Lista cu restricțiile impuse în alte state europene, publicată de Florin Cîțu: Măsurile din România, printre cele mai relaxate din Europa

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2021, 11:58 Actualitate | Esenţial


Carantina
Foto: IGPR
Premierul Florin Cîţu a publicat, joi, pe Facebook, o listă cu statele europene care au impus restricţii de circulaţie pe timpul nopţii, unele dintre acestea limitând circulaţia de la orele 20.00 sau 21.00. "Măsurile implementate de România în contextul pandemiei de coronavirus sunt printre cele mai relaxate din Europa”, spune premierul.

Conform listei prezentate de Cîțu, în Austria și Slovacia, circulația este limitată de la ora 20.00, iar în state precum Cehia, Cipru, Muntenegru, Turcia și Slovenia carantina de noapte se aplică de la ora 21.00.


  • "Măsurile implementate de România în contextul pandemiei de coronavirus sunt printre cele mai relaxate din Europa. Și vă mulțumesc vouă pentru asta, pentru că ați fost responsabili. Hai să continuăm așa! Doar împreună putem învinge pandemia", a scris Cîțu.

De asemenea, va fi limitat gradul de ocupare a spațiilor de cazare din hoteluri sau pensiuni la cel mult 70% din capacitatea maximă a acestora, în mai multe stațiuni în care se practică schiul sau alte sporturi de iarnă.

Măsurile vor intra în vigoare din 14 martie, dată de la care va fi prelungită starea de alertă în România.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4318 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Mare aberatie! (Joi, 11 martie 2021, 12:12)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ce influenta are o restrictionare de O Ora a circulației noaptea?
    Nu aici problema!

    Distanțarea socială e una .
    La telegondola, in tren, in microbuz, in spitale si scoli nu este nimic.
    Totul e la întâmplat a si in orice supermarket.
    Doar din întâmplare sa găsesti dezinfectant.
    In autobuze sau tramvai nu mai am vazut de mult.

    Masura Guvernului are efecte zero!
    Efectul razelor de luna asupra galosilor de gumă!
  • -7 (13 voturi)    
    Puterea exemplului. (Joi, 11 martie 2021, 12:15)

    Lok [utilizator]

    Daca altii sar intr-o prapastie de ce nu pasim si noi incolo?
    Intre timp in SUA statele cele mai laxe in privinta masurilor o duc fenomenal in comparatie cu cele mai restrictive.
    • 0 (6 voturi)    
      oo (Joi, 11 martie 2021, 13:42)

      Kvothe [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      o duc fenomal, da, intradevar sunt int top3 in privinta nr. deceselor..
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 martie 2021, 12:17)

    [anonim]

  • +1 (11 voturi)    
    Fereastra Overton (Joi, 11 martie 2021, 12:20)

    dani777 [utilizator]

    E o idee ruda cu fereastra Overton. Acum trebuie sa fim recunoscatori pt ca la noi e mai 'bine'? Problema e pusa prost "in the first place", cum zice englezul - cea de limitare noaptea. Nu e concurs de 'cine sufera mai mult' si 'vai ce bine e la noi'. Mai e putin si trebuie sa multumim partidului multiubit ca ne lasa pana la 22. E o prostie in general si ar trebui sa conteste toate tarile faza asta, nu noi sa multumim ca e mai ok aici.
  • +1 (5 voturi)    
    vai, ce sa spun (Joi, 11 martie 2021, 12:40)

    licasamadau [utilizator]

    multumim, esti un dragut...
    Imi vine in minte bancul cu evreul si casa
  • -2 (8 voturi)    
    si inca o chestie... (Joi, 11 martie 2021, 12:55)

    licasamadau [utilizator]

    Europa are vreo 44 de tari.
  • -2 (8 voturi)    
    excelent, bizonii nu pot fi disciplinati.. (Joi, 11 martie 2021, 13:01)

    demaGOGU [utilizator]

    ...decat cu materialul clientului.
  • +1 (17 voturi)    
    Un popor de iresponsabili... (Joi, 11 martie 2021, 13:08)

    Divergent [utilizator]

    ...nu are envoie de relaxare, ci de masuri severe!
    • +1 (5 voturi)    
      asdf (Joi, 11 martie 2021, 14:01)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      Un popor are nevoie de informatii corecte puse la dispozitie de guvern, dupa care mai are nevoie de libertate individuala si decizie luata in baza informatiilor de mai sus. Fiecare decide pentru el asa cum considera el riscul propriu.
      Un popor, indiferent cum e el, nu are nevoie de dictatori care sa ii inchida in case cu forta, indiferent care e justificarea.
      • -1 (7 voturi)    
        Da, dar daca se imbolnaveste poporul... (Joi, 11 martie 2021, 14:18)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui gnd

        ... sa nu ceara ajutor ca a fost imbecil si neascultator.

        Eu as lasa fiecare cetatean sa decida daca vrea sau nu sa fie "liber", cu o conditie: daca te imbolnavesti din cauza ca n-ai respectat nicio regula, sa nu poti fi tratat in sistemul de Stat, ci doar in cel privat, sa platesti tot tratamentul (eventual si imbalsamarea) din buzunar.

        Am destule exemple de oameni care se duc la ski, se infecteaza si pe urma intra in concediu medical (de unde s-or plati banii aia ?) sau se interneaza ca sunt bolnavi grav.

        De parca nu poti trai fara sa te distrezi, macar pana cand te vaccinezi...
        • 0 (2 voturi)    
          Ha ? (Joi, 11 martie 2021, 14:31)

          gnd [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Pentru tratamentul respectiv platim taxe, destul de mari, uneori spre 50% din venitul brut.
          Daca tii neaparat sa refuzi un serviciu pentru care trebuie sa platim obligatoriu, atunci poate elimini si taxele obligatorii.
          N-am nimic impotriva sa-mi dati banii inapoi platiti la asigurarea obligatorie de sanatate de stat si cu banii aia sa ma asigur in sistem privat. Banii vor fi folositi mai eficient si pentru beneficiul asiguratilor si al clinicilor nu pentru coruptii numiti politic la spitale.
          N-are legatura cu distractia are legatura cu ideea pe care vad ca refuzi sa o intelegi : nu e treaba statului sa spuna oamenilor ce sa faca sau sa-i oblige. Ei trebuie sa informeze si atat. Asta e mentalitate stalinista/comunista.
          Statul are un singur rol, sa ne garanteze niste libertati (stat de drept, politie justie, armata) si in rest sa get out of the way si sa lase oamenii sa-si organizeze viata singuri.
          Ciao.
        • -1 (1 vot)    
          Eteee (Joi, 11 martie 2021, 15:22)

          robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Gogule, tu vorbesti despre alt subiect. Nu e vorba de "fara regula", e vorba de ce regula si, mai ales de o explicatie de bun simt, ca nu-s destul de increzator in imbecilii care ne conduc sa-i cred pe cuvant ca orice zic ei e "de bine". Nu-s petrecaret si explicatiile ca asa nu o sa ma apuc de batut barurile sunt de tot rahatul.
          • -1 (3 voturi)    
            Daca-ti zic sa stai pe mal... (Joi, 11 martie 2021, 16:23)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

            te arunci in apa cand nu stii sa inoti ?

            Asta nu e "regula" ?

            E pandemie, se imbolnavesc oameni si mai si mor cateva procente, iar daca ti se spune sa te pazesti, tu te faci ca ploua si te duci la inghesuiala maxima. Dupa imbolnavire, vii sa te vindece cine-o sti, ca ai platit...
            E corect ?
            Nu e mai bine sa te pazesti decat sa te vindeci ?

            Omul e o fiinta cam ciudata: Mai intai isi da sanatatea pentru bani, apoi isi da banii pentru sanatate, desi de fiecare data iese in pierdere.
  • +1 (1 vot)    
    Nr. 7 Germania (Joi, 11 martie 2021, 13:35)

    Liros [utilizator]

    Aberatia cu 15 km a fost declarata neconstitutionala acum cateva saptamani.