Va intra Bucureștiul în carantină dacă rata de infectare trece de 6? Bode: Decizia nu se va lua doar pe baza acestui indice/ Să nu dăm mesaje care să inducă panica

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2021, 9:37 Actualitate | Esenţial


Coronavirus Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
​​Ministrul de Interne, Lucian Bode, a declarat luni că o decizie de instituire a carantinei în București nu se va lua doar dacă incidența cazurilor la mia de locuitori va trece de 6.

„Nu doar indicele conduce la această decizie. Sunt mai mulți factori. Nu trebuie să ne grăbim să dăm mesaje care să inducă panică în populatie. Sper să nu ajungem în această situație. Împreună cu DSP, INSP cu toți factorii implicați vom lua o decizie, dar nu doar pe baza acestui indice”, a declarat Bode la Digi 24.

Duminică, ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat că nu exclude varianta ca, după depăşirea incidenţei de 6 la 1.000 de locuitori, Capitala să intre în carantină şi „foarte probabil” una dintre măsuri va fi ca bucureştenii să iasă din casă cu declaraţii pe proprie răspundere.

Întrebat dacă este posibil ca după o rată de 6/1.000 Capitala să intre în carantină, Voiculescu a răspuns: „Nu putem exclude acest lucru şi după 6 la mie şi senzaţia mea este că vom ajunge acolo în câteva zile, nicio măsură nu poate fi eliminată”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5283 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    mda (Luni, 22 martie 2021, 9:39)

    SoulSearcher [utilizator]

    inchideti focarul ala numit bucuresti :DDDDD

    oricum era focar si inainte de covidutz.. :DDDD
    • +4 (8 voturi)    
      Ai ai dat fanul la vaca, ai dat mancare la porci (Luni, 22 martie 2021, 13:16)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      si te ai gandit sa bagi un comentariu ''acid'', prin care sa ne spui ca tu nu traiesti in Bucuresti (Doamne ajuta!) si ca vrei sa fie inchis! Bravo! Bea o tuica si baga-te la somn!
  • +2 (22 voturi)    
    usor cu pianul pe scari (Luni, 22 martie 2021, 9:49)

    tkd [utilizator]

    Observam ca exact la un an de la instaurarea starii de urgenta exponentul USR Plus Dl.Voiculescu vrea carantinarea Bucurestiului.....
    Nu spun ca poate nu e o samanta de adevar dar ce a pazit pana acum cu paturile la Ati de ce nu s-au coordonat in ceea ce priveste campania de vaccinare....mai oameni buni suntem in cap toata lumea e satula de restrictii...deci mai usor cu pioanul pe scari

    Si ca sa punem si punctul pe I trebuie sa recunoastem ca si deschiderea scolilor a dus la cresterea cazurilor ...puteti sa imi dati minusuri cate vreti
    Insa copii au nevoie de a merge in clase ...scoala online este o mare prostie ///vad de la copilul meu...daca nu reiei totul si recapitluezi nu ramane nimic de ei
    • -1 (9 voturi)    
      Lumea e satula peste tot in UE (Luni, 22 martie 2021, 11:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Si totusi vedem ca jumatate din UE e in carantina dura. Faptul ca lumea e satula nu inseamna ca virusul a disparut. In UK a fost nevoie de 3 luni de lockdown total pentru a ajunge cu numarul de cazuri noi de la 68k la 5k.

      La ATI suntem la limita cu personalul. In UK, spre exemplu, in perioada de solicitare maxima, cand multi n-au mai prins loc la terapie intensiva, erau 4000 de paturi ocupate, la o populatie de 68 de milioane. Si au un sistem medical sensibil mai bine pus la punct decat noi. Pana la cat crezi ca se poate creste numarul de paturi ATI pe motivul sfantului chef al bucuresteanului de a nu sta in casa?

      La vaccinare, facem ce face UE. In mod cert nu avem nici resurse si nici influenta sa ne vaccinam mai bine ca Germania sau Franta. Si suntem fix in media UE. Ce vrei mai mult?

      Si da, deschiderea scolilor sigur a avut un impact. Dar un impact si mai mare l-au avut statiunile montane deschise, barurile si restaurantele, pacanelile, mallurile. Putem sa le inchidem intai pe astea, si dupa aia, daca inca e nevoie, inchidem si scolile.

      Iar lockdown oricum va fi. Tulpina asta britanica are o rata de infectare mult mai mare, si masuri luate pe jumatate nu ajuta prea mult. Fiecare 100 de paturi noi ATI se vor ocupa in maxim o saptamana. Si avanbd in vedere ca e o latenta de 2 saptamani intre o masura de lockdown si atingerea maximului de paturi ATI, o perioada de decese la coada la ATI tot va fi. Intrebarea care a ramas e cat de mare va fi numarul lor.
      • +1 (5 voturi)    
        Câtă "barbă" pentru nimic... (Luni, 22 martie 2021, 14:28)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Virusul are agenda lui proprie, nu e interesat de "lockdown-urile" noastre. Forma naturala de propagare a virusului este in valuri, de aceea numărul îmbolnăvirilor se reduce după trei luni, nu pentru ca a fost lockdown in tot acest timp. După care iar crește și iar descrește până nu mai are "combustibil" (adică suficienți oameni oameni fără anticorpi împotriva lui).
        În rest, lockdown-ul ajută la impresia artistică, sunt destui care "se simt protejați" când se ia o astfel de măsură. Într-un acces de sinceritate (ca să nu spun prostie) guvernul a finanțat difuzarea unei reclame care spunea "poartă mască, te FACE SĂ TE SIMȚI în siguranță". Frumos spus, nu?
        • -1 (5 voturi)    
          Si noi trebuie sa te credem pe cuvant? (Luni, 22 martie 2021, 17:55)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          Doar afirmand niste sferturi de adevar care sa iti legitimeze propriile concluzii, nu inseamna ca si convingi pe cineva... Da, virusul se propaga in valuri, dar in mod evident marimea valurilor astora tine de suma intractiunilor intre oameni.
          Iar afirmatia cum ca lockdown-ul e degeaba e doar convingerea ta proprie, neprobata de nimic. Ca sa fie probata ar trebui sa lasam un val de covid fara lockdown si sa triplam numarul de decese din cauza lipsei locurilor la terapie intensiva. Ceea ce e un pret prea mare doar pentru a demonta convingerile unora.

          Si avand in vedere ca pana acum cam toate lockdownurile au avut efectul scontat, lumea prefera sa le foloseasca pentru lupta cu virusul cand nu mai sunt locuri la terapie intensiva.
  • -4 (26 voturi)    
    eu nu inteleg de ce este o decizie politica.. (Luni, 22 martie 2021, 9:58)

    rochiri [utilizator]

    sunteti nebuni? nu mai sunt locuri la ATI...cum naiba oprim raspandirea ?
    • +5 (19 voturi)    
      Asta e (Luni, 22 martie 2021, 10:25)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Unii mai slabi mor, altii se nasc, asa a fost mereu.
      • -5 (5 voturi)    
        Asa a fost pana acum 100, cred ca am depasit epoca (Luni, 22 martie 2021, 12:11)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Unii pur si simplu nu vor sa aiba rabdare, mai avem de tras doar cateva luni, pana reusim sa atingem un procent rezonabil de persoane vaccinate.

        Chiar nu are rost sa doboram acum sistemul national de terapie intensiva (cu efecte extrem de dure in lant) si sa acceptam senini inca cateva zeci de mii de decese care ar putea sa fie evitate.

        Si pentru ce toate astea? Ca nu mai poti tine unii masca pe fata? Ca nu pot unii sa mai stea cateva luni fara petreceri in centrul vechi? Ca vor unii precum Sosoaca sau Ciolacu sa castige ceva capital politic?
    • +4 (6 voturi)    
      o oprim (Luni, 22 martie 2021, 11:15)

      UnOmOarecare [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Daca stai tu acasa. Te obliga cineva sa iesi pe strazi?
    • +6 (6 voturi)    
      Facand locuri la ATI! (Luni, 22 martie 2021, 13:19)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Si daca nu au personal sa aduca de urgenta medici si asistente din India! Cu 2000 de euro pe luna, cum sunt salariile in sanatate, va fi coada, fac pariu! Si da, Vlad Voiculescu trebuie sa le faca si inaintea lui Tataru, samd, nu sa stea sa sperie lumea!
    • -2 (4 voturi)    
      Verificarea realitatii (Luni, 22 martie 2021, 14:16)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Nr de locuri la ATI opreste raspandirea ?

      Sau cu cat creste nr de locuri la ATI, cu atat creste sansa sa supravietuiestii bolii ?
  • +2 (18 voturi)    
    Slab pregatiti (Luni, 22 martie 2021, 10:10)

    EuConstat [utilizator]

    Atata indecizie. Stai sa fie 6, dar daca atingem 6 nu mai conteaza doar ala.
    Stai ca stam in case, dar parca nici asa nu e bine.

    Mai oameni buni - de 1 an aveti guvernarea. De un an gestionati pandemia. Va hotarati ce faceti si care sunt masurile clare de urmat?

    Daca trebuie sa mai stam cu totii o luna in casa pentru a scapa - ok. Daca trebuie carantinata capitala - pai hai sa o carantinam odata si sa nu mai stam cu jumatati de masura. Ieri sau alaltaieri citeam ca Bucurestiul strange 41% din total cazuri pe tara. Pai as spune atunci ca daca rezolvam capitala, am rezolvat aproape 1/2 din cazuri, Mi se pare o oportunitate prea mare ca sa o trecem cu vederea.
    • +4 (6 voturi)    
      Hmmm (Luni, 22 martie 2021, 11:13)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      Problema este ca dupa hotararile ''intelepte'' ale autoritatilor, s-a ajuns la o crestere a numarului de cazuri...deci incompetenta si prostie!!
    • +6 (6 voturi)    
      ești bine intenționat (Luni, 22 martie 2021, 12:37)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui EuConstat

      dar nu ți-e clar cum e cu matematica.

      Covid-19 nu poate fi ținut sub control cu o lună de lockdown.
      E aici și se simte bine. 4Ever cum ar fi pe tik tok.

      Singura speranță ar fi un vaccin cu imunitate pe viață. Atunci, am avea o șansă ca în aprox. 15-20 ani să scăpăm de el.

      Cum nu avem acest vaccin, Covid-19 nu pleacă nicăieri. Nici în 1 lună, nici în 100 ani.

      Singurul care a înțeles că trebuie măsuri sustenabile, coerente, raționale - e ăla de la TM, Alin Nica. Probabil o să-l dea afară.
  • +6 (12 voturi)    
    asta da predictibilitate! (Luni, 22 martie 2021, 10:11)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Reguli clare și cunoscute, măsuri previzibile, prompte, echidistante și corecte! Bravo autorităților! Cetățenii și mediul de afaceri știu exact la ce să se aștepte din partea statului.
    • +3 (17 voturi)    
      mda (Luni, 22 martie 2021, 10:36)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

      va e dor de veorica si de conu` dragnea ? :DDD

      nici nu vreau sa`mi imaginez ce ar fi fost daca`i prindeau pandemia pe veorica`, dragnea` si olguta` la butoane...
      • +1 (5 voturi)    
        Eram mult mai linistiti (Luni, 22 martie 2021, 11:15)

        UnOmOarecare [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Nu am fi avut stare de urgenta.
      • +8 (8 voturi)    
        Comandantul Acțiunii e același ca în vremea PSD (Luni, 22 martie 2021, 11:33)

        NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Cu sau fără Veorica, butoanele deciziei sunt în același loc. Miniștrii vin și pleacă, Etern Comandantul Acțiunii rămâne.

        Cel mai transpartinic dintre baronii politici ai sănătății, constanta tuturor tragediilor, Dumnezeul achizițiilor directe, regele USL-ului, idolul Antenei3 și mai nou al Digi24, premierul propus de Victor Ponta și reprezentantul liberalilor în parlament e tot acolo.

        Raed Arafat „avem de toate la #Colectiv”, „nu merge barca la Siutghiol”, „s-a ascuns cadavrul în baie la Balș” și „GPS Apuseni” ne va vorbi în continuare senin și doct despre cum avem de toate și despre cum moare statul român de grija sănătății noastre indiferent cine guvernează formal.
  • -14 (34 voturi)    
    Lockdown si Vaccinare obligatorie - sigura solutie (Luni, 22 martie 2021, 10:21)

    Miky60 [utilizator]

    .*.

    Se vede ca intr-o natie de Sosoci, de pesedisti si de ciolaci, singura solutie este FORTA!
    Trebuie obligatoriu un nou lockdown cu reguli stricte si cu amenzi imense! Armata sa intre pe strazi si sa verifice ca se respecta la sange regulile autoritatilor! Sa intre in fiecare restaurant, club, hotel sa nu mai fie situatii ca in multe restaurante din Bucuresti unde lumea iese si nu pastreaza distantarea sociala!
    Toate calatoriile sa fie oprite. Nu avem nevoie de vacante acum cand suntem in plina epidemie!
    Lumea s-a distrat si uitati unde s-a ajuns!
    Si normal vaccinarea obligatorie!

    .*.
    • +7 (7 voturi)    
      Ai mare dreptate (Luni, 22 martie 2021, 10:57)

      Victtor [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Pune armata pe ei, tine-i in case si nu-i lasa sa se plimbe. Daca tie nu iti trebuie vacanta nici lor nu le trebuie.
      Ameninta-i cu executia daca nu se vaccineaza.
    • +5 (5 voturi)    
      Mergi (Luni, 22 martie 2021, 11:29)

      Contactu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      La spital ca mai ai putin si trimit spumele alea si pe onlain.
      Ascunde-te sub o piatra si stai acolo pana te cheama sosoaca afara.
      • -3 (5 voturi)    
        Tu esti cu sosoaca, ca esti anti-reguli! (Luni, 22 martie 2021, 14:26)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Contactu

        Vezi ca ai incurcat.
    • -9 (9 voturi)    
      Frate, cate minusuri ai luat... (Luni, 22 martie 2021, 12:14)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Poate ca tonul tau a fost exagera (armata pe strazi, etc), dar asta e singura solutie posibila pana cand reusim sa scadem rata de incidenta sub 1-2 la mie in tara.

      Iar in paralel, trebuie sa apasam pedala la maxim cu campania de vaccinare.
    • +6 (8 voturi)    
      delirezi puternic (Luni, 22 martie 2021, 12:32)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      undeva între Goebbels și Ceaușescu.
      Probabil faci parte din armată sau jandarmerie sau cineva foarte apropiat face parte.

      Îți recomand jud. Vaslui sau Coreea de Nord.
      Poți să încerci și Arabia Saudită, dar am înțeles că acolo pierdeți teren.
    • +5 (5 voturi)    
      Creati cererea de vaccin (Luni, 22 martie 2021, 14:20)

      Algo [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Domnule, sunteti vanzator de costiuge ?
  • -4 (8 voturi)    
    Inchideti salile de sport!!! (Luni, 22 martie 2021, 12:08)

    dandra [utilizator]

    Cum naiba sa nu ai pandemie valul 17 daca salile de sport raman deshise si sunt adevarate cocine de crescut si inmultit virusi.

    Nu se face triere epidemiologica, nu se poarta masca, bombardierii urla cand trag de fiare, umbla cu maeiul pana sub buric, curg apele de pe ei direct pe aparate.

    Dar vai, ma intreb de ce avem asa rata de infectare?!!

    Inteligentii lacomi de la salile de sport, vazand ca li se permite sa ramana deschisi, au adus si mai multe aparate. Elegant!

    Mergeti lunea in orice sala de sport si o sa va raspundeti la intrebarea de ce avem asa rata mare si asta va duce la carantinarea bucurestiului, doar pentru ca sunt cativa "oameni de afaceri" care fac o groaza de bani din aceste sali deshise.
  • -2 (6 voturi)    
    o să susțin asta până se întâmplă (Luni, 22 martie 2021, 12:26)

    hdd [utilizator]

    carantina e ceva ce aduce direct atingere drepturilor personale. Nici măcar cei aleși nu pot lua o astfel de decizie pt mine.

    Suntem foarte polarizați,e clar.

    Singura soluție e votul direct.

    #REFERENDUMLOCAL

    Sunteți de acord cu carantinarea localității și scăderea riscului de deces?
    Da/Nu.

    #REFERENDUMLOCAL

    Vedem acolo ce iese.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 23 martie 2021, 8:27)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      #numaifumatz
  • -3 (5 voturi)    
    ha, (Luni, 22 martie 2021, 17:26)

    nick1587873340950 [utilizator]

    la 6 Bucur. nu intra in carantina, dar la 3.8 Timisoara DA.
    Dubla masura ?
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 23 martie 2021, 22:05)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Ce te costa sa inventezi?!
      Ia intra pe site-ul primariei Timisoara si vezi ce scrie acolo!!
      ''Rată de infectare
      8,37 '' nu citi invers!! :)))))))))))
      https://covid19.primariatm.ro/