Scandalul filării lui Radu Gavriș și a patru procurori, în restaurantul din Centrul Vechi: Procurorul militar Bogdan Pîrlog s-a sesizat din oficiu / Scutea le cere raport scris procurorilor - surse

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2021, 17:24 Actualitate | Esenţial


Radu Gavris
Foto: Facebook
Prim-procurorul adjunct al Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti, Bogdan Pîrlog, s-a sesizat din oficiu, pentru infracțiunea de abuz în serviciu, în scandalul adjunctului Poliției Capitalei, amendat și cercetat disciplinar după ce Poliția l-a surprins în restaurantul Hanul lui Manuc alături de patru procurori, au declarat surse judiciare, pentru HotNews.ro. Conform acelorași surse, procurorul general Gabriela Scutea le-a cerut celor patru procurori rapoarte scrise legate de împrejurările în care au fost în restaurant la acel moment.

Sesizarea din oficiu vizează infracțiunea de abuz în serviciu, pentru acțiuni de supraveghere fără autorizație, în condițiile în care șeful Poliției din Centrul Vechi, Cristian Ghica, a acuzat un filaj ilegal în acest caz. Sesizarea din oficiu vizează și divulgarea de informații nedestinate publicului, în condițiile în care au fost transmise imagini, care au ajuns apoi la presă, cu cei patru procurori și cu Radu Gavriș, la masă în restaurant, au declarat sursele judiciare citate.

De asemenea, conform acelorași surse, procurorul general Gabriela Scutea le-a cerut celor patru procurori rapoarte scrise legate de împrejurările în care au fost în restaurant la acel moment.

Contactat de HotNews.ro, procurorul militar Bogdan Pîrlog a confirmat sesizarea din oficiu în acest caz, precizând că dosarul nu este în lucru la el, fiind repartizat altui procuror de la Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti.

Reamintim că Poliția a transmis printr-un comunicat de presă că polițiștii au "depistat” vineri seara, la un restaurant din Centrul Vechi, în interior, 27 de persoane, printre care și un ofițer de poliție cu funcție de conducere din cadrul Poliției Capitalei. "Urmare a datelor avute la dispoziție, s-a dispus declanșarea cercetării prealabile față de ofițerul respectiv, pentru a se stabili existența sau inexistența unei abateri disciplinare și a vinovăției, sub aspectul încălcării îndatoririlor care revin profesiei de polițist, prevăzute de Legea nr. 360/2002, având în vedere că acesta este și desemnat, la nivelul Poliției Capitalei, să coordoneze activitățile specifice de prevenire și combatere a efectelor pandemiei de COVID-19”, se preciza în comunicat.

Ofițerul în cauză este chiar adjunctul Poliției Capitalei, Radu Gavriș, iar împreună cu acesta, în restaurant, s-au aflat și patru procurori de la Parchetul București, printre care chiar adjunctul parchetului, procurorul Codruț Popoiu, declarau surse judiciare pentru HotNews.ro.

Sâmbătă, ministrul de Interne, Lucian Bode, a transmis un mesaj pe Facebook pentru „toleranță zero față de nerespectarea legii” și anunța că ofițerul de poliție este cercetat disciplinar.

În spațiul public au apărut și imagini cu Radu Gavriș și cu procurorii, iar șeful Poliției din Centrul Vechi, Cristian Ghica, a denunțat un filaj ilegal. „DIPI, DOS, "filajul" lui Șchiopu de la SIC DGPMB (SIC care nici în prezent nu se ocupa de cele aproape 500 de înșelăciuni cu același mod de operare din București), au ieșit la plimbare în mod spontan în același loc? Sau au fost trimiși? De către cine? De ce? Urmarirea fara drept a unei persoane este infracțiune. Supravegherea video, audio sau prin fotografiere se poate face numai in baza unui mandat de supraveghere dat de un judecator. Aveau toți fotografii ăștia de ocazie un mandat sau au executat orbește un ordin ilegal?”, a scris Cristian Ghica pe Facebook.

Ipoteza controlului "la pont" și a filajului a fost negată însă de ministrul de Interne, Lucian Bode.

"Din cei 4.000 de agenţi economici, 740 au fost verificaţi la nivelul Municipiului Bucureşti. Dintre aceştia, o parte au fost în Centrul Vechi. Aşadar, vreau să elimin orice suspiciune că Poliţia, așa cum citez, s-a dus la pont într-o anumită locaţie (...) După ce am constatat ce se întâmplă la respectiva locaţie, am aplicat o amendă contravenţională agentului economic, de 5.000 de lei. Am sancţionat 25 de participanţi la respectiva ... nu era vorba de o petrecere pentru că ei nu aveau legătură toţi unul cu celălalt ... cu 17.500 de lei”, a afirmat luni, la Antena 3, Lucian Bode.

El a mai susținut că a cerut o anchetă pentru a verifica cum au fost difuzate public imagini foto și video în care apar Radu Gavriș alături de patru procurori în incinta restaurantului.

Lucian Bode a mai anunțat luni că l-a înlocuit pe Radu Gavriș care coordona lupta anti-COVID la nivelul Poliției Capitalei.

„Poliția Română a dispus cercetarea prealabilă a ofițerului de poliție care se afla la momentul respectiv în incinta respectivului restaurant, pentru a observa dacă este sau nu vinovat de nerespectarea prevederilor legale care decurg din statutul de polițist. Am dispus înlocuirea ofițerului, care avea și funcție de conducere la nivelul Poliției Capitalei, din funcția de coordonator(...) a luptei împotriva COVID. Nu de alta, dar am văzut că domnul Polițist se lupta cu această pandemie din interior și nu aș vrea să îi dăm această posibilitate. Celălalt adjunct care îndeplinește și atribuții, și este împuternicit la comanda Poliției Capitalei, Ion Berechet, va prelua aceste atribuții”, a declarat Bode, la Antena 3.

Surse consultate de HotNews.ro susțin însă că Gavriș fusese numit în această funcție vineri seara, după ora 18:00.

Parchetul de pe lângă Tribunalul București a criticat dur modul în care s-a comunicat public incidentul de la un restaurant din Centrul Vechi, afirmând că ştirile difuzate inițial pe baza unui „comunicat indicat a fi emis de către Poliţia Capitalei” au creat „impresia eronată că procurorii au participat la o petrecere privată, organizată în întreg localul”. În realitate, precizează Parchetul, localul era „deschis publicului”, iar cei patru procurori și un ofițer de poliție au fost legitimaţi de agenți ai Poliţiei Sectorului 3, fără însă a li se comunica aplicarea vreunei sancţiuni contravenţionale.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


24028 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    Se pare ca Parlog asta nu prea are de lucru, (Marţi, 26 ianuarie 2021, 17:40)

    xrogo [utilizator]

    tot asa s-a sesizat si cu ocazia insurectiei din 10 august, si-a facut rahatul praf!
    • +7 (21 voturi)    
      hehe (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:59)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ce-ti mai face varanul Felix, mirciulica?
      Hai, stingerea in 5, 4, 3...
    • -9 (13 voturi)    
      l-a pus pe ventilator! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:02)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      l-a pus pe ventilator!

      Pana la 10 august, nimeni nu stia de umila existenta a acestui Parlog. De la 10 august, oamenii au inceput sa vada inutilitatea lui. Tot fara folos, evident; astia nu raspund pentru lenea lor nici in fata lui Dumnezeu!
    • +2 (10 voturi)    
      Este cumva Rise Project bagat in afacere? (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:11)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      O intrebare:

      Rise Project este cumva bagat in afacerea filarii lui Radu Gavriș și a patru procurori?
      • +2 (10 voturi)    
        NU (Marţi, 26 ianuarie 2021, 22:53)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Numele Primar sector 3 Robert Negoita care are in subordine Politia Locala din centrul vechi iti spune ceva???

        Astia numai la pont lucreaza-duse sunt vremurile lor
    • +17 (19 voturi)    
      El? (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:54)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Hai sa vedem cine a plimbat dosarele si cine le-a clasat. Parlog? Nu cred... dar e ok, zi jumatati de adevar in continuare. Poate iti iese cu unii.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 9:43)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Pirlog asta este omul potrivit la locul potrivit sa ingroape doasarele lor ale militienilor si ale altor caini de paza ai puterii. Omul si-a facut datoria , asa cum i sa ordonat si o va face si acum. O mana se spala pe alta .Iar pentru bode acest civil acoperit a devenit mai important cine i-a turnat nu fapta in sine. Condamnati vinovatul!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Filat,nefilat,este vinovat. (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 10:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Nu înțeleg ce se vrea?Să se mușamalizeze abaterile lui Gavriș,pentru-că este //cineva//în MAI?
  • +7 (29 voturi)    
    Cusuta cu atata alba (Marţi, 26 ianuarie 2021, 17:53)

    Brezan [utilizator]

    Toata povestea asta e fix cum sa dea bine la bobor si sa il dea afara pe adjunct.
    Mi-ar fi fost rusine aa fiu trimis la pont sa amendez pe adjunctul politiei.
    Fac pariu ca sunt foarte diacutabile circumstantele, localul era open!
    Ca era terasa ca avea 3 pereti...trasa de par toata povestea.
    • -1 (11 voturi)    
      Ierarhic asa sta treaba (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:55)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Brezan

      Seful e responsabil de subalterni.
      Ma rog, e cam greu sa stii cum e cu ierarhia daca nu muncesti.... nu zic de tine, ma refer la modul general.

      Daca te simti, nu e problema mea.

      Cat despre pont, s-a declarat ca nu au mers la pont. Deci ori nu ai citit alte articole pe subiect, ori pe asta ori scrii de dragul de a scrie.
  • +15 (33 voturi)    
    e cazul ca BODE sa-si dea DEMSIAI pt minciuna (Marţi, 26 ianuarie 2021, 17:53)

    Gryphus [utilizator]

    BODE, acest individ care pretinde ca doarme in masina la 120km/h, p[e DN 7, a MINTIT ieri ca NU a fost nici un filaj

    pai atunci de unde sunt inregistrarile video tovarase ????
  • +7 (15 voturi)    
    Parca ministrul zice altceva (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dar cine sa aiba incredere in ce spune un ministru, mai ale unul al MAI, cu militienii care sunt fie infractori, fie complici de-ai lor. Unul din ele mai corupte ministere
  • -2 (20 voturi)    
    Mafia reloaded (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:18)

    CptPopa [utilizator]

    Pe 10 August au fost gazati si batuti barbati, femei si copii, erau opriti si scosi oamenii din masini si calcati pe cap fara nici un motiv. Domnu' Pirlog a clasat dosarul...a cum e foc si para ca s-a comis o nedreptate...
  • +9 (21 voturi)    
    Bode, (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:26)

    yol [utilizator]

    Acest taranus, dupa ce a promis intre 20 si 200 de km de autostrada pe vremea cand era ministrul transporturilor, a ajuns acum in curtea MAI, cel mai periculos minister si cel mai putin reformat.

    De ce oare exista traditia asta, ca oricine vine la guvernare trebuie sa numeasca la interne cel mai prost membru al partidului sau daca nu, un acoperit sau din sistem.

    Cat despre cazul de fata, sper sa se duca toti la puscarie
  • +5 (25 voturi)    
    Lol (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:27)

    HP [utilizator]

    Nu era in interior, era pe terasa inchisa, care functiona perfect legal.

    L-au sapat pe nedrept si ma astept sa-i dea in judecata, la fel si patronii.
  • -1 (19 voturi)    
    Serios???asa ceva.... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:28)

    persuasiv [utilizator]

    hai sa ne facem ca s-a intamplat ceva.La acel moment,localul era inchis.Nu aveau ce cauta acolo,punct.Acum,ca au fost acolo nu mai este o problema.Problema este ca de ce s-a aflat.Si mai ales,de ce a aflat publicul.
    • +3 (25 voturi)    
      Localul era DESCHIS, avea oameni pe tarasa (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:50)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      si in interior , asta a fost greseala restaurantului ca a lasat clientii inauntru.

      dar aici se vorbeste despre altceva: FILAREA ilegala a unui politist
      • 0 (8 voturi)    
        Da, pentru ei era legal (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:26)

        Arminius [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Sa urmaresti cum un politist si 4 procurori incalca legea? Pot fi filmati civili la diverse evenimente, cei pe care i-am vazut de atatea ori la stiri, dar organele? Ce...? Flagrant? Cum? Incurajeaza incalcarea legii? Fuga de raspundere? Atata tam-tam pentru bauta zilnica, dupa program.
  • +3 (17 voturi)    
    Cand te arde tartita dupa o bere sau un sprit (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:37)

    Susufler0 [utilizator]

    cu procurorii ori esti prieten cu ei si il bei la tine acasa sau, ma rog, la unul dintre ei acasa ori il bei la masa ta si ei la masa lor ! Altfel, uite la ce rahaturi se ajunge !
    Iar papagalii aia de politisti daca tot i-au legitimat de ce nu le-au dat macar un avertisment ?

    PS. O tempora... Unde esti tu Godina ! :))
    • -5 (11 voturi)    
      Se pregateste... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      "PS. O tempora... Unde esti tu Godina ! "
      ========================

      Se pregateste pentru a 8-a (sau a 9-a, nu mai stiu) tentativa de intrare la Scoala Superioara de Militieni. Poate acum e cu noroc! Sa ajunga si el un prost cu diploma, ceva!
      • +6 (6 voturi)    
        Finalul (Marţi, 26 ianuarie 2021, 22:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Este Caracterizarea Ta, Nimic Altceva
      • +5 (5 voturi)    
        e foarte (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 9:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        interesant cum oameni cu IQ-ul exprimat printr-o singură cifră emit păreri cu pretenții de intelectualitate.
  • +8 (20 voturi)    
    Tipic românesc! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:43)

    Gabu [utilizator]

    Cei ce se presupune că-ar trebui să fie primii în respectarea legii, sunt primii care-o încalcă! În mod normal, acești domni ar trebui să fie dați afară, nemaifiind compatibili cu morala meseriilor pe care le practică!
  • +6 (20 voturi)    
    Ce tupeu incredibil ! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:49)

    DanCris [utilizator]

    Procurorii incalca legea dar marea problema este de ce au aparut imagini cu ei.
    Acum niste procurori si politisti au deschis ancheta si au hotarat ca asta este urgenta pentru care sunt platiti de catre noi.
    Procurorii pot sa dea imagini si stenograme din dosare catre presa dar cand e vorba de ei au intrat in fibrilatie.
    • +3 (7 voturi)    
      tupeu de pesedisti (Marţi, 26 ianuarie 2021, 22:21)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Asta e metoda voastra, a psd.
      Furati si csnd sunteti prinsi tipati sa se anuleze probele pentru ca nu stiu ce protocoale... Ce tupeu de marxist ai.
  • +14 (18 voturi)    
    Stat politienesc (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:59)

    Coco Whistle [utilizator]

    Prea multe grade, prea multi idioti platiti de stat, plagiatori, prea multi pensionari la 45 ani, prea multe avantaje speciale, prea s-a intilnit hotul cu prostul...cind ii arestati pe aia care se opun dezvoltarii romaniei? Auzi, daca se face autostrada va arestam...asta e mafie si tradare la nivel inalt
  • +6 (10 voturi)    
    Un demers corect si necesar. (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:23)

    Cataleya [utilizator]

    Gavris si cei 4 procurori pot sa declare in scris, fiecare in parte, ca au fost la o bere cu colegii intr-un spatiu deschis legal publicului.
    Si mai departe justitia nu are decat sa decida daca Gavris si cei 4 procurori au incalcat vreo prevedere legala in vigoare.
    Problema cu filajul, cine a dat ordin etc nu se va rezolva pt ca decidentii in aceasta problema sunt exact cei care au pus la cale actiunea.
    Ministrul Bode a dovedit ca ori e incompetent ori manipulat ori a actionat de la bun inceput cu rea credinta.
    • -1 (3 voturi)    
      doua lucruri sunt clare (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 10:07)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Bode este atat incompetent cat si extrem de usor de manipulat - cele doua merg mana in mana.

      Unul cu ceva tarate in cap nu poate sa fie chiar asa de usor de manipulat iar un ministru are o mare insarcinare si nu ar trebui sa iasa una doua pe post sa declara una sau alta - cum am mai vazut si in alte cazuri - ci ar trebui sa aiba mare grija de imaginea sa care implica imaginea ministerului pe care il/o conduce

      Pai daca esti incompetent este clar ca partidul te-a pus acolo ca sa protejezi interesele majore ale acestuia si nu pentru ceea ce ar trebui sa faci acolo.

      Astept cu mare interes congresul PNL.
      Fara Turcanu, fara Bode, fara Chirita si alti atarnati
  • -3 (7 voturi)    
    ambele parti sunt vinovate (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:33)

    comentacu [utilizator]

    Clar, oamenii au fost filati (si asta trebuie cercetat si stabilite vinovatii) iar e cealalta parte, politistii si procurorii puteau f bine sa se abtina de la sprit.
  • +3 (13 voturi)    
    Serios văd că sunteţi cam în ceaţă la povestea ast (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:59)

    Mdaaaa [utilizator]

    Pentru ca să nu mai deliraţi pe aicea isterizaţi o să vă arătăm exact ce ilegalitate nu a fost făcută.
    Aţi fost careva la acel restaurant?
    Măi băieţi nu există nici o ilegalitate în bea un pahar cu un prieten pe o terasă în termenii legali şi pentru a vă dovedi acest lucru vă vom arăta exact cum era terasa ca să nu mai deliraţi pe aicea.
    Uitaţi câteva imagini unde a fost făcut filajul:
    -------------------------------
    - (https://www.hanulluimanuc.ro/povestea-superbului-cerdac-de-lemn/)
    - (https://www.likealocalguide.com/media/cache/ed/57/ed57390fe6d7d6793d1837006b81d5e3.jpg)
    - (https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/0a/98/de/b7/manuc-restaurant.jpg)
    -------------------------------
    Dar adevărata ilegalitate e urmărirea lor pentru a fi discreditaţi şi nu numai cei care au făcut filajul sunt pasibili de pedeapsă şi şi cei din media care au deformat adevărul ca să pară că ar fi o ilegalitate pentru că au fost mâna în mână cu cei care au filat pentru că ştiau că nu era nimica ilegal (bănuim că vor veni cu zilele astea să o dea deandoaselea dar s-ar putea să fie prea târziu pentru că deja s-a deschis un dosar şi se vor arde rău băieţii).
  • +3 (11 voturi)    
    In tarile civilizate (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:01)

    VOX. [utilizator]

    Mafioti sunt in ilegalitate.
    La noi sunt generali si comisari.
  • -2 (12 voturi)    
    Cum e traba cu filajul (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:11)

    Grecul [utilizator]

    Bineinteles ca a fost vorba de un filaj...
    Dl Gavris fusese detasat la Harghita de fostul sef al Politiei cu o zi inainte ca acesta sa paraseasca postul...
    Ca in glumele cu Toma Caragiu: l-a trimis "sa faca fabule la Vintu de Jos"...
    Dupa ce s-a schimbat puterea, dl Gavris s-a intors de la Harghita...direct in functia de adjunct al Politiei...ironia soartei...
    Garda veche se razbuna acum...
    Pacat ca, in loc sa lupte cu infractionalitatea...ei se lupta pentru putere...sau, popular spus, se mananca intre ei...
    He, he...cate cazuri d'astea au tot fost...vezi Traian Berbeceanu...
  • +10 (12 voturi)    
    NIMIC pentru cetateni (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:57)

    floriniulian [utilizator]

    Daca era vorba de ''problemele'' unor simpli cetateni nu s-ar fi mobilizat nimeni sa faca ceva.
  • -5 (11 voturi)    
    Bravo politistilor pentru verticalitate !!! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 21:36)

    Brezan [utilizator]

    Am aruncat si eu pastila si hop, tnspe troli sovietici au sarit pe ea.

    Ce gusteri sunteti, se vede ca au ales cei mai ieftini oameni, ma rog, rusnacii toti sunt ieftini ca nu-i duce dibla.

    Referitor la prinderea in flagrant, se va dovedi in instanta cine are dreptate, insa nu vad cum poti contesta.
    Vorba unui coleg de aici, daca avea chef de bere cu procurorii, mergea la unu acasa sau ii invita la el, nu ostentativ ca el e sef.

    @Vox Ai dreptate, la voi, mafiotii sunt generali si comisari! haraso?

    La noi in Romania a inceput sa se vindece sistemul si e salutara chestia asta.

    Din comentariile trolilor rusi, inteleg ca doresc implantarea in mentalul colectiv a neincrederii in aparatul statului, in institutiile de forta ale noastre.
    Retorica rusa pentru cei slabi de inger este cu mici exceptii urmatoarea:
    1. Apel emotional la cele intamplate in 10august, cu toate ca aici e vb de un sef de politie, ei incearca sa lege emotia reapectiva si de Politie, cu concluzia ca Politia nu este buna in totalitatea sa.
    2. Ministrul, indiferent cine e el, nu e bun, e hot, incompetent. Posibil sa fie asa insa noi respectam inatitutia, nu omul. Pentru om exista parghiile legale de tragere la raspundere
    3. Apel la emotie prin care se aduc false argumente legate de faptul ca militarii si politia beneficiaza de drepturi nemeritate, facandu-se legatura cu pensiile speciale ale demnitarilor, care sunt intr-adevar speciale.
    Este fals ca militarii si politistii se pensioneaza la 45 de ani, varsta minima este de 55 de ani cf legii. Pensia de serviciu medie militara este 3800 aprox, nu 7000 de lei.
    Un politist sau militar incaseaza un salariu de aproximativ 3800-4200 de lei pe cand un politist local are 5500 de lei in sus.
    Concluzie falsa a trolilor: la noi ministrii nu trebuiesc respectati, e vb si de secretari ori alte demnitati, Jandarmeria e rea, Politia e corupta, Serviciile sunt cu statu paralel iar MApN beneficiaza de drepturi fara merit.
  • -2 (14 voturi)    
    Continuare (Marţi, 26 ianuarie 2021, 21:41)

    Brezan [utilizator]

    Se incearca prin retorica inducerea in eroare prin propagarea de minciuni, fake news, sau adevaruri diatorsionate cu scopul scaderii increderii populatiei in institutiile statului roman.
    Comentariile trolilor urmaresc axeeasi retorica indiferent de aricolul la care comenteaza, ei au misiunea de propaga idei in sectiunea de comentarii a publicatiilor foarte cautate/vizualizate

    Trolii omniprezenti ale caror comentarii fac parte din actiunea ofensiva sovietica sunt:
    GRYPHUS
    OCHII_PE_VOI
    VOX
    NYK1
    NEWLOOK
    &Co

    Salutari!
    • -1 (5 voturi)    
      Acopera-ti gradele (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 9:36)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Brezan

      Saraca militie si-a gasit aparator . Tare mult o iubeste populatia pentru ca nu face nimic pentru ea si primeste bani frumosi pentru asta.
      Ma intreb oare ce discutau la restaurant procurorii cu militianul sef , despre vreun caz poate sau despre vreo lovitura de stat .
  • +1 (9 voturi)    
    Asta ce demonstreaza...ca (Marţi, 26 ianuarie 2021, 23:23)

    Brezan [utilizator]

    P.am uitat sa mentionez urmatorii troli:
    TrickyWicky
    nicoR
    Utilizator5 (lipsa de inspiratie?!)
    Kivek
    John_Re
    Un domn
    Mazeta

    Ce poateaza ei, e copy paste din ce le dau analistii lor.
  • +6 (8 voturi)    
    facatura ordinara contra gavris (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 8:13)

    laura2 [utilizator]

    apropo, aveti aici un articol din 2016, in care veti intilni personajele implicate in povestea ‘hanul lui manuc’. https://www.romaniacurata.ro/de-ce-si-pe-cine-au-deranjat-politistii-de-la-omucideri-care-au-lucrat-in-dosarul-lui-gabriel-oprea/
    un citat: ‘Pe 27 ianuarie, Senatul a ridicat imunitatea fostului ministru de interne, Gabriel Oprea, iar a doua zi, pe 28 ianuarie, poliţiştii de la Omoruri s-au trezit pe cap cu un control inopinat de la IGP.
    ….
    Potrivit unor surse din cadrul echipei de control, inspectorii IGPR au formulat 10 capete de acuzare împotriva şefului de la Omoruri, Radu Gavriş. Spre exemplu, în perioada 5 septembrie – 28 februarie, acesta nu ar fi actualizat fişa postului pentru unii poliţişti, nu ar fi întocmit fişele de pregătire specifică, nu ar fi completat registrul cu verificările la Evidenţa Populaţiei şi alte asemenea „fapte grave”.

    Prin urmare, şeful IGP Bogdan Despescu a aprobat cercetarea prealabilă a comisarului Radu Gavriş. Acesta riscă să fie destituit sau să fie anchetat disciplinar dacă în urma cercetării prealabile se consideră că a săvârşit vreo abatere disciplinară.’

    2016 …

    mai cautati articole, de ani de zile au incercat sa ii faca felul lui gavris. si in ce facatura penibila au esuat in 2021 …
  • 0 (2 voturi)    
    facatura (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 10:56)

    revo [utilizator]

    tinta e Gavris, care a calcat pe cineva pe bombeu. Trebuie sa fie cineva ale carui interese au fost, cumva, atinse. Si cum Pulitia Romana a ajuns la mana si de rasul infractorilor, normal ca nu mai exista respect pentru institutie si oamenii ei, si nici teama de consecinte. Asa ca infractorii isi permit sa le mai traga cate o flegma, doar asa, sa arate ca pot.

    Scandalul asta e doar o scatoalca dupa ceafa, o piedica smechera, pusa in bataie de joc; pentru chestiile grele, se rafuiesc ei pe ascuns si in tacere.

    Oficial, ancheta nu va duce la nimeni si la nimic. Asta daca n-or vrea si autoritatile sa-i traga aluia, care o fi, un bobarnac peste ureche. Dar nu cred ca se va lasa cu varsare de sange, adica la acuzatii si proces.

    Politia este cu totul la mana si in serviciul infractorilor de toate felurile: politicieni si neamurile lor, criminali, evazionisti, traficanti etc. Deci, nu poate misca in front, desi poate ca unii dintre ei si-ar dori s-o faca.
  • 0 (2 voturi)    
    Despescu ar putea fi banuit de filarea lui Gavri (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:14)

    Dilematic [utilizator]

    dusmania dintre cei doi fiind notorie, de la scandalul "negocierilor" dintre seful Politiei Nationale si sefii clanurilor tiganesti cu stirea si aprobarea lui Despescu si dat in vileag de Gavris.
    Noul ministru de interne ar trebui sa lichideze aceasta cloaca de complicitati intre varfurile politiei si bandele de tigani, tolerata de fostul ministru secondat de chestorul atotputernic Despescu.