Ștefan Mandachi, după ce Poliția a descins într-un local de-al său unde era o nuntă: Dețin 70 de restaurante, nu mă pot teleporta în toate în aceeași zi. Am dat o dispoziție nenegociabilă să nu fie încălcate măsurile anti-COVID

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2021, 10:06 Actualitate | Esenţial


Stefan Mandachi
Foto: Digi 24
Omul de afaceri Ștefan Mandachi spune, după ce Poliția a anunțat că a întrerupt o nuntă la care luau parte circa 170 de oameni la Suceava, în localul hotelului său, că el deține 70 de restaurante și că nu se poate "teleporta" în toate, iar "dacă se demonstrează că managementul a încălcat legea, va fi demisă toată echipa, fără nicio excepție". El mai afirmă că încă de acum un an a dat o dispoziție specială, nenegociabilă, de a nu fi încălcată nicio măsură anti-COVID.

El mai spune că restaurantul era ocupat la 26% din capacitate, cu respecterarea distanțelor legale.

Ce a scris omul de afaceri pe Facebook:
  • "1. Dețin 70 restaurante. Nici să fiu SUPERMAN nu mă pot teleporta în toate în aceeași zi. Este logic că la un asemenea nivel să deleg managementul. De pildă, astăzi eram în drum spre Olanda.
  • 2. Încă de acum 12 luni, am dat o DISPOZIȚIE SPECIALĂ, NENEGOCIABILĂ, ABSOLUTĂ: nu încălcați nicio prevedere legală anti-covid19 și așteptați AVIZUL ȘI SEMNĂTURA AVOCATULUI! Din pricina acestei reguli stricte, echipele mele au refuzat SUTE DE EVENIMENTE. SUTE, fără să stau la negociere cu vreun client. Răspunsul este clasic: în toate saloanelele companiei nu se organizează evenimente! PUNCT.
  • 3. Întrucât toate afacerile mele au fost afectate masiv din pricina Covid19, de la începutul pandemiei și până la prezenta postare am făcut toate demersurile care m-am transformat într-un susținător înrăit al tuturor formelor de luptă împotriva Covid19. Pe hotelurile și restaurantele mele scrie clar: NU INTRI FĂRĂ MASCĂ și fără respectarea draconică a tuturor măsurilor de protecție! Ba chiar oferim și premii salariaților care respectă măsurile anti-covid.
  • 4. Ce măsuri iau dacă se încalcă regula? Foarte simplu, CA ȘI ÎN CAZUL DE FAȚĂ: dacă se demonstrează că au încălcat legea, VA FI DEMISĂ ÎNTREAGA ECHIPĂ FĂRĂ NICIO EXCEPȚIE. Așa că răspunsul meu este limpede și nu voi accepta nicio scuză, pretext sau explicație injustă: vor fi demiși toți cei responsabili: vâzări, management, operațional, juridic.
  • 5. Hotelul are 3 restaurante, care trebuiesc ținute deschise conform legii pentru a putea servi clienții. Așa cum au constatat și organele de control, restaurantul era ocupat la 26%, cu respecterarea distanțelor legale. Când voi ajunge la Suceava, pot pune la dispoziția tuturor imaginile, întrucât sunt în spațiu public. Din imagini veți putea observa singuri, cu ușurință că: nu exista nici formație, nici muzică, nici DJ, niciun sunet, niciun dans, nici mire, nici mireasă și se pot vedea respectarea cu sfințenie a tuturor măsurilor de distanțare".

El a spus că 150 de persoane au fost sancționați cu avertisment, iar mirii și administratorii restaurantului au fost amendați cu câte 30.000 de lei. În total, au fost date amenzi în valoare de 14.000 de lei, pentru încălcarea prevederilor Legii 55 privind starea de alertă, care interzice organizarea de evenimente private.

"Participanții au fost legitimați la ieșire, au plecat fără nicio problemă", a precizat sursa citată.

Surse judiciare au declarat pentru HotNews.ro că evenimentul era organizată la sala de evenimente a Mandachi Hotel&Spa, deținut de omul de afaceri Ștefan Mandachi, cel care în martie 2019 a construit simbolic primul metru de autostradă din Moldova.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10725 vizualizari

  • -21 (31 voturi)    
    USRist la USRist nu face flagrant (Duminică, 28 martie 2021, 10:10)

    cenzuratul [utilizator]

    De ce nu descinde Ana Muntean si la restaurantul lui?
    • +4 (16 voturi)    
      Daca era la KFC il blamai pe colonelul Sanders? (Duminică, 28 martie 2021, 11:21)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Idioti! Ce vina are patronul unui lant de restaurante/hoteluri daca managementul local calca pe bec?
      • 0 (0 voturi)    
        are (Luni, 29 martie 2021, 10:34)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        E greu de crezut ca managerul avea curaj sa organizeze nunta fara acordul patronului. Tu crezi ca cei de la Antena 3 fac vreo emisiune fara acordul lui Dan Voiculescu?
        fiind vorba de o incalcare clara a legii, e greu de crezut ca managerul a organizat nunta fara sa aiba acordul verbal al sefului sau (adica Mandachi).
        • +1 (1 vot)    
          :)) E greu de crezut! (Luni, 29 martie 2021, 14:59)

          CezarN [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          E greu de crezut ca "e greu de crezut" poate fi un argument in orice discutie, nu mai vorbim de una in care este acuzata o persoana.
  • -9 (17 voturi)    
    SUPER (Duminică, 28 martie 2021, 10:31)

    COCH [utilizator]

    #rezist-ule esti supertare, ai 70 restaurante, esti in olanda.....bravo, te doare la "basketi". Unde este muntean....la toate restaurantele cre ca aveai balamuk, sincer, in rest, smekereala de imagine, tipik usr.
    Sper ca de data asta sa nu fiu cenzurat, cum se intampla de obicei.
  • +7 (7 voturi)    
    30.000+30.000=14.000 in total (Duminică, 28 martie 2021, 10:56)

    mbembe [utilizator]

    .
  • -7 (19 voturi)    
    am lacrimi in ochi... (Duminică, 28 martie 2021, 11:26)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...ufff ce zile grele pe capul lui Mandachi. "managementul a încălcat legea, va fi demisă toată echipa, fără nicio excepție". Eu as incepe cu dumnealui! Nu e in stare sa tina sub control cele 70 unitati, sa fie inchise majoritatea, ramanand deschise doar pe cele pe care le are sub control, fie ele doar cateva, sau mai bine "nici una". Cu asa un individ la pupitru de comanda, ce asteptari putem avea?
  • -4 (10 voturi)    
    ok (Duminică, 28 martie 2021, 11:42)

    nikita11 [utilizator]

    daca respectau normele sa-i fie de bine, va recupera paguba in instanta.
    Insa nu inteleg sharada cu 'daca se dovedeste... blabla' in acelasi context in care tot el spune ca va arata inregistrarile in care se vede ca nu a incalcat nimic. deci nu e deloc neutru. Ce ne spune el este: eu le-am zis oamenilor care imi administreaza locatia ca nu e nici o problema sa tii petreceri in plin val pandemic dar sa respecti toate prevederile legale(care vedem ce efect mic au si sunt doar un fel de a-i mai restrange pe cei care de la sine nu vor sa se protejeze si sa protejeze pe altii), iar daca va prind ca nu respectati regulile va dau afara.
    E de inteles pozitia si e undeva in zona gri. In felul asta nu protejeaza pe nimeni din punct de vedere medical dar protejeaza afacerea(si locurile de munca). Personal nu pot sa spun daca face mai mult bine sau rau, cert e ca le face pe amandoua.
  • +4 (16 voturi)    
    serios? (Duminică, 28 martie 2021, 11:45)

    Typhon [utilizator]

    Eu nu cred că vreun șefuleț de restaurant și-ar fi permis să facă bairam fără acordul patronului. Ba din contră!
    Tăcerea se cumpără pe bani puțini, deci adevărul nu va fi spus niciodată!
  • 0 (0 voturi)    
    #rezist (Duminică, 28 martie 2021, 13:50)

    Irina25 [utilizator]

    Cu 70 de restaurante, cred ca rezista binisor.
  • +3 (3 voturi)    
    E simplu! (Duminică, 28 martie 2021, 13:55)

    john-doe [utilizator]

    Pare ca ai prea mult de munca! Sa iti mai luam din grijile astea, niste amenzi babane o sa mai reduca din numarul crasmelor si daca insisti poate si un stagiu la taiat sare ajuta!
  • +2 (4 voturi)    
    . (Duminică, 28 martie 2021, 15:55)

    Raid [utilizator]

    ce vrajeala , are 70 de restaurante..defapt alea sunt fast-food uri din malluri unde nu se pot organiza evenimente gen nunti, botezuri. Are un singur hotel cu 3 restaurante in Suceava unde se fac astfel de evenimente. E greu de crezut ca nu stia de nunta