Aurelian Bondrea, fondatorul Universității Spiru Haret, a murit la vârsta de 92 de ani

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:12 Actualitate | Esenţial


Aurelian Bondrea
Foto: Captura YouTube
Aurelian Bondrea, fondatorul Universității Spiru Haret, a murit la vârsta de 92 de ani, a anunțat instituția de învățământ superior într-un comunicat.

„Cu profundă tristețe, comunicăm trecerea în neființă a fondatorului nostru, Profesorul Universitar Doctor, Aurelian Gh. Bondrea. Succesul celei mai mari instituţii de învăţământ superior privat din România este datorat preocupării sale continue pentru inovaţie în educaţie”, anunță instituția în comunicat.

„Timp de trei decenii, peste 330.000 de români au beneficiat de un acces generos la studii esențiale pentru împlinirea lor profesională și umană, urmând principiile părintelui învățământului modern, Spiru Haret: “Binele social necesită creșterea pozitivă a coordonatelor sociale ale fiecărui individ”, mai afirmă comunicatul universității.

Universitatea Spiru Haret a fost de-a lungul timpului implicată în mai multe controverse, cel mai recent procurorii DIICOT efectuând în luna decembrie a anului trecut percheziții la sediul din București al instituției de învățământ superior
.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3103 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:19)

    tirolez [utilizator]

    Sper sa se intalneasca cu Spiru Haret si sa-i bata obrazul.
    In fine, despre morti numai de bine, dar a distrus ideea de diploma de facultate. Pana la sfarsitul anilor '90 inca mai insemna ceva pentru ca nu era suficient sa iei la facultate (desi nici asta nu era chiar simplu), mai trebuia s-o si termini.
    Cu siguranta insa ca numerosi bugetari cu functii grase acoperiti in maldare de diplome de la "Spiru" vor varsa o lacrima sincera.
    • +6 (6 voturi)    
      >>>>> (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:35)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Are pe constiinta zeci de mii de analfabeti.
    • +6 (6 voturi)    
      erata (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:47)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      "au beneficiat de un acces generos la diplome..."

      Din pacate, cred ca nici 0.1% din cei care au primit o diploma de la aceasta universitate nu stiu cine a fost si cu ce s-a ocupat Spiru Haret.
  • +3 (3 voturi)    
    regret (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:28)

    zot [utilizator]

    din suflet decesul acestui domn;
    ar fi o compensatie a acestui regret daca as afla ca a disparut si creatia dlui profesor, cea care a mijlocit
    eliberarea atator diplome, cel putin dubioase
  • +5 (5 voturi)    
    O adevarata fabrica de bani (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:38)

    ady77 [utilizator]

    Pentru foarte multi, mai ales din mediul bugetar.
    Si mai sunt vreo 2-3 de acest gen, din pacate.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 decembrie 2020, 12:40)

    silviust [utilizator]

    Nu sunt prea sigur de întâlnire, s-ar putea totuși ca Spiru să fie în partea cealaltă.
  • +4 (4 voturi)    
    unul dintre groparii invatamantului (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:03)

    Bokila [utilizator]

    Dumnezeu sa-l ierte, daca poate...ca are de ce...cu asupra de masura
  • +5 (5 voturi)    
    Am cunoscut prin anii 90 (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:18)

    Leo55 [utilizator]

    un electrician cam agramat, care mi-a facut o lucrare. Nu era prea bun meserias asa ca l-am tot rechemat un timp pt remedieri.
    Anul trecut l-am reintalnit prin cartier, amandoi fiind cu cainele la plimbare. M-a strigat de la distanta si primul lucru pe care mi l-a spus a fost ca acum are si el facultate, citez "la spiru ce-i drept, da... pa bune!". Nu numai el, dar si nevasta-sa, fosta croitoreasa, a obtinut si ea diploma tot la 56 de ani!
    In rest la fel de agramat, deja cu pensie speciala, facultatea ii trebuise sa ramna in postul pe care il obtinu-se "prin cineva mare" si a iesit la pensie din postura de mare sef.
    Cred ca suna foarte cunoscut, din pacate.
    Ne mai miram ca treburile merg prost in tara noastra. Contributia SH este enorma in privinta asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Erata (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:33)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

      obtinuse, nu obtinu-se!
      Scuze de greseala.
  • +3 (3 voturi)    
    Umor involuntar (Miercuri, 16 decembrie 2020, 13:47)

    n4c [utilizator]

    "Timp de trei decenii PESTE 330.000 de romani au beneficiat de un acces GENEROS la studii ESENTIALE pentru implinirea lor profesionala si umana".

    Sint convins!
  • +4 (4 voturi)    
    Numai de bine (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:10)

    1anonim [utilizator]

    despre cel mai mare sarlatan universitar, taticul sarlatanilor titrati!
  • +3 (3 voturi)    
    Universitatea mai trăiește? (Miercuri, 16 decembrie 2020, 14:11)

    asavreau [utilizator]

    Că mulți proști au obținut diplome de deșteptăciune.Alo !Iadul mai există?Vedeți că bate cineva la poartă.