Ioan Niculae, dat în urmărire națională după ce a fost condamnat la 5 ani de închisoare: Sunt la o clinică în Italia / Mâine sunt în țară - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2021, 22:23 Actualitate | Esenţial


Ioan Niculae dat in urmarire nationala
Foto: Politia Romana
Patronul grupului Interagro, Ioan Niculae, a fost dat în urmărire națională de Poliția Română după ce a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Bucureşti la 5 ani închisoare cu executare pentru săvârşirea infracţiunilor de cumpărare de influenţă, instigare la evaziune fiscală şi instigare la spălare de bani. Niculae se află acum în Italia, internat într-o clinică, potrivit declarațiilor acestuia, urmând să se întoarcă vineri în țară.

UPDATE "Sunt în Italia la o clinică internat. Trebuia să ies probabil duminică. După primirea veştii din România că am fost condamnat, mi-am făcut externarea şi încep să mă pregătesc să vin în ţară. Mâine sunt în ţară", a declarat Ioan Niculae la Antena3.

”La data de 18.02.2021, Tribunalul Bucuresti - Sectia I Penala a emis mandatul de executare a pedepsei inchisorii nr. 6144, impotriva numitului Niculae Ioan, 66 ani, fiind condamnat la o pedeapsa de 5 ani inchisoare, pentru savarsirea infractiunilor de instigare la evaziune fiscala, instigare la spalarea banilor si cumparare de influenta”arată anunțul Poliției Române.

Iniţial, Ioan Niculae primise la Tribunalul Bucureşti, în noiembrie 2018, o condamnare de 3 ani şi 6 luni închisoare cu executare, pedeapsă mărită la 5 ani de Curtea de Apel Bucureşti în urma admiterii apelului DNA.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


14193 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Italia (Joi, 18 februarie 2021, 22:44)

    FortApache [utilizator]

    Condamnarea de 5 ani inseamna Italia la plaja...
    • +1 (1 vot)    
      gresesti (Vineri, 19 februarie 2021, 12:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Asta e hots din generatia veche. Hots, da' cu suficienta demnitate incat sa nu se ascunda de parnaie. Se va preda, va scrie 5 carti, si va fi eliberat conditionat peste 2 ani.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Joi, 18 februarie 2021, 23:07)

    marianmarian [utilizator]

    Puoi dire "Bari"?
  • +8 (16 voturi)    
    Încă un fugar o sterge cu conplicitatea (Joi, 18 februarie 2021, 23:27)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Organelor statuluo roman!
    Miliția de Frontieră ce a păzit?
    Securitatea ca de obicei nu stie niciodata nimic si nu pot sa ma îndoiesc de devotamentul lor.
    Iar despre Judecători sau Procurori nu pot sa zic nimic pentru ca sunt Incoruptibili!
    Nu-mi imaginez ca l-au informat pe Fugar cu 5 minute inainte de pronunțare sentinta!
    A venit Covid-ul si l-a salvat!
    In Italia.
    Precum Criminal Iorgulescu!
    • 0 (2 voturi)    
      e bine totusi (Vineri, 19 februarie 2021, 8:48)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      ca nu a fost cu "complicitatea" ca ar fi fost mult mai grav.
    • +1 (1 vot)    
      politia de frontiera (Vineri, 19 februarie 2021, 10:41)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      stie doar daca exista vreo interdictie de parasire a tarii.
      Fara asa ceva, Niculae a fost liber sa paraseasca Romania.
      Prin urmare, vina este a judecatorului sau procurorului care nu a emis interdictia.
  • +10 (12 voturi)    
    ! (Vineri, 19 februarie 2021, 0:15)

    tudorr [utilizator]

    Al Capone e mic copil pe langa mafiotii astia... Intr-o tara normal ar fi luat 10-20 de ani!
  • +4 (4 voturi)    
    in care tara (Vineri, 19 februarie 2021, 4:33)

    gopo2016 [utilizator]

    in tara lui pe care o alege
  • +2 (2 voturi)    
    De unde vine stirea ? (Vineri, 19 februarie 2021, 9:29)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Binenteles, haznaua 3, de la fratele lui securist infractor Dan Felix Voiculescu !!!
  • +1 (1 vot)    
    saracul (Vineri, 19 februarie 2021, 10:24)

    nahir [utilizator]

    de el. Saracul bogat :))
    N-a avut parte si el de un Epure judecator. Numai Mazare a avut bafta ca la recursul celor 6,5 ani detentie primiti la judecata de fond, Epure sa-i stearga cu buretele tot.
    Niculae a fost mai fraier. De la vreo 3,5 ani s-a ales cu
    5.
    Noroc ca e tocmai in Italia (si el, nu numai junele Vasilescu si nepatata Bica) unde se recupereaza dupa covid-19. Ce chestie, bre?! Dar stai asa, ca a promis pionereste ca imediat ce se recupereaza, se intoarce in Romania. Dupa cati ani, oare?
  • +3 (3 voturi)    
    Multe felicitari Justitiei! (Vineri, 19 februarie 2021, 10:27)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    A meritat pe deplin sa protestam pentru Justitie si sa incasam batai si gaze pe 10 august!

    Superb exemplu de logica:

    - este condamnat definiti (nu conteaza daca la doi, cinci sau o suta de ani)
    - dumnealui se afla in Italia, ca si Mario
    - dar este dat in urmarire NATIONALA!

    Bravo, Justitie!