Octav Bjoza, după ce a fost demis de Cîțu: Este cea mai urâtă pagină a Partidului Liberal din ultimii 31 de ani

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2021, 15:02 Actualitate | Esenţial


Octav Bjoza
Foto: Presidency.ro
Preşedintele Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici şi Victime ale Dictaturii din România (AFDPR), Octav Bjoza, a declarat, marţi, pentru Agerpres, că regretă faptul că premierul Florin Cîţu interpretează comunicatul AFDPR din 12 martie în sensul că organizaţia "ar avea ceva" cu etnia evreiască.

Bjoza a fost demis din funcţia de subsecretar de stat la Secretariatul de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945 - 1989.

"Toţi aceia pe care eu îi reprezint sunt nu doar intrigaţi, revoltaţi, scârbiţi de faptul că lângă noi, în temniţele şi lagărele de exterminare, au murit înaintaşii celor care m-au demis. (...) Îmi pare foarte rău că domnul prim-ministru interpretează, ba chiar dă apă la moară unora cum că noi am avea ceva cu etnia evreiască. Această etnie a adus ştiinţei şi culturii mondiale personalităţi de mare calibru, pe care nimeni nu le poate contesta. A veni pentru o mână de nemernici să acuzi o etnie este o neghiobie. Este incredibil să întărâţi pe unii împotriva altora. Eu la acest secretariat de stat nu am fost numit politic. (...) Este cea mai urâtă pagină a Partidului Liberal din ultimii 31 de ani, pentru că se interpretează ceea ce am vrut noi să spunem, să cerem", a susţinut Octav Bjoza.

El a adăugat că AFDPR nu contestă Holocaustul, iar, în opinia sa, singurul aspect ce poate fi discutat ţine de "dimensiunile sale". "Nu văd ce deranjează în treaba aceasta. Sub nicio formă nu voi accepta ca în ţara asta să fie conflicte interetnice. (...) Holocaustul nu trebuie acceptat, indiferent că au murit 10 persoane, 100 sau mii. El a existat fără dubii", a spus Octav Bjoza.

Prin comunicatul din 12 martie, AFDPR a vrut să transmită că ar trebui ca toţi copiii foştilor deţinuţi politici să primească o indemnizaţie, a explicat el. "Ce vină puteau să aibă copiii fasciştilor, naziştilor, legionarilor, evreilor, comuniştilor, românilor? Ce vină puteau să aibă copilaşii rămaşi acasă pentru faptele comise de părinţi? Aşa vedem noi problema", a spus Bjoza.


Premierul Florin Cîţu a anunţat, marţi, că a decis demiterea lui Octav Bjoza din funcţia de subsecretar de stat la Secretariatul de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945 - 1989, având în vedere abordarea "incompatibilă" cu statutul acestuia de înalt responsabil al Guvernului, prin "punerea în discuţie a dimensiunilor Holocaustului" şi încercarea de a pune pe umerii comunităţii evreieşti "aducerea comunismului în România".

În opinia premierului, încercarea lui Bjoza, preşedinte al Asociaţiei Foştilor Deţinuţi Politici şi Victime ale Dictaturii din România, de a aduce argumente pentru ca urmaşii criminalilor de război să beneficieze de drepturi din partea statului român reprezintă un afront adus celor care au suferit din cauza ororilor comunismului şi Holocaustului. ​








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7539 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    cum asa ? (Marţi, 16 martie 2021, 15:15)

    codrean [utilizator]

    Aflam "reactii" fara a se difuza stirea ???
  • +10 (30 voturi)    
    Trebuie sa se faca loc (Marţi, 16 martie 2021, 15:21)

    VOX. [utilizator]

    Pentru "oamenii noi".
  • +7 (43 voturi)    
    A ajuns un politruc precum Cîțu (Marţi, 16 martie 2021, 15:24)

    Lovercraft [utilizator]

    să își bată joc de un erou ca Bjoza
  • -19 (41 voturi)    
    un LEGIONAR (Marţi, 16 martie 2021, 15:40)

    DiDiRo [utilizator]

    mai putin in fruntea bucatelor
    • +10 (24 voturi)    
      Patriotii Anticomunisti tradati de noii PNL-isti. (Marţi, 16 martie 2021, 17:07)

      GazarPro [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Esti de'a dreptul penibil. BJOZA este un mare patriot roman care s'a luptat pt Romania si pt Romani. Tu esti un nemernic care nu are ce cauta aici cu lipsa oricarui argument substantiat.
  • +8 (46 voturi)    
    Baietasii astia precum Cîțu (Marţi, 16 martie 2021, 15:48)

    Irina25 [utilizator]

    N-au respect pentru nimic.
    • +4 (20 voturi)    
      E un parvenit (Marţi, 16 martie 2021, 16:24)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Care crede ca le stie pe toate.
  • +7 (21 voturi)    
    o palma grava (Marţi, 16 martie 2021, 16:00)

    Coco Whistle [utilizator]

    romaniilor li se administreaza palme peste gura...in locul unei dezbateri in care adevarul e unul singur chiar daca la mijloc. sa nu uitam romania a fost tirita in razboaie, populatia decimata, erau momente cind nu puteai sa stai contra valului...care e diferenta acum?
  • -12 (22 voturi)    
    pensie mare ? (Marţi, 16 martie 2021, 16:21)

    Vic_Tor [utilizator]

    domnul acesta la 83 de ani ce poate sa faca in guvern ? tot respectul pentru viata domniei sale, dar sa fim seriosi ...
  • -12 (28 voturi)    
    Nu ai ce sa cauti la un secretariat de stat (Marţi, 16 martie 2021, 16:23)

    doz2018 [utilizator]

    sub nicio forma.
    Amesteci lucrurile ceea ce e si mai rusinos pentru un fost detinut politic.
    Stii tu dimensiunile Holocaustului? Era la tine adevarul si-l tineai ascuns de restul lumii.
    Daca nu erai detinut politic ti-as fi zis vreo doua.
    • -1 (15 voturi)    
      adica... (Marţi, 16 martie 2021, 18:33)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      sa mai facem un holocaust nu??? dimensiunile holocaustului se cam cunosc, insa nu inteleg ce stii tu despre ceilalti asupriti, indiferent ca au fost nemti tarati cu forta intr-un razboi ce poate nu si l-au dorit, deportati politic doar ca asa le-a casunat unora, romani chinuiti in inchisori pentru credinta sau tel politic, sasi unguri si altii, urmariti de comunisti pentru fapte inchipuite????......cand o sa inteleaga cei ca tine ca toti suntem oameni??? cand o sa intelegi tu ca nu se mai vrea raspunsuri prin ura??? asta spunea dl octav, dar pentru unii e grea limba natala!!!! tu vorbesti despre detinut politic ca despre unt, dulceata, mamaliga!!! judeca si decat sa-ti dai importanta puerila, taci!!!
      • 0 (4 voturi)    
        da omule, nu se vrea (Marţi, 16 martie 2021, 23:20)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

        de aia injuram pe toti care sunt mai de culoare, cu ochii mai asiatici, intram in blocuri militare, instalam rachete... totul din dragoste...
        • +2 (2 voturi)    
          amice (Miercuri, 17 martie 2021, 11:18)

          iuflo [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

          din ce ai scris mai sus faci parte din ei!!!...din cei care injura....fara motiv......nu tu ai zis ca-i spuneai ceva bjoza??? ce "cateva" poti spune omului asta cand tu nici nu visezi prin ce a trecut??? oare de ce am zis ca ar fi bine daca nu vrei sa judeci suficient mai bine taci, nu te baga in seama fara rost!!!
    • +4 (6 voturi)    
      da' tu le stii? (Marţi, 16 martie 2021, 23:03)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Sau stii ce s-a spus/impus si NU e voie nici sa se discute?!?
    • +2 (8 voturi)    
      Respect pt patriotii anticomunisti! (Marţi, 16 martie 2021, 23:05)

      GazarPro [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Ai decis tu curajosule doz2018 pt un brav patriot Roman care dupa parerea ta de intarziat mintal trebuie pus la zid acestt om pt ca la varsta de 5 ani , careo avea la sfarsitul razboiului ar fi luat o pozitie antisemita.
  • +5 (23 voturi)    
    Catu e cel mult administrator (Marţi, 16 martie 2021, 17:09)

    mmmircea [utilizator]

    ca sa nu spunem de-a dreptul secretara, nu cred ca stie exact ce anume face si cu atat mai putin motivul, executa ce primeste si el in plic de la partid sau de la sri.
  • +10 (20 voturi)    
    Poporul evreu ... (Marţi, 16 martie 2021, 17:10)

    Gh. Vasile [utilizator]

    ... nu va intelege niciodata vorbele "sa nu ne razbunati!".
  • -11 (27 voturi)    
    Holocaustul? Un moft, nu? (Marţi, 16 martie 2021, 17:11)

    Barbaneagra [utilizator]

    Citesc siderat comentariile de pana acum. Nu imi vine sa cred. Oare dupa inca 20 de ani lumea o sa se intrebe "ce e aia holocaust" sau o sa declare simplu "e un dat istoric ca evreii au adus comunismul".
    Cine sunt nesimtitii care ii preamaresc pe Antonescu, pe Goga, pe legionari, facandu-l pe un om corect, cu bun simt, ca Citu un "baietas", "politruc" (CULMEA). Si cine sa conduca cohorta antisemita decat ... tot un liberal, dar din pacate unul lipsit de cultura, bun doar sa latre. ma intreb daca dl Rares, marele, genialul, incomparabilul om de stiri ajuns pe cele mai inalte culmi ale politicianismului nationalist e chair strain de aceste reactii ce nu ne fac cinste ca popor.
  • +1 (19 voturi)    
    nu e asta cea mai urata pagina a PNL (Marţi, 16 martie 2021, 18:58)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Cea mai urata e cand facut alianta cu PSD. Crin Antonescu si Ponta cele mai josnice figuri din politica , de teapa lui Dragnea.
    PNL nu mai e PNL-ul ala istoric ar trebui sa isi schimbe numele in Partidul Semodoctilor din Romania ...cu Catu si Organ in frunte ....nici KWI nu e departe...
  • +9 (17 voturi)    
    Masura lui Catu imi aduce aminte (Marţi, 16 martie 2021, 19:13)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    De un alt fruntas ,,Liberal" care in perioada in care a fost ministru al justitiei a secretizat toate informatiile referitoare la tortionarii care au condus sistemul de opresiune din perioada instalarii comunismului in Romania.
    A, e vorba despre turnatorul liberal m. i- quintus.
    • +4 (6 voturi)    
      Asa a fost (Miercuri, 17 martie 2021, 8:10)

      Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      posibil ca un criminal bolsevic, venit cu tancurile sovietice in Romania dupa 1947 sa devina mare general erou al poporului si sa fie plins, acum un an, de mercenarul ministru al armiei romane, Ciuca. E vorba de unchiul aluia care statea cu cizma pe grumazul Tarii, generalul Dragnea, crapat acum nici doi ani. Tot asa e posibil, ca fiul unui tortionar bolsevic, Rafila, sa devina mare dottore, reprezentant psd la OMS si acum potential ministru al sanatatii. Si citi mai sunt. Fiii lui N0049 vor veni ministri, asa cum un maidanez, ponta, a devenit PM fiimdca a fost insurat cu o fiica de partid, Daciada prostilor, Sirbu. In realitate ati facut din Romania o tara de lingai fara coloana vertebrala, care-si voteaza proprii calai la putere. Daca nepotul dupa tata al unui criminal bolsevic, Liviu Dragnea, ajunge sa conduca Tara printr-o imbecila, atunci e ceva findamental gresit cu poporul ala.
    • +4 (4 voturi)    
      Mai era (Miercuri, 17 martie 2021, 9:23)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      unul de la PNL la justitie care a dezincriminat bancruta frauduloasa in anii 90.
      Acum aveau nevoie de postul respectiv pentru un sinecurist de-al lor si au actionat exact ca si comunistii. Au pus o eticheta, legionar, burghez, chiabur, pe om si l-au executat in numele proletariatului exploatat.