Întoarcerea elevilor la școală în mod fizic ar putea avea loc la începutul lunii aprilie(autorități)

de DP     HotNews.ro
Duminică, 20 decembrie 2020, 15:13 Actualitate | Esenţial


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
La sfârșitul lunii martie - începutul lunii aprilie este preconizat că se va termina vaccinarea populației din grupele de risc și acesta ar fi momentul în care elevii s-ar putea întoarce la școală în mod fizic, a declarat, duminică, colonelul dr. Valeriu Gheorghiță într-o intervenție la Digi 24, notează Mediafax.

Gheorghiță a subliniat că în cazul copiilor nu s-a pus problema severităţii bolii, ci că aceştia se pot infecta, pot să fie asimptomatici şi să transmită altor persoane acest virus.

Gheorghiţă a adăugat că la şcoală, activitatea este foarte bine organizată, cel puţin pentru copiii mici, şi că riscul de expunere a acestora în timpul orelor era foarte mic. Riscul era legat de activităţile din afara şcolii - transport în comun, parc sau alte activităţi.

Cursurile față în față au fost suspendate începând cu data de 9 noiembrie, iar în prezent, elevii din toată țara desfășoară cursuri online, din cauza pandemiei de coronavirus. România este pregătită, în momentul de față, pentru a începe vaccinarea pe data de 27 decembrie. Primii vaccinați vor face parte din spitale de primă linie, iar imaginile cu primul român vaccinat vor fi transmise în direct.

Preșcolarii și elevii vor intra în vacanța de iarnă miercuri, 23 decembrie, urmând ca începerea cursurilor să se reia pe 11 ianuarie. Următoarea vacanță este programată în perioada 30 ianuarie – 7 februarie 2021, iar semestrul al II-lea va începe luni, 8 februarie.


Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















41142 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Hmm.. (Duminică, 20 decembrie 2020, 15:31)

    Mazeta [utilizator]

    Nu e clar ce se va întâmpla cu bunicuțele care nu vor să fie trecute strada și apoi vaccinate.
    • -1 (13 voturi)    
      vor pleca mai repede (Duminică, 20 decembrie 2020, 16:47)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Fiecare e raspunzator. Daca acest virus va sta cu noi 10 ani, o sa continuam sa stam ascunsi in case?
      Cine e vulnerabil (si cred ca toti adultii ar trebui sa stie ca au o oarecare vulnerabilitate), se poate vaccina, gratis. Cine decide ca el nu cedeaza miscarii globaliste, ca nu vrea sa-i umble cipuri prin sange sau pur si simplu sunt "Gica contra", o fac pe proprie raspundere si trebuie sa mearga mai departe cu intreaga societate. Daca campania de vaccinare se va termina in vara, e normal sa se ridice orice restrictie, iar cei vulnerabili si manipulati sau incapatanati sa superte orice eventuale consecinte. Dar trebuie sa revenim la normal cat mai repede.
      • -2 (16 voturi)    
        e o propunere interesanta in Franta (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:28)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        scoasa de unu' din Consiliul stiintific (un fel de GCS de la noi).

        Cica cei batrani si vulnerabili ar trebui obligati sa se vaccineze, in contrapartida cu solidaritatea de care au dat/dau dovada cei tineri care au acceptat restrictiile pt a-i proteja.

        Interesant...
        • -2 (6 voturi)    
          E "interesant" dar "perfect imbecil" (Duminică, 20 decembrie 2020, 20:33)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui festina

          "Cica cei batrani si vulnerabili ar trebui obligati sa se vaccineze, in contrapartida cu solidaritatea de care au dat/dau dovada cei tineri care au acceptat restrictiile pt a-i proteja.

          Interesant..."

          =============================

          E "interesant" dar "perfect imbecil".

          Ideea o fi creatia neuronasului singular al vreunui Martor al lui Covid, nici macar nu conteaza natia.
          Aia care vor sa se vaccineze, sa o faca...ei sunt "safe" si nimic de pe planeta asta n-o sa-i mai afecteze (sigur, asta-i vaccinul minune!)...
          ...cei care nu vor sa se vaccineze, o fac pe riscul lor...dar in niciun caz NU POT TRANSMITE CELOR VACCINATI boala.

          Asa ca nu-i vorba despre nicio solidaritate sau alte bolsevisme scoase din maneca de aia pe care-i tot fu-e grija altora. Solidaritate inseamna altceva, nu sa dispui cati dinti sa aiba in gura vecinul tau.

          Asadar, putem concluziona ca: E "interesant" dar "perfect imbecil"!
  • -7 (29 voturi)    
    Aloooooo (Duminică, 20 decembrie 2020, 15:32)

    Zubizareta [utilizator]

    Cu vaccinu vostru. Ce ati baut? Mai tineti mult
    Online-ul asta? Indobitocim copiii iohannise cu stupizeniile tale.
    • +4 (16 voturi)    
      ... (Duminică, 20 decembrie 2020, 16:49)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      Unii invatau carte cand ieseau cu caprele la pascut, altii nu au timp ca au prea multe jocuri pe telefon.
  • +13 (15 voturi)    
    Back to School (Duminică, 20 decembrie 2020, 15:55)

    Mihail. [utilizator]

    Vor devora cartile, ca si inainte.
  • 0 (18 voturi)    
    multumim! (Duminică, 20 decembrie 2020, 16:35)

    cucuveauamov [utilizator]

    romania educata pana la capat.
    (care aprilie?)
  • -3 (19 voturi)    
    astia isi bat joc de noi !! (Duminică, 20 decembrie 2020, 16:56)

    alfa1 [utilizator]

    online sa fac ei !
    • +1 (15 voturi)    
      Cine dracu l-a pus pe idiotul asta de izmenar (Duminică, 20 decembrie 2020, 18:13)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      sa decida cand vor veni copiii la scoala. Ei ar inchide toata tara .
  • -3 (21 voturi)    
    Sa ne arate (Duminică, 20 decembrie 2020, 16:59)

    aducatoruladevarului [utilizator]

    doctoru cum este vaccinat el, pe urma ne vaccinam si noi. Sa ne dea exemplul de bun cetatean, asa ar fi corect si onest.
  • -6 (24 voturi)    
    Dacă (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:00)

    Alex2016 [utilizator]

    Pina acum mai avea o șansă minuscula generația asta de copii sa nu fie lobotomizati și desocializati total, tocmai ați distrus-o. Încă 3-4 luni de viata în casa și în online... Toți o sa fie varza. Mulțumim PNL Johannis arafatilor și tuturor experților.
    • +3 (19 voturi)    
      Mda (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:28)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      Cu părinți ca tine e același lucru...
  • +5 (11 voturi)    
    Abonament la vaccin? (Duminică, 20 decembrie 2020, 17:53)

    Utilizator5 [utilizator]

    Ok, incep scolile, ceea ce nu spune nimeni, care e planul pe termen lung, cum va fi peste 1 an, cand cei ce se vaccineaza acum isi (probabil) pierde imunitatea daca nu se revaccineaza regulat si vom ajunge iar undeva la momentul 0. In care bineinteles vaccinarea va trebui repetata la "nesfarsit".
    Imunitatea e temporara din ceea ce am inteles, chiar daca il eradicam pana la 1, virusul o poate lua iar de la capat si infecta oamenii fara imunitate. Suntem aproape 8 miliarde in lumea asta, nu 16 milioane nu, 500 milioane.
    Vaccinarea nu e pentru eradicarea virusului, e pentru a ridica din restrictii si a elibera povara de pe spitale dar virusul va exista multi ani de acum incolo. Sau sa ne spuna ei, in detaliu cum e, daca eu gresesc.
  • 0 (18 voturi)    
    Suntem campioni mondiali la chiul (Duminică, 20 decembrie 2020, 18:08)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Nicio țară din lume, NICIUNA, nu a avut inchise scolile atata timp, din martie si pana acum. Rusine ministrului ( populism de doi lei ), rusine profesorilor ( platiti degeaba de aproape un an), rusine parintilor care tac din lasitate.
  • +3 (5 voturi)    
    reincepere cursuri (Duminică, 20 decembrie 2020, 21:59)

    atc [utilizator]

    "La sfârșitul lunii martie - începutul lunii aprilie este preconizat că se va termina vaccinarea populației din grupele de risc și acesta ar fi momentul în care elevii s-ar putea întoarce la școală în mod fizic", si:
    .....Gheorghiţă a adăugat că ...Riscul era legat de activităţile din afara şcolii - transport în comun, parc sau alte activităţi.
    Coroborand cele doua afirmatii:
    - atat parintii cat si copiii si profesorii NU fac parte din grupele de risc, deci NU vor fi vaccinati pana in aprilie; eventual, bunicii.
    - nefiind obligatorie vaccinarea, parinti, copii, profesori vor fi in continuare posibili transmitatori.
    - o parte din parinti, copii, profesori merg cu autobuzul la scoala, se plimba in parc si au si alte activitati.
    Ca o concluzie, imi pare fara logica sa legi inceperea scolii de eventuala vaccinare a grupelor de risc.
  • +1 (7 voturi)    
    Relax! (Duminică, 20 decembrie 2020, 22:25)

    justin puscasu [utilizator]

    Noua ministreasa a Educatiei va fi Raluca Turcan.
    Totul va fi bine, relax!