Ministrul Muncii, despre proiectul care va interzice cumulul pensiei cu salariul la stat: Va fi gata cât de curând / Ce spune despre plata cu ora a profesorilor

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2021, 14:36 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Raluca Turcan, spune că proiectul care va interzice cumulul pensiei cu salariul în sistemul de stat este aproape finalizat și va fi gata cât de curând, fără a avansa însă o dată. Legat de posibilitatea ca profesorii pensionari să fie plătiți cu ora, Turcan a susținut că proiectul include "anumite măsuri" astfel încât să nu se ajungă la blocarea unor domenii esențiale.
  • "Cât de curând (n.r. - va fi gata proiectul). Proiectul este aproape finalizat. Mai avem consultări, astfel încât să fie constituțional și în același timp să nu creeze distorsiuni în economie. Rețineți că e vorba de mai mult decât cumulul pensie-salariu la stat", a declarat Turcan, sâmbătă.
Ea spune că acest proiect a "izvorât" din trendul care există în sistemul public ca odată ce te-ai pensionat, câteodată și anticipat, a doua zi să te angajezi la stat.

Potrivit lui Turcan, prin acest proiect angajații din sistemul public vor avea posibilitatea să muncească, dacă vor, până la 70 de ani. În momentul în care au făcut această opțiune, de a munci până la 70 de ani, atunci vor beneficia de salariu, fără să poată să cumuleze și pensia.

Întrebată despre posibilitatea ca profesorii să fie plătiți cu ora, Turcan a susținut că proiectul include "anumite măsuri" astfel încât să nu se ajungă la blocarea unor domenii esențiale.
  • "Nu are rost să deschid discuția despre profesori, pentru că atunci se vor întreba alte categorii <<noi ce facem?>>. Așa că, atunci când vom finaliza proiectul, vom prezenta toate detaliile", a afirmat Raluca Turcan, spunând că a discutat cu ministrul Educației despre "cum ar trebui ca acest proiect să fie făcut cât mai bine".
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat, despre interzicerea cumulului pensiei cu salariul de la stat, că va fi posibilă plata cu ora în învăţământ, în caz contrar urmând să existe o mare problemă.
  • ”Sunt convins că va fi posibilă plata cu ora pentru acei colegi ai noştri care au şi calitatea de pensionar. Dacă nu ar fi posibilă plata cu ora în învăţământ, o resursă umană şi aşa deficitară din perspectiva calificării şi a competenţei ar deveni încă şi mai mare problemă din această perspectivă.
  • Practic, am duce şcoala românească şi mai mult către personal necalificat şi sunt convins că nimeni nu-şi doreşte acest lucru”, a declarat ministrul Educației, întrebat despre interzicerea cumulului pensiei cu salariul de la stat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11483 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    domenii esentiale (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 15:05)

    Filbert [utilizator]

    E clar, stati linistiti la locurile voastre, cacaristii vor primi in continuare salariile imense, sporurile nerusinate si cele 2-3 pensii speciale...
    • +4 (8 voturi)    
      Haide (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 15:59)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Haide sa vedem prima data proiectul.
    • +6 (10 voturi)    
      Deja apar EXCEPTIILE ...e o lege nascuta moarta (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 18:19)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      daca apar exceptii pt asa zisii ESENTIALI atunci nu inteleg rostul legii

      in al doilea rand cum e posibil sa iesi la pensie la 42 de ani?

      in al treilea rand cum e posibil sa iesi la pensie astazi si a doua zi sa te angajezi pe acelasi post la stat? Nu verifica nimeni cum se fac angajarile???
      • 0 (2 voturi)    
        CUMUL PENSIE CU SALARIU (Duminică, 28 februarie 2021, 12:48)

        IOANA63 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        am mers la vot cu speranta ca se va face dreptate in ceea ce priveste CUMULUL,ori salariu ori pensie de la stat, (toti directorii, sefi si sefuleti) ies la pensie si continua sa vina pe la servici, nu ca sa munceasca la STAT, inca 5 ani, 8 ani, sau pana la deces, iar copii, nepoti pregatiti in care statul a investit (liceu, facultate la stat), ne pleaca in afara pentru ca locurile sunt ocupate de OAMENI CU EXPERIENTA si cu statut INAMOVABIL.
        Cum sa faca vechime in munca un tanar, cum sa ocupe un post la stat fara pile si relatii, cum sa capete experienta intr-un domeniu oricare ar fi el cand PENSIONARUL DIRECTOR se agata cu dintii de scaun. Am ceva exemple concrete " intr-o institutie de stat cu 17 angajati exista 2 posturi aprobate/normate de DIRECTOR. " Imi spune cineva care este legea prin care la un asemenea colectiv sunt necesari 2 DIRECTORI?
        Astept totusi un raspuns asta ca sa stim mai VOTAM SAU NU DATA URMATOARE .
  • +1 (11 voturi)    
    alo (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 15:55)

    john70 [utilizator]

    In mod clar va fi gasit neconstitutional de catre Curtea Constitutionala.
    • +3 (9 voturi)    
      Cumul pensie cu salariu bugetar (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 16:34)

      axxa [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Cred ca ar trebui sa fie cea mai urgenta masura pentru actuala coalitie; ar reduce cheltuielile bugeatre si ar rezolva si problema somajului. Ar mai trebui criterii clare de performanta pentru ocuparea posturilor in sistemul bugetar, unde majoritatea ajung pe filiera scurta.
      • 0 (6 voturi)    
        Alo, putina logica nu strica... (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 19:58)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui axxa

        Nu reduce nicio cheltuiala. Vor plati tot o pensie si un salariu, dar nu catre un singur om ci catre 2.
        Plus ca e o lege populista. Sunt de acord ca daca ai iesit cu pensie special sau anticipat sa ramai cu pensia. Dar daca ai contribuit tot stagiul de cotizare si ai varsta de pensionare, ala e dreptul tau, ti-ai incheiat "obligatiile contractuale"
      • +3 (3 voturi)    
        nu amesteca lucrurile (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 22:05)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui axxa

        cumulul pensiei cu salariul la stat este clar anticonstitutional. e chiar discriminatoriu.

        daca vor sa rezolve problema e mult mai simplu. nu mai angajeaza pensionari la stat.

        nici macar lege nu le trebuie daca vor.

        problema e ca nu vor pt ca fiecare partid are dinozaurii lui.
        • +2 (2 voturi)    
          Acelasi lucru am vrut sa spun (Duminică, 28 februarie 2021, 7:44)

          axxa [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          numai ca fiind un postac mai nou pe-aici nu stiam ce inseamna "Subiect" in acceptiunea hn. De fapt nu e chiar subiect ci un titlu al comentaruiului si atunci ar fi trebuit adaugata si interdictia "interzicerea cumulului pensiei cu salariul de la stat". In rest, sa auzim de bine, chiar si in acest domeniu
  • +5 (11 voturi)    
    N-ar fi trebuit sa existe asa ceva (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 16:34)

    VOX. [utilizator]

    Cumularea asta e una dintre marile aberatii nascocite de mintile oamenilor fara bun simt.
  • +7 (11 voturi)    
    Masuri de salvare Pensionarii din Primarii? (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 18:08)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Aveti grija de acesti Pensionari din Primarii&Prefecturi ori CJ
    Se muncească pana la 80 de ani!
    Cum se intampla si azi!

    Împreună cu soția Pensionarul Sarlatan jefuieste Statul Roman încasand doua pensii si doua salarii colosale pe luna.

    Păstrați acesti Neprețuiti in Primarie!
    Nu cunosc cu calculatorul dar au spor de calculator ca vrea Primarul.
    Mai mult unul numara banii incasati din taxe dar Altcineva editează chitanța!

    Acestia aduc progresul in Romania!
    Nu-i concediați sunt Inegalabili la smenuri si combinatii.

    Iar daca-i concediați se va gasi Primarul care va face referat de necesitate de Suplimentare posturi la Primaria comunei S.
    De la 25 la 27.
    Sunt necesari batraneii in comuna cu 1200 de suflete!
    Un salariat la 48 de săteni!
    Fapte reale la o Primărie Liberală!
    • +3 (7 voturi)    
      nea trandafire (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 22:47)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      pensionarii de astazi au fost sefii sefilor de azi. nu oricine se angajeaza din nou la stat.

      nik nou in RO. doar ca unii se prefac surprinsi.
  • -5 (9 voturi)    
    problema e (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 18:31)

    John_Re [utilizator]

    ca in Romania nu exista o lege a taxarii venitului global.

    legea propusa de ministrul muncii va pica la CC. n-ai cum sa interzici cumulul a doua venituri indiferent care sunt ele.

    oh... e Raluca. haha :)) au si liberalii o Vasilica a lor...