VIDEO O hotărâre de guvern din ianuarie permite vaccinarea familiilor celor din structurile de apărare, în etapa 2 / Cîțu, declarații confuze / UPDATE Voiculescu: „Cei vaccinați, doar potrivit criteriilor de eligibilitate stabilite prin strategia de vaccinare”

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2021, 17:42 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Facebook
Scandalul publicării de către Ministerul Sănătății a datelor privind vaccinarea împotriva COVID a scos la iveală că mii de persoane s-ar fi vaccinat deși nu se încadrau în această etapă, iar printre acestea se numără și rude ale unor cadre militare. În 20 ianuarie, însă, Guvernul a adoptat o hotărâre care prevede că se pot vaccina în această etapă și membrii familiilor personalului în activitate din instituțiile din sistemul național de apărare națională, ordine publică și securitate națională, în centrele de vaccinare din sistemul propriu. Întrebat, miercuri, despre conținutul acestui act normativ adoptat de guvern, premierul Florin Cîțu a făcut declarații confuze.

În conferința de presă susținută la finalul ședinței de guvern, premierul a fost întrebat dacă în prezent legea permite ca familiile celor din sistemul de apărare și securitate să fie vaccinate. Răspunsul a fost prompt: "Nu".

La remarca jurnalistului că există o hotărâre de guvern care permite ca familiile personalului în activitate din instituțiile din sistemul național de apărare națională, ordine publică și securitate națională să se vaccineze, premierul a spus că au această posibilitate membri de familie care au peste 65 de ani sau au boli cronice: "A, dacă se încadrează în categoriile peste 65 de ani, au boli cronice și așa mai departe".

Mai departe, chestionat până la ce grad de rudenie există posibilitatea vaccinării, pentru că actul normativ nu specifică nici acest lucru, Florin Cîțu a răspuns fără legătură cu întrebarea: "Vă spun, eu nu am fost sesizat. Eu știu doar că a existat un singur caz și persoana respectivă a fost demisă. Nu neg că au fost cazuri și le-ați văzut și la televizor. A fost un primar care a încercat să sară peste rând și așa mai departe. Când am cerut informații de la Ministerul Sănătății și de la CNCAV dacă există așa ceva, nu au avut, au fost cam o sută și ceva de cazuri".

(De la minutul 16)



Premierul a spus că acea hotărâre de guvern din ianuarie este semnată chiar de el și de ministrul Sănătății, dar că nu a cerut o statistică, o evaluare legat de numărul de persoane care s-ar încadra pentru vaccinare: "Nu am cerut această statistică. Noi știm în mare... De exemplu, persoane care sunt bolnave cronice nu aveam cum să știm...".

Ce prevede Hotărârea de guvern nr 12 adoptată în 20 ianuarie pentru modificarea și completarea HG nr. 1.031/2020 privind aprobarea Strategiei de vaccinare împotriva COVID-19, prin care au fost introduse pentru vaccinarea în etapa a doua noi categorii considerate "esențiale":
  • "În aplicarea prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 3/2021 privind unele măsuri pentru recrutarea și plata personalului implicat în procesul de vaccinare împotriva COVID-19 și stabilirea unor măsuri în domeniul sănătății, Ministerul Apărării Naționale asigură prin centrele de vaccinare proprii, potrivit criteriilor de eligibilitate stabilite prin Strategie, vaccinarea personalului propriu și a membrilor familiilor acestora, precum și a următoarelor categorii:
  • a) cadrele militare în rezervă și în retragere din cadrul instituțiilor din sistemul național de apărare națională, ordine publică și securitate națională, precum și membrii familiilor acestora;
  • b) persoanele care beneficiază de prevederile Legii nr. 44/1994 privind veteranii de război, precum și unele drepturi ale invalizilor și văduvelor de război, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
  • c) personal în activitate din cadrul celorlalte instituții din sistemul național de apărare națională, ordine publică și securitate națională, precum și membrii familiilor acestora".
În 27 ianuarie, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, afirma că peste 1.300 de persoane care sunt incluse în etapa a treia de vaccinare împotriva COVID-19 apar în registrul național de vaccinări, ceea ce înseamnă fie că au sărit rândul, fie că este o eroare. El spunea că vor fi făcute controale la centrele de vaccinare, că medicii coordonatori ai centrelor unde sunt descoperite astfel de probleme vor fi cercetați disciplinar, iar Guvernul va decide sancțiuni pentru situațiile în care nu este respectată strategia de vaccinare. De atunci, Ministerul Sănătății nu a mai comunicat nimic pe această temă.

UPDATE: Vlad Voiculescu a reacționat miercuri seară:

"Potrivit criteriilor de eligibilitate stabilite prin Strategie".Cu alte cuvinte: nimeni nu ar fi trebuit să fie vaccinat în afara etapei definite de HG. Cum etapa a III-a nu a început încă, niciun membru al familiei vreunui membru a ceea ce se numește personal esențial nu ar fi trebuit să fie vaccinat, altfel decât dacă este peste 65 ani, cu boli cronice sau... tot esențial.

Deci nu, nici Voiculescu, nici Cîțu nu au semnat vreodată pentru prioritizarea la vaccinare a vreunei familii al vreunui angajat al statului”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13582 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    e acum e acum (Miercuri, 10 martie 2021, 17:47)

    tkd [utilizator]

    de asta lumea innebunea cand spunea ca asa zisi esentiali se vaccineaza cu catel cu purcel si cei in nevoie nu au vaccinuri?
    Aveti impresia ca s-a schimbat ceva in comparatie cu vremea comunista sau cea a PSD ...va inselati si astia de acum sunt la fel,PNL<USR sa nu mai vb de UDMR sunt sa traga cu dintii din ciolan...
    Din cauza asta Catu se balbaie ca un copil cu intarzieri de dezvoltare intelectuala
    • +4 (56 voturi)    
      PNL si PSD sunt la fel, USR e altfel (Miercuri, 10 martie 2021, 18:12)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      USR chiar incearca sa faca ceva, dar e greu cand te saboteaza PNL in toata tara.
      • +1 (41 voturi)    
        Lol (Miercuri, 10 martie 2021, 18:50)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/236626

        "PRIM-MINISTRU
        FLORIN-VASILE CÎȚU
        Contrasemnează:
        Ministrul sănătății,
        Vlad Vasile Voiculescu"

        Haide, jet cu usereul de aici.
        • +18 (22 voturi)    
          s-au vaccinat ESENTIALII si tot neamul lor (Miercuri, 10 martie 2021, 19:50)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui HP

          cum ar spune Catu: vaccinarea e un succes
        • +6 (14 voturi)    
          Prea multi analfabeti functionali (Miercuri, 10 martie 2021, 21:41)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Problema cu acest HG este ca nu a fost scris pentru a fi citit de romanul de rand, adica in propozitii simple si scurte, folosind cuvinte doar din vocabularul de baza. Ar fi trebuit macar sa sublinieze ce era mai important.

          In HG scrie ca se vaccineaza "potrivit criteriilor de eligibilitate stabilite prin Strategie". Adica isi poate duce Bodea tot familionul la vaccinat la clinica MAI, dar numai daca sunt eligibili in etapa respectiva. Daca nu, tot la clinica MAI, dar in Aprilie, Mai.. Decembrie.. cand le vine randul.
          Centrele care au vaccinat persoane care nu erau eligibile au incalcat legea. Asteptam cu mare interes sa ne spuna ministrul Bodea ce masuri va lua MAI-ul in aceasta privinta.

          La finalul zilei, am aflat ca s-au vaccinat 0.6% peste rand. Dupa cum a zis Vlad Mixich, procentul este infim pentru Romania de azi. Surpriza este ca s-a raportat, nu ca s-a intamplat.
          • 0 (2 voturi)    
            Se înțelege.foarte bine (Joi, 11 martie 2021, 8:06)

            muvis [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            M-aș uita la procentul.ala.infim să.vad daca e la.fel se infim în spațiul.instituțiilor MAN. S-ar putea ca acolo sa fie totuși un fenomen.
            Pe de altă parte, doar Man și-a arogat dreptul de a avea propriile centre doar pentru angajații lui, plus familii.
            Dacă ar fi fost și alte instituții la 0.6% cred că s-ar fi adăugat tot de alte atâtea ori.

            Nu șicanarea sau micile victorii sunt miza aici, ci să se dea un semnal că respectăm principii și valori. Altfel ajungem iar la.psd, sau și mai rău la.aur.
          • 0 (4 voturi)    
            Apropo de analfabeti functionali: (Joi, 11 martie 2021, 8:11)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            " precum și a următoarelor categorii:
            a) cadrele militare în rezervă și în retragere din cadrul instituțiilor din sistemul național de apărare națională, ordine publică și securitate națională, precum și membrii familiilor acestora;"

            Ce inseamna "precum".

            Pai ne-am cam lamurit si cu eliminarea "specialelor"cum o sa fie. Adica elita aia de doar "0.6%" cum spui tu ia si speciala si se si vaccineaza prioritar. O nimica toata!
            Putini, pt ca nu putem fi toti (sau aproape toti) nobili gen Adrian Nastase sau Vlasov, pensionari militari, MAI sau magistrati!
            Numai astia merita sa o duca bine, sa fie tratati primii si dupa aia daca mai ramane ceva, sa se dea si la gloata, dar cate putin ca sa para ca am vrea sa ajunga la toti!
            N-o sa ajunga niciodata la toti, chiar si foarte putin. In schimb o sa ajunga la "speciali" mult, foarte mult. Ei sunt prima grija in tara asta, indiferent de guvern.
            • 0 (2 voturi)    
              Irelevant (Joi, 11 martie 2021, 12:31)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

              Nu este nimic "special".

              Sunt institutii care pot asigura spatiul si personalul necesar pentru vaccinare, de aceea au fost deschise aceste centre. Pentru ca exista totusi niste considerente de siguranta nationala si nu vor sa intre oricine, au facut un compromis si permit cadrelor militare sa-si aduca si familiile.

              Intentia a fost onorabila. Mai multe centre de vaccinare - mai multe persoane vaccinate. In practica, este evident ca cei care controleaza accesul in aceste centre de vaccinare nu au intentii la fel de onorabile.
              • 0 (4 voturi)    
                Ce are sula cu prefectura? (Joi, 11 martie 2021, 15:30)

                Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Ce are cu vaccinarea peste rand cu siguranta nationala, de numai unii au acces, ii vaccinati in vreo baza de rachete?
                Se puteau vaccina oriunde, cand le venea randul. Dar nu, specialii vor in fata mereu.
                Spune bine cineva aici "mercenarilor", adica ne dati bani multi si privilegii, suntem alaturi de voi (de ce care ni le dati) daca nu, intoarcem foaia.
                Spunele ceva de patriotism, de sacrificiu pt popor si tara. O sa-ti rada in nas. Banu intai!
    • +18 (28 voturi)    
      RU-SI-NEE armatei de mercenari romani! (Miercuri, 10 martie 2021, 18:44)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      Oameni de maxim 45 de ani, se vaccineaza inainte de rand si nu le mai ajunge, isi vaccineze si familiile!
    • +12 (38 voturi)    
      Doar ca USR e singurul partid (Miercuri, 10 martie 2021, 18:56)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tkd

      care a dezvaluit mizeriile securistice facute de PNL( pardon USL)
      • -4 (4 voturi)    
        Sloganul asta nu mai tine de mult. (Joi, 11 martie 2021, 8:46)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        Imediat acuzi o campanie de atac la adresa USR.
      • -2 (2 voturi)    
        Da, pare că USR-PLUS (Joi, 11 martie 2021, 16:13)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        e foarte preocupat de DEMASCĂRI ale celorlalți politicieni din coaliție... Totuși, eu cred că cetățenii nu i-au votat pe acești politicieni ca să-i ajute să-și consolideze carierele politice, CI CA SĂ FACĂ TREABĂ ÎN FOLOSUL SOCIETĂȚII... Aș vrea să văd din zona asta și niște fapte concrete, nu numai dezvăluiri despre ceilalți...
  • +12 (30 voturi)    
    "Cîțu, declarații confuze"? (Miercuri, 10 martie 2021, 18:03)

    Nevermind [utilizator]

    Neah... era suficient "Cîțu, declarații"
  • -2 (32 voturi)    
    Lol (Miercuri, 10 martie 2021, 18:05)

    HP [utilizator]

    Daca e semnata si de Citu, dar si de catre Voiculescu, despre ce vorbim ?

    Specialii sunt inca la conducere.

    Acum cativa ani era o batalie intre comunisti si securisti.

    Mi-e dor de comunisti ca de pita calda.
    • -8 (10 voturi)    
      Da, da, da (Miercuri, 10 martie 2021, 18:57)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Doar ca il crede pe cineva pe prostul de Catu ca a semnat Voiculescu asa ceva.
    • -1 (1 vot)    
      ups, (Joi, 11 martie 2021, 9:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

      sar postacii pesedisti in apararea penalistilor.
      Daca nu iei in considerare ca in documentul respectiv era specificata si conditia eligibilitatii rudelor (peste 65 ani, comorbiditati, etc.), insemna fie ca esti rau voitor, fie analfabet functional, fie amandoua.
      In plus, nu iei in considerare ca centrele de vaccinare respective nu sunt in circuitul amarastenilor (printre care te numeri si tu?) si, poti adauga si faptul ca la respectivele centre se vaccineaza numai cu Pfizer sau Moderna (eficienta 94-95%) in timp ce p*limea este vaccinata cu Astra-Zeneca (60% eficienta + efecte secundare post vaccinare ca febra, ameteli, dureri de cap, rinite).
      De aici si nemultumirea oamenilor, printre care observ ca nu sunteti si dvs.
      Deh, traisca USL-ul nu?
  • +18 (26 voturi)    
    Esentiali SPECIALI ! (Miercuri, 10 martie 2021, 18:12)

    iondero [utilizator]

    De ce exista aceasta ordonanta HG nr. 1.031/2020 pentru ESENTIALI , tovarasu Catu ?
    • +5 (15 voturi)    
      Eu vb-am zis de 2 luni ca SPECIALII fura vaccin (Miercuri, 10 martie 2021, 19:43)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui iondero

      eu de 2 luni incerc sa programez o persoane de peste 65 de ani si NU SUNT LOCURI

      jur, intr-un oras de resedinta a romaniei au fost pt persoane peste 65 de ani doar vreo 2.000 locuri in ultimele 2 luni

      in timpul asta vad pe Digi24 saptamanal cum ajung avioane cu doze de vaccin in romania.
      • -2 (14 voturi)    
        Cred ca vrei sa o programezi la (Miercuri, 10 martie 2021, 21:43)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        vaccinare cu Sputnik , ca vaccinuri AstraZeneca sunt cate vrei , iar locuri pentru Pfizer au fost destule in ianuarie , plus cele 2000 despre care recunosti singur ca au fost disponibile , asa ca chiar nu inteleg de ce te tot plangi pe aici in fiecare zi .
        • -1 (1 vot)    
          Exista AstraZeneca doar in orasele mici (Joi, 11 martie 2021, 9:32)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          Pfizer au fost tot asa in anumite orase mici si doar o singura zi din anul asta

          intimp ce specialii au centre speciale si sunt programati de stat si se vaccineaza cu pfizer
    • -1 (3 voturi)    
      De ce a fost nevoie de precizarea cu militarii? (Joi, 11 martie 2021, 7:56)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui iondero

      Da, la asta ar trebui o lămurire, dacă tot s-au grăbit să scormonească în mizerie.
      MS nu s-ar fi supărat că Man vaccinează pe oricine, conform strategiei. Cu cât mai multe centre, cu atât mai bine pentru MS.
      Man în schimb a scris că el vaccinează doar militari și familia lor. Bineînțeles tot conform strategiei.

      Oare e vorba de finanțarea pe care o dă sau nu? ms în aceste centre proprii ale man? De ce a fost nevoie de precizarea cu militarii?
    • +3 (5 voturi)    
      Speciali (Joi, 11 martie 2021, 8:25)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui iondero

      Pai, "specialii" au nevoie de o tara mai "speciala", doar pentru ei, in care sa nu se calce pe picioare cu prostimea: case "conspirative", hoteluri, localuri, partii, dar si afaceri, lefuri, sporuri si pensii cat mai speciale. Si," pour la bon bouche" :"servicii" speciale! Este taman tara pe care o construim, paaaas - cuuuuu - paaaas.
  • +20 (26 voturi)    
    Unde scrie etapa a doua? (Miercuri, 10 martie 2021, 18:15)

    A R [utilizator]

    In HG scrie negru pe alb "conform criteriilor de eligibilitate stabilite prin strategie". Nu scrie nimic despre vaccinarea prioritară a membrilor de familie
  • +9 (27 voturi)    
    niste imputiti (Miercuri, 10 martie 2021, 18:23)

    DiDiRo [utilizator]

    zici penele zici latrina!
  • +12 (20 voturi)    
    Cetateni de rangul 1 (Miercuri, 10 martie 2021, 18:24)

    vasile78 [utilizator]

    Cum sa protejezi in halul asta sistemul national de forta? Asta facea PSD, pentru USR si PNL va fi o lovitura mortala!!!
    • +11 (23 voturi)    
      ! (Miercuri, 10 martie 2021, 19:06)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      Nu uita ca USR a dat cifrele! Pnl a luat azi dreptul ministrului sanatatii accesul la datele de vaccine! Lepre USL!
      • -3 (3 voturi)    
        Nu a dat... le-a scapat. (Joi, 11 martie 2021, 8:48)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Si odata scapate cenzura nu mai merge sau are efectul opus cum este foarte vizibil pe aici.
  • +12 (16 voturi)    
    He he (Miercuri, 10 martie 2021, 18:27)

    ady77 [utilizator]

    Cineva a "strecurat " aceasta hotarare, a bagat-o la gramada la semnat cu altele si gata totul e "legal".
    Iar nea Florin cate hartii sa citeasca si el:)).
  • +26 (30 voturi)    
    Interpretare gresita in articol (Miercuri, 10 martie 2021, 18:28)

    _petru_ [utilizator]

    "[..]Ministerul Apărării Naționale asigură prin centrele de vaccinare proprii, potrivit criteriilor de eligibilitate stabilite prin Strategie, vaccinarea personalului propriu și a membrilor familiilor acestora, precum și a următoarelor categorii [..]"

    "potrivit criteriilor de eligibilitate stabilite prin Strategie"

    Adica cei din lista de acolo (membrii familiei, etc) trebuie sa fie si eligibili pentru vaccinare (e.g. sa fie in etapa a II-a).

    Cred ca e foarte clar textul, nu vad de unde interpretarea din articol. Imi scapa mie ceva?
    • +18 (22 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 10 martie 2021, 18:48)

      Tyrion.lann [utilizator] i-a raspuns lui _petru_

      Au interpretat (cu rea vointa?) gresit textul. Acesta doar permite ca membrii de familie eligibili conform strategiei, deci peste 65 de ani sau bolnav cronici, sa fie vaccinati in centrele de vaccinare ale Ministerului Apararii, deci sa nu trebuiasca sa mearga separat la alte centre.
      Deci, legea nu le ofera decat celor eligibili sa se vaccineze in acele centre.
      Acum, daca legea nu s-a respectat si au permis cu incalcarea acesteia si vaccinarea membrilor de familie care nu sunt eligibili, asta trebuie verificat.
    • +4 (20 voturi)    
      Nu-ti scapa, le zornaie epoletii la tastatura (Miercuri, 10 martie 2021, 18:52)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui _petru_

      Cu asta se ocupa instiutiile militarizate ale statului... Egipt.

      "Servesc patria!" :)))
    • +5 (15 voturi)    
      Articolul e bagat de baietii cu ochi albastri (Miercuri, 10 martie 2021, 19:02)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui _petru_

      ca sa nu poata fi acuzati de ceva daca-l interpreteaza altfel. De exemplu, la medici scria ceva de vaccinarea membrilor familiilor ?
    • +10 (16 voturi)    
      text (Miercuri, 10 martie 2021, 19:23)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui _petru_

      Textul e foarte clar. Tot foarte clar este ca ministrul Bode NU a respectat Strategia..., admitand vaccinarea in et. 2 a unor persoane incluse in et.3( familii,rude sub 65 ani, etc). Si tot foarte clar e ca Bode e in subordinea lui Catu ( ca si Veve). In final, cel mai clar este ca - as usual- se ancheteaza cel ce divulga ditamai "secretul", nu si cine nu respecta legea.
      • +4 (6 voturi)    
        Corect (Joi, 11 martie 2021, 7:02)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui atc

        Toata presa controlata de PNL si PSD il acuza pe Voiculescu dar n-au nicio problema cu faptul ca Bode a vaccinat vreo 25.000 din MAI
  • +8 (14 voturi)    
    ! (Miercuri, 10 martie 2021, 18:30)

    tudorr [utilizator]

    Leprelor, dati drumul la etapa 3!
    • -1 (1 vot)    
      dupa ce (Joi, 11 martie 2021, 9:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      vor da drumul la etapa a 3-a, site-ul va fi blocat vreo luna de zile, timp in care se vor consuma toate vaccinurile Pfizer si Moderna. Cand se va putea accesa, programarea se va face numai pentru Astra-zeneca, sau Johnson&Johnson.
  • -1 (11 voturi)    
    Moartă in păpușoi... (Miercuri, 10 martie 2021, 18:38)

    spirache [utilizator]

    I-a bagat in mocirla pe ăia, aia de la Recorder au aratat ca din 60% vaccinați peste rând vehiculați ieri sunt de fapt 0,6%, care și ăștia sunt trecuți in HG- ul ăsta...e ca la Radio Erevan...au furat jde mii de militari vaccinurile de la popor, acum de fapt nu au furat atat de mulți, de fapt nu a fost nici furt....am zis eu ca ONG urile vor duce România departe...
    • -2 (2 voturi)    
      spirache,esti (Joi, 11 martie 2021, 10:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      dus cu sorcova.
      Sunt 0,6% de vaccinati peste rand raportati la populatia intreaga care trebuie vaccinata, iar in HG se face referire la cei care indeplinesc conditiile de eligibilitate, asa ca nu mai manca bors prea mult ca o sa convingi lumea ca esti si analfabet functional.
    • +1 (3 voturi)    
      spirache (Joi, 11 martie 2021, 15:16)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      poporul asta trebuie sa inteleaga ca militarul este un om de rand la fel ca toti romanii nu asa cum e prezentat in fanteziile junelor necizelate si necultivate.El trebuie sa se sacrifice pentru popor pentru ca de aceea este platit de 80 de ani fara sa faca nimic,absolut nimic in tara asta.A trecut vremea povestilor cand militarii (de fapt oameni simplii care de multe ori nu au putut sa se remarce in alt mod) erau prezentati ca supraoameni care au facut Canalul,Casa Poporului,Transfagarasanul-de fapt militarii ca atare nu au facut nimic din toate astea-ele au fost facute de soldatii incorporati cu forta sau de rezervisti. Ofiterii de cariera erau doar cu stelele de pe coniac.E timpul ca poporul sa stie ca niste oameni total neproductivi sunt platiti cu sume enorme si pleaca la pensie (speciala) imediat dupa pubertate.
  • +14 (22 voturi)    
    Deci (Miercuri, 10 martie 2021, 18:47)

    My50cents [utilizator]

    Daca inteleg bine, trebuiau sa se vaccineze conform criteriilor de eligibilitate
    Da’ nu prea cred ca s a intamplat asa
    Ci s au vaccinat ca la la biserica, “ cu tot neamul
    lor “
    Dar e normal, sunt speciali, nu ? Cu tot cu pensii
  • 0 (20 voturi)    
    Ramane cum am stabilit. (Miercuri, 10 martie 2021, 18:58)

    Socrate2021 [utilizator]

    PSD si PNL si USR, aceeasi mizerie.
  • +6 (10 voturi)    
    "esential" (Miercuri, 10 martie 2021, 19:01)

    Dofe [utilizator]

    este" esential" ca sa se afle adevarul, este "esential" ca cine este vinovat sa plateasca, este esential ca sa nu mai fie ESENTIALI. Iohanis unde esti?
  • -1 (9 voturi)    
    ! (Miercuri, 10 martie 2021, 19:04)

    tudorr [utilizator]

    Rudele bugetarilor, cumetri, verisori, pretini, TOTI sa se vaccineze prioritari!
  • +5 (11 voturi)    
    Comunistii si (Miercuri, 10 martie 2021, 19:20)

    Costi888 [utilizator]

    Securistii merg mana in mana.

    Oricum era de asteptat, tre sa mearga oamenii in concediu, no?
  • +2 (12 voturi)    
    E prea mare caciula (Miercuri, 10 martie 2021, 19:37)

    31415 [utilizator]

    D-le Catu ati stiut de la inceput ( de cand ati renuntat la desemnare ) ca caciula de prim ministru este prea mare pentru dumneavoastra. Ar trebui publicate numele celor care s-au vaccinat fara drept sa-i stim si noi pe patrioti.
  • +4 (10 voturi)    
    demisia! (Miercuri, 10 martie 2021, 20:07)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Rusine ba Catule, pleaca ....rapid...n-ai treaba ,nu esti in stare sa conduci omasina,darmite un guvern
  • +3 (9 voturi)    
    Hey, Catu ! (Miercuri, 10 martie 2021, 20:55)

    TheFreeOne [utilizator]

    Lasati specialii in pace !!!
    • -1 (3 voturi)    
      Să-i trimitem la Canal. (Miercuri, 10 martie 2021, 22:41)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Să dea țării cărbune.
  • +6 (10 voturi)    
    Nu-mi plac conspiratiile (Miercuri, 10 martie 2021, 23:52)

    Luk [utilizator]

    Nu-mi plac conspiratiile si-mi repugna cei care le tot cauta si le gasesc peste tot, dar hai sa recapitulam ce-au facut copiii astia:
    1) Au ales un militar sa coordoneze si sa conduca vaccinarea ca si cum Ministerul Sanatatii n-are nicio legatura cu vaccinurile, bolile, pandemiile sau bolnavii. Nu stiu cui se subordoneaza aceasta structura, dar nu Ministerului Sanatatii si nu (cred ca) Guvernului, probabil direct CSAT, adica lui Iohannis
    2) Au decis sa nu vaccineze categoriile vulnerabile in prima etapa
    3) Au decis sa vaccineze intai medicii si pe urma pe toti cei "esentiali". Intervalul intre primele doua categorii a fost minuscul (asta e un fapt), intervalul intre "esentiali" si pulime o sa tot creasca pana cand isi termina prietenii, amantele, familiile si animalele de companie (asta e o presupunere, vom vedea)
    4) Au facut strategia in decembrie, iar in ianuarie au adaugat familiile "esentialilor"
    5) au facut sute de centre de vaccinare, din care doar 40% au fost publice.

    Nu stiu daca au facut-o premeditat, dar reactia lor la publicarea centrelor de vaccinare si a anumitor cetateni imunizati NU E normala, de patru zile o plimba cu minciuni de doi bani si au iesit scantei in guvern si intre partide. Il ameninta pe Voiculescu cu controale, ii taie accesul la bazele de date si la platforma pe care publica (pentru doua zile) in timp ce pretind ca sunt pentru transparenta.

    SEFUL STATULUI nu are nicio opinie, are probleme cu scolile si cutremurele (nu stiu cine i-a gasit un subiect atat de idiot) si anunta o ora in plus de restrictii. Seful Guvernului se balbaie ca un idiot, iese Nelu Tataru de sub o piatra sa ameninte si el. Ministrul de Interne si "Ghiorghita" au probleme cu "validarea datelor", adica cu CENZURAREA lor inainte de publicare.
    PSD tace, Rafila tace.

    Nu ma omor dupa Voiculescu, dar imaginea pe care mi-a trezit-o toata treaba e ca a aprins lumina cand astia erau la furat.

    Daca aveati de gand sa votati PNL, mai ganditi-va.
    • +1 (3 voturi)    
      speciali (Joi, 11 martie 2021, 8:14)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      "...in timp ce pretind ca sunt pentru transparenta." De fapt, e vorba de "transparenta" geamurilor cu oglinda. Se vede prin ele doar dintr-o parte.
  • +1 (7 voturi)    
    Liberali mai comunisti decit cei originali (Joi, 11 martie 2021, 0:22)

    Dinu-I [utilizator]

    "Liberalul" Citu e mai comunist decat "socialistii' de care vorbeste arogant in orice ocazie e prins cu "mita/pisica in sac"
  • +2 (6 voturi)    
    Catu F (Joi, 11 martie 2021, 0:50)

    John_Re [utilizator]

    face parte din noua generatie de securisti trimisi la studii in "afara" dupa '90.

    cre' ca aveti asteptari prea multe.
    • +2 (4 voturi)    
      a facut si el pe unde a facut (Joi, 11 martie 2021, 1:51)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      stiti securistii se plimba din facultate in facultate, ii cauta pe aia cu lb straine si aleg si ei ce pot....serviciile nu sint ceea ce romanul adevarat spera. de aceea aduna pina culeg. sa nu uitam tara e plina de tradatori, ultimul a mierlit-o la 91 ani prin america. rusine ba, invatati ce e etica si sa va pese...eu unul tare as vrea sa avem niste jurnalisti pe cinste sa le ia interviu premianilor sa vedeti ce atinsi or sa fie cind o sa fie vorba de propria persoana si de cine merita sa fie premiat. de aceea sinte un popor de hoti,daca ei fura noi sa stam ca prostii? ultimul exemplu edificator a fost la facultatea de drept...pai e corect bre.
  • +1 (5 voturi)    
    10 august (Joi, 11 martie 2021, 6:05)

    Trexman [utilizator]

    Atât.
  • -1 (3 voturi)    
    CORPUL DE CONTROL (Joi, 11 martie 2021, 7:18)

    COCH [utilizator]

    Ne purtam cu militarii, militienii, securistii si caftangii zisi jandarmi cu multa delicatete. Prea-i platim, protejam, aparam.
    Hei, ei sunt platiti de noi cei care chiar aducem profit, chiar producem pib. Stiu ce le apara scaunele si intewresele si din cauza asta sunt protejati dar parca, si in cazul putorilor astea, exageram. Marele specialist in macroeconomie, catu, chiar nu vrea sa spuna ca prioritari sunt cei ce fac, produc, aduc plusprodus in economia nationala. In rest putori cu salarii, pensii si tichete si alte beneficii deloc meritate.
    Daaaaa, familiile au fost vaccinate peste rand sa nu ii mai ascundem dupa pom. PNL+USR aceiasi mizerie, minciuna si ipocrizie chiar nu ne dam seama.
    Corpul de control pe care citu il trimite evident in control la sanatate, armata, ...... va da verdicte pe care le stim de acum, nevinovati. Imagine pentru ochii neavizati, sa nu spun mai mult.
    Mi-e scarba!
  • +2 (4 voturi)    
    De ce sa existe centre de vaccinare speciale?! (Joi, 11 martie 2021, 7:28)

    Klaus_ [utilizator]

    Avem pensii speciale pentru pensionari speciali, acum ne trebuie si centre de vaccinare speciale? De ce un gunoi de securist pensionar, cate mai ia si o pensie speciala pentru care n-a contribuit, poate sa se programeze telefonic la un centru special si sa se vaccineze in ianuarie cu Pfizer, iar parintii mei sa prinda loc doar la Astra Zeneca la inceputul lui martie? De ce rahaturile astea cu centre speciale pt militari, politisti, securisti si alti "speciali"? Nu se pot vaccina ca orice roman, sau ce?
    Aceleasi rahaturi de 30 de ani! Nu s-a schimbat nimic!
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 martie 2021, 7:45)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 martie 2021, 7:50)

    [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      "il trec cronic" (Joi, 11 martie 2021, 8:57)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui

      La ce sa se chinuie cu cerneala pe hartie, ei se verifica pe ei.
  • 0 (2 voturi)    
    hahahah hihihihihi (Joi, 11 martie 2021, 13:46)

    costelo999 [utilizator]

    astia semneaza si nu stiu ce semneaza, au dat hg au semnat si contrasemnat si habar nu au ce au semnat , fabulos , ce mai , stan si bran , hahahah hihihihihi