Parchetul Militar București, anchetă privind intervenția ISU la Constanța, unde o femeie a căzut din locuința în flăcări, sub ochii pompierilor

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2021, 12:30 Actualitate | Esenţial


Incendiu Constanta
Foto: Captura video
Parchetul Militar s-a autosesizat și a deschis un dosar penal in rem pentru neglijență în serviciu în legătură cu intervenția ISU Dobrogea în cazul incendiului din Constanța, unde o femeie a căzut în gol, sub privirile pompierilor, de la balconul locuinței de la etajul 6, în încercarea de a se salva din flăcări.
  • "Procurorii militari de la Parchetul Militar București s-au sesizat din oficiu cu privire la modalitatea în care s-a făcut intervenția pompierilor de Inspectoratului pentru Situații de Urgență Constanța la incendiul din municipiul Constanța. Încadrarea este, potrivit actului de sesizare, de neglijență în serviciu. Urmează să se facă cercetări", a declarat miercuri, pentru HotNews.ro, purtătorul de cuvânt al parchetului Militar București, Dana Dediu.
În acest caz, este în derulare și o anchetă a Parchetului Constanța, pentru ucidere din culpă și distrugere din culpă. Dosarul a fost deschis in rem de către Poliție.

Reamintim că o femeie de 56 de ani din Constanța a murit marți după ce a căzut de la balconul apartamentului de la etajul 6, cuprins de un incendiu violent. Ea ieșise pe balcon pentru a scăpa de flăcările din locuință. Pompierii veniți la fața locului nu aveau însă nici autoscară și nici o saltea pe care femeia să poată sări, așa că au privit neputincioși cum femeia a căzut, în timp ce încerca să coboare pe zidul blocului, din balcon.

Explicațiile ISU Constanța: autoscara a trebuit adusă de la 8 kilometri distanță, iar saltea nu există în dotarea pompierilor. Inițial, ISU Dobrogea a transmis că autoscara, care fusese adusă de la un alt detașament de pompieri, aflat la 8 kilometri depărtare, a ajuns după 13 minute la incendiu și după exact 2 minute de la momentul la care femeia a căzut în gol. Ulterior, în spațiul public au apărut imagini care arătau că autosacara, filmată de la bordul unui autoturism, a ajuns de fapt cu 14 minute mai târziu decât comunicase ISU.

Filmul evenimentelor, așa cum a transmis ISU Constanța, marți dimineață, printr-un comunicat de presă:
  • "Apelul la numărul unic de urgență 112 a fost preluat de dispecerul ISU Constanța la ora 09.14
  • La ora 09.15 au fost alertate simultan următoarele echipaje: 1 ambulanță SMURD tip B2, 2 autospeciale de stingere și 1 autoscară.
  • Ambulanța SMURD tip B2 și cele 2 autospeciale de stingere au fost alertate din cadrul Detașamentului de Pompieri Sublocotenent Fripis Marius Daniel Constanța Oraș, care se află la aproximativ 2 km față de locul producerii incendiului.
  • Primul echipaj care a ajuns la locul intervenției a fost ambulanța SMURD tip B2, la ora 09.21.
  • Având în vedere că la Detașamentul de Pompieri Sublocotenent Fripis Marius Daniel Constanța Oraș nu există autoscară, aceasta a fost alertată din cadrul Detașamentului de Pompieri Palas.
  • Autoscara a ajuns la locul intervenției la ora 09.27, distanța parcursă fiind de 8 km. Ora la care femeia s-a desprins de la balcon a fost 09.25.
  • Autoscara a ajuns la locul intervenției la ora 09.27, distanța parcursă fiind de 8 km. Ora la care femeia s-a desprins de la balcon a fost 09.25".
Martorii au spus însă că autoscara a ajuns la mult timp după ce femeia a căzut de la balcon. În plus, camera de supraveghere a unui autoturism care circula în spatele autoscării, sincronizată la dată și oră cu un telefon mobil, arată că mașina pompierilor a ajuns la locul solicitării cu câteva secunde înainte de ora 9.41, a scris FocusPress.


  • "Datele au fost comunicate eronat în ceea ce privește alocarea resursei (n.r - autoscării) de la Detașamentul Palas, respectiv acea autoscară care trebuia să vină în sprijin. Din imaginile pe care le avem, rezultă că autoscara a ajuns în jurul orei 9.40.
  • Este în plină desfășurare o anchetă internă și vrem să vedem exact unde s-au produs disfuncționalitățile și cine se face vinovat, pentru ca după aceea să putem să comunicăm transparent modul în care au stat lucrurile și măsurile care au fost luate.
  • (...) Acești timp au fost culeși de la dispecerat și de la persoanele cu atribuții. A fost o eroare de comunicare care s-a strecurat aici privind realitatea datelor verificate, dar noi exact asta vrem să vedem, de unde a plecat această eroare și cine se face vinovat, pentru că nu putem tolera astfel de întâmplări", a afirmat șeful ISU Dobrogea.
Întrebat cum ar califica această situație, în care femeia a căzut în gol sub privirile pompierilor, care au fost spectatori, șeful ISU Dobrogea a spus că "și dacă ar fi ajuns mai repede autoscara, nu ar fi fost suficient timp de intervenție".
  • "Și dacă ajungea mai repede, nu cred că se putea realiza dispozitivul. Fizic vorbind, de la momentul în care am fost solicitați să intervenim și până la momentul în care persoana s-a aruncat de la balcon. Chiar dacă era la detașamentul Fripis ( n.r. - cel care a intervenit / autoscara a fost adusă de la alt detașament, aflat la 8 km), pentru că autoscara are nevoie de timp pentru calare și timp pentru întinderea pachetului de scări. Autospeciala cu apă și spumă a ajuns în jurul orei 9.23. De acolo calculăm toate celelalte operațiuni și vedem că nu se putea încadra".
El a mai spus că pompierii abia ajunseseră la fața locului și "organizau intervenția".

Chestionat cum a ajuns ISU Constanța în situația în care nu are o saltea sau un dispozitiv similar pentru astfel de situații, șeful ISU nu a putut da o explicație clară: "Nu mai există în dotarea inspectoratului astfel de echipamente tehnice pentru misiunile de salvare. Nu mai avem în dotare acele echipamente. Folosim autoscările, folosim scările manuale de pe autospeciale, dacă vorbim despre înălțimi mai mici".

În tot județul Constanța, există doar 3 autoscări în dotarea ISU, dintre care una pentru municipiul Constanța. Cristian Amarandei spune însă că vor mai fi cumpărate: "Din ceea ce am identificat, nu, nu este suficient, dar și aceste autoscări au fost alocate în urma proiectelor derulate la Departamentul pentru Situații de Urgență și la Inspectoratul General și am înțeles că și în perioada următoare vor mai fi achiziționate câteva autoscări și sperăm ca și atunci ISU Dobrogea să beneficieze".

Femeia care și-a pierdut viața avea 56 de ani. La momentul izbucnirii incendiului, era acasă împreună cu soțul ei. Bărbatul a reușit să se salveze fugind pe scări. Femeia a ieșit și ea pe scări, dar s-a întors spunând că și-a uitat laptopul în casă. Ajunsă în apartament, ea a rămas blocată și a ieșit pe balcon, în încercarea de a se salva. A stat până când flăcările s-au apropiat de ea, apoi a încercat să coboare pe zidul blocului. Ea a căzut însă în gol, iar echipajul medical sosit la fața locului nu a mai putut să o salveze și a fost declarat decesul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2875 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    anchetă (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:51)

    infernal [utilizator]

    Procurorii militari nu au activiate pentru a justifica salariile enorme.
    Poate cineva să îmi dea un exemplu când o anchetă a lor a stabilit ceva concret și a avut ca rezultat pedepsirea celor vinovați ?
    • +12 (12 voturi)    
      Peste vreo 30 de ani vom afla (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:06)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui infernal

      Anchete peste anchete.. Intre timp mortii se aduna si cei care sunt responsabili sunt in posturi caldute.
  • -2 (14 voturi)    
    Ce sa ne facem...cui sa ne plingem?! (Miercuri, 17 februarie 2021, 12:55)

    Entiu [utilizator]

    In Romania este debandada peste tot! ,,Lasa ca merge si asa”- este blestemul la romani! Guvernul are toate preocuparile, doar de condus tara nu o face. Presedintele nu se implica, astepta sfirsitul mandatului si noi ne-am pus toata nadejdea in el, etc
  • +17 (17 voturi)    
    Mda (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:08)

    TheFaime [utilizator]

    Am o intrebare, astia de la ISU cand ies si ei la protest pentru salarii marite, sporuri, pensionare la 45 de ani, etc? Nu de alta, dar chiar le merita..in ultimul timp exceleaza cand vine vorba de salvat viata cetateanului.. Romania, tara unde Statul iti retine bani pentru sanatate, dar tu platesti la privat, pentru ca statul te vrea mort...fucking incredibil.
    • -1 (3 voturi)    
      La privat e mai rau ca la sat (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:21)

      MTG [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      La privat e mai rau ca la sat

      Am avut experienta negativa (moartea sotiei) cu o o clinica privata, careia nu-i pot da numele , ca se cenzureaza, din motive de interese, publicitate, etc.

      De 4 ani sunt in cercetari, expertize, contraexpertize, etc.
      • +1 (1 vot)    
        Mda (Miercuri, 17 februarie 2021, 14:45)

        TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui MTG

        Condoleante! Eu am generalizat, nu contest ca in privat nu ar fi astfel de pb, clar nu merge totul struna. Insa, sunt ferm convins ca rata de incidenta la privat e muuult mai mica decat la stat.
        PS: Iit doresc un raspuns pozitiv la toate demersurile intreprinse
        • +1 (1 vot)    
          Dumnezeu sa o ierte si sa-i pedepseasca! (Miercuri, 17 februarie 2021, 19:58)

          MTG [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

          Dumneseu sa o ierte si pe criminali si complicii lor sa-i pedepseasca! Un copil creste fara mama si pe zi ce trece vad mai multe grozavii ca se intampla prin spitale. Sa nu va puneti speranta in privat, era un avertisment. Ne-au mintit de prima data cand am intrat acolo, pana am iesit si am mers la Floresca. Nu pot da nume, pentru ca atunci cand am dat am fost cenzurat, v-am spus, nu se afla din cauza ca daca se publica, nu mai platesc publicitate catre acel ziar. De asta aflati doar de la stat.
      • -1 (1 vot)    
        Totusi, la stat e pe banii tuturor ! (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:08)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui MTG

        .
        • +1 (1 vot)    
          Ce treaba are una cu alta? (Miercuri, 17 februarie 2021, 19:54)

          MTG [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          Ce treaba are una cu alta? Eu vorbesc de o crima, tu de bani. cred ca am platit si platesc mai multe impozite decat cineva care nu isi da seama de monstruozitatea comentariilor. Stat, privat, ai sanse mai multe sa mori de altceva luat din spital sau neglijenta decat ai venit sa tratezi.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotnews poate verificati si asta: (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:23)

    UnOarecare [utilizator]

    https://www.reddit.com/r/Romania/comments/li6jzr/un_poli%C8%9Bist_%C3%AEn_civil_face_st%C3%A2nga_peste_linia/
    • 0 (0 voturi)    
      din acest motiv (Joi, 18 februarie 2021, 12:20)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      eu sustin marirea pedepselor de 10 ori.
      In loc de 1 an de inchisoare iei 10.
      In loc de 1000 de lei amenda iei 10.000.

      De altfel, pedepsele pentru cei care trebuie sa le aplice cat si cei care le face si pentru toti cei din aparatul bugetar sa fie de inca 10 ori mai mari. Ei trebuie sa fie exemplul principal pentru "ASA DA".

      In loc de 1 an de inchisoare iei 100.
      In loc de 1000 de lei amenda iei 100.000.

      Sa vedem atunci cati oameni mai au tupeul sa faca chestii de genu asta. Chiar cred sincer ca asta e singura solutie. Inchisoare pe viata si amenzi atat de mari incat oameniii vor plati toata viata pentru "greseli" intentionate.
  • +2 (2 voturi)    
    Interventia asta (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:44)

    TheFreeOne [utilizator]

    S-a facut defectuos din multe cause, de la incompetenta, coruptie, nepasare, slaba dotare.

    Totusi, ancheta va scoate un vinovat, un acar Paun. Pestele de la cap se impute, ori ancheta nu vizeaza asa ceva.
    Probabil ca un pompier obisnuit (sau sofer) va fi sanctionat. In locul lui poate va veni un altul, care va primi aceleasi indatoriri, aceleasi instructiuni, de la aceiasi sefi, care au asigurat dotarea necorespunzatoare de pana acum.

    Cum sa se schimbe ceva in situatia asta, cum sa se reformeze ???
  • +5 (5 voturi)    
    Ce vina au pompierii? ei danseaza Jerusalema (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:51)

    Klaus_ [utilizator]

    Ce daca pompierii nu au scara? Ce daca nu au saltea? Ce daca au salarii de peste 10000 lei si protesteaza ca sunt prea mici? Pompierii romani sunt buni la Jerusalema challenge. Asta e tot fe conteaza! In rest sigur mortul e de vina. De ce n-a avut rabdare sa vina scara? De ce n-a avut rabdare sa se echipeze pompierii? Avea autorizatie ISU pentru bloc? Avea scara de incendiu? Avea pe usa planul de evacuare? Nu avea! Estinctor cu verificatea anuala avea in casa? Nu avea! Instructajul pt situatii de urgenta era facut la 6 luni? Nu! Asta o sa evidentieze ancheta: mortul e vinovat. Iar pompierii sa danseze in continuare Jerusalema, ca le dam share pe Facebook ... la cat suntem de prosti.
    • 0 (0 voturi)    
      Probabil ca n-avea nici asigurarea (Miercuri, 17 februarie 2021, 18:10)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Obligatorie pt. locuinta ! Adica o excrocherie in folosul firmelor de asigurari girata de politicieni corupti.
      Arahat e intangibil.
  • 0 (0 voturi)    
    STIMATA REDACTIE (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:54)

    BlueX [utilizator]

    din ce se pare ca s-a intamplat indulciti termenii ... termenul de ".. a cazut .." nu reda realitatea ... atat timp cat apartamentul era cuprins de flacari femeia s-a refugiat pe balcon si nu cred ca a cazut ... ca actiune involuntara ... ci" asteptand pe balcon ca sa fie salvata, focul a presat-o sa se arunce .... S_A ARUNCAT IN GOL CA SA SCAPE DE FOC ... stiind ca jos nu o asteapta nimic mai bun"

    sinistru sa stii ca ai de ales intre 2 feluri de a muri
    tragic

    condoleante familiei indurerate
  • 0 (4 voturi)    
    ISU (Miercuri, 17 februarie 2021, 13:59)

    Bratianu007 [utilizator]

    Ar trebui ca sotul decedatei sa dea in judecata ISU si sa ceara despagubiri de sute de miloane de euro, iar statul sa trebuiasca sa-si recupereze paguba de la inompetenti. Auzi a ei, nu exista o saltea in toata Dobrogea. Dar si dobitocul de barbatu-su, a lasat-o e nevasta-sa sa se duca sa-si recupereze laptopul, in loc sa se duca el ca barbat. Ireal ce se intampla in Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      Oare (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:43)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui Bratianu007

      Oare asa a facut sotul ?
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Miercuri, 17 februarie 2021, 15:41)

    costelo999 [utilizator]

    celebrul procuror parlog s-a auto sesizat din oficiu ? ca stiu ca el are darul sau haru asta sa se sesizeze din o(s)piciu ... o fi alt pirlog din constanta ?