Reacția Parchetului, după informațiile că patru procurori și Radu Gavriș au fost controlați de poliție într-un restaurant din Centrul Vechi: Se creează impresia eronată că procurorii au participat la o petrecere privată / Localul era deschis publicului / Bode: „Nu tolerez nicio abatere de la Lege”

de Red. știri     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:16 Actualitate | Esenţial


Radu Gavris
Foto: Facebook
Parchetul de pe lângă Tribunalul București critică dur modul în care s-a comunicat public incidentul de la un restaurant din Centrul Vechi, afirmând că ştirile difuzate inițial pe baza unui „comunicat indicat a fi emis de către Poliţia Capitalei” au creat „impresia eronată că procurorii au participat la o petrecere privată, organizată în întreg localul”. În realitate, precizează Parchetul, localul era „deschis publicului”, iar cei patru procurori și un ofițer de poliție au fost legitimaţi de agenți ai Poliţiei Sectorului 3, fără însă a li se comunica aplicarea vreunei sancţiuni contravenţionale.

Potrivit unui comunicat al IGPR, polițiști din cadrul Poliției Capitalei au depistat vineri seara, la un restaurant din Centrul Vechi, în interior, 27 de persoane, printre care și un ofițer de poliție cu funcție de conducere din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București.

Surse consultate de HotNews.ro au precizat că ofițerul în cauză era Radu Gavriș, care a avut în ultima perioadă mai multe contre cu conducerea Poliției.

Ministrul de Interne, Lucian Bode, a scris pe pagina sa de Facebook că din informațiile pe care le deține „s-a dispus deja declanșarea cercetării prealabile față de ofițerul respectiv, pentru a se stabili existența sau inexistența unei abateri disciplinare și a vinovăției sale (...) având în vedere că acesta este și desemnat, la nivelul Poliției Capitalei, să coordoneze activitățile specifice de prevenire și combatere a efectelor pandemiei de COVID-19”.

Adjunctul Poliției Capitalei și adjunctul Parchetului de pe lângă Tribunalul București, printre cei din restaurant

Ofițerul în cauză este chiar adjunctul Poliției Capitalei, Radu Gavriș, potrivit unor surse HotNews.ro. Împreună cu acesta, în restaurant, s-ar fi aflat și procurori de la Parchetul București, printre care chiar adjunctul parchetului, procurorul Codruț Popoiu, potrivit acelorași surse.

Parchetul de pe lângă Tribunalul București a transmis sâmbătă seara un comunicat prin care infirmă că în restaurantul respectiv ar fi avut loc o petrecere private.

Parchetul: Patru procurori în restaurant, dar fără legătură cu restul clienților

„Atât în seara zilei de 22.01.2021, cât şi în cursul zilei de astăzi, s-a acreditat public ideea că la un local din centrul mun. Bucureşti a fost organizată o petrecere privată unde ar fi participat mai mulţi procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti, alături de ofiţeri din cadrul Poliţiei Capitalei şi de alte persoane, dintre care una carantinată”, notează Parchetul.

„În urma verificărilor efectuate la nivelul unităţii noastre a rezultat că, în realitate, patru procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti se aflau în localul din Centrul Vechi al municipiului Bucureşti, împreună cu un ofiţer din cadrul Poliţiei Capitalei, fără a avea vreo legătură cu ceilalţi clienţi ai localului, spaţiul respectiv fiind deschis publicului în acel moment”, transmite PTB.

Bode: „Nu tolerez nicio abatere de la Lege, indiferent de numele sau calitatea persoanelor care sunt implicate în astfel de cazuri”

Pe marginea acestui subiect, ministrul de Interne, Lucian Bode a transmis sâmbătă seara un mesaj pentru „toleranță zero față de nerespectarea Legii!” și anunță că ofițerul de poliție este cercetat disciplinar.

„Din informațiile pe care le dețin în acest moment, în cazul menționat, s-a dispus deja declanșarea cercetării prealabile față de ofițerul respectiv, pentru a se stabili existența sau inexistența unei abateri disciplinare și a vinovăției sale, sub aspectul încălcării îndatoririlor care revin profesiei de polițist, prevăzute de Legea nr. 360/2002, având în vedere că acesta este și desemnat, la nivelul Poliției Capitalei, să coordoneze activitățile specifice de prevenire și combatere a efectelor pandemiei de COVID-19”, a transmis Bode.

„Așa cum am menționat și cu alte ocazii, vreau să vă asigur că sunt hotărât să nu tolerez nicio abatere de la Lege, indiferent de numele sau calitatea persoanelor care sunt implicate în astfel de cazuri. Nimeni, indiferent de statutul său social, nu este mai presus de Lege!”, a mai adăugat Bode.

Amenzi de 17.500 de lei pentru clienții din local și 5.000 de lei pentru patronul restaurantului

Reamintim că polițiștii din cadrul Poliției Capitalei au depistat vineri seara, la un restaurant din Centrul Vechi, în interior, 27 de persoane, printre care și un ofițer de poliție cu funcție de conducere din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, informează Mediafax.

„Urmare a datelor avute la dispoziție, s-a dispus declanșarea cercetării prealabile față de ofițerul respectiv, pentru a se stabili existența sau inexistența unei abateri disciplinare și a vinovăției, sub aspectul încălcării îndatoririlor care revin profesiei de polițist, prevăzute de Legea nr. 360/2002, având în vedere că acesta este și desemnat, la nivelul Poliției Capitalei, să coordoneze activitățile specifice de prevenire și combatere a efectelor pandemiei de COVID-19”, se arată în comunicat.

De asemenea, una dintre persoanele depistate la petrecere figura carantinată în județul Călărași, din data de 16 ianuarie, astfel că polițiștii s-au sesizat din oficiu cu privire la infracțiunea de zădărnicirea combaterii bolilor.

Oamenii legii au amendat 25 de clienți cu 17.500 de lei și au aplicat o sancțiune 5.000 de lei operatorului economic în incinta căruia au fost depistate persoanele.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


16182 vizualizari

  • +20 (32 voturi)    
    romania (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:20)

    hanu [utilizator]

    o tzara corupta ca putine in europa.
    Va asigur ca asa se vad lucrurile din vestul europei. Coruptie ca in america de sud.
    • -12 (32 voturi)    
      Erua la o TERASA deschisa legal. (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 21:36)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      nu s-a intamplat nimic ilegal si nici imoral

      BODE ala care doarme pe bancheta in timp ce omoara oameni pe DN sa-si dea demisia ca e degeaba
      • 0 (0 voturi)    
        Kivek, ai o problemă de aritmetică! (Luni, 25 ianuarie 2021, 14:34)

        lsorin [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Nu aveau voie mai mult de patru persoane la aceeași masă, știi?
        Poate Bode o fi de condamnat, dar asta nu înseamnă că cei cinci (patru procurori și-un polițist) aveau voie să stea la aceeași masă, nici dacă ar mai fi fost Carmen Dan sau Tudor Postelnicu ministru de interne en titre.
  • +16 (28 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:23)

    tirolez [utilizator]

    Deci "inspectia" a fost facuta la pont. Greseli de incepatori, daca stii ca ai dusmani nu te expui asa.
  • +15 (21 voturi)    
    raspuns (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:35)

    Florin_666 [utilizator]

    La cate a facut gavris si mai este si acuma in politie si sef,nu in strada e clar ca apartine unui sistem corup care este un flagel peste politie,dar au radacini puternice.
    Cine nu e cu ei e schimbat la cea mai mica interpretare,ca se simt amenitati de oameni onesti/capabili/pregatiti pentru modernizarea politiei.Dar,cu despescu&geaca de piele vela nu s-a facut nimic,iar Bode e destul de retras de cand e ministru la interne.
  • +17 (23 voturi)    
    Exista vreun politist curat? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:36)

    emil bobu [utilizator]

    Doar in filme?
    • -4 (18 voturi)    
      Cu ce a gresit acest politist? era pe o TERASA (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 23:03)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      sunt mii de romani in fiecare zi pe terase din Bucuresti, la fel si acest politist

      alti sefi din politie vor sa scape de el, asta e scopul pt care se face scandal si BODE e omul lor
      • -3 (9 voturi)    
        Trebuia sa fie in carantina in Calarasi (Duminică, 24 ianuarie 2021, 6:50)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Dar ma rog, greu ma inteleg cu postacii rusi.
  • -17 (27 voturi)    
    circumstanta agravanta... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:45)

    maiorulmura [utilizator]

    dupa ce a folosit ilegal serviciile unui restaurant pentru a consuma bauturi alcoolice si alimente, faptasul a accesat in mod abuziv si grupul sanitar aferent, in scopuri fiziologice personale.
  • +11 (17 voturi)    
    DNA (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:49)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Sa vina sa il ia
  • +27 (35 voturi)    
    Aloo , parchetul , (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 20:55)

    kokos [utilizator]

    cum adica "spatiul respectiv era deschis publicului"??? Restaurantele sunt deschise in Bucuresti si nu stiu eu?? Sau e o stire din viitor , adica de luni cand vor fi deschise localurile??? Militienii tot militieni!
    • +8 (12 voturi)    
      De fapt era reconstituire (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 22:40)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Procurorii și polițiștii lucrau anticipat la reconstituirea unui flagrant care urma sa se întâmple.
      Era localul mic și de asta părea petrecere privată.
      E vina proprietarului ca n-a extins localul cu 70% și ca terasele din interior chiar păreau in interior.
    • -2 (16 voturi)    
      DA, restaurantele sunt deschise la exterior (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 23:04)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      aloo domnu kokos, locuiti in Bucuresti si nu ati vazut nici o TERASA deshisa pana astazi?

      poate mai iesit din casa
      • +3 (7 voturi)    
        Aloo , domnu kivek , (Duminică, 24 ianuarie 2021, 9:29)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        erau la Hanul lui Manuc , pe o terasa INCHISA , nu DESCHISA , adica erau in interiorul restaurantului . Sunt poze si filmulete pe net in care cei cinci stau la masa IN CAMASA , deci nu sunt in niciun caz in aer liber. De asta toti au si fost amendati de politia locala. Mai studiati , mai studiati inaintre sa fiti un aparator al militienilor!
        • +1 (1 vot)    
          Aveți dreptate! (Luni, 25 ianuarie 2021, 14:28)

          lsorin [utilizator] i-a raspuns lui kokos

          În plus, pentru cei care stau mai prost cu ”artimetica”, 4 procurori + 1 polițist = 5 persoane la masă.
          Iar maximul admis era 4, chiar și sub 3 la mie...

          Clar?
          • 0 (0 voturi)    
            Nu aveti dreptate (Marţi, 26 ianuarie 2021, 11:31)

            faraturnatori [utilizator] i-a raspuns lui lsorin

            Sa fi avut base dreptate? O tara condusa de mafioti?.
  • +12 (20 voturi)    
    Totusi nu aveau si ei o casa conspirative, ceva? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 21:57)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Chiar asa in vazul lumii puneau la cale Neinceperea Urmăririi Penale?

    Cine a dat masa?
  • +7 (17 voturi)    
    Gavris este vanat de mafia PSD-PNL (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 23:05)

    neagoe [utilizator]

    Gavris este vanat de mafia PSD-PNL din MAI. Prima care i-a cerut capul a fost Carmen Dan, mana dreapta a lui Dragnea. De ce? Pentru ca nu a vrut sa pupe inelul stapanului.
    Acum, PNL continua jocurile.
    • +1 (9 voturi)    
      Daca era ''vanat'' inseamna ca e PROST (Duminică, 24 ianuarie 2021, 6:26)

      floriniulian [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Inseamna ca saracu NU are MINTE de se poate expune intr-un mod atat de stupid.
      Oricum ar fi se dovedeste ca sunt niste PROSTI ca sa nu recunosti o fapta atat de evidenta ca nu li se intampla NIMIC.

      In schimb au preferat sa MINTA si sa se faca de ras si sa creeze un mega scandal. PENIBILI

      Va dati seama ce dosare fac ''procurorii'' aia?
      Aici ajungi cand nu ai nici un fel de criterii de competenta si profesionalism si dai la gramada salarii colosale si pensii speciale tuturor analfabetilor si coruptilor din Justitia praf din Romanica.
  • +3 (11 voturi)    
    Toleranta zero, pe bune? (Duminică, 24 ianuarie 2021, 0:18)

    Arcasu [utilizator]

    Ministrul multidisciplinar, priceput si la transporturi si la interne, "nu tolereaza ncio abatere de la Lege"? Si accidentul in care a fost implicat a fost facut cu respectarea legii, nu-i asa?
    https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24271915-sindicatului-politistilor-europol-bode-minte-nerusinare-soferul-spp-cere-acordul-demnitarului-pentru-orice-actiune-dupa-ati-spus-nu-ati-auzit-sirenele-nu-ati-vazut-manevrele-depasire-spuneti-noua-fuma.htm
    Ciocoiseme medievale!
  • -2 (10 voturi)    
    ''Marele'' Gavris si ''specialii'',deasupra legii (Duminică, 24 ianuarie 2021, 6:10)

    floriniulian [utilizator]

    Bineinteles,in final asa cum stiam cu totii nu este nici o diferenta in cloaca corupta de la IGPR.

    Niste mincinosi infecti care intr-o situatie atat de simpla AU MINTIT in loc sa recunoasca ca nu era un capat de tara......

    Va dati seama cat de PROSTI SUNT?

    Va dati seama ce ''dosare'' fac oamenii astea?daca ei mint intr-o chestiune atat de simpla??

    Daca nu se va intari sectia speciala si nu se va da o legea a raspunderii magistratilor pentru a putea raspunde coruptiei endemice si incompentei crase din Justitia esuata de slugarnicie si coruptie,tara asta nu are nici un viitor.

    Taierea slariilor COLOSALE nejustificate cu NIMIC si desfiintarea PENSIILOR SPECIALE/SERVICIU ABERANTE ale acestor incompetenti corupti este PRIORITATEA NUMARUL 1 in aceasta tara.
  • +1 (3 voturi)    
    privata (Duminică, 24 ianuarie 2021, 9:03)

    gpavel [utilizator]

    nu pot cuprinde gandirea"de procuror",dar intr-un local public(deschis public)pot fi mai multe petreceri private!!(e adevarat nu cu sala inchisa)
  • +2 (4 voturi)    
    se creeaza impresia (Duminică, 24 ianuarie 2021, 9:13)

    hanu [utilizator]

    ca ei zic ca noi suntem prosti ca nu pricepem :))
  • 0 (4 voturi)    
    cealaltă Românie, fără covrig, fără restricții (Duminică, 24 ianuarie 2021, 9:59)

    di livio [utilizator]

    România cu cașchetă, pe cașchetari nu-i atinge nici covrigu nici restricțiili...postacii de cazarmă care înfierează BOR-u văd că nu-s p-aici...de era Teodosie la retaurant, tulai ce se activau postacii, se dădea alarma în cazărmi
  • 0 (2 voturi)    
    USL contra Gavris (Duminică, 24 ianuarie 2021, 10:00)

    laura2 [utilizator]

    asta e Gavris pe care incearca sa il mazileasca de vreo 3 ani (cautati pe net, e plin de surse):
    'Un proiect de reorganizare la nivelul Poliției Capitalei prevede comasarea serviciului Omoruri, coordonat până recent de Radu Gavriș, concomitent cu desființarea Serviciului Furturi Auto și a Serviciului de Presă. Serviciul Omoruri a fost înființat în 1 august 2000 și, potrivit informațiilor din presă, ar fi unul dintre cele mai performante din România. Astfel, după cum scria ziare.com în 2018, „Bucureștiul este singurul oraș european în care toți criminalii care au ucis din 2011 încoace au fost prinși”.' - www.hotnews.ro/stiri-esential-24283040-proiect-major-reorganizare-politia-capitalei-serviciul-omoruri-condus-pana-curand-radu-gavris-urma-fie-comasat-intr-structura-care-putea-condusa-comisarul-sef-marius-andrei-surse.html

    despre Bode, nesimtitul care a facut accident tocmai pentru ca s-a considerat peste ceilalti participanti la trafic, nu mai e mult de zis, putem doar constata ca e o japita penibila.

    despre seful politie sector 3, ai carui politisti au venit in 'verificare':
    'În Centrul Vechi a existat un episod similar cu momentul umilitor din „cazul Pian”, celebra întâlnire în biserică dintre şefii Poliţiei şi interlopi. Diferenţa este că în acest caz s-a produs o întâlnire de taină la un nivel mai mic între Şchiopu, Bogdan Berechet, şeful Poliţiei Capitalei, şi patronii nemulţumiţi, unde s-au trasat termenii în care vor funcţiona restaurantele, dar şi regulile după care poliţiştii din Centrul Vechi urmau să-şi facă treaba. De fapt, erau regulile după care noi trebuia să nu ne facem treaba. S-au trasat sarcini de serviciu cu caracter ilegal, care creionau modul de lucru al poliţiştilor din zonă, dar pe care noi am refuzat să le îndeplinim. Totul s-a întâmplat în urmă cu cel mult trei luni.' adevarul.ro/news/eveniment/interviu-comisar-acuza-incercat-sefii-subordoneze-politia-centrul-vechi-patronilor-terase-ilegale-1_5f919fea5163ec4271201441/index.html
  • +2 (2 voturi)    
    lipsa (Duminică, 24 ianuarie 2021, 13:30)

    costelo999 [utilizator]

    de la masa lipseste judecatorul si se forma statul paralel daca stateau in paralel sau statul perpendicular daca stateau perpendicular, daca stateau in cap de masa, era statul in cap, oricum eu stateau si probabil cugetau cum ar fi bine pentru noi, sa apere legea, alaturi de un pahar de vorba, intrebare aveau si scrumiera ? fumau ? ca cica erau la o terasa deschisa, asa zice parchetul care este pe "linga" ... cei mai, niste locali au amendat niste ....