Vlad Voiculescu nu exclude carantinarea Capitalei dacă incidența Covid trece de 6 la mie. „Rata de infectare e mai mare decât cea oficială”

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 martie 2021, 19:40 Actualitate | Coronavirus


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat că nu exclude varianta ca, după depăşirea incidenţei de 6 la 1.000 de locuitori, Capitala să intre în carantină şi „foarte probabil” una dintre măsuri va fi ca bucureştenii să iasă din casă cu declaraţii pe proprie răspundere, informează Agerpres.

Întrebat dacă este posibil ca după o rată de 6/1.000 Capitala să intre carantină, Voiculescu a răspuns: „Nu putem exclude acest lucru şi după 6 la mie şi senzaţia mea este că vom ajunge acolo în câteva zile, nicio măsură nu poate fi eliminată”.

El a afirmat că vor fi revizuite toate criteriile pentru impunerea carantinei. „Și o să vedem de asemenea dacă așa cum s-a procedat până acum, cu felul acesta de carantinare, care lasă locuri libere, trebuie să continue”, a spus el.

Ministrul a precizat că, „foarte probabil”, ieşirea cu declaraţii va fi una dintre măsurile adoptate.

„Aceleaşi măsuri cu care ne-am obişnuit, aceleaşi măsuri care se iau în carantină peste tot în ţară, aceleaşi trebuie luate şi în Bucureşti. (...) Închiderea centrelor comerciale... iertaţi-mă, dar între a închide şcoli şi a închide centrele comerciale cel puţin peste weekend, de exemplu, preferinţa mea şi cred că preferinţa Guvernului este cât se poate de clară şi cred că este preferinţa a fiecăruia dintre noi”, a mai arătat ministrul Sănătății.

Vlad Voiculescu: Rata de infectare e mai mare decât cea oficială

Întrebat care este rata actuală de infectare în Capitală - de 5,33 sau 5,46 la mie - Vlad Voiculescu a răspuns că Bucureștiul are „cu siguranță” o incidență a cazurilor mai mare decât cea raportată.

„Bucureștiul are astăzi cu siguranță o cifră mai mare decât ambele menționate. Cel puțin după calculele noastre la Ministerul Sănătății. Mâine veți vedea și datele”, a declarat el.

Potrivit ministrului, numărul testelor pentru depistarea noului coronavirus este unul mic.

„Cred că trebuie să spunem foarte clar, da, se fac prea puţine teste. Nu trebuie să ne facem iluzii, testele ne arată o imagine din trecut. Testarea ne arată mai degrabă unde am fost mai degrabă acum o săptămână, acum două săptămâni. Testele se fac mai degrabă de nevoie decât de voie, dar ce este foarte important este cifra aceea a persoanelor în secţiile de terapie intensivă”, a susţinut Voiculescu.

Demnitarul a afirmat că luni va avea loc o discuţie la Ministerul Sănătăţii la care vor participa reprezentanţi ai INSP, ai Direcţiilor de Sănătate Publică şi cei ai Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.


Actualele restricţii pentru București, prelungite duminică pentru încă 14 zile

În contextul ratei de infectare de 5,33 la mia de locuitori, Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă a dispus duminică prelungirea măsurilor actuale. Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a precizat că restricţiile în vigoare vor fi prelungite cu 14 zile, dar că situația se va schimba, „foarte posibil”, dacă incidența cazurilor de coronavirus din Capitală va trece de 6.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15905 vizualizari

  • -34 (52 voturi)    
    He he he, abia aștept... (Duminică, 21 martie 2021, 19:44)

    Nyk1 [utilizator]

    ...să-i închidă nițel pe mitici!
    • +6 (30 voturi)    
      Mitici mai sunt cativa in Bucale (Duminică, 21 martie 2021, 20:51)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Majoritatea-s provinciali, Deci, de unde bucuria?
      • +20 (34 voturi)    
        El nu stie (Duminică, 21 martie 2021, 21:04)

        Crop [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        Are un repertoriu dat pe grupup de whatsapp al partidului.
  • -5 (41 voturi)    
    E ok (Duminică, 21 martie 2021, 19:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca nu ajungem curand prin mersul natural al evolutiei epidemiei, se vor asigura cei anti-masca, anti-spalat pe maini, anti-igiena si negationisti de sars2 si covid19 ca ajungem acolo in timp record.
    • -12 (40 voturi)    
      Dar ce ar putea face? (Duminică, 21 martie 2021, 20:23)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ce vor putea face fortele de represiune ale Ocultei Mondiale cand vom iesi in strada cu milioanele, fara masca, in pofida restictiilor absurde?

      Suntem oameni, suntem frati<
      Nu ne lasam cipati!

      Nu suntem caini,
      Nu ne mai spalam pe maini!

      Jos imbotnitarea!
    • +6 (32 voturi)    
      Asa este (Duminică, 21 martie 2021, 20:25)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Insa TU mentii regulile de igiena, porti masca in mod corespunsator si mentii distantarea. Deci esti protejat destul de bine. Iar in curand vei fi si vaccinat. Sau vrei sa spui ca masurile pe care tu le iei nu sunt chiar asa de sigure...
      • 0 (22 voturi)    
        Sunt... (Duminică, 21 martie 2021, 21:35)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Dar nu toate masurile astea sunt luate pentru mine. Masca e protectie pentru altii. La fel si distantarea. Doar igiena proprie e protectie directa pentru propria persoana.

        Vaccinarea e un plus, atata vreme cat esti precaut pana la rapel sau perioada finala de "activare".

        Dar e posibil sa fie persoane vulnerabile care nu au libertatea asta (si ma uit la copii sau la persoane de varsta a treia si a patra). Scopul masurilor este sa ne protejam intre noi, pentru ca, decat daca s-a schimbat ceva, cel putin pe hartie, ar trebui sa fim o societate si o comunitate. Pana si in preistorie erau triburi.

        Mentalitatea asta de "totul pentru mine" nu are cum sa asigure un viitor. S-a incercat in trecut. Pe de alta parte, nu ma surprinde ca cei cu o asemenea gandire au mentalitate si caracteristicile expirate, ca sa nu zic altfel.
    • -1 (7 voturi)    
      E gata pademia. (Luni, 22 martie 2021, 8:17)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Vulnerabili sunt intepati si riscul merge spre zero de la morti cu COVID in 28 de zile. Sa deschidem!!!
  • -4 (44 voturi)    
    ... (Duminică, 21 martie 2021, 19:51)

    tirolez [utilizator]

    In afara de francezi nu mai e nimeni atat de disperat sa tina scolile deschise in orice conditii.
    N-ar recunoaste ai nostri ca au gresit cu scolile. Mai rau, desi se vedea ca vine valul in Bucuresti, Cimpeanu a insistat sa mearga si cei din clasele terminale la scoala, pe motiv ca au examen( la desen, religie, ed tehnologica si muzica?). Acum e plin de focare care se vor multiplica zilele urmatoare. Demisia e prea putin, cimpeanu are decese pe constiinta. Daca ar avea constiinta.
    • +6 (10 voturi)    
      Si tataru nu are? (Duminică, 21 martie 2021, 22:30)

      Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Si vv si arafat au decese pe constiinta , cele ale cronicilor care nici in ziua de azi nu au acces la tratament pentru boli cu adevarat grave.
  • +22 (30 voturi)    
    carantinarea (Duminică, 21 martie 2021, 19:56)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    dupa un an de pandemie oare nu-i trece nimanui prin minte sa reviziteze treaba asta cu procentul la mia de locuitori?
    Poate un indice mai bun ar fi numarul total de cazuri raportate versus locuri la ATI in zona respectiva.

    Adica nu poti compara capitata cu restul catunelor unde 3% poate insemana si 5 locuitori...
  • +16 (38 voturi)    
    .... (Duminică, 21 martie 2021, 19:57)

    Casalot [utilizator]

    Nu stiu cum sa o zic mai frumos, dar ma ... pe voi si pe carantina voastra. Ar fi fost buna la inceput sa ne pregatim pentru virus, si ideal sa il eradicam la inceput, dar si atunci ati lasat toti functionarii publici sa zburde liber cu declaratii. Prostii care au lucrat de acasa au stat in casa, si esentialii functionari publici din tot felul de institutii s-au plimbat in voie, vizitandu-si prietenii cu declaratie si legitimatie sau adeverinta de la angajator. Un an mai tarziu tot oamenii simpli trebuie sa sufere. Dupa un an de zile toti functionari publici, 20% din populatia activa a Romaniei, lucreaza tot de la birou, in conditiile in care marea majoritate pot presta munca si de acasa, dupa modelul companiilor private.
    • -6 (30 voturi)    
      Virusul NU POATE FI ERADICAT (Duminică, 21 martie 2021, 20:28)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

      Din moment ce trece de la om la animal si invers. A fost luat de la un animal si pasat la nurci. Deci virusul trece bariera intre animal si om. Ce anume vrei sa faci? Sa vaccinezi toate nurcile? La Praga la Zoo au facut coronavirus felinele si gorilele. Deci se ia si la pisici si primate. Vrei sa vaccinezi toate pisicile comunitare?!?!?

      Cu acest virus se va trai decenii in viitor daca nu forever. Tot ce faci acum este sa incerci sa prelungesti inevitabilul in speranta ca un vaccin va tine imunitatea cel putin un an. Daca nu o va face, peste un an vom fi EXACT in aceeasi situatie. Despre ce eradicare vorbesti?!?!?
      • +10 (30 voturi)    
        .... (Duminică, 21 martie 2021, 21:01)

        Casalot [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Incercam sa spun ca deja impunerea cu forta a anumitor masuri nu mi se mai pare constructiva. Era ideala la inceput, ca sa mai castigam ceva timp si poate sa eradam virusul in momentul zero. Dar cum nu am reusit asta, nu putem continua la nesfarsit cu aceste masuri de restrangere fortata a libertatilor. Mai ales cand sunt categorii varsta care sunt foarte putin afectate (ca si numarul oamenilor care mor de de vaccin, in aceeasi categorie este si numarul tinerilor sanatosi care mor de COVID). Nici eu nu cred ca virusul va mai disparea curand, vom trai cu el cativa ani, cel putin.
        • -2 (8 voturi)    
          aiureli (Luni, 22 martie 2021, 7:34)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

          Îi urăști pe bugetari, ok, nu crezi în eradicarea virusului, bun, ok, ce treabă are asta cu carantinarea făcută cum trebuie, cum s-a făcut în țări străine și a funcționat ? Sau îți scapă chestia asta ?
          Despre golănia cu tinerii care nu mor de Covid dar care-și infectează voios familiile, nu mai zic nimic, sper să nu afle ai tăi părinți/bunici ce au crescut la sân
          • 0 (4 voturi)    
            .... (Luni, 22 martie 2021, 9:52)

            Casalot [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            Nu urasc pe nimeni. Dar o masura constructiva ar fi fost sa incerce si sa treaca pe cat posibil activitatea lor la munca de acasa. Si pe langa asta au si fost vaccinati prioritar, in detrimentul persoanelor vulnerabile, cu comorbiditati. Am cunostinte de 65 de ani care inca nu au prins loc la vaccinare, dar stiu bugetari de sub 30 de ani care s-au vaccinat. Legat de tineri, de ce trebuie sa ii tinem inchisi, nevaccinati? Ce vina au ei ca respira si sunt oameni? Crezi ca se vor duce sa isi infecteze "voios" familiile? Ca toti sunt niste iresponsabili si trebuie tinuti inchisi ca sa protejam societatea? Si singura tara care a facut carantina cum trebuie e China. Restul a fost gargara, sa ne facem ca luam masuri.
            • -1 (1 vot)    
              China (Luni, 22 martie 2021, 13:49)

              zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

              Australia, Taiwan, Vietnam, Koreea de sud.
              S-a trecut la munca de acasă, privați/bugetari, cât s-a putut.
              Tinerii închiși suferă greu ? Cu burta plină, nu ca pe vremuri ?
              Deci n-ai argumente împotriva carantinării, ok. Cu bugetarii am lămurit-o. Altceva ? Alternative la carantinare ai ?
  • +14 (42 voturi)    
    adevarul e (Duminică, 21 martie 2021, 19:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca ne era foarte dor de declaratia pe proria raspundere ... o masura asa eficienta si inteligenta trebuie repetata ... daca folosim hartia de la buletinele de vot e sau cea de la WC e ok?
    • +5 (21 voturi)    
      din nefericire (Duminică, 21 martie 2021, 22:09)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Acest ministru e un dezastru! A schimbat modul de calcul al incidentei (nu intelege ca focarele sunt focare si nu poti adauga cazurile din camine, oricum cu circuit inchis), face numai prostii si deciziile sunt luate numai pentru a restrange drepturi si liberatati ale oamenilor, apca e el insusi un virus..Pacat de ca l-am crezut mai profesionist! Tot harpagon!! Daca considera ca o hartie opreste virusul e un idi...Carantinarea nu a rezolvat nimic in sine, doar in mintea autoritatilor - vezi cazurile Constanta sau Timisoara - incidenta tot a crescut pana la un maxim si apoi s-a reversat sau se va reversa procesul - e ceva natural - vezi clopotul lui Gauss!
      • -6 (12 voturi)    
        deloc (Luni, 22 martie 2021, 7:30)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui aero

        Carantinarea este singura soluție, aplicată cum trebuie, nu ca la Timișoara, unde poliția nu a implementat nimic, ci ca în Taiwan, Corea de Sud, China, Australia.
        Modulde clacuil al pandemiei este noral să includă și focarele, pentur că ele nu mai sunt deloc cămine de bătrâni, sunt familii întregi din comunitate.
        Ce prostii a făcut Vlad Voiculescu ? Concret, nu insulte și văcăreala cu restrângerea libertății de a infecta pe alții.
      • -5 (9 voturi)    
        gresit (Luni, 22 martie 2021, 9:25)

        patience [utilizator] i-a raspuns lui aero

        Acolo unde carantina, izolarea s-au respectat intocmai rezultatele au fost spectaculare. Ex Coreea de Sud, Taiwan, Noua Zeelanda si altele, tari care n-au inchis scolile, iar economia a continuat sa functioneze. Problema este ca romanii nu respecta masurile de protectie si izolarea.
        Includerea focarelor in calcul este justa, un focar declarat astazi nu dispare maine, ramane in continuare o sursa de infectie. Guvernul Orban a scos focarele din calcul, o smecherie inaintea alegerilor.
        La Timisoara incidenta creste pt ca se testeaza mult. Cam asta am descoperi in toata tara daca s-ar testa la fel.
      • -5 (7 voturi)    
        nu intelegi nimic din calcul (Luni, 22 martie 2021, 9:29)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui aero

        De ce sa eliminam focarele? E ca si cand ai spune ca cei din camine nu exista. Daca erau asa de izolati, cum de s-au imbolnavit si cei de acolo? A venit sfantul duh cu virusul? Si daca a reusit sa intre virusul acolo, cat de greu ar fi sa IASA prin intermediul unui purtator asimptomatic (ingrijitor, medic, vizitator) si sa ajunga la altcineva?
      • -1 (5 voturi)    
        mda (Luni, 22 martie 2021, 9:38)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui aero

        ca idee, CIUMA din 1665 a aparut in vara acelui an, si ultimul deces cauzat a fost inregistrat in 1679

        sa zicem cu avansul medical din ziua de azi nu va dura aproape 15 ani, dar 3-4 ani tot va dura pana se va normaliza, imuniza, eradica
  • +4 (40 voturi)    
    Deci? (Duminică, 21 martie 2021, 20:06)

    Crop [utilizator]

    Nu functioneaza solutia cu inchisul restaurantelor, claselor V-XII, cinema si ora 22?
    Ok mergeti la next level in loc sa va adaptati.

    Data viitoare o sa ma p.s pe el de vot caci alternativa chiar nu am.
    • +1 (5 voturi)    
      . (Duminică, 21 martie 2021, 22:59)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      clasele 8 si 12 au mers si merg la scoala.
      • +3 (5 voturi)    
        Nicio grija (Luni, 22 martie 2021, 8:38)

        Crop [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Ca din ce cunosc eu, nu merg dar hai pe varianta ta. Tot ramane jumatate din scoala acasa. Deci?
  • +8 (46 voturi)    
    Am eu o propunere mai buna... (Duminică, 21 martie 2021, 20:10)

    Gigi Kent [utilizator]

    Am eu o propunere mai buna. Plecat voi acasa si lasati pe altii care stiu ce trebuie sa faca. Ma gandesc ca e mai bine. Adica e clar ca masurile voastre cretine nu functioneaza si mai bine plecati voi.
  • +28 (38 voturi)    
    Mda (Duminică, 21 martie 2021, 20:11)

    Fanel01 [utilizator]

    In timp ce auzim vrajelile astea pe la tv Nuba Mandaloun toate restaurantele de prin Floreasca/dorobanti/herastrau au clienti la interior si sunt full full. Probabil milionarii se pot bucura de libertate, pandemia este doar pt restul.
    • -5 (21 voturi)    
      FOARTE BINE (Duminică, 21 martie 2021, 20:31)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Ca este asa. Cei care au bani vor avea sa isi plateasca si tratamentul si eventual un vaccin pe sub mana. De fapt 10-25% din vaccinuri trebuiau scoase la licitatie iar banii folositi pentru achizitionarea de aparatura, masti, consumabile, etc si chiar mai multe vaccinuri.

      Milionarii oricum vor merge cu masini nu cu transport in comun, etc. Deci probabilitatea ca tu sa te infectezi de la ei e minima.
    • -4 (14 voturi)    
      Multumim hotnews (Duminică, 21 martie 2021, 20:48)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Multumim pt transparenta, credeam ca mesajul meu nu va fi afisat.
  • +3 (33 voturi)    
    Vv (Duminică, 21 martie 2021, 20:31)

    Socrate2021 [utilizator]

    Cioclu fara diploma
  • +9 (21 voturi)    
    pana la urma care are dreptate (Duminică, 21 martie 2021, 20:36)

    licasamadau [utilizator]

    Florin Cîțu: ”Multă lume întreabă dacă vom ajunge din nou in lockdown. Răspunsul meu foarte clar este că NU”
    HotNews.ro
    Sâmbătă, 20 martie 2021, 15:07
    • +2 (4 voturi)    
      cred ca (Duminică, 21 martie 2021, 22:20)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui licasamadau

      florin citu vorbea pe plan national,nu local,unde in unele e deja lockdown demult.
      • -1 (3 voturi)    
        pai si care e diferenta (Luni, 22 martie 2021, 8:22)

        licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        intre a institui un lockdown general si lockdown local peste tot?
      • -1 (1 vot)    
        diferenta e ENORMA (Luni, 22 martie 2021, 9:34)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Masurile locale sunt luate prin vot de responsabili locali, care nu sunt toti PNL. Si mai se dilueaza impactul nepopular asupra sustinerii politice a partidului. ASTA conteaza pentru PNL, nu luarea de masuri. Sa se ascunda dupa altii, eventual sa voteze zgomotos impotriva carantinei, ca Nica in Timis, tot numai adulmecand care pozitie publica referitoare la carantinare i-ar aduce mai multa sustinere politica. Spitalele pline nu sunt in responsabilitatea lui directa, deci n-are nicio jena sa preseze pentru relaxare.
  • -1 (31 voturi)    
    Covid-19 un esec al serviciilor secrete (Duminică, 21 martie 2021, 20:50)

    DrNRazvan [utilizator]

    Covid-19 este un esec al serviciilor secrete si o cacofonie a occidentului.
    • +2 (6 voturi)    
      Dar de ce spui ca e un esec. (Luni, 22 martie 2021, 8:20)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui DrNRazvan

      Tot ce si-au propus a avut loc.
  • +15 (39 voturi)    
    Daca veti inchide parcurile ca acum 1 an (Duminică, 21 martie 2021, 20:55)

    Dodel540 [utilizator]

    Veti avea soarta Firei la urmatoarele alegeri.
  • +14 (20 voturi)    
    Nu a capitalei (Duminică, 21 martie 2021, 21:06)

    mescaline [utilizator]

    A celor din capitala fara bani si relatii.

    Pentru restul, business as usual, ca si-n "carantina" precedenta.
  • -2 (26 voturi)    
    Rrumanii au votat (Duminică, 21 martie 2021, 21:09)

    Zummm [utilizator]

    Sa traiti bineeeee :))) vorba inteleptului Hac
  • +11 (31 voturi)    
    Vand imprimanta laser si toner pt 2500 pagini (Duminică, 21 martie 2021, 21:10)

    Klaus_ [utilizator]

    Promotie: la fiecare imprimanta laser cumparata, primiti cadou o cutie cu 5 topuri de hartie si 1 buc toner negru care tine 2500 pagini. Ideal pentru declaratiile pe care va trebui sa le completati zilnic in urmatorii ani...
  • +6 (14 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 21 martie 2021, 23:27)

    Sah [utilizator]

    Ce spune prefectul de Timis Alin Nica (PNL) :
    ''Le-am atras atenția de mai multe ori asupra inutilității carantinei. Carantina este de formă, rata de infectare crește, oamenii continuă să se îmbolnăvească, ATI este în aceeași situație. Este o ipocrizie afirmația că această carantină salvează vieți omenești.

    Nu o face, dar distruge multe altele. Dacă există o problemă medicală, haideți să reparăm medical, ne mobilizăm cu toții și unde nu mai poate Bucureștiul, putem noi, autorități locale, companii și cetățeni. E absurd să încerci să oprești un rău provocând un rău mai mare.''
    Oare este terorist cum zicea Citu?? :))
  • +7 (15 voturi)    
    Decembrie 89 cu o mica diferenta (Duminică, 21 martie 2021, 23:40)

    PrivireCritica [utilizator]

    Daca cineva crede ca armata romana ar trage in poporul revoltat ca sa le scape curul lui Arafat, Vlad Voiculescu, atunci sunt chiar pe alta lume ... si apropo in Bucuresti tocmai ce s-a intrerupt caldura, desi se anunta lapovita si ninsoare luni... cineva chiar vrea o revolta !
  • +5 (19 voturi)    
    Securistii au ajuns sa ne conduca (Duminică, 21 martie 2021, 23:56)

    Frankie [utilizator]

    Acest pui de securist, Vlad Voiculescu, a ajuns sa tina Romania sub papuc.
    • -3 (7 voturi)    
      mda (Luni, 22 martie 2021, 9:19)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      vorbeste vaccinu` sputnik din tine ? :DDDD
  • +4 (14 voturi)    
    democrație (Luni, 22 martie 2021, 0:20)

    hdd [utilizator]

    trebuie ca guvernanții să nu ne mai considere copii.

    E democrație.

    E o problemă extrem de importantă: limitarea libertăților personale.

    Singura soluție: #REFERENDUM


    Vreți lockdown și protejarea sănătății
    sau
    vreți libertate și riscul de a muri?


    Simplu.
    Democratic.


    Hai cu #REFERENDUM local.
  • +2 (18 voturi)    
    Mai exista in lume alta tara care cere declaratie? (Luni, 22 martie 2021, 0:20)

    Popcea [utilizator]

    Am o vaga banuiala ca inventia asta cu declaratia pe proprie raspundere pe care sa o ai cand iesi din casa, e doar o inventie romaneasca a unui bou care si-a imaginat ca va da astfel o lovitura pandemiei. Iar cei din jurul lui, la fel de batuti in cap si ei, au zis ca e o idee buna. E o prostie!
    • -3 (11 voturi)    
      mda (Luni, 22 martie 2021, 9:35)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      da, exista...

      Belgia, Olanda, Elvetia

      sunt doar niste tari din lumea a 3-a care necesita documente daca te plimbi noaptea si in afara localitatii

      dar na.. propaganda ruseasca e la datorie
    • 0 (6 voturi)    
      Pai de ce nu incerci sa te informezi? (Luni, 22 martie 2021, 10:30)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      De ce primul tau instinct e sa intri pe HotNews sa te lauzi cu vaga ta banuiala, in loc sa cauti pe Google sa vezi daca nu cumva Italia si Spania au introdus declaratia inaintea noastra?
  • +5 (7 voturi)    
    Completare cu mijloace de preventie active (Luni, 22 martie 2021, 8:31)

    Hagidan [utilizator]

    Este clar ca mijloacele de preventie pasive utilizate pana acum si-au atins limitele.
    Nu inteleg de ce nu sunt obligate centrele comerciale, supermarketurile, pietele inchise, unitatiole HORECA etc. sa-si completeze sistemele de climatizare cu purificatoare de aer cu radiatie UVC.
    Se folosesc in toata lumea cu rezultate foarte bune.
    Oricum societatea si bugetul statului ar avea numau de castigat fata de alternativa de a le tot inchide sau de a le reduce programul.
  • 0 (8 voturi)    
    mda (Luni, 22 martie 2021, 8:39)

    SoulSearcher [utilizator]

    hai cu carantinarea bucurestiului :DDDD

    sa vazui cum o sa fuga miticii inapoi catre locurile de bastina cand se anunta inchiderea orasului

    #inchidembucurestiul #lockdownbucuresti2021 #lockdown90zilebucuresti

    hashtag-uri populare in curand :DDDDD
  • +1 (3 voturi)    
    Turnul Babel (Luni, 22 martie 2021, 9:42)

    faracatuse [utilizator]

    PNL prin vocea PM spune ca e exclus. VV spune ca e posibil si foarte probabil. Noi stam in joc de glezne si ne uitam siderati la voi. Si ce e tare e faptul ca sunteti angajatii nostri, si vedem ca aruncam banii pe geam, dar nu va putem da afara decat la alegeri cand vom pune alti bufoni...
    • -1 (1 vot)    
      alternative n-ai (Luni, 22 martie 2021, 13:53)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

      la carantinare, știi doar că n-ai chef să nu faci ce vrei, când vrei etc.
      Politicienii sunt ca și tine, bufoni ezitanți, își cunosc bine votanții, dar, măcar Voiculescu are curaj să fie nepopular.
      Si, apropo de carantinarea Bucureștiului, imbecil să nu fii să nu realizezi că se va face, și s-o tot dai pe siderare, surprindere, șoc și groază. Vai, suntem singura țară din galaxie cu cetățeni de kkt, cu masca sub bărbie și suntem carantinați
      • 0 (0 voturi)    
        ai alternative: (Luni, 22 martie 2021, 17:25)

        dani777 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        necarantinarea! daca suntem singurii cu masca sub barbie, dar cifrele sunt cam aceleasi peste tot, rezulta ca masca nu ajuta. ceea ce orice om cu intuitie observa. si nici carantinarea vietii, poftim Timisoara, rata e mai mare acum. iar birul psihologic luat, repet, deja este imens. va deveni catastrofal, in special pt generatiile viitoare.
        • 0 (0 voturi)    
          să mai pui în discuție (Luni, 22 martie 2021, 22:01)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui dani777

          utilitatea măștii acum, în martie 2021, este elocvent vizavi de ce spuneam mai sus : politicienii își cunosc bine votanții.