Dan Andronic, prima reacție după condamnarea în dosarul Ferma Băneasa: Eu mă retrag

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 17 decembrie 2020, 21:38 Actualitate | Esenţial


Dan Andronic
Foto: AGERPRES
Dan Andronic a reacționat, după condamnarea sa la 3 ani de închisoare cu suspendare în dosarul retrocedării ilegale a Fermei regale de la Băneasa printr-un mesaj scurt postat pe Facebook, în care spune că se retrage.
  • "Eu mă retrag. Vă urez succes! Doamne ajută!", a scris Dan Andronic, consultant politic și jurnalist, în prezent director la Evenimentul Zilei.
Joi, instanța supremă l-a condamnat pe Andronic la 3 ani de închisoare cu suspendare și muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile la Centrul de Asistenţă Integrată Bucureşti sau la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 3. În prima instanță - Curtea de Apel Brașov - el fusese achitat, în iunie 2019.
În 18 mai 2016, Remus Truică, Paul Philippe al României, Dan Andronic, precum şi oamenii de afaceri Tal Silberstein, Benyamin Steinmetz şi Moshe Agavi au fost trimişi în judecată de DNA în dosarul privind retrocedarea ilegală a Fermei Regale Băneasa şi a pădurii Snagov.
"Acuzaţiile (...) vizează infracţiuni comise în perioada 2006 -2013 în diferite forme de participare (autorat, complicitate sau instigare), în interesul obţinerii unor imobile de o valoare deosebită, între care Pădurea Snagov şi Ferma Regală Băneasa, revendicate fără drept de inculpatul Paul Philippe al României", anunţau procurorii.

DNA preciza, la acea vreme, că, "începând cu luna noiembrie 2006, Remus Truică, Robert Mihăiţă Roșu, Tal Silberstein , Benyamin Steinmetz au constituit un grup infracţional care a avut ca scop dobândirea întregii averi revendicate nelegal de Paul Philippe al României, prin oferire de bani/bunuri persoanelor din cadrul autorităţilor/instituţiilor deţinătoare a acestor proprietăţi şi complicitatea la săvârşirea, de către aceste persoane, a infracţiunii de abuz în serviciu, prin punerea la dispoziţie şi semnarea înscrisurilor necesare, traficarea influenţei reale asupra funcţionarilor publici".

Dan Andronic, Marius Marcovici, Moshe Agavi şi Mateescu Lucian ar fi aderat ulterior la grupul infracţional: primii trei în anul 2007, ultimul în anul 2011. "Prin activitatea infracţională desfăşurată s-a reuşit retrocedarea abuzivă a Pădurii Snagov, cauzându-se un prejudiciu în dauna statului român de 9.523.769 euro, precum şi a Fermei Regale Băneasa, cu un prejudiciu în dauna statului român de 135.874.800 euro", precizau procurorii.

Prejudiciul total în acest dosar a fost estimat la 145.398.569 de euro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28158 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    ///// (Joi, 17 decembrie 2020, 21:41)

    GemstonePig [utilizator]

    Aduce cu semnele alea la nas facute de Udrea, pare un mesaj pentru cineva de sus.
  • +16 (22 voturi)    
    .. (Joi, 17 decembrie 2020, 22:10)

    ak33 [utilizator]

    Uite ca Malin Bot a avut dreptate
    • +9 (13 voturi)    
      de unde te retragi (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:49)

      Zbor [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Ai grija sa-ti iei talpasita ca mai ai dosare nefinalizate,ca altfel ajungi langa Bica,care te asteapta impreuna cu Elena Cosangeana
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 18 decembrie 2020, 13:08)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Zbor

        Eu sa am grija?
  • +17 (25 voturi)    
    Si asta era un mare deontolog... sau demagog (Joi, 17 decembrie 2020, 23:02)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Avea dreptate Banciu cand spunea ca pute presa de la prea multi deontologi si deontologie.
  • +23 (25 voturi)    
    no problem (Joi, 17 decembrie 2020, 23:32)

    srpc [utilizator]

    acest Andronic (si altii ca el), desi au clacat la fiecare ciclu de alegeri, primesc sute de mii de Euro de la politruci pentru "consultanta electorala"
    • +5 (9 voturi)    
      Parerea mea... (Vineri, 18 decembrie 2020, 2:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ... e ca banii aceia sunt dati pentru a fi dati shpaga mai departe :P
      "Consultanti politici"? Poate consultanti spagomani! >:
  • +13 (17 voturi)    
    dupa gratii (Vineri, 18 decembrie 2020, 1:38)

    Coco Whistle [utilizator]

    odihna usoara.
  • +10 (12 voturi)    
    Ai fost prea sibilinic Andronice ! (Vineri, 18 decembrie 2020, 3:43)

    Susufler0 [utilizator]

    Din ce te retragi ?

    PS. Nu de alta, dar unii care nu te cunosc ar putea avea emotii ! :))
  • +10 (10 voturi)    
    Unde? (Vineri, 18 decembrie 2020, 3:46)

    Lake123 [utilizator]

    Unde, cum și mau ales dece te retragi flăcău? Ai ajutat la păgubirea statului,trebuie să plătești. Cine vrei să plăteascaă-n locul tău?
  • +10 (12 voturi)    
    cam tarziu sa se retraga, (Vineri, 18 decembrie 2020, 8:45)

    bancher [utilizator]

    Dupa pronuntarea unei hotarari judecatoresti definitive e cam greu sa te retragi, poate doar la inchisoare.
    Dan Andronic trebuia sa se retraga de la inceput, cand s-a constituit grupul infractional.
    • +1 (1 vot)    
      Retragere in meditatie (Vineri, 18 decembrie 2020, 20:57)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      In celula.
  • +5 (9 voturi)    
    Un excroc... (Vineri, 18 decembrie 2020, 8:46)

    sim18 [utilizator]

    La cat ai defaimat oamenii pe la televiziuni... acolo sa ramai. Consultant, auzi.... !?
  • +5 (7 voturi)    
    nu el a inventat... (Vineri, 18 decembrie 2020, 9:30)

    USMarines [utilizator]

    cliseul "Soros e de vina" pe la Haznaua 3?
    Atunci nu ma mira ca e bagat cu Steinmetz...
    La 145 de milioane era nevoie de un "liant" transpartinic intre PDL si PSD. Asa a aparut Andronic.
    De aceea Ponta si Udrea se bateau pe burta pe la cafenele....De aceea degetul la nas al coanei Nuti in Parlament...
  • +4 (6 voturi)    
    Ai lăsat ceva pe foc...? (Vineri, 18 decembrie 2020, 11:22)

    the-jackall [utilizator]

    Nu-i așa simplu. Trebuie să-ți confiște și banii pe care i-ai primit din “combinația” asta, Bobiță.
    Știi ce zic?
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat,ramane nationala pustie (Vineri, 18 decembrie 2020, 15:16)

    persuasiv [utilizator]

    si a nimanui.
  • +1 (1 vot)    
    Doamne ajută! (Vineri, 18 decembrie 2020, 20:55)

    VOX. [utilizator]

    In ce mod sa va ajute? Sa furati pe rupte si sa nu fiti prinsi?