Medicul Cătălin Denciu, rănit în incendiul de la Piatra Neamț, testat pozitiv pentru Covid

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 23:16 Actualitate | Esenţial


Medicul Catalin Denciu
Foto: Captura Facebook
Cătălin Denciu, medicul rănit în incendiul din secția ATI a Spitalului Județean din Piatra-Neamț în timp ce încerca să își salveze pacienții, a fost testat pozitiv pentru Covid, deși el s-a infectat cu SARS-CoV-2 și în primăvară, a spus ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, la Digi24.

Astfel, potrivit ministrului, înainte de a fi transferat în Belgia, a fost testat pentru Covid la Floreasca.

”La Floreasca s-au făcut evaluările și un test Real Time PCR pozitiv”, a declarat Nelu Tătaru.

”El suferit de infecția cu SARS-CoV-2 în martie, aprilie. A avut și un IgG de anticorpi important, fiind și donator de plasmă în repetate rânduri. Rămâne reevaluarea care se face în Belgia, inclusiv pentru o infecție cu SARS-CoV-2, să o avem și ca răspuns zilele următoare”, a adăugat ministrul Sănătății la Digi24.

De asemenea, Tătaru a spus că Denciu când a ajuns în Belgia ”a beneficiat de o procedură de dializă, intrând apoi în tratament și toaleta arsurilor”.

Medicul Cătălin Denciu, transferat ieri la Spitalul Militar Regina Astrid din Bruxelles, este în continuare în stare gravă, potrivit Ministerului Sănătății.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17939 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Tot respectul pentru acest doctor, (Marţi, 17 noiembrie 2020, 7:12)

    Seby30 [utilizator]

    dar din pacate , se pare, ca nimeni nu scapa de acest virus, care ne va va mai multe batai de cap decat am fi crezut.
    • -8 (10 voturi)    
      virusu le-a pus gand rau spagarilor... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 8:39)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      .. vezi si judecatorul ala cu pensia speciala, saracu'.. n-a mai apucat sa se bucure de ea.
      • +3 (7 voturi)    
        ... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 9:25)

        osica [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Ismail, cât de josnic poți să fii?
        • +1 (3 voturi)    
          stiu, sunt un mizerabil... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:13)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui osica

          .. cand va spun realitatea pe care nu vreti s-o auziti.
          aia e, ramaneti in bula voastra, cu unicorni cu muci roz, dar vedeti sa aveti plicurile pregatite.. in caz de ceva.
  • +3 (5 voturi)    
    pai (Marţi, 17 noiembrie 2020, 8:05)

    Xorciser [utilizator]

    Pai poate sa aiba virusul, dar daca are deja anticorpi nu ar trebui sa fie o problema (in conditii normale). In conditii de terapie intensiva... ii urez multa sanatate, intuitia mea imi spune ca va fi bine.
  • +3 (5 voturi)    
    Dacă e pozitiv după ce a fost bolnav în martie (Marţi, 17 noiembrie 2020, 8:25)

    nick24 [utilizator]

    și chiar a donat plasmă, trebuie revăzută și ideea că vaccinul e eficace. Posibil ca să nu dispară corona virus după vaccinarea în masă, nici la cei vaccinați, dar măcar să scadă mortalitatea.
    • 0 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 17 noiembrie 2020, 9:17)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      mortalitatea nu are cum sa scada intr-o tara precum Romania, care are sistemul sanitar la pamant
    • 0 (2 voturi)    
      Corect! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:39)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Nu stiu daca intr-adevar asa este, dar asta este vizouneamea optimista: re-pozitivarea nu inseamn ca face din nou o forma grava, ci doar ca virusul nu a disparut. Adica, vaccinul sau imunitatea de turma NU vor elimina definitiv virusul, insa o sa mai scada mortalitatea ...
  • +1 (5 voturi)    
    Testele COVID.... afacere mare! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:38)

    mike123 [utilizator]

    Elon Musk a facut 4 teste COVID intr-o zi si 2 au iesit pozitiv iar 2 negativ! (S-au folosit aceleasi tip de teste, aceasi metodologie de testare, aceasi aparatura si personal.)
    Va las pe voi sa trageti concluziile de rigoare!
  • -1 (1 vot)    
    Alba-Neagra cu COVID! (Marţi, 17 noiembrie 2020, 11:32)

    mike123 [utilizator]

    Baietii destepti fac bani la greu!