Actualizat

​VIDEO Un bărbat care se recomandă „maior Culache” amenință polițiștii rutieri că o să aibă „grijă” de ei pentru că i-au dat un avertisment soției sale

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 16:01 Actualitate | Esenţial


Politisti amenintati
Foto: Captura Facebook
Sindicatul polițiștilor Europol a publicat pe pagina sa de Facebook o înregistrare video în care un bărbat care se recomandă ca fiind „maiorul Culache” amenință doi polițiști de circulație care voiau să îi de avertisment soției sale pentru că nu avea actele asupra sa.


„La următoarea misiune, când voi coordona toate activitățile voi avea grijă special de tine, nu de puștiul, puștiul și-o făcut treaba”, spune acest bărbat, care se recomandă ca fiind „maior Culache”, „ofițer superior”. Acesta îi spune soției sale să scrie pe procesul verbal că nu recunoaște fapta, în ciuda faptului că aceasta încearcă să-l liniștească spunându-i: „Este un avertisment că nu am actele la mine. Este greșeala mea”.



Incidentul a avut loc, potrivit sindicatului Europol, în Tecuci, jud. Galați.

„Polițiștii tineri nu mai sunt intimidați nici de statutul social, nici de cel politic și nici chiar de amenințările acestui tip de "ofițer superior". De-abia așteptăm să vedem dacă și conducerea Jandarmeriei Române tolerează astfel de comportamente”, afirmă sindicaliștii.

Iată mai jos postarea publicată pe Facebook de sindicatul Europol:

„Un echipaj de poliție oprește un autoturism în toiul nopții în Tecuci, jud. Galați. La volan este o femeie care le spune polițiștilor că nu are actele asupra ei. În drepta este personajul Alfa, vizibil turmentat.

La volan este o femeie care le spune polițiștilor că nu are actele asupra ei. În drepta este personajul Alfa, vizibil turmentat. Colegii o felicită pe doamnă pentru că a ales să conducă ea autoturismul și îi spun că de data aceasta, îi vor acorda un avertisment pentru lipsa actelor, fiind clar că a fost nevoită să conducă mașina în contextul partenerului turmentat.

Surpriza însă apare când polițistul îi înmânează procesul verbal și îi spune că i-a aplicat avertisment. Personajul Alfa intră în scenă, îi "ordonă" soției să scrie că nu recunoaște fapta, zbiară că el este "ofițer superior" și îi amenință pe polițiști că va avea el "grijă" de ei.

Aceasta este o categorie aparte de frustrați pe care îi găsim în tot sistemul nostru, fie că e vorba de jandarmi, pompieri, poliție. Sunt cei care au legitimația de decor, pentru că oricum pe ei nu îi vezi în stradă alături de subalterni să îi coordoneze și să îi îndrume. Ei stau închiși prin birouri sau îi vezi doar în "controale" unde fac pe zmeii.

Generațiile însă se schimbă. Polițiștii tineri nu mai sunt intimidați nici de statutul social, nici de cel politic și nici chiar de amenințările acestui tip de "ofițer superior". De-abia așteptăm să vedem dacă și conducerea Jandarmeriei Române tolerează astfel de comportamente”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14744 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    era mai scary cu P (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 16:21)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Dacă ar fi fost maior Culache cu „P” era știre.
  • +6 (28 voturi)    
    Sa angajati pe cineva sa apere politistii speriati (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 16:32)

    newlook [utilizator]

    Sa angajati pe cineva sa apere politistii speriati, nu-i lasati asa ca fac soc emotional!
    • +4 (12 voturi)    
      Au fost (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 19:31)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      asa de socati” si speriati” incat ai aflat despre incident ..........Sigur nu esti din acceiasi unitate cu P... lache !!!?
  • +15 (19 voturi)    
    Oricum nu recunoaște nimic (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 16:34)

    nick24 [utilizator]

    Ba chiar nu își va aminti nimic, când se va trezi din beție, și va lua cu suspendare.
    • +11 (15 voturi)    
      ''Cine,eu???Fugi dom'le d'aici isa'' (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 17:29)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      late ,''ce ,nu stiti de gluma???''
  • +17 (25 voturi)    
    Asta pentru ca la noi se permite... (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 16:42)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ia sa fi incercat cineva ceva de genul asta in Franta, Germania sau SUA? Ii iesea maioreala pe nas dupa primele doua replici...
    • +10 (16 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 17:10)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Si daca e sau nu, ce? Asta e abuz in serviciu. Putea sa fie seful sefilor sefilor de sefi. Nu e mai presus de lege.
    • +11 (17 voturi)    
      Nu stiu in Germania,dar in state (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 17:25)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      i se puneau catusele.Dar acolo nu prea indrazneste nimeni s-o faca pe superiorul.
      • +6 (8 voturi)    
        decorat. (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 20:22)

        ipman [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        La noi nu va pati nimic, poate va fi avansat si decorat.
    • +5 (9 voturi)    
      Petrecea o noapte la mititica gorilianul asta (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 18:53)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      in State, sau mai rau, risca sa fie si impuscat daca devenea violent!
      • +1 (11 voturi)    
        în State și milițienii riscă (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 20:44)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        un glonte sub cașchetă...în State milițienii lu Vela nu erau acceptați nici cioși la mall...așa că mai încet cu Statele, în state melețienii nu priveghează priveghiuri de interlopi
  • +19 (23 voturi)    
    Poate vede filmarea si vreun sef al maiorului. (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 16:45)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si-l pune sa faca de serviciu pe unitate doar in zile de sarbatoare, ca sa nu se mai imbete si sa discrediteze uniforma (jandarm ?) pe care zice-se ca o poarta, desi nu a aratat vreo legitimatie.

    Cei de la Rutiera au procedat impecabil, a fost o situatie de "forta majora" (soferul principal rupt de bautura, iar sotia a condus de nevoie), iar avertismentul este solutia corecta, legala si morala pentru astfel de situatii.

    Ce sa te faci, insa, cu maiorul, care s-a comportat de ziceai ca i s-a confiscat masina... ?
  • +15 (19 voturi)    
    Maior P∎lache mai bine (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 16:47)

    fat.cat [utilizator]

    Dupa stil. Coplesitul de propria importanta. Pacat de doamna, cu un asemenea specimen acasa.
  • +10 (14 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 17:12)

    Xorciser [utilizator]

    Maiorul Culache...are boala lui Calache.
  • +12 (16 voturi)    
    de ce (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 17:29)

    hanu [utilizator]

    nu e arestat pentru ultraj???
  • +15 (17 voturi)    
    si daca... (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 17:31)

    hanu [utilizator]

    e adevarat ca e angajat la stat, dat afara si interdictie pe viata de a mai lucra in sectorul public.
  • +9 (11 voturi)    
    Parca era boala lui Calache... (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 17:34)

    feroviarul123 [utilizator]

    De ce nu l-au legitimat sa vedem ce fel de maior e? Poate e major doar. Asta daca e jandarm trebuie dat la munca de jos.
  • +7 (9 voturi)    
    Pustiul (Sâmbătă, 26 decembrie 2020, 18:14)

    ..13 [utilizator]

    Super marfa!

    Cati ca el???
    Daca ar exista mai multi ca el ne0ar merge mai bine in RO - si zic ca se poate.

    Doamna a procedat corect de la cap pana la coada.
    L-a dat deoparte de volan pe cetateanu turmentat, a recunoscut ca este problema dansei sa aiba actele la ea dar super OK ca cine stie ce se mai intampla daca turmentatul se urca la volan ca este chiar el CU Lache si poate conduce cand vrea cum vrea...
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari inca odata jandarmeriei romane (Duminică, 27 decembrie 2020, 11:01)

    Mateiul [utilizator]

    că ne dă aceste valori minunate și demne de urmat de către noi toți. haideți vă rog de 3 ori "ură" pentru această minunată insituție plină cu cei mai buni dintre noi. "uraaa! uraa!! uraaaaaa !!!"
  • 0 (0 voturi)    
    Poza cu individul (Duminică, 27 decembrie 2020, 14:49)

    Ahha [utilizator]

    https://www.bogdanbanica.com/wp-content/uploads/2020/12/133630508_248801920209196_7661185044057097686_n.jpg