Ministrul de Interne anunță că l-a înlocuit pe Radu Gavriș din funcția de coordonator al luptei anti-Covid / Surse - Gavriș fusese numit în funcție vineri seara, când se afla deja la restaurantul din Centrul Vechi

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2021, 10:26 Actualitate | Esenţial


Radu Gavris
Foto: Facebook
​​Ministrul de Interne, Lucian Bode, a anunțat luni că l-a înlocuit pe Radu Gavriș care coordona lupta antiCOVID la nivelul Poliției Capitalei, după ce acesta a fost surprins într-un restaurant.

Surse consultate de HotNews.ro susțină însă că Gavriș fusese numit în această funcție vineri seara, după ora 18,00, respectiv în momentul în care acesta se afla deja la restaurantul din Centrul Vechi.

„Poliția Română a dispus cercetarea prealabilă a ofițerului de poliție care se afla la momentul respectiv în incinta respectivului restaurant, pentru a observa dacă este sau nu vinovat de nerespectarea prevederilor legale care decurg din statutul de polițist. Am dispus înlocuirea ofițerului, care avea și funcție de conducere la nivelul Poliției Capitalei, din funcția de coordonator(...) a luptei împotriva COVID. Nu de alta, dar am văzut că domnul Polițist se lupta cu această pandemie din interior și nu aș vrea să îi dăm această posibilitate. Celălalt adjunct care îndeplinește și atribuții, și este împuternicit la comanda Poliției Capitalei, Ion Berechet, va prelua aceste atribuții”, a declarat luni Bode, la Antena 3.


„Urmare a datelor avute la dispoziție, s-a dispus declanșarea cercetării prealabile față de ofițerul respectiv, pentru a se stabili existența sau inexistența unei abateri disciplinare și a vinovăției, sub aspectul încălcării îndatoririlor care revin profesiei de polițist, prevăzute de Legea nr. 360/2002, având în vedere că acesta este și desemnat, la nivelul Poliției Capitalei, să coordoneze activitățile specifice de prevenire și combatere a efectelor pandemiei de COVID-19”, se arată în comunicat.

Ofițerul în cauză este chiar adjunctul Poliției Capitalei, Radu Gavriș, potrivit unor surse HotNews.ro. Împreună cu acesta, în restaurant, s-ar fi aflat și procurori de la Parchetul București, printre care chiar adjunctul parchetului, procurorul Codruț Popoiu, potrivit acelorași surse.

Parchetul de pe lângă Tribunalul București critică dur modul în care s-a comunicat public incidentul de la un restaurant din Centrul Vechi, afirmând că ştirile difuzate inițial pe baza unui „comunicat indicat a fi emis de către Poliţia Capitalei” au creat „impresia eronată că procurorii au participat la o petrecere privată, organizată în întreg localul”. În realitate, precizează Parchetul, localul era „deschis publicului”, iar cei patru procurori și un ofițer de poliție au fost legitimaţi de agenți ai Poliţiei Sectorului 3, fără însă a li se comunica aplicarea vreunei sancţiuni contravenţionale.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


17709 vizualizari

  • +7 (35 voturi)    
    Bode slujeste interesele mafiei din Politie (Luni, 25 ianuarie 2021, 10:29)

    Gryphus [utilizator]

    Gavris le statea ca un ghimpe unora din sefii politiei care se intalnesc noaptea (ca hotii) cu infractori asa ca l-au FILAT si au gasit motivul perfect ca sa-l schimbe

    Bode de obicei doarme pe bancheta din spate la 120km/h si e trezit din cand in cand de sefii lui ca sa faca ceva
    • +10 (14 voturi)    
      ... (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:10)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      scuze, dar Gavris daca era asa istet nu facea greseli din astea de incepatori.
  • +16 (26 voturi)    
    Ce mizerie! (Luni, 25 ianuarie 2021, 10:31)

    StefanB52 [utilizator]

    Fac orice sa scape de Gavris. Si Ministrul cade in plasa inscenarii puse la cale de cei care-l vor plecat pe Gavris. Se lamureste treaba ca nu era nici o chermeza privata ci o bere cu prietenii intr-un local deschis si totusi il sanctioneaza.
    • +2 (16 voturi)    
      Deci tie ti se pare ok? (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:34)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Tovarasu' gabor sef gaseste un local deschis ILEGAL (pentru ca, surpriza, in Bucuresti localurile au voie sa deschida la interior doar incepand de astazi). Si ce face, isi cheama subalternii sa constate contraventia si sa aplice masurile legale? NU. Isi cheama prietenii la o bere in localul deschis ilegal... :-))
      Dupa care, toti idiotii utili se dau de ceasul mortii ca i se insceneaza nu stiu ce spanac tovarasului gabor sef... Avem militia pe care o meritam.
      • +4 (6 voturi)    
        Hanul lui Manuc (Luni, 25 ianuarie 2021, 13:39)

        igorashu [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Localul in cauza inteleg ca e Hanul lui Manuc, care e in aer liber, deci functiona legal.
        • -3 (5 voturi)    
          "la un restaurant din Centrul Vechi, în interior" (Luni, 25 ianuarie 2021, 14:18)

          IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

          Ce parte din "in interior" nu intelegi?
          • +2 (4 voturi)    
            Minciuna prin omisiune (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:06)

            StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

            Hanul lui Manuc in realitate
      • +1 (5 voturi)    
        Multumesc pentru "idiotii utili" (Luni, 25 ianuarie 2021, 15:10)

        StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        Inteligentii de serviciu se iau dupa stirile de la TV. (Si inscenarile de acolo). Mai citeste un pic din jurnalistii independenti de pe FB. S-ar putea sa ai o surpriza.
    • 0 (8 voturi)    
      Gavris a cazut de fraier (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:49)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      pentru ca e fraier - nu prea le are cu gandirea, cu memoria.. 2, Localul nu era deschis la interior, de abia astazi s-a deschis. Asteptam reactia lui gavris care nu va veni, pentru caa totusi nu e atat de prost incat sa nu-si da seama ca el a fost papagalul.
  • +19 (27 voturi)    
    Executat oficial (Luni, 25 ianuarie 2021, 10:45)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nu-l cunosc si nu-l apăr pe acel Gavris.

    Cert este ca executia publica la tv arata ca una din retelele mafiote din Politie a castigat.
    Lupta pentru putere in cadrul Politiei Romane continua!

    O stim cu toții ca acolo sunt cumetrii, nepotisme, năşii, verisoare la nivel de Famiglia.

    Poliția Romana nu apara cetateanul de cei care talharesc, violează, fura sau jefuiesc!

    Siguranta omului de rand a Zero!
    Mai importante a siguranta functiilor de comanda din Politie!
  • +15 (21 voturi)    
    Probabil ca l-au vanat... (Luni, 25 ianuarie 2021, 10:49)

    expert2 [utilizator]

    pe Radu Gavris pentru a-l schimba (banuiesc ca ii deranja...). Cu toate acestea, nu poti sa spui ca restaurantul era deschis publicului, tinand cont ca toate restaurantele din Bucuresti erau inchise saptamana trecuta (abia de astazi se redeschid, cu respectarea limitei de 30% din capacitate pentru numarul clientilor).
    • +5 (17 voturi)    
      ia sa vezi (Luni, 25 ianuarie 2021, 11:22)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      terasele au fost deschise tot timpul. iar hanul lui manuc e trecut la terase. ceea ce este normal, ca doar acolo isi bea berea si procuroru' si politistu'. in rest joc urat, la rupere. se da la gioale tare, ceea ce iarasi este normal, odata ce arbitru 'e cu noi'. sa auzim numai de bine.
    • -1 (7 voturi)    
      Restaurantul avea deschisa terasa LEGAL (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:50)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      dar el s-a bagat la interior tocmai ca sa nu fie vazut de dusmani.

      numai ca ceea ce el nu stie e ca astia il filau ba chiar l-au trimis pe seful politiei sector 3 sa-l prinda ca nu cumva vreun subaltern din sectorul 3 sa il faca scapat
  • +13 (17 voturi)    
    Si parlamentarii (Luni, 25 ianuarie 2021, 10:59)

    eugeniusd [utilizator]

    Si parlamentarii care incalca legile care tot ei le dau, nu ar trebui si ei inlocuiti?
  • +6 (10 voturi)    
    Când nu respecți regulile ești șantajabil. (Luni, 25 ianuarie 2021, 11:22)

    asavreau [utilizator]

    D-l Radu Gavriș și susținătorii săi,trebuie să recunoască asta.
  • +4 (16 voturi)    
    penibil Bode (Luni, 25 ianuarie 2021, 11:38)

    ..13 [utilizator]

    spune ca este o ancheta in curs dar el practic distruge imaginea si reputatia persoanei.

    Mare natang Ministrul asta de Interne - dreac nu scapam cumva de el??? Dupa ce ne-a aburit cu marile realizari ale km de autostrada dati in exploatare acum si-a gasit si mai si pozitie la Interne.
    • -1 (7 voturi)    
      La alegeri scapam de el si de cei care l-au pus (Luni, 25 ianuarie 2021, 11:56)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Toate astea se aduna in constiinta cetateanului...Fii pe pace. Vine si decontul.
  • +2 (6 voturi)    
    Filaj (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:27)

    Stefannel [utilizator]

    De cunoaste de la o posta ca a fost un filaj, ceva organizat; erau camere peste tot.
    Probabil ca era incomod mafiei PDL-PNL-USR si au scapat de el.
  • 0 (6 voturi)    
    Da' basca avea? (Luni, 25 ianuarie 2021, 12:38)

    ipolitic [utilizator]

    Nu? Pai de aia....
  • 0 (6 voturi)    
    Daca Gavris recunostea-nu se intampla NIMIC (Luni, 25 ianuarie 2021, 13:24)

    floriniulian [utilizator]

    Insa,daca esti prost,asta se intampla.

    Mare scandal din NIMIC.

    Insa,cei care l-au urmarit i-au facut-o.

    1-0 pentru mafiotii din IGPR.

    Si uite asa te compromiti pentru o minciuna VERIFICABILA USOR.

    Mai ales cand se stia''vanat'' de catre mafia din IGPR.

    Cat de prosti trebuie sa fie Gavris si procurorii aia sa ''cada'' intr-o asemenea capcana?

    Cat?
  • +2 (4 voturi)    
    facke (Luni, 25 ianuarie 2021, 13:40)

    Lasa-ma [utilizator]

    de fapt a fost ajutat...l-a scapat de functia de " coordonator(...) a luptei împotriva COVID " . In rest ramane in aceeasi functie in politie si cu acelasi salariu.......manarie de doi lei