucuri tare.

      Dar poimaine ce te faci?

      Nu vor mai avea nevoie de serviiciile tale, n-o sa te mai plateasc pentru trollat!
      Va trebui sa mergi la munca!

      Nu este motiv de h-he!
    • +9 (13 voturi)    
      Hehe (Joi, 22 aprilie 2021, 14:16)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu prea-i heheul tau...
    • +7 (7 voturi)    
      nu glumi, pentru ca razboiul nu e o chestie (Joi, 22 aprilie 2021, 14:59)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de gluma. Eram in armata , stateam in TR85, si ma gandeam cum ar rezista daca ar incasa un obuz perforant tras de un T90 rusesc...ei bine, afla ca nu ar rezista in niciun fel si ar arde ca o torta.
      daca ne invadeaza rusii, si tie iti va fi la fel de greu ca si mie si altora.. eu am deja o varsta, nu ma mai incorporeaza, dar e pacat de generatia de 20-30 ani sa ii trimita la lupta in cutii de conserve.
  • +6 (26 voturi)    
    Kuzmin Go Home (Joi, 22 aprilie 2021, 13:25)

    un domn [utilizator]

    Today
  • +1 (39 voturi)    
    Si daca sunt pe faza ce? conteaza? (Joi, 22 aprilie 2021, 13:25)

    mihai123456 [utilizator]

    Am pus-o daca incepe vreun conflict in zona.
    Si daca sunt CSAT pe faza ce? Se duc generalii in linia 1? Ei si protipendada vor sta pititi. Tot plebea va suferi cand vor fi trimisi in linia 1, proprietatea personala rechizitionata(jaf) sau distrusa de bombardamente.

    S-au apucat americanii sa ii zgandare pe rusi.
    Dupa ce tot ei americanii sustineau ca vor trupele acasa ca nu mai vor razboi. Acum il exporta din nou dupa cum obisnuiesc de zeci de ani.
  • -9 (37 voturi)    
    adica? (Joi, 22 aprilie 2021, 13:26)

    srpc [utilizator]

    te pomenesti ca ne vom alia cu inamicii nostri ucraineni impotriva Rusiei, care n-are treaba cu noi!
    • +1 (11 voturi)    
      impotriva inamicilor Rusi (Joi, 22 aprilie 2021, 13:47)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Clar
    • +6 (18 voturi)    
      care Rusia? (Joi, 22 aprilie 2021, 14:14)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Rusia care ne-a ocupat după al doilea război mondial?
      Rusia care a introdus comunismul forțat la noi?
      • +3 (7 voturi)    
        Nu, aia care ne-a furat tezaurul, (Joi, 22 aprilie 2021, 18:01)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

        Basarabia, Nordul Bucovinei, 50 ani de viata...
        • -2 (6 voturi)    
          hooo (Vineri, 23 aprilie 2021, 1:41)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui rov

          banditii de la Kiev au furat teritorii romanesti si ii persecuta pe romani, iar voi le tineti partea, tradatorilor?
          • 0 (0 voturi)    
            nu ei le-au furat (Miercuri, 28 aprilie 2021, 12:50)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            rusii le-au fuat, se pot desfinta granitele odata cu admisia Ucrainei in NATO si in UE
    • +5 (13 voturi)    
      hihihi (Joi, 22 aprilie 2021, 14:17)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      #ZeroDarkMoscow pana in plasele, catiusule
  • +13 (31 voturi)    
    da.. (Joi, 22 aprilie 2021, 13:27)

    Aphex [utilizator]

    Stati pe nul, sa nu va curentati daca stati pe faza..
  • +6 (36 voturi)    
    :)))) ...pe faza. Sunt electrocutati deja (Joi, 22 aprilie 2021, 13:27)

    jackalphonse [utilizator]

    "...a spus că săptămâna viitoare va convoca o ședință CSAT""
    Din titlu ai fi zis ca se convoaca CSAT pana in weekend, dar m-am linistit. Nu si strica el linistea inainte de weekend. Suntem pe faza, dar o luam usurel, ca sa nu obosim si sa nu-i stricam weekend-ul doamnei Carmen

    "Urmărim cu foarte mare atenție." - a uitat sa spuna si cu ingrijorare. Cand se uita fara expresie "cu mare atentie si cu ingrijorare", de obicei nu se intampla nimic, doar se uita.
    "Să nu îți imagineze cineva că stăm și așteptăm informatți de la altii. Nu, noi dăm informații altora. " Ma tavalesc de ras:)))) Nu mai stie cum sa dea dovada de competenta si vitejie:))) Dam raportul mai sus. Asta ar putea fi linistitor...
    • +5 (9 voturi)    
      Cum era? (Joi, 22 aprilie 2021, 13:45)

      JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Pas cu pas pana la primul pas.
    • -2 (6 voturi)    
      A spus altfel :D (Joi, 22 aprilie 2021, 14:07)

      Imperialistu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      "Cunoaștem foarte bine situația din teren și tensiunile care se creează acolo. Ne preocupă foarte mult. Suntem extrem de îngrijorați, însă situația este una care trebuie extrem de atent evaluată nu doar militar și securitar, ci și diplomatic. Acest lucru îl facem. Voi convoca pe săptămâna viitoare o ședință a CSAT dedicată special acestei zone de tensiune din Marea Neagră și acumulării de trupe pe granița de est a Ucrainei. Nu vreau să intru în foarte multe detalii de tip militar, dar îi asigur pe români că noi suntem pe fază"
    • -3 (5 voturi)    
      Tu esti electrocutat de la pufaika! (Joi, 22 aprilie 2021, 14:59)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu te alinta ca ai fi vre-un Toma Alimos!
  • +6 (28 voturi)    
    sa stabilim ce?! (Joi, 22 aprilie 2021, 13:29)

    liviu_ [utilizator]

    la noi MIGurile pica singure...
    daca se oftica rusii pana se convoaca NATO sa ne apere vorbim deja rusa!
    • +4 (12 voturi)    
      pica (Joi, 22 aprilie 2021, 13:53)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      caci sunt niste cazaturi facute de rusi.
      • +4 (4 voturi)    
        acum sunt cazaturi, (Joi, 22 aprilie 2021, 15:00)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        dar in 1969, cand le-a achizitionat armata romana, erau de ultima generatie.
  • -4 (32 voturi)    
    Inrolarea fratilor (Joi, 22 aprilie 2021, 13:31)

    Utilizator5 [utilizator]

    Nu stam, in cazul in care incepe razboiul trebuie sa ne pregatim sa ne ajutam partenerii americani si NATO. Acum e momentul sa ne aratam loialitatea.
    Daca situatia o cere trebuie sa luptam impotriva Rusiei, sa alungam rusii din Ucraina. sa recuperem Crimeea pentru ucrainieni.
    Apoi in Rusia, Navalnii si sustinatorii sai conteaza pe ajutorul fiecaruia dintre noi. La fel si in Belarus, trebuie sa ne inrolam voluntari cat mai multi in cazul unui razboi. Democratia in aceste state depinde de noi. Ajunge cu vorbele, e timpul faptelor, timpul sa ne ajutam partenerii occidentali in mod concret.
    (Sarcasm).
  • +21 (33 voturi)    
    Pe faza (Joi, 22 aprilie 2021, 13:34)

    Mihail. [utilizator]

    Daca vedeti bogatasii ca-si fac bagajele, e semn ca e groasa...
    • +7 (13 voturi)    
      Macar scapam de ei. Din pacate se intorc (Joi, 22 aprilie 2021, 13:52)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      pina la al 7-lea neam. Pentru retrocedari.
  • -2 (24 voturi)    
    Mda,Iohannis e pe faza... (Joi, 22 aprilie 2021, 13:34)

    WonderLady [utilizator]

    ...pe faza nulă...
  • -7 (13 voturi)    
    Bravo Sefu! (Joi, 22 aprilie 2021, 13:35)

    ..13 [utilizator]

    Pregatirea ca se coace ceva mare de tot
    • -1 (5 voturi)    
      dar stai (Joi, 22 aprilie 2021, 14:20)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Fascistii rusi folosesc iar aceasi diversiun?
      Asta in cazul in care mai exista naivi si nu stiu ce hram poarta "..13"

      https://en.m.wikipedia.org/wiki/Group_13
    • +2 (2 voturi)    
      mi se pare ca.. (Vineri, 23 aprilie 2021, 5:22)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Tactica folosita de mine a fost devoalata...
  • +9 (17 voturi)    
    Saptamana viitoare ?!?.... (Joi, 22 aprilie 2021, 13:44)

    gmb72 [utilizator]

    ... Pana atunci, rusii au tot timpul sa ajunga la gurile Dunarii - cum de altfel, le e si intentia....
    Ai acelasi stil de asigurari pe care le dadea Ioana Maria Vlas (dormiti linistiti: FNI vegheaza...) ...
    Faptul ca esti pe faza, nu ma linisteste deloc, ba, dimpotriva: romanii sunt pe o faza, rusii pe alta, iar tu si a(l)colitii tai din PNL sunteti, din pacare, pe o a treia faza....
    Ca daca erai pe aceeasi faza cu romanii, acum PSD nu mai exista cand romanii ti l-au doborat si ti l-au pus pe tava, dupa europarlamentare....
    Daca ai fi fost macar pe aceeasi faza cu rusii, exploatai dorinta acestora de a face din Marea Neagra o mare rusa, si faceai TU, in CONDITIILE TALE, din Romania un punct strategic si de echilibru intre Rusia-UE si SUA-NATO... O zona tampon si de echilibru pe care nu-si mai permitea nimeni sa-l strice multi ani, de acum incolo... Asa, o sa (ne-)o faca altii, dar in conditiile lor....
    Defazat cum esti, din pacate, vei urmari "cu atentie si ingrijorare" cum rusii ajung a gurile Dunarii si cum transforma Marea Neagra intr-o mare rusa, fara macar sa fi profitat cu ceva din asta.....Nu tu, ca esti efemer, ci acest popor care se autoflageleaza alegandu-si conducatori din ce in ce mai incompetenti, de la an la an... (pana la urma, oglinda unei societati din ce in ce mai needucata, de la an la an....)
    • -2 (12 voturi)    
      Ce bine era daca te alegeai tu singur (Joi, 22 aprilie 2021, 14:45)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      presedinte si pe viata.Toate problemele erau rezolvate .Erai ca tamponu', bun si la inundatii si la navaliri.
  • 0 (10 voturi)    
    Saptamana viitoare ?!?.... (Joi, 22 aprilie 2021, 13:44)

    gmb72 [utilizator]

    ... Pana atunci, rusii au tot timpul sa ajunga la gurile Dunarii - cum de altfel, le e si intentia....
    Ai acelasi stil de asigurari pe care le dadea Ioana Maria Vlas (dormiti linistiti: FNI vegheaza...) ...
    Faptul ca esti pe faza, nu ma linisteste deloc, ba, dimpotriva: romanii sunt pe o faza, rusii pe alta, iar tu si a(l)colitii tai din PNL sunteti, din pacare, pe o a treia faza....
    Ca daca erai pe aceeasi faza cu romanii, acum PSD nu mai exista cand romanii ti l-au doborat si ti l-au pus pe tava, dupa europarlamentare....
    Daca ai fi fost macar pe aceeasi faza cu rusii, exploatai dorinta acestora de a face din Marea Neagra o mare rusa, si faceai TU, in CONDITIILE TALE, din Romania un punct strategic si de echilibru intre Rusia-UE si SUA-NATO... O zona tampon si de echilibru pe care nu-si mai permitea nimeni sa-l strice multi ani, de acum incolo... Asa, o sa (ne-)o faca altii, dar in conditiile lor....
    Defazat cum esti, din pacate, vei urmari "cu atentie si ingrijorare" cum rusii ajung a gurile Dunarii si cum transforma Marea Neagra intr-o mare rusa, fara macar sa fi profitat cu ceva din asta.....Nu tu, ca esti efemer, ci acest popor care se autoflageleaza alegandu-si conducatori din ce in ce mai incompetenti, de la an la an... (pana la urma, oglinda unei societati din ce in ce mai needucata, de la an la an....)
  • +1 (11 voturi)    
    In timp... (Joi, 22 aprilie 2021, 13:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    In timp ce astia erau ocupati cu daca sa inchidem magazinele la 18:00 sau la 19:00 ajungea Putin deja la Paris cu trupele daca vroia.

    Vad ca Biden initial a zis ca trimite doua barcutze in Marea Neagra si apoi a vorbit ceva cu Putin si s-a razgandit. Bravo! Si mai zicea lumea ca Trump e papusa lui Putin.

    Cand face si NATO un exercitiu cu sute de mii de militari la granita Rusiei?
    • -4 (4 voturi)    
      Obs.: Numele tau nu e ok (Joi, 22 aprilie 2021, 14:57)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      redenumeste-l in Dmitri Rogozin
    • -3 (5 voturi)    
      gogule.... (Joi, 22 aprilie 2021, 15:04)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Putin are sanse mari sa ajunga la Paris...dar doar intre 4 scanduri
      • +3 (5 voturi)    
        Mda... (Joi, 22 aprilie 2021, 17:58)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        I se canta de prea mult timp prohodul in timp ce el face cea ce vrea. Acu vreo 2 zile ameninta occidentul in mod public.
  • +8 (18 voturi)    
    Primul Schior al Tårii, Comandantul Suprem (Joi, 22 aprilie 2021, 13:49)

    xolv [utilizator]

    stå geanå, urmareste cu maxima atentie...
  • +5 (13 voturi)    
    Glumele cu Johannis (Joi, 22 aprilie 2021, 14:06)

    Imperialistu [utilizator]

    se scriu singure. Suntem asa de "pe faza", incat convocam CSAT pentru saptamana viitoare. Bravo!
  • -5 (17 voturi)    
    Constat cu îngrijorare (Joi, 22 aprilie 2021, 14:06)

    Leul in iarna [utilizator]

    că în ultima vreme internetul a fost acaparat de postacii AUR-ȘOȘOACĂ... Nu numai în publicațiile online, ci și pe facebook și celelalte... Cred că e o acțiune de mare amploare concertată și susținută material de la răsărit...
    • +5 (7 voturi)    
      vezi un doctor pentru paranoia (Joi, 22 aprilie 2021, 14:57)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      Nu este vorba de nicio "actiune de amploare", numai ca in afara de incompetenta, interes personal, lipsa de coloana vertebrala si durere in fund, Iohanis si politicienii din toate partidele (psd, pnl, usr, aur etc.) nu au aratat absolut nimic. In conditiile astea, cum ar trebui sa reactioneze la mesajul incurajator al lui iohanis care, fiind pe faza, spune ca se ocupa de saptamana viitoare?
    • -5 (7 voturi)    
      evident (Joi, 22 aprilie 2021, 15:07)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      in afara de propaganda si dezinformare nu se pricep la nimic...Rusia e fix o tara bananiera..
    • +2 (4 voturi)    
      brrr (Joi, 22 aprilie 2021, 15:28)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

      vezi ca ramasesi in iarna.din nou.
  • -1 (9 voturi)    
    Ucraina poate! (Joi, 22 aprilie 2021, 14:08)

    TemplarSpirit [utilizator]

    Europa și SUA nu vor putea niciodată să distrugă Rusia!

    Ucraina poate!

    Rusia, în aroganța ei de mujici, nu pare să înțeleagă ce coaliție se va crea în interiorul spațiului ei vital (din fostul spațiu țaristo-sovietic)!

    DA! Din interior poate fi spulberată!
    • +1 (11 voturi)    
      Am facut noi in istorie distinctie intre ucrainien (Joi, 22 aprilie 2021, 14:55)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui TemplarSpirit

      si rusi?
      Sau, altfel spus, s-au purtat ei diferit fata de noi?

      Cred ca doar ei intre ei se pot recunoaste.
      Pentru noi si fata de noi, tot "niste rusi" vor fi.
      • 0 (4 voturi)    
        . (Joi, 22 aprilie 2021, 16:43)

        Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Statul modern ucrainean e de data foarte recenta. Nu e ca si cum ne-am invecina cu Ucraina de sute de ani.

        Cu Rusia ne-am invecinat mai mult. Cat timp au vrut sa stea dincolo de granite.
        • +1 (7 voturi)    
          Dar poporul ucrainian exista sau nu? (Joi, 22 aprilie 2021, 17:15)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

          Cei care efectiv au navalit in satele noastre, care au omorit, pradat si apoi rusificat, veneau direct de la Moscova, sau erau din teritoriile vecine?

          Crezi ca taranii romani puteau face vreo diferenta intre rusi si ucrainieni? Pentru ei erau cu totii "rusi", asa cum sunt si astazi.
        • +1 (5 voturi)    
          Dar poporul ucrainian exista sau nu? (Joi, 22 aprilie 2021, 17:15)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

          Cei care efectiv au navalit in satele noastre, care au omorit, pradat si apoi rusificat, veneau direct de la Moscova, sau erau din teritoriile vecine?

          Crezi ca taranii romani puteau face vreo diferenta intre rusi si ucrainieni? Pentru ei erau cu totii "rusi", asa cum sunt si astazi.
    • +3 (7 voturi)    
      Brejnev era ucrainian. A rusificat Moldova (Joi, 22 aprilie 2021, 15:56)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui TemplarSpirit

      Pe Wiki scrie ca Brejnev, cit a fost Prim-secretar al Sovietului Moldova, a rusificat invatamintul, cultura si administratia si a inlocuit populatia moldoveneasca cu ucrainieni si bielorusi.

      Aceeasi politica o duce Ucraina in Bucovina si Odessa chiar si astazi.
      • +2 (6 voturi)    
        Rusificarea a fost (Joi, 22 aprilie 2021, 16:24)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        pusă în practică cu succes de Stalin. De fapt ea a fost mult mai veche. Dar Stalin a dus-o pe culmi foarte înalte. Au fost permutări de populații întregi, mai ales în republicile din URSS care puneau probleme Rusiei... Printre ele republicile baltice, Georgia, de exemplu, Ucraina și Basarabia fiind strict în apropierea noastră. Cei care i-au urmat lui Stalin n-au făcut decât să continue politica lui de expansiune imperialistă. Chiar și Gorbaciov... Există un roman al lui Evgheni Evtușenko apărut în timpul "perestroikăi" gorbacioviene care descrie minunat schimburile astea de populații făcute cu de-a sila.
        • 0 (6 voturi)    
          Asta zic. Sunt tot un drac pentru noi. (Joi, 22 aprilie 2021, 17:10)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

          Ba, mai negru e intotdeauna cel mai apropiat, ca ala poate face cel mai mult rau.
    • +1 (1 vot)    
      Care e istoria Ucrainei? (Vineri, 23 aprilie 2021, 11:11)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui TemplarSpirit

      Pe bune, exista?
  • 0 (10 voturi)    
    Pe faza sa ce? (Joi, 22 aprilie 2021, 14:17)

    galeo [utilizator]

    Sau ce a vrut să spună?
    • -3 (13 voturi)    
      Pe faza sa iti explice tie (Joi, 22 aprilie 2021, 14:47)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      care esti mai greu de cap.
  • 0 (2 voturi)    
    Dar unde e Popescul, ca el era ca Altiro (Joi, 22 aprilie 2021, 14:59)

    Parzivall [utilizator]

    Vajnic aparator!!!
  • +5 (7 voturi)    
    faza e ca (Joi, 22 aprilie 2021, 15:00)

    John_Re [utilizator]

    .. presidentu nu e prost destul pana nu e si fudul.

    (din folclorul romanesc)
  • +1 (7 voturi)    
    Armata (Joi, 22 aprilie 2021, 15:05)

    naftuliv [utilizator]

    romana trebuie sa fie pe pe faza si sa intervina hotarat pe Nistru Herta si Cernauti in caz ca Ucraina se dizolva; nu ne vom mai intalni cu asa ocazie pentru mult timp.
  • +6 (8 voturi)    
    Pe faza... (Joi, 22 aprilie 2021, 15:08)

    mpx [utilizator]

    sa o rupem la fuga, eventual prin madeira.. care poate..
  • -3 (5 voturi)    
    pai cum sa fii pe faza... (Joi, 22 aprilie 2021, 16:58)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    daca si acum ai Mig21 in dotare. Au urlat unii cu ceva timp in urma ca nu vor F16 ci spitale, adica dupa ce au tocat banii alocati spitalelor si infrastructurii, acum voiau de la armata. De parca in cazul unui pericol, pe inamic l-ar interesa numarul de spitale decat dotarea cu armament. Ah, dah, vor urla ca tre sa vina SUA si NATO sa le pazeasca dorsalul in timp ce ei se dau pe partie cu ursul.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 aprilie 2021, 15:28)

    [anonim]