Bode, în scandalul publicării datelor despre Covid: Nu este normal ca listele să fie publicate cu adrese din sistemul de apărare

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2021, 22:13 Actualitate | Esenţial


Lucian Bode
Foto: Facebook
Nu este normal ca listele să fie publicate cu adrese legat de sistemul de apărare, că nu ne sunt toți prieteni și pot fotografia și filma, spune ministrul de Interne, Lucian Bode, cu privire la publicarea datelor defalcate referitoare la procesul de vaccinare, relatează Mediafax.



„Eu spun foarte clar că nu este normal ca listele să fie publicate cu adrese legat de sistemul de apărare, de ordine publică. Înțeleg că era vorba și despre serviciile de informații. Vezi adresa strada x, nr Y și constați că acolo s-au vaccinat cetățeni din structurile respective. Din acel moment poți să te aștepți, că nu ne sunt toți prieteni pe pământul ăsta, dar pot veni să fotografieze, să filmeze... Nu mi se pare normal să dăm publicității”, spune ministrul de Interne, Lucian Bode.

El precizează că, din rândul polițiștilor care și-au exprimat intenția de a se vaccina, s-au imunizat peste 50%, „adică undeva 26-27.000 de angajați din structurile MAI”.

Premierul Florin Cîțu a anunțat că a trimis Corpul de control la MS pentru a face verificări cu privire la existența avizelor necesare publicării unei raportări defalcate a datelor referitoare la pandemie.

„Am avut o discuție cu șeful Corpului de Control, în această dimineață, se autosesizează să vadă dacă au fost respectată toată legislația, avizele dacă au fost luate... Este vorba despre publicarea unor informații de care ține mai multe instituții atunci, natural, trebuia să existe și avizul acelor instituții”, afirma premierul Florin Cîțu.


Ministrul Sănătății a cerut să i se aducă la cunoștiință sursa sesizării: „În spiritul transparenței, aștept să aflu și eu pe cine am supărat și, mai ales, de ce”, conchide ministrul Sănătății.

„Ministerul Sănătății a publicat joi, în premieră, date referitoare la pandemie și vaccinare: pentru prima dată, am oferit publicului informații absolut firești și nefiltrate, de interes public. Vorbim de date privind pandemia, defalcate pe județe, și pe centre de vaccinare. Pentru a lămuri rapid poziția mea, iată mai jos ideile principale: Transparența deranjează. Premierul a fost interpelat pe acest subiect de o instituție a statului și a solicitat, procedural, Corpului de Control să verifice dacă nemulțumirea este justificată. Vreau să subliniez că aș fi făcut la fel: nu există nici un conflict între mine și premierul Florin Cîțu”, menționa Voiculescu.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9993 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    Penibil! (Marţi, 9 martie 2021, 22:18)

    Nyk1 [utilizator]

    De parcă rușii sau chinezii ar avea un avantaj strategic să știe câți militari români s-au vaccinat!
    • +20 (24 voturi)    
      Nu (Marţi, 9 martie 2021, 23:25)

      VARCIOROVA [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      numai ca nu pot afla numarul militarilor care s-au vaccinat ci se pot intoxica cu date neconforme pentru ca la centele respective s-au vaccinat (in masa) si pensionarii (in rezerva si retragere) precum si familiile lor.
  • +32 (34 voturi)    
    S-a băgat și ăsta (Marţi, 9 martie 2021, 22:21)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Du-te mă și dormi pe bancheta din spate.
  • +30 (34 voturi)    
    Mda vai (Marţi, 9 martie 2021, 22:22)

    terkos [utilizator]

    Mda vai, dar nu scrie pe poarta institutiei ce e acolo?

    Si SRI si unitatile MApN si unitatile de jandarmi, politie, etc au placi frumoase pe fatadele cladirilor, la drum, unde scrie cu toate detaliile necesare sau nenecesare ce se afla dincolo de gard.

    Care e secretul? De pe unde scoateti aburelile astea ieftine?
  • +33 (39 voturi)    
    penibili (Marţi, 9 martie 2021, 22:30)

    pehash [utilizator]

    Parca ar fi publicat lista cu adresele angajatilor SRI/SIE...
    Daca informatia era clasificata in orice fel, nu ar fi avut acces la fisiere decat persoane cu certificat ORNISS, care ar fi stiut exact ce se poate publica si ce nu.
    • +15 (19 voturi)    
      Dap (Marţi, 9 martie 2021, 22:56)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Iar bazele de date n-ar fi fost accesibile prin www, aia n-au prize de internet si nu intra pe Google :))
      Astea-s tampenii de taran prost.
    • +8 (14 voturi)    
      . (Marţi, 9 martie 2021, 23:04)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      la orniss a fost adjunct Baranga, ăla cu bacalaureatu falsificat...după aia a fost șef la spălarea banilor, atunci n-a fost trimis nici un corp de control, nu-i nime de vină, n-a fost nici o demisie
  • +18 (20 voturi)    
    Bode ne ia de prosti (Marţi, 9 martie 2021, 22:49)

    uvi [utilizator]

    Nu le-a luat decat 2 zile sa vina cu explicatia asta penibila. :)) Bode, du-te culca, cred ca esti obosit dupa cat te-ai scremut sa vii cu idiotenia asta. Deci baietii astia se considera atat de speciali incat si-au infiintat sectie de vaccinare direct la birou :)))
  • +15 (19 voturi)    
    Bla, bla, bla... (Marţi, 9 martie 2021, 22:51)

    karula [utilizator]

    Serios, si s- a aflat cate neveste si soacre de SRI, SIE si alte structuri s- au vaccinat unde scrie pe placuta de marmura numele institutiei?
    Maine iese Raluca Turcan si ne spune ca dormeai pe bancheta din spate, cand ai dat declaratiile de mai sus?!
    Frana, bah, ca sunteti pe contra-sens.
  • +5 (15 voturi)    
    In viata lui nu's toate chiar la locul lor (Marţi, 9 martie 2021, 22:53)

    Fides [utilizator]

    Deci peste 50% din trupele astea de elita MAI, ce pot da doar amenzi pt. masca, s-au vaccinat ori au fost imunizati? Dar erau cu boli cronice, vitalii astia!? Si cum stie el ca sunt imunizati? E de plans.
  • +16 (18 voturi)    
    Chinezii si rusii (Marţi, 9 martie 2021, 22:55)

    Luk [utilizator]

    Chinezii si rusii sparg servere mult mai sofisticate decat alea care tin datele cu vaccinarea. Site-ul MS afirma ca datele sunt culese automat de pe servere existente.
    Mah, Bode, cat de greu le-a fost rusilor si chinezilor sa le culeaga, tu cam ce crezi?
  • +16 (18 voturi)    
    Ce minciune penibila (Marţi, 9 martie 2021, 22:55)

    sile_v [utilizator]

    Toate aceste centre au fost vizibile cu tot cu adresa in platforma pana pe 15 ianuarie.

    Problema nu e de adresa, ca ar fi secreta. Problema e ca aceste centre au continuat sa lucreze din greu, dar sarind sistemul public de repartizare, fara nici cel mai mic control. Pentru servicii, armata, pile, relatii, copii si amante.
  • +5 (15 voturi)    
    Guvernul trebuie sa cada (Marţi, 9 martie 2021, 22:56)

    aniod [utilizator]

    Ministrul de interne, la rand cu Militarul care chipurile organizeaza acest furt, trebuie trimisi in judecata.
    In Romania au dat prioritate medicilor si famillilor lor la vaccinare, din unicul considerent ca trebuiau sa le tina gurile inchise, altfel s-ar fi aflat ca securistii , militarii, politistii, jandarmii- tot sistemul de represiune impreuna cu familiile lor fura prioritatea la vaccin de la cei care au si aveau neaparat nevoie.
    Presedintele tarii si seful guvernului trebuie sa raspunda de aceste crime facute, de umilirea fiecarui cetatean care isi plateste taxele in Romania, care plateste acest sistem medical de care NU beneficiaza vreodata.
    Inteleg de ce orice spirit civic este pedepsit de politistii romani. Bineinteles ca militienii nu vor sa poarte masca, doar ei sunt vaccinati de mult.
  • -13 (15 voturi)    
    Voiculescu e din seria... (Marţi, 9 martie 2021, 23:37)

    spirache [utilizator]

    ,,De ce ne mai trebuie armată că oricum ne apără NATO?"
    • +2 (10 voturi)    
      hehe (Miercuri, 10 martie 2021, 6:17)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      De varanul vostru vorbesti? El e doar un pudcarias so un securist care si-a turnat famiglia.
    • +4 (6 voturi)    
      Ne-a aparat armata de ne-a faultat (Miercuri, 10 martie 2021, 12:10)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      si la revolutie, si la mineriade si pe 10 August . Cu asa aramta mai bine lipsa. Apucati-va de vandut ziare in tren ca pana si aia e mai folositor
  • +13 (19 voturi)    
    gata (Marţi, 9 martie 2021, 23:56)

    stupidu [utilizator]

    shpionii si hackerii rusi, chinezi, nord-koreeni, iranieni si aia unguri se pot pensiona anticipat. vlad voiculescu le-a servit pe tava cel mai ascuns secret al tarii. acum imi dau seama de ce nu se lucreaza la noi la digitalizare si transparenta: nu vrem sa ne deconspiram :))
  • +1 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 10 martie 2021, 6:20)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 10 martie 2021, 7:20)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Posibil ca s-au vaccinat (Miercuri, 10 martie 2021, 11:11)

    ACP [utilizator]

    si pensionari mai specialu sarind randul, din cei pe la 40 si ceva de ani, evident.
  • +2 (4 voturi)    
    secunda zero (Miercuri, 10 martie 2021, 11:59)

    ggogu [utilizator]

    in secunda 0, cind s a lansat platforma, erau toate, absolut toate punctele de vaccinare. cine a vrut sa le vada, le a vazut!
  • +3 (3 voturi)    
    caraghiosul (Miercuri, 10 martie 2021, 12:40)

    nahir [utilizator]

    asta crede ca inamicii asteptau listele de la Ministerul Sanatatii? Aia deja stiu si ce mananca si ce beau respectivii, de ani de zile.