Bogdan Aurescu: Reținerea liderului opoziției ruse este inacceptabilă

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:07 Actualitate | Esenţial


Bogdan Aurescu
Foto: AGERPRES
Reținerea liderului opoziției ruse, Alexei Navalnîi, la sosirea în Rusia, este inacceptabilă, a transmis duminică seară ministrul de Externe, Bogdan Aurescu.
  • "Reținerea liderului opoziţiei ruse Navalnîi, la reîntoarcerea acestuia în Rusia, după ce şi-a revenit în urma otrăvirii cu Noviciok, este inacceptabilă. Represiunea împotriva opoziţiei, doar pentru că este opoziţie, este pur nedemocratică”, a scris Bogdan Aurescu pe Twitter.

Criticul Kremlinului, Alexei Navalnîi, a fost reținut duminică de poliția rusă la controlul pașapoartelor, după ce s-a întors în Rusia din Germania, pentru prima dată după ce a fost otrăvit, în vară.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3658 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    Atat de multa indignare (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:38)

    MAGArusul [utilizator]

    Nu am mai vazut de la ocuparea Crimeei sau de la zborul MH17. Si va ajuta si acum cum a ajutat si atunci. Ba chiar mai mult caci acum indignarea este mai mov. Mov-violet chiar.
  • -12 (26 voturi)    
    daaaa (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:52)

    srpc [utilizator]

    atacam Rusia care nu ne face nimic si sustinem fascistii ucraineni care din 1992 incoace ne spun si ne arata mereu ca suntem dusmanii lor
    • +6 (10 voturi)    
      Da (Luni, 18 ianuarie 2021, 0:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Saraca Rusia, mereu a vrut binele lumii, dar noi suntem prea incuiati ca sa vedem binele pe care l-a facut si il face in continuare pentru noi.
    • +6 (10 voturi)    
      daaaa (Luni, 18 ianuarie 2021, 0:52)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      cum a indraznit careva sa zica ceva impotriva Rusiei, cum ai sarit si matale, indignat.
      Aia cu fascistii ucrainieni e propaganda sovietica tipica, asa vorbesc si despre romani: fascistii romani bla-bla.
    • +3 (5 voturi)    
      Să-l întrebe cineva pe Putin, (Luni, 18 ianuarie 2021, 8:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Cum s-ar simți ,în situația în care ar fi în opoziție și cei de la putere l-ar băga la închisoare?Crede că nu-i posibil?
    • +3 (3 voturi)    
      aurul furat de rusi de la Romani (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:49)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      inseamna "nimic" ? Dupa ce te bat, te jefuiesc, te scuip, apare un vandut rusilor sa ne spuna ca de fapt nu s-a intamplat nimic ? Voi chiar credeti ca poporul asta este asa de prost ? Sa nu intoarceti vreodata "obrazul" ca nu se stie ce o sa primiti вмененные русские
  • -6 (8 voturi)    
    ca de obicei (Duminică, 17 ianuarie 2021, 23:08)

    martel55 [utilizator]

    in loc sa ne vedem interesul nostru, ne facem protavocea altora care in acest timp cosnturiesc conducte de gaze de milairde de dolari si fac afaceri de zeci de miliarde cu acelasi Putin....iar noi ramanem de fazani ca de obicei cu asemenea politicnei, fie incompetenti, fie chiar tradatori
    • +3 (3 voturi)    
      Știi care-i interesul nostru? (Luni, 18 ianuarie 2021, 8:53)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Uite că îți spun.Vrem ca în țările din jurul nostru să fie un sistem democratic cu libertățile fundamentale ale omului neîngrădite.Știi principiul-ce ție nu-ți place ,altuia nu face?Ce ai spune dacă Putin și partidul lui ar fi în opoziție și puterea i-ar ține la închisoare?
    • +2 (2 voturi)    
      interesul nostru (Luni, 18 ianuarie 2021, 9:57)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Reprezinta cele 90 de tone de aur furate de rusi de la poporul Roman. Sa nu mai discutam de sovrom-uri ca s-ar putea sa le cerem sa returneze dublu. Auzi la asta, interesul nostru....
  • +5 (9 voturi)    
    Noi suntem Uniunea Europeana (Duminică, 17 ianuarie 2021, 23:36)

    Brezan [utilizator]

    Bravo!
    In sfarsit ne pozitionam corect.
    Sa arestezi pe cineva pentru ca nu a dat telefon unui militian cat timp respectivul era in spital otravit mi-se pare culmea nesmtirii.

    Regimurile totalitare nu au ce cauta in mapamondul 2021.

    Iatoria ne-a aratat ca vor ajunge in genunchi, e o politica paguboasa in special pentru popoarele respective, marginalizate, fara acces la tehnologie, rupti de lume, traind in bula lor, in realitatea paralela creata de Putin, kim si chinezu.

    Astept trolii sa fie la datorie, voi lucrati si ture de noapte? Ori telemunca on call?!