UPDATE Crimele de la Onești: Agresorul a plecat de acasă înarmat cu un cuțit, cu intenția de a se răzbuna/ Cum a reușit să își imobilizeze victimele. Detalii din anchetă

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2021, 10:41 Actualitate | Esenţial


Gh Morosan
Foto: Captura
Procurorii cer arestarea preventivă a bărbatului din Onești care a sechestrat și apoi a ucis doi muncitori. Potrivit anchetatorilor, bărbatul a plecat de acasă cu intenţia de a se răzbuna. Avea asupra sa un cuţit cu lama de 27 de centimetri, spray paralizant şi 10 coliere autoblocante cu care apoi și-a imobilizat victimele. El a început să lovească victimele, cu cuțitul, după ce unul dintre muncitori l-a lovit cu piciorul, conform anchetatorilor, care relatează și modul în care bărbatul a reușit să își imobilizeze victimele.

UPDATE 14.45 Tribunalul Bacău a admis cererea procurorilor și a dispus arestarea preventivă a lui Gheorghe Moroșan, pentru infracțiunea de omor calificat.

Potrivit Parchetului Tribunalului Bacău, în 1 martie, bărbatul și soția sa au plecat de acasă cu intenția de a se răzbuna, după ce au fost anunțați că în apartamentul din care fuseseră evacuați în 2010 au loc lucrări de renovare.

Astfel, el a plecat de acasă cu un cuțit și cu sprayuri paralizante și a cumpărat de la magazin 10 coliere autoblocante, cu dimensiunea de 50 de cm fiecare, pe care avea să le folosească ulterior la imobilizarea victimelor.

Procurorii relatează și cum a reușit bărbatul să își imobilizeze victimele și cum i-a ucis pe cei doi bărbați.

Cronologia faptelor, prezentată de Parchetul Tribunalului Bacău:
  • "Inculpatul M.G. a locuit în apartamentul din str. Stirenului nr. 1, sc. B, ap. 11, Mun. Oneşti, împreună cu soţia sa, M.A. În cursul anului 2009/2010, ca urmare a unei sentinţe civile, M.G. şi M.A. au fost nevoiţi să părăsească locuinţa care a trecut în proprietatea persoanei juridice S.C. C. S.A.
  • La data de 01.03.2021, fiind anunţaţi în prealabil de o persoană că în fostul lor apartament (nr. 11) se efectuează lucrări de renovare, soţii M.G. şi M.A. au plecat de la domiciliul lor din com. Bogdăneşti, jud. Bacău, cu intenţia de a se răzbuna şi de a atrage atenţia asupra cauzei lor vizând situaţia juridică a acestui imobil. Înainte de a ajunge la locaţia menţionată inculpatul M.G. s-a deplasat la un magazin din Mun. Oneşti, de unde în intervalul orar 11:26-11:29 a achiziţionat 10 coliere autoblocante, de culoare neagră, cu dimensiunea de 50 de cm fiecare, pe care avea să le folosească ulterior la imobilizarea victimelor. De asemenea, la plecarea de la domiciliul din Bogdăneşti, inculpatul a luat asupra sa un cuţit, iar după săvârşirea faptei reţinute în sarcina sa s-a constatat că în hanoracul cu care a fost îmbrăcat avea şi două recipiente spray piper.
  • Ajuns la locul faptei, inculpatul M.G. a pătruns în interiorul fostului său apartament pe uşa care nu era asigurată, în apartament aflându-se la acel moment victimele P.D. şi I.S., angajaţi ai S.C. C. S.A., care executau reparaţii la instalaţia electrică. Fiind înarmat cu un cuţit, inculpatul M.G. i-a ameninţat pe cei doi muncitori aflaţi în imobil şi a reuşit să le lege mâinile cu clemele din plastic achiziţionate cu puţin timp în urmă, lipsindu-i de libertate în mod ilegal. Inculpatul M.G. a încuiat uşa de acces în apartament, folosind cheile ce se aflau în yală iar ulterior a trecut la punerea în aplicare a planului său.
  • La ora 11:48:39, conform fişei de eveniment, inculpatul M.G. a sunat la numărul unic de urgenţă 112 unde a sesizat faptul că a privat de libertate două persoane şi a solicitat intervenţia echipajelor de poliţie.
  • Inculpatul M.G. a condus victimele într-unul din balcoanele locuinţei şi timp de mai multe ore a purtat negocieri cu organele de poliţie direcţionate la locul evenimentelor, având asupra sa cuţitul şi ameninţând că îi va ucide pe cei doi dacă nu îi sunt îndeplinite toate solicitările.
  • În jurul orei 17:00, în timp ce inculpatul M.G. se afla în continuare în balcon, în partea stângă a acestuia aflându-se victima P.D. iar în partea dreaptă victima I.S., ca urmare a unui gest de apărare efectuat de P.D., care l-a lovit cu piciorul pe inculpat, M.G. a început să îi agreseze pe cei doi cu arma albă avută asupra sa, cu lungimea lamei de 27 cm. După prima lovitură aplicată victimei P.D. în interiorul balconului, aceasta, victima I.S. şi inculpatul M.G. au părăsit balconul, iar în interiorul apartamentului inculpatul a continuat să lovească în mod repetat cele două victime cu acel cuţit.
  • La faţa locului se aflau la acel moment echipaje ale Serviciului pentru Acţiuni Speciale din cadrul I.P.J. Bacău iar când s-a constatat că inculpatul M.G. a început să agreseze persoanele private de libertate, au intervenit prin spargerea uşii de acces in imobil. În acele împrejurări au fost executate mai multe focuri de armă asupra inculpatului M.G. în vederea înlăturării stării de pericol, la momentul intervenţiei inculpatul având în continuare cuţitul în mână.
  • După imobilizarea inculpatului M.G. personalul de pe echipajele de prim ajutor a intervenit în vederea acordării îngrijirilor medicale, atât celor două victime I.S. şi P.D. care prezentau plăgi înjunghiate dar şi agresorului care prezenta leziuni prin împuşcare.
  • Victima I.S. a fost transportată la Spitalul Municipal Oneşti, unde a decedat la scurt timp, iar victima P.D. a fost supusă manevrelor de resuscitare la faţa locului, însă fără rezultat, fiind declarat decesul".
Conform fişei de constatare preliminară medico-legală, cauzele decesului victimei P.D. sunt:
  • hemoragie externa;
  • secţiuni de vase femurale, tibiale, colodafragmatice;
  • plăgi înjunghiate multiple – loviri cu corp tăietor înţepător.
Conform fişei de constatare preliminară medico legală, cauzele decesului victimei I.S. sunt:
  • hemoragie internă;
  • plăgi pulmonare, hemotorax, hepato-diafragmatice;
  • plăgi înjunghiate multiple – loviri cu corp tăietor înţepător.
Procurorii spun că agresorul a fost audiat în 5 martie, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Bacău, unde este internat, iar dosarul a fost înaintat judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Bacău cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile.

Apartamentul în care au fost comise crimele fusese al agresorului, iar acum se afla în proprietatea Chimcomplex în urma unei executări silite.

Autorul dublei crime are patru condamnări la activ, în anii 1987, 1991, 1992 şi 2010, ultima fiind în Italia pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau a stupefiantelor.

Conducerea Poliției Județene Bacău și a Poliției Onești a fost demisă și a fost sesizat Parchetul pentru neglijență în serviciu, a anunțat miercuri seară ministrul de Interne, Lucian Bode.

El a spus că adjunctul Poliției Județene Bacău, care se afla la comandă la momentul tragediei, a mers cu întârziere la fața locului, a minimizat evenimentul și nu au fost luate măsuri deși agresorul a amenințat de mai multe ori că va comite fapte de violență. Conducerii Poliției Onești i se impută că a ignorat trecutul agresorului, iar reclamațiile lui și amenințările anterioare ale acestuia nu au fost documentate corespunzător.

De asemenea, comunicarea cu autorul înainte de sosirea negociatorului a fost una defectuoasă, ceea ce a contribuit la sporirea stării de irascibilitate a agresorului, iar măsurile dispuse la fața locului au fost deficitare, a spus Bode.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14507 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    Procurorii astia... (Luni, 8 martie 2021, 10:57)

    Metec [utilizator]

    De ce sa-l aresteze, dom'le?! Sa-l lase in pace, mama lor de tortionari ai statului paralel! Huo, Kovesi!
    PS. Pentru cei mai grei de cap, precizez ca textul e la misto.
    • +11 (19 voturi)    
      vai de capul nostru, ce tara, ce legi,ce politie.. (Luni, 8 martie 2021, 11:14)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      la americani, daca facea asta, nu cred agresorul ca mai scapa cu viata dupa ce iesea pe balcon (il impuscau imediat lunetistii). Acolo asa zisa negociere are un scop precis: ca politia sa afle cati agresoi sunt, si unde sunt pozitionati. Dupa aceea, in momentul in care ii au pe toti in vizor, ii impusca fara ezitare.
      In cazul de la Onesti, fiind doar unul, trebuia impuscat din prima. Nu ai ce sa negoiciezi cu astfel de oameni.
      Asa am ajuns la situatia hilara sa avem 2 oameni morti nevinovati si un criminal viu.
      • -1 (11 voturi)    
        Toti ne uitam la filme (Luni, 8 martie 2021, 12:48)

        MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Tu ai spus ca, citez:

        "la americani, daca facea asta, nu cred agresorul ca mai scapa cu viata dupa ce iesea pe balcon (il impuscau imediat lunetistii)."

        Atunci la ce mai exista negociator si negociere?
        Doar ca sa-l ademeneasca pe infractor sa intre in vizor si sa-l impuste?
        E absurd ce spui.

        Inca ceva. Logic, indiferent de ce se vad prin luneta, lunetistii nu incep sa traga de capul lor, ci doar la un ordin. Ordinul ala e dat de un superior care trebuie dat in cunostinta de cauza.

        Nu stii concret cum s-au derula evenimentele. In busculada creata pe balcon, au fost poate 2-3 secunde in care:
        1. Superiorul trebuie sa inteleaga ce se petrece
        2. Sa dea ordinul de tragere
        3. Lunestii sa-l aiba in vizor perfect pe agresor

        E simplu sa comentam pe internet ce vedem prin filme.
        • -3 (7 voturi)    
          Te-ai gandit vreodata ca lunetistul (Luni, 8 martie 2021, 15:48)

          Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

          nu vine decat daca are ordin sa traga?
          S-au crezi ca vine doar de spectacol sau de recuzita.
          Era clar ca nu puteai sa te intelegi cu psihopatul.
          El venise pregatit sa omoare. I-a omorat pe amaratii aia 2 fara niciun motiv.
          Cat timp erau in viata (macar unul din ei) mai putea sa mai obtina ceva.
          Omorandu-i pe amandoi (si pe cel care nu-l lovise) cred ca era clar si pt el (chiar cretin fiind) ca nu mai poate obtine nimic, ca asa ii face rau si nevestei si ficei.
          • -1 (1 vot)    
            eu iti recomand.... (Luni, 8 martie 2021, 19:56)

            Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            ....sa inchizi televizorul si sa te apuci sa scri o carte ca vad ca ai imaginatie.
          • 0 (0 voturi)    
            am înțeles... (Luni, 8 martie 2021, 23:45)

            mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

            dar ce ai vrut sa spui?
      • -1 (3 voturi)    
        Ca tine (Luni, 8 martie 2021, 17:06)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        gandesc multi idioti cu functii de conducere, ce nu pot concepe solutii care sa nu genereze conflicte ce pot degenera in violente, deseori cu pierderi de vieti omenesti. Folosirea fortei denota primitivism in gandire, specific retardatilor!
  • -7 (13 voturi)    
    Întrebări întrebătoare... (Luni, 8 martie 2021, 11:06)

    lsorin [utilizator]

    Aș vrea să știu cine și de ce l-a declarat bolnav de CoViD pe unul dintre cei doi muncitori.
    Aș vrea să știu dacă prin acea ”gafă” (ba-i pozitiv, ba-i negativ) nu s-a încercat ascunderea faptului că prezenta urme de gloanțe, adică mușamalizarea intervenției greșite a forțelor de ordine.
    Aș vrea să știu de ce nu se vorbește despre acest aspect....
  • +6 (6 voturi)    
    dar stiam asta, se putea deduce logic (Luni, 8 martie 2021, 11:11)

    pmct [utilizator]

    Acest comunicat sforaitor, se putea deduce logic din firul evenimentelor. Gigi ala doar nu a gasit cutitul si bratarile de plastic in apartament. Era evident ceea ce s-a inamplat, deci procuratura nu ne spune nimic nou.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Luni, 8 martie 2021, 13:29)

      m_i_h_a_i_40 [utilizator] i-a raspuns lui pmct

      Exact ce spune ca lamureste, nu lamureste. Cica procurorii relateaza cum a reusit sa-si imobilizeze victimele: "Fiind înarmat cu un cuţit, inculpatul M.G. i-a ameninţat pe cei doi muncitori aflaţi în imobil şi a reuşit să le lege mâinile cu clemele din plastic". Pe bune? Si eu care credeam ca i-a rugat frumos...
      Intrebarea ramane: cum faci sa imobilizezi doi oameni in putere, doar amenintand cu un cutit? Cat il ameninti / legi pe unul, nu sare celalalt?
      • +1 (3 voturi)    
        pai simplu (Luni, 8 martie 2021, 17:54)

        pmct [utilizator] i-a raspuns lui m_i_h_a_i_40

        Ii pui pe ambii sa-si puna cate o bratara la maini apoi ii spui unia sa faca 2-3 metrii in spate sub ameninatarea ca-l omori pe celalt. Avand deja la fiecare mana o bratara, putin largita, le poti lega cu o a treiea folosind doar o mana. Sa nu uitam totusi ca lama cutintului avea 27cm deci aproape o mini sabie. La aceasta dimensiunea daca cineva te injunghie, cutitul iese pe partea celalata asa ca nu e asa usor sa risti.

        cel mai probabil cei doi credeau ca ala nu o sa comita crimele ci o sa ameninte si cam atat, insa nebunul e nebun.
  • +8 (10 voturi)    
    mda... (Luni, 8 martie 2021, 11:12)

    sentenced [utilizator]

    Deci tipul asta se tot fataia prin balcon, si niciun lunetist nu a putut sa-l doboare?
    Auzisem ca vederea lunetistului a fost obturata de un copac aflat in fata balconului (?). Ca orice bugetar care nu a facut nimic in viata lui, cred ca asta a fost prima zi reala de munca a lui, evident ca era fiert si habar n-avea ce sa faca.
    • +13 (13 voturi)    
      mda (Luni, 8 martie 2021, 12:57)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      nu avem lunetisti care sa impuste oamenii rai

      nu avem perne care sa salveze oamenii buni

      nu avem dotari, tehnici, antrenamente, proceduri.. etc

      avem doar militieni imbuibati cu salarii de 5 zero-uri, si cu pensie speciala la 45 ani

      trebuie sa moara sa dispara acesti nemernici din sistem, ca sa se poata reforma ceva
      • +1 (1 vot)    
        nu fi rau! (Luni, 8 martie 2021, 23:40)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        avem jandarmi care pot ciomagi protestatarii, avem procurori care ii apara, avem pensii speciale, avem bugetari platiti bine sa nu faca nimic... si multe altele de genul asta avem. deci se poate! important e sa vrei sa vezi!
  • +12 (16 voturi)    
    Complicitate (Luni, 8 martie 2021, 11:22)

    Celbland [utilizator]

    Ar trebui să-i cerceteze pentru complicitate sau favorizarea infractorului și pe cei care l-au chemat pe criminal, precum și pe cei care au găzduit-o pe soția criminalului.

    Sunt convins că acei oameni erau la curent cu amenințările criminalului.
  • -1 (7 voturi)    
    Felicitari viitorului cadru pedesere! (Luni, 8 martie 2021, 11:59)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Ar fi pacat sa nu il inscrie in Partid pe D-l Morosan, are toate calitatile pentu a ocupa o functie de conducere!

    Antecedentele conteza mai putin:

    "Autorul dublei crime are patru condamnări la activ, în anii 1987, 1991, 1992 şi 2010, ultima fiind în Italia pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau a stupefiantelor."

    esentiala este insa solutia finala pe care a aplicat-o: se considera nedreptatit cu apartamentul. Ca sa dovedeasc ca are dreptate, a luta un cutit de 27 cm, si in final a ucis pe cei doi muncitori complet nebinovati!

    O logica perfect pedeserista!
  • -6 (10 voturi)    
    ... (Luni, 8 martie 2021, 12:10)

    cartograful [utilizator]

    interesant de stiut daca cei doi muncitori sau cine i-a trimis acolo stiau ca inca exista un litigiu/revendicare pentru apartamentul respectiv. E mult mai usor sa previi decat sa repari.
    Inainte de-a visa lunetisti cred c-ar trebui verificata si treaba asta.
    Cei care viseaza lunetisti s-au uitat la prea multe filme. Lunetistii nu fac minuni, nu vad prin pereti, samd. Un individ hotarat e extrem de greu de oprit. Situatiile cu ostatici sunt extrem de greu de gestionat, au fost destule cazuri si in SUA sau Franta sau Germania incheiate prost.
    • +2 (2 voturi)    
      n-ai cartografiat bine zona (Luni, 8 martie 2021, 14:11)

      Vorwarts [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Nu viseaza nimeni lunetisti. Sunt o sumedenie de poze si inregistrari video in care apare pe balcon fotografiat din lateral, sau aplecat peste balcon. Era de ajuns sa dea unul cu o piata si-l lovea in cap.
      Cuvantul de ordine: incompetenta crasa.
      Litigiul era vechi de 10 ani, singura gresala a victimelor a fost ca au lasat usa deschisa, specific meseriasilor cand lucreaza la un apartament.
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Luni, 8 martie 2021, 14:41)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      zici ca lunetistii nu vad prin pereti. dar prin geam vad? sau nici prin asta nu vad? apoi, vad ca amintesti cazuri din sua, franta, germania incheiate prost. pai ... poti sa dai exemplu de un caz similar? un singur agresor ia ostatici fiind inarmat doar cu un cutit si sta la negocieri cu politia separati doar de un geam. acum, pe bune, mie mi se pare incredibil ce s-a intamplat, nu aveam mari pretentii de la politisti dar in niciun caz nu ma asteptam sa fie asa de varza. eu chiar nu pricep pentru ce ii platim
    • +1 (3 voturi)    
      n-ai cartografiat bine zona (Luni, 8 martie 2021, 14:41)

      Vorwarts [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Nu viseaza nimeni lunetisti.
      Criminalul apare fotografiat din lateral, aplecat peste balcon. Era de ajuns sa dea unul cu o piatra si-l lovea in cap.
      Totul se rezuma astfel: incompetenta crasa.
      Apartamentul era pierdut de peste 10 ani. Ramane de vazut ce vor pati cei care l-au informat pe criminal de faptul ca sunt muncitori in apartament.
      Singura gresala a victimelor este ca au lasat usa deschisa. Specific meseriasilor care lucreaza la renovari.
  • +2 (2 voturi)    
    Explicatii greu de crezut ! (Luni, 8 martie 2021, 14:08)

    Radu I [utilizator]

    Cum a putut un singur individ sa lege doi oameni destul de voinici. S-au lasat legati ca intr-un joc de copii ? Oamenilor reveniti-va din povesti, explicatiile sunt de nacrezut. Nu ascundeti realitatea, minciuna are picioare scurte.
  • +5 (5 voturi)    
    300.000 euro (Luni, 8 martie 2021, 14:23)

    carmen_i [utilizator]

    Am citit ca agresorul a cerut, la un moment dat, 300.000 de euro. Oare autoritatile nu puteau oferi suma asta in schimbul eliberarii ostaticilor? Oricum banii puteau fi recuperati ulterior.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce tevatura pe marginea acestui caz!! (Luni, 8 martie 2021, 15:31)

    justin puscasu [utilizator]

    Uitati aici ceva mult mai grav:
    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24650809-dosar-penal-pentru-omor-cazul-dezvaluirilor-socante-despre-moartea-pacientilor-covid-din-sectia-ati-spitalului-judetean-sibiu.htm
    Ucigasii de la Sibiu nu sunt vanati de lunetisti ci sunt recompensati cu "spor de Covid"! Si vad ca nimeni nu se mira! ASTA e naucitor!
  • +3 (5 voturi)    
    Borhot (Luni, 8 martie 2021, 15:56)

    spirache [utilizator]

    Nu i-o fi rușine fiicei astora care latră pe la toate televiziunile că maica-sa nu are nicio vină și e reținută abuziv, când totul s-a făcut cu atâta premeditare?!! Se vede ca ce se naște din pisică șoareci mănâncă. Iar despre samaritenii de vecini instigatori nu se mai aude nimic?
  • +2 (4 voturi)    
    La americani moare teroristul si scapa... (Luni, 8 martie 2021, 19:02)

    Olyx [utilizator]

    ostaticii. La romani, din pacate, e INVERS : mor ostaticii si scapa teroristul !...Asta e oglinda Politiei Romane la 30 de ani dupa comunism...Asa se intamapla cand pregatirea politistilor e facuta in BIROURI, "la cafeluta" , cand pregatirea inseamna si tortura celor arestati si cand pregatirea abia inceputa se sfarseste pentru ca politistul e deja "la pensie"...Cum poti construiesti incredere cand tu, Politie Romana, faci toate acestea ?
  • 0 (6 voturi)    
    si totusi... (Luni, 8 martie 2021, 20:08)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ...de ce l au dat pe omul asta afara din casa in 2010 ? poate ne spun si noua securistii din procuratura sau din presa.
    El isi cauta dreptatea din 2010. Numai ca Romania e plina de profesionisti ai dreptatii iar pulimii ii e frica de ei.
    Repet, vina lui in cazul asta e ca a gresit la alegerea victimelor. Daca omora pe cine trebuie, acum nu ar fi avut statut de criminal ci de erou...
    • -1 (3 voturi)    
      ce bodoganesti? (Luni, 8 martie 2021, 23:49)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      care erou? criminalul e criminal chiar daca omoara un alt criminal! stai jos, doi!
  • 0 (6 voturi)    
    m am documentat si pt mine e clar (Luni, 8 martie 2021, 20:17)

    Jupanu1970 [utilizator]

    Moroșan nu i criminal. Este o victima a criminalitatii statului roman...Period
  • +2 (4 voturi)    
    citeste asta (Luni, 8 martie 2021, 20:21)

    Jupanu1970 [utilizator]

    https://www.fanatik.ro/cum-a-ramas-fara-casa-groazei-criminalul-de-la-onesti-sotia-acestuia-acuzata-de-delapidare-19452029