​Analiză Wall Street Journal

După un 2020 crucial, Putin întâmpină Anul Nou la fel de puternic ca altădată. Cum și-a consolidat poziția

de DG     HotNews.ro
Duminică, 27 decembrie 2020, 15:31 Actualitate | Esenţial


Vladimir Putin
Foto: Profimedia Images
În 2020, președintele rus Vladimir Putin a făcut mișcări îndrăznețe pentru a-și cimenta puterea și pentru a-și prelungi cele două decenii de putere, un semnal pentru anul viitor, când ar putea înăbuși opoziția internă și consolida influența Rusiei în străinătate, comentează Wall Street Journal, într-un articol intitulat ”După un 2020 crucial, Putin întâmpină Anul Nou la fel de puternic ca altădată” .

Un controversat amendament constituțional aprobat în vară îi permite lui Putin să rămână la putere până în 2036. La începutul acestei luni, președintele rus a semnat o lege care exclude foștii președinți de la urmărirea penală și permite foștilor lideri ai Kremlinului să devină senatori pe viață, odată ce părăsesc funcția, relatează cotidianul citat de Mediafax.

El a susținut restricții mai mari pe internet și a făcut mai dificilă organizarea protestelor politice. Vineri, parlamentarii ruși au aprobat un proiect de lege susținut de Kremlin care permite desemnarea persoanelor și grupurilor care desfășoară activități politice și primesc fonduri din străinătate drept „agenți străini”, ceea ce le aduce restricții mai mari.

Autocratul brutal

„Anul viitor, Putin intră ca un autocrat brutal, nu binevoitor, gata să izoleze Rusia într-o măsură și mai mare”, a spus Andrei Kolesnikov, expert în politica internă rusă la Centrul Carnegie Moscova. „Și cu cât sunt mai multe provocări pentru regimul său, cu atât este mai dur. Niciun semn de liberalizare simbolică".

Adoptarea în iulie a unor modificări ale constituției a marcat un moment esențial pentru liderul rus. Acest lucru reflectă credința în Kremlin că Putin se bucură de sprijin popular pentru o extindere a puterii sale, în ciuda sondajelor care arată o eroziune a entuziasmului pentru modul său de a conduce, a declarat Tatiana Stanovaya, fondatorul R.Politics, o firmă independentă de analiză politică.

Chiar dacă Vladimir Putin și-a consolidat puterea în acest an, disidența a luat foc. Protestele masive din orașul Khabarovsk din Orientul Îndepărtat din iulie, legate de arestarea unui guvernator regional popular, s-au transformat rapid într-o expresie a nemulțumirii tot mai mari cu privire la scăderea veniturilor, a calității serviciilor publice, inclusiv cele medicale, și față de conducerea lui Putin.

Sâmbătă, Rusia a înregistrat 29.258 de cazuri noi de coronavirus, potrivit datelor guvernului rus, numărul total de infecții la nivel național urcând la puțin peste trei milioane - al patrulea număr de cazuri din lume după SUA, India și Brazilia.

Otrăvirea lui Navalnîi

Cel mai proeminent lider al opoziției din Rusia, Alexei Navalnîi, a încercat să valorifice frustrarea publică, dar în august, a fost internat într-un spital din Berlin, iar medicii europeni au spus că este vorba de expunere la Novichok. Navalnîi și susținătorii săi cred că Kremlinul a condus complotul eșuat de a-l asasina.

Moscova a negat orice implicare. Putin a spus la începutul acestei luni că, dacă agenții de informații ruși ar fi vrut să-l omoare pe domnul Navalnîi, „am fi terminat treaba”.

Uniunea Europeană a impus sancțiuni apropiaților lui Putin ca răspuns. Rusia a răspuns la fel.

Pe plan mondial, Putin a oferit o mână de ajutor presedintelui belarus, Alexandru Lukașenko, care, de la votul prezidențial din 9 august s-a confruntat cu proteste, cerându-i-se să demisioneze. Liderul rus și-a asumat sprijinul militar și financiar pentru omologul său din Belarus.

Putin a încheiat, de asemenea, un acord de pace în noiembrie între Armenia și Azerbaidjan cu privire la teritoriul Nagorno-Karabakh. Acordul susține statutul Kremlinului de broker regional de putere și asigură influența acestuia asupra ambelor țări.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5472 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    puternic pe dracu! (Duminică, 27 decembrie 2020, 16:08)

    Francisc 1 [utilizator]

    acu 4 ani punea presedintele SUA si dezbina UE , acum s-a incurcat cu noviciok in chilotii lui Navalnii , unde-i puterea?
    • +1 (17 voturi)    
      ti-am dat plus (Duminică, 27 decembrie 2020, 18:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Desi acum 4 ani nu punea nici-un presedinte in US!
      Dar ce e corect e corect, Putin e un dictator care imbatraneste urat. Fiindca mentalitatea de KGB-ist nu ii da voie sa gandeasca altfel.
      • +1 (1 vot)    
        Dovada ca nu este atat de puternic pe cat se spune (Joi, 31 decembrie 2020, 9:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        precum si dovada ca se teme pt viitorul sau , acela de dupa presedintia Rusiei, este data tocmai de ultima modificare a Constitutiei in sensul excluderii fostilor presedinti de la urmarire penala si a dobandirii de catre acestia a calitatii de senatori pe viata !
  • +3 (21 voturi)    
    cati a mai omorat in 2020 ? (Duminică, 27 decembrie 2020, 16:17)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cati a mai omorat in 2020 ?
  • +10 (20 voturi)    
    Pt natiunea romana (Duminică, 27 decembrie 2020, 16:35)

    Leo55 [utilizator]

    revolutia bolsevica din 1917, a fost un lucru bun, in sensul ca daca aceasta nu avea loc, Rusia era in tabara invingatorilor (au castigat chiar si fara ea!) si c/f intelegerii de la startul razboiului, urma sa primeasca tot litoralul Marii Negre (Alb inchis de fapt) si Constantinopolul.
    Rusii cerusera si Ierusalimul, dar au fost refuzati categoric, acesta revenind Marii Britanii.
    Si acum, cred ca ramanerea regimului corupt al lui Putin la putere, va slabi economic Rusia pana la ruina (semne bune anul are!).
    Rusia, sub orice forma, sovietica, democratie, tzarat, hoarda de aur este si va fi o amenintare pt vecinii ei mai mici (chiar de marimea Ucrainei) asa ca o Rusie slaba este de preferat unei Rusii puternice chiar demacratica fiind.
    Deci din pmdv traiasca multi ani tarul Putin.
    Sa-i dea Dumnezeu sanatate! Sa faca Rusia cat mai slaba.
    • 0 (2 voturi)    
      curios (Marţi, 29 decembrie 2020, 15:53)

      Divergent [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      De ce crezi ca o Rusie democratica ar mai fi o amenintare?
      • +1 (5 voturi)    
        Crezi ca o Rusie demacratica (Marţi, 29 decembrie 2020, 22:11)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

        va retroceda Crimea (luata abuziv, cu forta si ignorarea dreptului international) Ucrainei?
        Eu am maari indoieli, tu nu?
        Cred ca ti-am raspuns deja la intrebare.
        Sute de ani de autoritarism, lasa urme (sechele) din pacate, uita-te la noi dupa numai 45 de ani de comunism cate probleme persista.
        Macar noi, mici fiind, nu cream probleme altor state, fie si pt simplul motiv ca nu ne sta in putere.
        • -1 (3 voturi)    
          nu inteleg (Miercuri, 30 decembrie 2020, 4:11)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          ucrainenii ne trateaza ca pe inamici, iar noi ii ajutam! care e logica?
          • +1 (1 vot)    
            Sincer imi pare rau ca nu intelegi! (Miercuri, 30 decembrie 2020, 20:07)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            Cauta adevarul, fie ca iti convine sau nu!
            Nu simpatizez Ucraina, dar asta nu ma impiedica sa vad adevarul.
            La spargerea URSS, pt ca a renuntat la armele nucleare pe care le avea pe teritoriul ei, Ucraina a primit garantia Rusiei (si nu numai a ei) privind integritatea teritoriala.
            Cam asta este onoarea Rusiei!
            Cine mai poate avea incredere in Rusia?
            Cum sa ne protejam la randul nostru?
            1. Cautandu-ne aliati suficient de puternici care sa ne protejeze. Singurii la ora actuala sa-l sperie pe Ivan sunt SUA si China.
            2. Inarmandu-ne sa putem riposta pana cand aliatul ne va veni in ajutor.
  • -10 (20 voturi)    
    Rușii vor întâmpina anul nou la fel ca până acum (Duminică, 27 decembrie 2020, 17:15)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu dans și muzică:

    https://www.youtube.com/watch?v=l-80laFIW9k
    • +10 (20 voturi)    
      si cu votca Nykolai, multa votca! (Duminică, 27 decembrie 2020, 18:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      .
  • +4 (18 voturi)    
    Oare ne interesează ce face Putin? (Duminică, 27 decembrie 2020, 18:45)

    asavreau [utilizator]

    Eu cred că nu.Nu-i Putin un lider mondial care să merite atenție sporită din partea noastră.În zile de sărbătoare ne simțim bine dacă nu auzim nimic despre oameni ca Putin.
  • 0 (18 voturi)    
    Crăcănel se descurca el și (Duminică, 27 decembrie 2020, 19:05)

    Observatory [utilizator]

    fără sfaturile romanilor, care ii f .... grija de ruși, americani englezi dar nu de România !
  • +2 (4 voturi)    
    FARA SA STRANGA SURUBUL... (Marţi, 29 decembrie 2020, 15:56)

    Divergent [utilizator]

    ...PUTIN NUMAI ARE PUTERE! E clara treaba: cu cat devine mai autocrat, cu atat devine mai ingrijorat ca-si pierde scaunul si mai slab. Daca mai avea increderea de care se bucura din partea populatiei acum 4-5 ani, pun pariu ca nu mai lua masuri autocrate gen schimbarea constitutiei pt ca nu maia vea nevoie. Dar, cum vede ca e pe tobogan in sondaje, apeleaza la magarii. Chiar si asa, populatia tot se va revolta.
    • -2 (4 voturi)    
      nu (Miercuri, 30 decembrie 2020, 4:13)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Divergent

      in Rusia, CIA&Co sunt blocate, deci nu tine figura cu "revolutiile democratice", care sa aduca tara iar ca in vremea lui Eltin